ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Рік свободи слова в блогосфері: пропагандисти, публікація роботи ППО, цензура платформ

15.01.2024, 16:25
Photo credits by Sorapop Udomsri, Onzon, колаж ІМІ
Photo credits by Sorapop Udomsri, Onzon, колаж ІМІ

У 2023 році експерти ІМІ зафіксували чотири основні тенденції, пов'язані з діяльністю блогерів в Україні. 

  • незаконне утримання блогерів окупаційною російською владою та тиск російської окупаційної влади на незалежних блогерів;
  • виявлення і передання до суду справ блогерів, що здійснювали пропаганду війни та агресивної російської дезінформації;
  • виявлення і передання до суду справ блогерів, які порушували законодавство щодо воєнного стану (публікація роботи ППО);
  • цензура та блокування щодо блогерів з боку приватних корпорацій – власників соціальних мереж.

Такими є результати моніторингу ІМІ "Барометр блогосфери". 

За даними ІМІ, російські окупанти тримають у полоні адміністраторів телеграм-каналів запорізького регіонального видання "РІА-Мелітополь" і "Мелітополь – це Україна" та звинувачують їх у тероризмі. Відео їхнього затримання в пропагандистських медіа і телеграм-каналах окупанти оприлюднили тільки 29 жовтня 2023 року, хоча в полон їх узяли ще 20 серпня. Росіяни оприлюднили імена таких затриманих: Олександр Малишев, Георгій Левченко, Максим Рупчов, Яна Суворова, Марк Каліуш, Костянтин Зиновкін. Усіх їх звинувачують за кількома статтями російського кримінального кодексу: про публічні заклики до терактів, держзраду, шпигунство. Їм загрожує від 12 до 20 років позбавлення волі.

Окупаційна влада Криму утримує в ув’язненні щонайменше 14 цивільних журналістів та блогерів. За даними Кримської правозахисної групи та ZMINA, окупанти незаконно утримують Олексія Бессарабова, Сейрана Салієва, Марлена Асанова, Тимура Ібрагімова, Сервера Мустафаєва, Османа Аріфмеметова, Ремзі Бекірова, Ірину Данилович, Руслана Сулейманова, Рустема Шейхалієва, Амета Сулейманова, Асана Ахтемова, Вілена Темер’янова, Ернеса Аметова.

До моніторингу ІМІ ввійшли випадки порушень з боку блогерів українського законодавства, коли вони поширювали в соцмережах фото- та відеознімання роботи української протиповітряної оборони, локації Збройних сил України, що заборонено українським законодавством. Також щодо таких блогерів ІМІ зафіксував вироки, які суди ухвалювали за їхні дії. Переважно суди давали умовні терміни. Експерти ІМІ вказують, що якщо протягом перших двох кварталів кількість таких блогерів-порушників фіксували масово, то в третьому кварталі кількість випадків суттєво знизилася. Можливо, ухвалені цим блогерам судові вироки, а також заклики не публікувати такої інформації все ж вплинули на українців, зазначають експерти ІМІ.

Крім того, експерти ІМІ зафіксували блогерів-пропагандистів, які закликали до поділу України, повалення влади, поширювали російську пропаганду, зокрема із закликами вбивати українців, героїзували російських військових та виправдовували війну РФ проти України.

Деякі з прокремлівських блогерів відомі давно широкому загалу, інші стали такими впродовж року. Зокрема, нагадаємо про Анатолія Шарія, Юрія Подоляку, які зрадили Україну та поширюють російську пропаганду, а також переховуються поза межами України. СБУ повідомила їм про підозру в державній зраді. Подоляці, зокрема, за коригування обстрілу Миколаєва.

Відомим цьогоріч став блогер-пропагандист Мар'ян Чава з Дрогобича Львівської області. Він публічно принижував українських військових та називав їх злочинцями, а також виправдовував збройну агресію РФ. Провокації він знімав на відео, які згодом публікував у своїх соцмережах. Справу Чави Служба безпеки України вже передала до суду.

Крім того, СБУ заочно повідомила про підозру ще одному блогеру – Мирославу Олешку – за фактом перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та використання свідомо підробленого документа. За даними слідства, він незаконно виїхав з України під час повномасштабного вторгнення і веде інформаційно-підривну діяльність, яка шкодить ЗСУ.

Загалом у 2023 році суди ухвалили 850 вироків щодо блогерів за різними статтями. Зокрема, за даними Єдиного державного реєстру судових рішень, у 2023 році щодо блогерів зафіксовано 39 вироків судів за ст. 109 Кримінального кодексу ("Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади"), 63 вироки за ст. 110 КК ("Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України"), 128 вироків за ст. 111 КК ("Державна зрада"), 91 вирок за ст. 114-2 КК ("Несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану"), 49 вироків за ст. 436-1 КК ("Виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів") та 480 вироків за ст. 436-2 КК ("Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників").

У 2023 році ІМІ зафіксував і цензуру з боку інтернет-корпорацій, які часто блокують контент українських медіа у Facebook та YouTube про війну нібито через правила спільноти. Національні та регіональні редакції українських медіа регулярно стикаються з блокуванням своїх постів про перебіг російського вторгнення в Україну.

Зокрема, адміністрація Facebook видалила допис письменниці Ірени Карпи зі спогадами про загиблу під час обстрілу Краматорська письменницю Вікторію Амеліну. У дописі Карпа описувала спільні зустрічі удвох з Вікторією Амеліною або в колі інших колег, писала про її літературні здобутки, про людські якості. Вона написала, що Віка документувала воєнні злочини окупантів. Адміністрація соцмережі пригрозила судом через "мову ненависті". Письменниця намагалась оскаржити рішення соцмережі, але отримувала відмову.

Також Facebook заблокував допис журналістки "Детектора медіа" Юлії Лавришин зі скриншотами телеграм-групи "Олешківська Січ", де видно повідомлення жителів підтопленого через підрив російськими окупантами дамби Каховської ГЕС міста Олешки. Соцмережа послалася на порушення стандартів спільноти. Відео з людьми, які на даху будинку благають про допомогу, позначили як "зображення оголеного тіла або дій сексуального характеру".

Крім того, Facebook видалив допис авторки подкасту Громадського радіо "Це про нас" Вікторії Єрмолаєвої щодо українських болгар. За словами Вікторії, саме цей випуск у соцмережах зібрав найбільше негативних коментарів від російських ботів: вони звинувачували в перекрученні історії. У дописі, розповіла Вікторія, були коментарі з подякою та понад 300 шерів. "Їх я отримала "обманним шляхом", як каже Facebook. А проблема в тому, що проросійським ботам не сподобався контент. Що ж, значить, все ми робимо правильно", – написала Вікторія. У всіх серіях вона зачіпає тему репресій щодо українських народів: починаючи від Російської імперії і Радянського Союзу і закінчуючи сучасною Росією. 

Відеоплатформа YouTube заблокувала випуск інформаційно-сатиричного проєкту "Пекельні хрони" на каналі "Ознаки" журналіста Сергія Неретіна, вказавши причиною блокування "мову ворожнечі". За словами Неретіна, гостем випуску був ведучий Ігор Кондратюк, але журналіст так і не може зрозуміти причину жорсткого бану. 

Також YouTube почав видаляти лінки на фонд допомоги армії "Повернись живим". У поясненні зазначається, що їх видалено за непристойні зображення. Про такі випадки повідомляє багато відомих блогерів, які отримують однакове пояснення від платформи: "Наша команда перевірила ваш контент і дійшла висновку, що він порушує наші правила (політику щодо зображення оголеного тіла та вмісту сексуального характеру). Тому ми вилучили з YouTube такий контент [і далі йде лінк на сайт фонду]".

Так, подібні повідомлення отримали Михась Корогуш, який веде YouTube-канал про попкультуру, Тайлер Андерсон (Олексій Шкробинець), у якого є популярний канал про серіали й фільми, та багато інших.

З переліком конкретних кейсів можна ознайомитися нижче:

ТИСК ОКУПАЦІЙНОЇ ВЛАДИ НА БЛОГЕРІВ

В окупованому Криму судитимуть блогера через коментар у соцмережі

11.04.2023 В окупованому Криму судитимуть блогера, громадянського журналіста Ролана Османова через коментар у соцмережі про те, що "жоден цар не вартий того, щоб за нього вмирати чи вбивати".

Про це Османов повідомив у відеозверненні на своїй фб-сторінці.

Він зазначив, що був в окупаційному Київському районному суді Сімферополя. Там він ознайомився з матеріалами справи щодо нього.

"Сама справа абсурдна. Вона порушена через те, що я на своїй фб-сторінці сказав, що жоден цар не вартий того, щоб за нього вбивати чи вмирати й недовго цьому всьому залишилось. Не знаю, з яким обличчям цю справу абсурдну розглядатиме суддя", – сказав блогер.

Суд призначено на 12 квітня на 9.30 за статтею 20.1 КпАП РФ ("поширення в інформаційно-телекомунікаційних мережах, зокрема в мережі Інтернет, інформації, що виражається в непристойній формі, яка ображає людську гідність та суспільну моральність, явну неповагу до суспільства, держави, офіційних державних символів Російської Федерації, Конституції Російської Федерації чи органів, що здійснюють державну владу в Російській Федерації, за винятком випадків, передбачених статтею 20.3.1 цього кодексу, якщо ці дії не містять кримінального діяння").

Згодом окупаційний Київський районний суд Сімферополя розглянув протокол проти Ролана Османова без його участі. "Ми з Роланом прибули до суду, але поки пройшли паспортний контроль, піднялися до кабінету, нам повідомили, що без нас розглянули протокол і суддя вже перебуває в нарадчій кімнаті", – розповів адвокат.

Адвокат Османова має намір оскаржити рішення щодо протоколу. Водночас він підкреслив, що рішення суду поки невідоме.

Нагадаємо, 15 березня 2023 року в Ролана Османова відбулись обшуки. Того дня його відвозили до будівлі ФСБ, де в нього взяли пояснення щодо причетності чи непричетності до підриву залізниці в Бахчисараї. Він пройшов поліграф, а потім його відвезли до "Центру протидії екстремізму". Там на нього склали протокол щодо публічних висловлювань про зневагу до влади Російської Федерації. Фраза, яка стала причиною для складання протоколу, взята силовиками з його посту і звучала так: "Жоден цар не вартий, щоб за нього помирати або вбивати. Царі йдуть, а ми – залишаємося".

Окупаційний суд у Криму оштрафував українку за "дискредитацію" армії РФ

20.04.2023 Підконтрольний Росії Чорноморський районний суд Криму оштрафував українку за “антиросійські висловлювання”. Про це повідомляє Крим.Реалії з посиланням на пресслужбу “суду”.

Жінку зобов'язали виплатити 30 тисяч рублів за “публічні висловлювання про незаконність дій військовослужбовців Російської Федерації на території України, виконання ними незаконних наказів їхніх командирів та інших воєнних злочинів”.

Проросійський блогер Олександр Таліпов, який співпрацює з російськими силовиками, у своєму телеграм-каналі “Крымский СМЕРШ” розповів, що оштрафована – Катерина Павленко, вчителька середньоосвітньої школи №1 селища Чорноморське. За твердженням Таліпова, Павленко – родом із західної України. Жінка від початку повномасштабного вторгнення демонструє свою позицію, звинувачуючи Росію у неспровокованій агресії проти України, а також у причетності РФ до розв'язання війни на Донбасі.

Публічних коментарів самої Павленка немає.

У Росії та на окупованих нею територіях продовжують переслідувати проукраїнськи налаштованих жителів. Зокрема проросійський кримський блогер Олександр Таліпов у своїх телеграм-канал публікує персональні дані кримчан, які підтримують Україну. Внаслідок скарг Таліпова кримчан притягують до адміністративної та кримінальної відповідальності за “дискредитацію” армії РФ. Українська прокуратура розпочала кримінальне провадження стосовно Таліпова за статтею “розпалювання національної ворожнечі та ненависті”.

Як повідомляв ІМІ, раніше підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя оштрафував на 40 тисяч рублів місцеву жительку Наталію Садовську за протоколом про “дискредитацію” армії РФ. Приводом до складання протоколу стало повідомлення в телеграм-чаті будинку. У ньому Садовська написала українською мовою: “Нехай наші молитви будуть почуті й стануть найміцнішою бронею та захистом кожного українця, кожного воїна! Все для перемоги України”.

Протокол склали після доносу проросійського блогера Олександра Таліпова.

Окупаційний суд Криму оштрафував користувачку соцмереж за "дискредитацію російської армії"

15.05.2023 Підконтрольний Росії Ленінський райсуд Севастополя оштрафував мешканку міста на 30 тисяч російських рублів за дискредитацію збройних сил РФ. Про це повідомляє Крим.Реалії з посиланням на окупаційний суд.

40-річну жінку визнали винною в тому, що на своїй сторінці в російській соцмережі “Однокласcники” вона розміщувала публікації, які містили тексти та зображення, спрямовані на “спотворення та дискредитацію завдань щодо використання Збройних сил Російської Федерації за межами території Російської Федерації та самі Збройні сили Російської Федерації”.

Згідно з повідомленням, під час судового засідання жінка провину визнала.

10 травня в Росії як мінімум трьох людей затримали через одяг. На них склали протоколи за статтею про “дискредитацію російської влади та армії”.

Як нагадує видання, раніше суд у Москві засудив до семи років ув'язнення колишнього співробітника МВС Сергія Веделя за звинуваченням у поширенні “фейків про російську армію”. Ведель був першим громадянином Росії, проти якого було порушено кримінальну справу за цією статтею.

Після початку військового вторгнення Росії в Україну було ухвалено нові адміністративні та кримінальні статті про “фейки” та “дискредитацію” російської армії. За ними правопорушенням вважаються антивоєнні висловлювання та будь-які висловлювання про війну в Україні, які не збігаються з офіційною позицією міноборони. За це порушили щонайменше 528 кримінальних справ, зокрема 154 – за статтею про фейки про російську армію.

Окупанти тримають у полоні адмінів двох українських тг-каналів і звинувачують у тероризмі

31.10.2023 Росіяни два місяці тримають у полоні адміністраторів телеграм-каналів запорізького регіонального видання “РІА-Мелітополь” і “Мелітополь – це Україна” та звинувачують їх у тероризмі.

Відео їхнього затримання в пропагандистських медіа і телеграм-каналах окупанти оприлюднили тільки 29 жовтня, хоча в полон їх узяли ще 20 серпня. 

За інформацією українського телеграм-каналу “РІА Мелітополь Південь”, про затриманих не було нічого відомо понад два місяці. Проте 29 жовтня окупанти зробили про полонених адмінів розгорнутий сюжет і оприлюднили на центральних російських пропагандистських медіа та в телеграм-каналах окупантів. 

“Ефесбешники в балаклавах з автоматами стрибають через паркани, вибивають двері, хапають людей і виводять у кайданках з дому. Далі пропаганда знімає каяття і зізнання, які добуті відомим усім способом. Серед полонених навіть 19-річна дівчина і хлопець, хворий на шизофренію”, – повідомляє український телеграм-канал.

Зараз, повідомляє РІА Мелітополь Південь, окупанти оприлюднили імена таких затриманих: Олександр Малишев, Георгій Левченко, Максим Рупчов, Яна Суворова, Марк Каліуш, Костянтин Зиновкін. Усіх їх звинувачують за кількома статтями російського кримінального кодексу: про публічні заклики до терактів, держзраду, шпигунство. Їм загрожує від 12 до 20 років позбавлення волі.

Розлогий репортаж про затримання зробило і пропагандистське “Вєсті.ру”. Окупанти розповідають про затримання “трьох великих агентурних груп, контрольованих українськими спецслужбами”.

“Під час операції затримано адміністраторів фальшивого інформаційного ресурсу “РІА-Мелітополь” та ворожого телеграм-чату “Мелітополь – це Україна”, які схиляли місцевих жителів до шпигунства”, – розповіли пропагандисти, не повідомляючи аудиторії, що адміністраторів телеграм-каналів затримали ще наприкінці серпня. Про це, своєю чергою, повідомляє РІА Мелітополь Південь, сайт якого, РІА-Мелітополь, окупанти зламали ще 20 серпня і тепер там розміщують свою пропаганду. 

Потенційні строки ув'язнення адміністраторам телеграм-каналів пропагандисти смакують у своєму репортажі на “Вєсті.ру”, використовуючи навіть дітей: “Дитині Левченка (одного із затриманих адміністраторів Георгія Левчанка. – Авт.) – 11 років. Якщо все складеться вдало, наступного разу чоловік побачиться з нею, коли їй буде 23 роки”.

Також пропагандисти всіляко підкреслюють, що всі затримані “прозріли, щойно клацнули браслети на руках”. Вони оприлюднили відео “зізнання” 19-річної Яни Суворової, хлопця, який хворий на шизофренію, Марка Калуша. Також у сюжеті присутній 32-річний Костянтин Зиновкін, якого також вважають терористом і затримали ще на початку травня 2023 року.

Як повідомляв ІМІ, в ніч на 21 серпня 2023 року російські окупанти зламали телеграм-канал українського видання “РІА Мелітополь”, який працював і після тимчасової окупації Мелітополя (Запорізька область). За інформацією міського голови Мелітополя Івана Федорова, одночасно з РІА-Мелітополь окупанти зламали ще кілька проукраїнських телеграм-каналів, які з першого дня війни “невтомно доносили жахливу правду про життя на ТОТ та постійно отримували погрози від окупантів”.

На початку травня в тимчасово окупованому Мелітополі (Запорізька область) окупанти викрали місцеву журналістку Ірину Левченко разом з її чоловіком Олександром, які вже декілька років перебували на пенсії. Окупанти затримали пару на вулиці, спочатку тримали разом, а потім розділили. Де вони зараз, залишається невідомим.

Окупанти засудили Сергія Цигіпу до 13 років колонії

06.10.2023 Окупаційний Верховний суд Криму оголосив вирок волонтеру Сергію Цигіпі. Окупанти засудили його до 13 років колонії. Про це "Суспільному Криму" розповіла дружина Сергія Цигіпи Олена.

"Сергію дали 13 років. Адвокат каже, він добре тримався. Ми на цьому не зупиняємось, будемо подавати апеляцію", – зазначила вона.

Слухання було в закритому режимі, проте російське пропагандистське агентство РИА Новости також повідомило про вирок журналісту та опублікувало його фото із засідання.

"Громадянина України С. Цигіпу засуджено кримським судом до 13 років колонії за шпигунство. Справа розглядалася в закритому режимі, жодні деталі не повідомлялися", – йдеться в повідомленні.

Сергій Цигіпа – журналіст, активіст та ветеран АТО, письменник з Нової Каховки. Від початку повномасштабного вторгнення Росії він вів волонтерську діяльність, брав участь у мітингах на підтримку України та висвітлював інформацію про дії окупантів на півдні. Росіяни викрали журналіста 12 березня 2022 року.

Радниця з прав людини Центру прав людини ZMINA Наталія Охотнікова справою Сергія займається майже від початку його викрадення. У коментарі Суспільному вона розповіла, що  телефон журналіста у подальшому окупанти використали для розсилки повідомлень іншим учасникам мітингів, активістам та журналістам. З його телефона запрошувались на зустрічі інші люди. Нібито він намагався призначити зустріч.

Відомо, що в таку "пастку" потрапив ще один каховський журналіст Олег Батурін.

У коментарі "Суспільному Крим" він розповів, що був знайомий з Цигіпою давно. Коли отримав від нього повідомлення зустрітися на автостанції, то погодився, хоча й було погане передчуття.

"Прийшовши на автостанцію о 5-й годині, я там побачив білого кольору мінівен з українськими номерами, цивільний без жодних позначок, але фігури людей, які сиділи на передніх сидіннях, не нагадували мені зовсім Сергія Цигіпу, і я розвернувся, пішов додому, але встиг почути, що з цього мінівена хтось вибігає і починає бігти в мій бік, і я зрозумів, що все – я попав", – розповів Батурін.

У будівлі Херсонської облдержадміністрації, куди окупанти привезли Олега Батуріна з маскою на голові на наступний день після затримання, він почув серед інших бранців голос Сергія Цигіпи. Той назвав своє ім'я під час допиту.

ПРОПАГАНДА ВІЙНИ ТА АГРЕСИВНА РОСІЙСЬКА ДЕЗІНФОРМАЦІЯ 

СБУ повідомила про підозру в держзраді та пропаганді прокремлівському блогеру Юрію Подоляці

04.04.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру прокремлівському блогеру Юрію Подоляці, який публічно виправдовує російську збройну агресію проти України. Про це повідомляється на  сайті СБУ.

Як зазначає спецслужба, перебуваючи на території Росії, він бере активну участь в інформаційно-психологічних операціях російських спецслужб.

“Зловмисник регулярно виступає на пропагандистських телеканалах, у тому числі на ток-шоу соловйова. Під час ефірів закликає до захоплення України та підтримки російських окупаційних угруповань у знищенні цивільної інфраструктури нашої держави. Також пропагандист масово поширює фейки про події на фронті через власний сайт та канали в ютубі, рутубі й телеграмі, які нараховують кілька мільйонів підписників”, – йдеться в повідомленні.

Ініційовані СБУ експертні дослідження підтвердили, що в інтерв’ю та виступах Подоляки наявні факти його підривної діяльності проти України.

Йому повідомили про підозру за п’ятьма статтями Кримінального кодексу України:

ч. 2 ст. 109 – дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади;

ч. 1 ст. 110 – розповсюдження матеріалів із закликами до зміни меж території на порушення порядку, встановленого Конституцією України;

ч. 2 ст. 111 – державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану;

ст. 436 – пропаганда війни;

ч. 2 ст. 436-2 – виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників.

Наразі фігурант перебуває на території РФ. Тривають комплексні заходи для притягнення його до відповідальності.

Як писав ІМІ в матеріалі “Експерти щодо України” – колаборанти на службі російської пропаганди”, Юрій Подоляка брав участь у подіях Помаранчевої революції 2004 року. Пізніше працював як блогер. Із 2011 року відстоював уже проросійські погляди. Після Революції гідності 2014 року переїхав до Москви.

Він є чи не найплодовитішим коментатором війни проти України серед колишніх жителів України. Має власні канали в телеграмі та ютубі, де називає себе журналістом та “воєнкором” і постійно дає інформацію про бойові дії, хоч і не перебуває хоча б неподалік лінії фронту. Ще до 24 лютого 2022 року Подоляка підтримував ідею нападу Росії на Україну.

На Вінниччині засудили громадянку РФ, яка поширювала російську пропаганду

06.04.2023 На Вінниччині суд ухвалив рішення щодо громадянки російської федерації з Вінницького району, яка захоплювалася країною-агресором, висловлювала свою "любов" до росії та її президента в соцмережах. Їй призначено два роки позбавлення волі. Про це повідомляє "Vежа".

Як ідеться на фейсбук-сторінці Управління СБУ у Вінницькій області, після початку повномасштабного вторгнення громадянка рф зі Стрижавки зберегла вірність ворожій пропаганді щодо агресії російської федерації проти України. Антиукраїнські публікації та звеличення злочинів російських окупантів обвинувачена поширювала в однокласниках.

За повідомленням Вінницької обласної прокуратури, прокурор у суді довів, що жінка достеменно знала про заборону використання російської соціальної мережі, втім за допомогою програм обходу блокування зареєструвала там свій акаунт і використовувала його для поширення антиукраїнських матеріалів.

"Зокрема, обвинувачена писала про любов до країни-агресорки, висловлювала підтримку російській "спецоперации", паплюжила державні символи України", – йдеться на сайті прокуратури.

У судовому засіданні обвинувачена свою провину не визнала. За публічного обвинувачення Вінницької обласної прокуратури жінку засуджено за поширення матеріалів, у яких міститься прославляння осіб, що вчиняли збройну агресію рф проти України, розпочату у 2014 році (ч. 2 ст. 436-2 КК України).

Судом їй призначено покарання у вигляді двох років позбавлення волі.

СБУ повідомила про підозру блогеру-священнику, який закликав російських військових убивати українців

07.04.2023 Правоохоронці заочно повідомили про підозру в пропаганді війни й глорифікації армії РФ проросійському блогеру-священнику. Про це повідомляє "Українська правда" з посиланням на СБУ та Київську міську прокуратуру.

За даними спецслужби, підозрюваний – протоієрей російської православної церкви Андрій Ткачов – випускник факультету спецпропаганди військового інституту міністерства оборони СРСР у Москві.

Ткачов є уродженцем Львова. Протягом 12 років він служив у соборі УПЦ МП в цьому місті. Із 2005 року проживав у Києві, у 2013 році його призначили керівником місіонерського відділу київської єпархії УПЦ МП та ведучим на телеканалі "Київська Русь".

Саме тоді він розпочав активно поширювати через медіа прокремлівські наративи, де ставив "під сумнів" існування української державності.

У 2014 році церковник утік до Москви, а на початку повномасштабного вторгнення публічно підтримав російських окупантів.

Для цього створив власні канали в месенджері "Телеграм" та відеохостингу "Ютуб", на які підписалося майже 1,3 млн користувачів.

Там він публікує свої "проповіді", в яких закликає загарбників убивати мирних жителів України. Чоловік висловлював подяку військовим РФ за виконання в Україні "брудної кривавої роботи".

Задокументовано, що московський клірик пропонував росіянам наносити релігійні написи на російські снаряди, які агресор використовує для ракетних ударів по українських містах.

Крім того, Ткачов є частим "гостем" в ефірах центральних каналів РФ, де активно виправдовує воєнні злочини Кремля.

Правоохоронці вказують, що експертиза повністю підтвердила факти злочинної діяльності фігуранта.

СБУ ліквідувала ботоферму в Кропивницькому

07.04.2023 У Кропивницькому затримали організатора ворожої ботоферми, який згенерував більш ніж 3 тисячі акаунтів у соцмережах. Зловмисник планував заробити на цьому близько пів мільйона гривень.

Про це повідомляє "Еспресо" з посиланням на Службу безпеки України.

Зазначається, що організатором ботоферми виявився переселенець із Запоріжжя, який переїхав на Кіровоградщину після початку повномасштабного вторгнення.

"Там він розпочав масово створювати анонімні акаунти в соцмережах і продавати їх через даркнет. Відповідне обладнання встановив в орендованій квартирі одного зі спальних районів обласного центру. Середня вартість одного бота – 200 грн", – ідеться в повідомленні.

Слідчі встановили, що зловмисник створив майже 3 тис. фейкових акаунтів, які планував продати на загальну суму більш ніж пів мільйона гривень. Основними його клієнтами були представники російських спецслужб, а також підконтрольні їм прокремлівські пропагандисти.

Боти потрібні були агресору для поширення дезінформації нібито від імені українських громадян про ситуацію на фронті, а також для спроб дискредитації підрозділів Сил оборони.

Під час обшуку в орендованій квартирі фігуранта правоохоронці виявили комп’ютерну техніку, спеціалізоване обладнання та 3 тисячі SIM-карток.

Зазначається, що зрадника затримано та наразі йому обирають міру запобіжного заходу – тримання під вартою.

Закликав до "поділу" України: СБУ затримала пропагандиста, який працював на Медведчука

12.04.2023 Співробітники Служби безпеки України затримали в Хмельницькому проросійського пропагандиста. Він допомагав окупантам у війні проти України.

Про це повідомила пресслужба відомства.

До початку повномасштабного вторгнення чоловік входив до пулу політичних піарників, які працювали на підозрюваного в держзраді екснардепа від забороненої партії "ОПЗЖ" Віктора Медведчука.

Затриманий "розкручував" медійний образ політика як "миротворця", якого нібито "чують" у Москві. Крім того, затриманий регулярно публікував свої дописи на пропагандистських інтернет-платформах.

"На початку 2020 року він добровільно почав працювати на російське інформагентство "News-front", зареєстроване в тимчасово окупованому Криму. З початком повномасштабної агресії РФ пропагандист жив у Хмельницькому і звідти неодноразово поширював публікації, у яких сумнівався в існуванні української держави в міжнародно визнаних кордонах. Також він дискредитував Сили оборони та поширював фейки про внутрішньополітичну обстановку в Україні", – йдеться в повідомленні.

В СБУ зазначили, що ініційовані Службою лінгвістичні експертизи підтвердили факти підривної діяльності затриманого.

Під час обшуків за місцем його проживання в Хмельницькому правоохоронці знайшли комп’ютерну техніку і мобільні телефони, які він використовував для злочину.

Слідчі Служби безпеки повідомили йому про підозру за ч. 1 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада). Нині чоловік під вартою без права на заставу.

За інформацією джерел УП в правоохоронних органах йдеться про Олексія Куракіна. Цю ж інформацію джерело в правоохоронних органах підтвердило і виданню Ліга.net.

Олексій Куракін є в базі псевдосоціологів видання Texty. Востаннє інформація про нього оновлювалась у 2019 році.

Куракіна там представляють як блогера та політичного піарника, який мав блог на сайті korrespondent.net, що належав олігарху Сергію Курченку, який утік до Росії разом з Януковичем.

"Регулярно піарить проросійського політика та кума Путіна Віктора Медведчука. Станом на початок липня 2019 року, у поточному році Куракін піарив Медведчука у своїх блогах щонайменше 15 разів (із 28 постів), у 2018 році – ще частіше – 24 рази (з 41). Практично кожну статтю Куракіна з "Корреспондента" активно поширюють близькі до Медведчука інтернет-ресурси politeka.net, znaj.ua, versii.com, akcenty.com.ua, vlasti.net, fraza.ua, comments.ua, from-ua.com, golos.ua", – йдеться в статті. 

Як повідомляв ІМІ, ГУ СБУ в Івано-Франківській області оголосило Оксану Марченко, дружину підозрюваного в держзраді колишнього народного депутата ОПЗЖ Віктора Медведчука, у розшук. Сама Марченко підозрюється у фінансуванні російських угруповань.

СБУ викрила міжрегіональну мережу проросійських інтернет-агітаторів

17.04.2023 Співробітники Служби безпеки України викрили міжрегіональну мережу прокремлівських інтернет-агітаторів: до її складу входили шестеро пропагандистів.

Про це повідомила пресслужба відомства.

Пропагандисти публічно підтримували війну РФ проти України та закликали до зміни українських кордонів.

"Для цього вони створили декілька акаунтів у соцмережах, у тому числі заборонених в Україні. Більшу частину деструктивного контенту "підхоплювали" з інтернет-ресурсів країни-агресора", – розповіли в СБУ.

У Києві агітацією на користь росіян займався провідний інженер підрозділу авіаційної безпеки держпідприємства "Антонов". У російських соцмережах він поширював відео з виступами Кадирова із закликами до "приєднання" окупованих районів України до складу РФ.

В Івано-Франківській області російську агресію виправдовувала жителька Калуша. Вона пропонувала видати російським загарбникам "головних бандерівців" і засуджена до п'яти років шести місяців позбавлення волі.

На Закарпатті правоохоронці затримали жителя Берегівського району, який виправдовував псевдореферендуми в окупованих районах на півдні та сході України.

Також на Закарпатті співробітники СБУ викрили двох ворожих агітаторів з Білорусі: вони мали посвідки на проживання в Україні.

За даними слідства, чоловіки створили декілька пропагандистських акаунтів у соцмережах, на яких дискредитували Сили оборони та розпалювали антисемітські настрої.

У Запоріжжі про підозру правоохоронці повідомили чоловікові, який у своїх репостах та інтернет-публікаціях вихваляв російських окупантів та виправдовував їхні злочини проти мирних жителів.

Щодо всіх інтернет-агітаторів тривають слідчі дії в межах кримінальних проваджень за трьома статтями Кримінального кодексу України:

110 (зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України);

161 (порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками);

436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікація її учасників).

СБУ повідомила про підозру заступниці головреда "Вечерней Москвы"

17.04.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру в колабораційній діяльності колишній вінницькій журналістці Юлії Тарапаті, яка зараз є заступницею головного редактора видання “Вечерняя Москва”. Про це повідомляється на сайті СБУ.

За матеріалами слідства, після захоплення Криму та частини східних регіонів України у 2014 році вона переїхала до Росії і влаштувалася до редакції прокремлівської газети "Вечерняя Москва".

"Згодом за публічну підтримку російських окупантів та підготовку антиукраїнських публікацій її призначили заступником головного редактора московського видання. На цій посаді вона також координує редакційний відділ "московська влада" та веде авторський блог на інтернет-ресурсі газети", – нагадали в СБУ.

Із 24 лютого 2022 року Тарапата за вказівкою Кремля поширює публікації з виправдовуванням збройної агресії РФ і заперечує причетність окупантів до масових убивств мирних жителів на Київщині.

"Колаборантка називає "постановочними" катівні та масові захоронення в Бучі та Ірпені. За це Тарапата отримує нагороди від Кремля та міської адміністрації Москви", – додали в СБУ.

У відомстві зауважили, що ініційовані експертизи підтвердили факти підривної діяльності пропагандистки проти України. Нині вона переховується в Росії.

Їй повідомлено про підозру за ч. 6 ст. 111-1 Кримінального кодексу України (колабораційна діяльність у формі здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією). Жінці загрожує покарання до 12 років ув’язнення.

СБУ повідомила про підозру пропагандистці з окупованого Донецька

18.04.2023 Співробітники Служби безпеки України повідомили про підозру в колабораційній діяльності пропагандистці з підконтрольного угрупованню "ДНР" сайту "МОСТ".

Про це повідомила пресслужба відомства.

"Кореспондентка ворожого сайту-сміттярки "МОСТ" систематично здійснює пропагандистську діяльність на користь країни-окупанта та медійну підтримку збройної агресії проти України", – зазначили в СБУ.

За даними правоохоронців, підозрювана супроводжує незаконні збройні формування з березня минулого року. 

"Воєнкор" поширює відверті антиукраїнські фейки та виправдовування злочинів загарбників. Зокрема, ворожа пропагандистка у своїх матеріалах відверто брехала щодо бойових дій за "Азовсталь" в Маріуполі, "перемог" російсько-окупаційних військ та дискредитувала ЗСУ. Також пособниця ворога активно підтримує дії держави-агресора щодо окупації Донецької області, возвеличує кремлівського диктатора. Також вона особисто надає інтерв’ю для друкованих видань РФ,  у яких викладає неправдиву інформацію щодо обстрілів окупованих територій Донеччини", – додали в СБУ.

Крім того, пропагандистка створила телеграм-канал, де висвітлювала проведення псевдореферендуму у 2022 році, виправдовує російську агресію, поширює інформацію про приєднання Донецька до РФ.

За даними ІМІ, йдеться про донеччанку Вікторію Ципленкову.

СБУ повідомила про підозру пропагандисту Ігорю Дусю

19.04.2023 Співробітники Служби безпеки зібрали доказову базу на підсанкційного пропагандиста Ігоря Дуся: він публічно заперечує існування України, повідомила пресслужба відомства.

У 2014 році Дусь був радником російського терориста Ігоря Стрєлкова-Гіркіна, наразі позиціює себе як "православний публіцист". Також він очолює громадську організацію "Народний собор", яка є українською "філією" однойменного російського об’єднання під егідою РПЦ.

Після окупації Криму пропагандист утік на півострів. Там він був постійним гостем ефірів російських телеканалів, де виступав у ролі "політичного" або "релігійного" експерта й виправдовував агресію проти України.

"Після повномасштабного вторгнення Дусь уже в москві публічно вихваляв учасників окупаційних угруповань РФ і закликав бійців ЗСУ не чинити спротив окупантам. Крім того, він активно "розганяв" наративи Кремля щодо "утисків" представників УПЦ (МП) і вихваляв антиукраїнську діяльність московського патріарха Кирила", – зазначили в СБУ.

У Києві затримали "фіксера" російського ЗМІ, який створював фейки про війну в Україні

19.04.2023 Служба безпеки України затримала в Києві місцевого жителя, який позиціював себе як “фіксер” прокремлівського інформагентства Бел.ru та допомагав РФ створювати фейки про війну в Україні. Про це повідомляється на сайті СБУ.

За матеріалами слідства, чоловік передавав російському медіа “вигадану та викривлену інформацію про події в Україні, у тому числі про нібито загострення внутрішньої ситуації в Києві після російських ракетних ударів по місту”.

Крім того, він публічно підтримував дії російських окупантів і заперечував їхні злочини в Бучі, Ірпені та Ізюмі.

“Отриману дезінформацію представники Бел.ru використовували для підготовки фейкових новин про війну в Україні. Свої антиукраїнські наративи він оприлюднював також на власних сторінках у соцмережах, зокрема й у заборонених в Україні”, – йдеться в повідомленні.

СБУ повідомляє, що ініційована нею лінгвістична експертиза підтвердила факти підривної діяльності фігуранта проти нашої держави.

Під час обшуків у нього виявлено комп’ютерну техніку та мобільний телефон з доказами злочинних дій.

Чоловіку повідомили зловмиснику про підозру за ч. 2 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ в Україні, глорифікація її учасників).

Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину.

Прихильника "русского мира" з Львівщини засуджено до п'яти років позбавлення волі

24.04.2023 У Червонограді Львівської області суд визнав винним місцевого жителя в незаконному придбанні, зберіганні вогнепальної зброї та бойових припасів, а також публічному використанні символіки комуністичного тоталітарного режиму, повідомила пресслужба Львівської обласної прокуратури.

Вирок суду – п'ять років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.

Прокурори довели, що в лютому 2022 року, перед початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну, чоловік вивісив на балконі своєї квартири прапор з комуністичною символікою.

Під час обшуків у його квартирі та гаражі правоохоронці вилучили "коктейлі молотова", обріз рушниці, незареєстровану мисливську зброю, патрони до гладкоствольної та нарізної бойової зброї. Окрім цього, у чоловіка найшли зразки форми правоохоронних органів, комуністичну та проросійську символіку, журнали з пропагандою "руського миру", а також ножі та різні спецзасоби (зокрема, кайданки, електрошокер).

До набрання вироком законної сили обвинувачений перебуватиме під вартою.

На Миколаївщині місцева жителька виправдовувала збройну агресію РФ

26.04.2023 Прокурори Миколаївської окружної прокуратури повідомили про підозру жительці однієї з територіальних громад Миколаївського району в поширенні матеріалів з виправдовуванням збройної агресії РФ проти України, а також глорифікації російських військових.

Про це повідомила пресслужба Миколаївської обласної прокуратури.

За даними слідства, жінка є представницею однією з релігійних громад Миколаївщини.   

"Упродовж 2022 року, керуючись ідеологічними мотивами, у приватних чатах для спілкування інтернет-месенджерів "Viber" і "Telegram" вона поширювала серед своїх знайомих відеоматеріали. В них містилося виправдовування, визнання правомірною та заперечення збройної агресії рф проти України. Також у відео глорифікувалися особи, які здійснюють агресію проти нашої держави, розпочату у 2014 році", – зазначили в пресслужбі.

Власника прокремлівського видання "Політнавігатор" судитимуть за держзраду

26.04.2023 Власника прокремлівського видання "Політнавігатор" Сергія Степанова, яке є одним з головних "рупорів" РФ в окупованому Криму, судитимуть за держзраду та за зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України.

Про це повідомила пресслужба СБУ.

Степанов переховується в окупованому Криму. У квітні 2014 року він створив на півострові пропагандистське інтернет-видання, де поширював кремлівські наративи та займався дискредитацією України на міжнародній арені.

"До злочинної діяльності він залучив своїх "однодумців", які потім займалися підготовкою антиукраїнських матеріалів. Для маскування злочинної діяльності псевдожурналісти діяли як позаштатні кореспонденти під вигаданими іменами й позиціонували себе "експертами". У своїх публікаціях вони виправдовували російську збройну агресію і захоплення частини території на сході та півдні України", – зазначили в СБУ.

У відомстві зазначили, що перед написанням пропагандистських текстів "автори" отримували від Степанова "інструкції" щодо підготовки матеріалів. За поширення деструктивного контенту вони отримували від окупантів гроші. У квітні та липні минулого року співробітники Служби безпеки затримали двох фейкових "експертів" у Києві та Вінниці. Зараз вони під вартою.

Судово-лінгвістична експертиза підтвердила факти інформаційно-підривної діяльності Степанова та його спільників.

На Львівщині судитимуть двох чоловіків за пропаганду війни та виправдання збройної агресії РФ

28.04.2023 У Львівській області судитимуть двох чоловіків: один з них, львів'янин, поширював матеріали із запереченням збройної агресії РФ проти України, а другий, житель одного з населених пунктів області, пропагував війну.

Про це повідомила пресслужба Львівської обласної прокуратури.

За даними слідства, львів’янин через власний акаунт у забороненій соцмережі "ВКонтакті" постив дописи антиукраїнського характеру. Зокрема, поширював матеріали, у яких заперечувалася збройна агресія РФ проти України, розпочата у 2014 році.

Також, з'ясували правоохоронці, з квітня 2021 року житель Львівщини, використовуючи власну сторінку в забороненій соцмережі "Однокласники", поширював матеріали, у яких міститься заклики до розв’язування воєнного конфлікту РФ з Україною. З початку повномасштабного вторгнення чоловік продовжував поширювати дописи з пропагандою війни.

СБУ повідомила про підозру очільниці луганського осередку "кадирівської" організації "Волонтери Ахмата"

03.05.2023 Співробітники Служби безпеки України оголосили підозру в глорифікації учасників збройної агресії РФ проти України очільниці луганського осередку "кадирівської" організації "Волонтери Ахмата" Дар’ї Божко, повідомила пресслужба відомства.

"Це об’єднання створено за вказівкою Кадирова для популяризації підпорядкованих йому збройних формувань та поширення кремлівського режиму на тимчасово окупованих регіонах України", – наголосили в пресслужбі.

За даними слідства, до повномасштабного вторгнення Божко влаштовувала культурно-масові заходи в Рубіжному. Після захоплення міста вона підтримала окупантів, серед яких було угруповання "кадирівців", і запропонувала їм свою допомогу у війні проти України.

У такий спосіб у травні минулого року вона очолила місцеву псевдоволонтерську організацію країни-агресора, зазначають в СБУ.

"Під прикриттям роздачі "гумдопомоги" від імені окупаційного "фонду" Кадирова фігурантка публічно виправдовувала збройну агресію РФ та воєнні злочини рашистів. До пропагандистських заходів залучала місцевих підлітків, яких змушувала зніматися в агітаційних відеороликах на підтримку кремлівського режиму. Крім того, вона регулярно виступала в ефірах російських медіа, де вихваляла військово-політичне керівництво РФ і ватажків окупаційних підрозділів "Ахмат", – додали в пресслужбі СБУ.

В Одесі жінка під час стріму в TikTok заявила, що "чекає кремлівського вождя", – Нацполіція

03.05.2023 В Одесі поліція повідомила про підозру в колабораційній діяльності жінці, яка під час трансляції прямого ефіру в Tik Tok заявляла глядачам, що "чекає кремлівського вождя" в Одесі й готова потерпіти бойові дії, аби тільки назавжди возз’єднатися з росіянами.

Про це повідомила пресслужба ГУ Нацполіції в Одеській області.

Поліцейські викрили жінку та вилучили в неї мобільний телефон.

Правоохоронці відправили на лаву підсудних одеську прихильницю "руского міра".

"На підставі зібраних доказів, підтверджених судовою портретною експертизою, дізнавачі поліції під процесуальним керівництвом Приморської окружної прокуратури міста Одеси повідомили фігурантці про підозру в колабораційній діяльності, що передбачено за ч. 1 ст. 111-1 Кримінального кодексу України. Йдеться про публічні заклики громадянином України до підтримки рішень та дій держави-агресора. Визнавши зібрані в ході дізнання докази достатніми, правоохоронці склали обвинувальний акт відносно жінки й скерували його до суду", – повідомила заступниця начальника сектору дізнання територіального підрозділу поліції Олена Соловйова.

На Львівщині чоловік закликав до зміни меж суверенної україни – СБУ

04.05.2023 Співробітники СБУ повідомили про підозру львів'янину у виправдовуванні збройної агресії РФ та глорифікації її учасників, а також у зазіханні на територіальну цілісність та недоторканність України.

Про це повідомила пресслужба відомства.

За даними слідства, чоловік тривалий час відкрито виправдовував та прославляв злочини російських окупантів.

"Використовуючи соціальні мережі, публічно підтримував політику країни-терористки та закликав до дій, які порушують територіальну цілісність нашої держави. Оперативники та слідчі СБУ зібрали масив доказової бази щодо протиправної діяльності чоловіка на шкоду державній безпеці України", – зазначили в СБУ.

Суд відправив підозрюваного під цілодобовий домашній арешт.

СБУ заблокувала мережу інтернет-агітаторів, що поширювали кремлівські фейки

04.05.2023 Служба безпеки України заблокувала діяльність розгалуженої мережі ворожих інтернет-агітаторів, до складу якої входило 11 осіб з різних регіонів України. Вони поширювали в месенджерах та соцмережах кремлівські фейки про війну в Україні, повідомляється на сайті СБУ.

Інформацію для своїх “публікацій” вони брали з пропагандистських російських інтернет-ресурсів.

Так, на Київщині контррозвідники СБУ викрили бізнесмена, який на власній фейсбук-сторінці заперечував російську збройну агресію та стверджував, що війна в Україні – це “внутрішній громадянський конфлікт”.

У Чернігівській області припинено діяльність двох пропагандистів, які в забороненій соцмережі “Однокласники” поширювали дописи на підтримку агресивної політики кремля та співчували втратам загарбників.

На Дніпропетровщині СБУ викрила чотирьох місцевих жителів, які в соцмережах та серед близького оточення закликали до співпраці з окупантами й дискредитували Сили оборони.

У Харківській області затримано ще одного ворожого поплічника. Він у фейсбуці розміщував пропагандистські відеоролики, в яких героїзував російських окупантів.

На Кіровоградщині двоє інтернет-агітаторів виправдовували воєнні злочини окупантів, зокрема обстріли українських міст.

Крім цього, в Одесі повідомлено про підозру одній з адміністраторів анонімного телеграм-чату, який створили для збору інформації про пересування української військової техніки територією регіону. Іншого адміністратора було затримано в лютому цього року в результаті спецоперації СБУ.

За цими фактами тривають слідчі дії в межах кримінальних проваджень за двома статтями Кримінального кодексу України: ст. 111-1 (колабораційна діяльність) та ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).

У Харкові затримали іноземного блогера, який заперечував злочини РФ та ображав українських бійців

05.05.2023 СБУ затримала в Харкові іноземного блогера, який заперечував злочини росіян та ображав українських військових. Про це повідомляється на сайті СБУ.

У затриманого є громадянство однієї з країн Латинської Америки, але він декілька років живе в Харкові.

"Після початку повномасштабного вторгнення блогер одним з перших підтримав російських загарбників та героїзував їхні воєнні злочини. Також він займався дискредитацією вищого військово-політичного керівництва та Сил оборони нашої держави. Задокументовано, що навесні минулого року він особисто знімав провокативні відео, в яких намагався фіксувати обличчя українських захисників та ображав їх. Свої "стріми" публікував на двох власних каналах у ютубі й телеграмі із загальною аудиторією майже 300 тис. підписників", – зазначила СБУ.

У своїх коментарях затриманий заперечував факти російських ракетних ударів по українських містах та масових убивств росіянами мирних людей, додала спецслужба.

"Ініційовані СБУ експертизи підтвердили факти злочинних дій іноземного блогера", – наголосили в СБУ.

Фігуранту повідомили про підозру за статтею "виготовлення та поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування збройної агресії РФ проти України, вчинене повторно".

Суд відправив його під варту.

За даними джерел ІМІ, йдеться про блогера Гонсало Ліра.

У Мелітопольському районі українська журналістка пішла на співпрацю з окупантами

08.05.2023 У Якимівці Мелітопольського району (окупована частина Запорізької області) журналістка і фотографка Людмила Шклярук подалася на службу до окупантів. Вона просуває наративи росіян та веде місцевий телеграм-канал, повідомляє РІА Мелітополь.

Шклярук працювала журналісткою, фотографкою та редакторкою місцевої газети "Слово трудівника". Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну пішла працювати на окупантів, веде пропагандистський телеграм-канал "Типова Якимівка".

"З приходом рашистів почала розповідати байки про "укронацистів" та "бандерівців, які їдять дітей". Це тим більше сумно, якщо знати, що до війни, як пишуть місцеві жителі, вона "радісно писала статті про українські свята та бігала з українським прапором. Також Людмила вважає виправданим ракетний обстріл міст. І навіть радіє їм", – зазначає видання.

Також Шклярук бере участь у різних флешмобах. Наприклад, у вересні 2022 року вона пропонувала всім лояльним до рашистів місцевим жителям робити фото з триколором чи солдатом Росії та публікувати його в соцмережах. Сама вона зробила одразу два фото – і з тодішнім окупаційним головою Якимівки Максимом Зубарєвим, і з російськими військовими.

СБУ повідомила про підозру соратнику Монтян, який адміністрував її телеграм-канал

09.05.2023 Співробітники Служби безпеки України викрили в Києві адміністратора прокремлівського телеграм-каналу пропагандистки Тетяни Монтян, яка публічно виправдовує збройну агресію РФ. Чоловікові повідомили про підозру у виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії РФ в Україні, глорифікації її учасників, повідомила пресслужба СБУ. 

Перебуваючи в Росії, Монтян дистанційно залучила до інформаційно-підривної діяльності проти України свого давнього соратника і колишнього однопартійця – 46-річного киянина. Підозрюваний знайомий з Монтян із 2014 року і балотувався до Київської міськради 8-го скликання від її політсили.

"Після початку повномасштабного вторгнення він активно допомагав колаборантці "розкручувати" її проросійський телеграм-канал, який нараховує майже пів мільйона підписників. Зловмисник "модерував" дискусії у коментарях і блокував користувачів серед українських патріотів. Також він "фільтрував" дописи, які не відповідають "критеріям" кремлівських наративів або не підтримують злочинної діяльності Монтян", – повідомили в СБУ.

Крім того, підозрюваний у соцмережах поширював публікації із запереченням причетності російських окупантів до повітряних ударів по цивільних об’єктах України й поширював фейки про ситуацію на фронті.

"Ініційована СБУ лінгвістична експертиза підтвердила факти злочинних дій фігуранта", – наголосили у відомстві.

У Хмельницькому СБУ повідомила про підозру росіянці, яка героїзувала воєнні злочини РФ

15.05.2023 Служба безпеки викрила громадянку РФ, яка тривалий час жила в Хмельницькому й у соцмережах виправдовувала збройну агресію РФ проти України та героїзувала воєнні злочини окупантів, повідомила пресслужба ГУ СБУ в Хмельницькій області.

"Після повномасштабного вторгнення підозрювана через соцмережу "Однокласники" активно поширювала кремлівські  наративи про те, що "українці є нацистами", тож  російські війська "йдуть звільняти Україну від неонацизму та бандерівщини", щоб "захистити Росію від фашизму і тероризму". Стверджувала,  що  "президент Путін намагається врятувати світ від війни". Деструктивний контент агітаторка брала з російських спільнот та роспропагандистських інтернет-ресурсів", – йдеться в повідомленні.

За даними слідства, у публікаціях підозрювана підтримувала рішення і дії Кремля, поширювала дезінформацію та маніпуляції, пов’язані з війною в Україні.

Крім того, у її дописах були заклики поповнювати лави армії РФ та всіляко допомагати їй.

Ініційовані в межах кримінального провадження експертизи засвідчили, що ці матеріали містять виправдання, підтримку російської збройної агресії проти України.

Слідчі СБУ повідомили жінці про підозру за  статтею "Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників".

За скоєне їй загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від  п’яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої.

У Запоріжжі затримали експравоохоронця, який героїзував у Вконтакті Пригожина

16.05.2023 Служба безпеки України затримала в Запоріжжі колишнього правоохоронця, який хотів приєднатися до ПВК “Вагнер” і воювати проти України. Також він проводив антиукраїнську діяльність у забороненій соцмережі “Вконтакте”, повідомляється на сайті СБУ.

Чоловіка у 2009 році було звільнено з органів МВС України за корупцію. 

На початку повномасштабного вторгнення він підтримав збройну агресію РФ та почав розробляти план втечі до тимчасово окупованого Мелітополя, щоб приєднатися до лав ПВК “Вагнер”.

“Для цього зловмисник вийшов “на зв’язок” зі своїми колишніми колегами-зрадниками, які вступили до так званого “управління МВС РФ” у тимчасово захопленій частині регіону. Через них він підшукував можливість незаконно перетнути лінію південного фронту і потім потрапити на “співбесіду” до керівників угруповання “Вагнер”, – повідомляє СБУ.

У соцмережі “Вконтакте” чоловік створив інтернет-групу та “наростив” аудиторію на понад 3,5 тис. підписників. “У своїх публікаціях під вигаданим іменем фігурант активно поширював дописи, в яких героїзував “вагнерівців” та їхнього ватажка Євгена Пригожина. Також він заперечував російські ракетні удари по українських містах і закликав до зміни меж державного кордону України”, – зазначає спецслужба.

Під час обшуків за місцем проживання фігуранта виявлено мобільний телефон та комп’ютерну техніку, які він використовував у підривній діяльності. Йому повідомили про підозру за ч. 2, ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників) Кримінального кодексу України. Наразі він перебуває під вартою. Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину.

Луцький міськрайонний суд оголосив вирок очільниці кількох проросійських організацій міста

16.05.2023 Луцький міськрайонний суд оголосив вирок очільниці кількох проросійських організацій міста Галині Соловйовій – п’ять років позбавлення волі з випробувальним терміном в півтора року, пише volynnews.com з посиланням на вирок суду.

У вироку суду зазначається, що незадовго до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, з 8 до 21 лютого 2022 року, Галина Соловйова в соцмережі “Одноклассники” поширювала матеріали, які містили заперечення української державності та суверенітету, виправдовували збройну агресію проти України як необхідний захід для з'єднання одного народу. Також вона прославляла та героїзувала осіб, які вчиняють агресію, публікувала презирливі висловлювання стосовно українців як нації.

Зокрема, жінка розміщувала дописи з таким змістом: “Нидерланды призвали своих граждан немедленно покинуть Украину. Ранее к этому же призвали Госдеп и лично Байден. Из Украины пиндосы делают полигон, но вся эта мразь нацистская, бандеровская и фашистская в котлах окажется быстро и с той же скоростью в аду. И на Донбассе сегодня об этом напомнили. Кстати, и Шойгу отметил о неизбежности жесткого ответа…”

Під час досудового розслідування прокурор та Соловйова уклали угоду про визнання винуватості.

Суд визнав Галину Соловйову винною в злочині за ч. 2 ст. 110 КК України та призначив покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі, яке замінив на півтора року випробувального терміну.

Як пише видання, за даними аналітичної системи YouControl, Галина Соловйова є керівницею трьох проросійських організацій у Луцьку. Одна з них – Центр російської культури “Співвітчизник”, заснований у 2005 році. Його юридична адреса – проспект Перемоги, 9, квартира 5. Однак статус юридичної особи нині припинено.

Також Галина Соловйова є керівницею відділення всеукраїнської громадської організації “Руський рух України” у Волинській області. Організацію засновано в 1999 році, вона досі діє. Юридична адреса – вулиця Винниченка, будинок 37, квартира 8.

Окрім того, Галина Соловйова є керівницею волинської обласної організації партії “Руський блок”, заснованої 2001 року. Юридична адреса організації така сама, як і в “Руського руху України”.

У 2012 році Галина Соловйова як голова Волинського обласного громадського центру російської культури “Співвітчизник” отримала подяку міського голови за активну співпрацю з Луцькою міською радою, збереження культурної спадщини, налагодження та розвиток міжетнічного діалогу та з нагоди проведення Х обласного фестивалю національних культур “З чуттям єдиної родини”. 

У 2021-му, під час вшанування загиблих, які полягли за визволення Луцька від нацистських загарбників, Галина Соловйова давала коментар Суспільному, у якому розповіла про свого батька.

"Одного разу на 9 травня він впав на землю і почав її цілувати. І сказав: я ніколи не покину цю землю. Так він і залишився хліборобом", – розповідала жінка, додаючи, що шанує визволителів Луцька та Волині, тому й бере участь у всіх подібних заходах.

У Полтаві СБУ затримала чоловіка за заклики до захоплення урядових установ

18.05.2023 Співробітники СБУ затримали в Полтаві лідера фейкового "народовладдя": він закликав до захоплення урядових установ України, повідомила пресслужба СБУ.

Затриманий хотів створити в обласному центрі псевдодержавне утворення, позиціюючи себе як лідер "народовладдя".

"Незаконну інституцію назвав "радою територіальної громади" і навіть замовив печатку для псевдоустанови. На власній сторінці у фейсбуку він закликав громадян приєднуватися до його "об’єднання" і створювати нові "громади" для насильницького захоплення державної влади в Україні. Своїм "послідовникам" фігурант обіцяв "посади" в складі фейкової установи", – зазначили в СБУ.

У відеокоментарях затриманий повторював кремлівські наративи, в яких збройну агресію РФ називав "громадянською війною в Україні" та публічно заперечував чинний конституційний лад України.

Ініційована СБУ судово-лінгвістична експертиза підтвердила факти злочинних дій фігуранта.

Правоохоронці повідомили чоловікові про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 2 ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади);
  • ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікація її учасників).

Нині він під вартою без права на заставу.

Як повідомляв ІМІ, пропагандистка Діана Панченко розпалює на своєму ютуб-каналі ненависть до українців.

Одеситку підозрюють у виправдовуванні збройної агресії РФ

19.05.2023 Cлідчі Служби безпеки України оголосили підозру жительці Одеси у виправдовуванні збройної агресії РФ проти України та глорифікації її учасників, повідомила пресслужба ГУ СБУ в Одеській області.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну жінка закликала в соцмережах до підтримки окупантів, а також виправдовувала їхні воєнні злочини.

"Маючи проросійські настрої, вона поширювала публікації, спрямовані на дискредитацію державних органів влади та Сили оборони України. Деструктивний контент агітаторка брала з рашистських спільнот та роспропагандистських інтернет-ресурсів", – додали в СБУ.

Під час обшуку правоохоронці вилучили в неї мобільні телефони та комп’ютери з доказами протиправної діяльності.

Повідомлено підозру тіктокеру з Києва, який поширював наративи Кремля та влаштовував провокації в лаврі

22.05.2023 СБУ повідомила про підозру проросійському тіктокеру з Києва, який поширював наративи Кремля та влаштовував провокації в Києво-Печерській лаврі. Про це повідомляє  СБУ у своєму телеграм-каналі.

За даними спецслужба, 46-річний мешканець Києва на власній тікток-сторінці розміщував дописи, в яких заперечував збройну агресію РФ і дискредитував військово-політичне керівництво України.

Також фігурант брав активну участь у провокаціях на території Києво-Печерської лаври наприкінці березня і на початку квітня поточного року.

“Тоді він публічно підбурював людей чинити спротив законним діям представників влади та правоохоронців. Крім того, він безпідставно звинувачував українських захисників у розв’язанні війни”, – повідомляє СБУ

Під час обшуку за адресою проживання у фігуранта виявлено комп’ютерну техніку та мобільний телефон з доказами незаконної діяльності.

Йому повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників). Розв'язується питання щодо обрання йому запобіжного заходу.

Російську пропагандистку Тетяну Поп заочно засудили до 12 років вʼязниці

24.05.2023 Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області засудив до 12 років тюремного покарання російську пропагандисту, уродженку Закарпаття Тетяну Поп, визнавши винною в колабораціонізмі, виправдовуванні та глорифікації збройної агресії Росії.

Таке рішення суд ухвалив 11 травня, повідомляє “Судовий репортер”.

За матеріалами справи, Тетяна Поп, маючи українське громадянство, виїхала до Росії. У Хустській міській раді видали довідку, що жінка не проживає за місцем реєстрації понад 15 років.

Бувши прихильницею мілітаризованої політики РФ і так званого “русского мира”, жінка  свідомо і публічно в соцмережах підтримує збройну агресію Росії проти України.

Поп створила міжнародну громадську організацію “Внуки” й низку однойменних інформаційних ресурсів проросійського спрямування “Эхо Киева” (новинний сайт, YouTube-канал, Telegram-канал, сторінки в соцмережах тощо).

На YouTube-каналі “Ізолєнта Лайф” вийшло відео, як Поп відвідує захоплений росіянами Маріуполь і закликає до розміщення в кожному будинку прапора РФ.

З відкритих джерел відомо, що організація “Внуки”, очолювана Поп, у 2022 році презентувала проєкт “соціалізації” дітей з окупованих територій “С чего начинается Родина”.

У судовому засіданні свідчення дала жінка, яка навчалась із Поп разом у школі в місті Хуст Закарпатської області. Вона розповіла, що Поп із 2019 року виїхала до РФ, де публічно підтримує збройну агресію проти України. Навесні 2022 року в телеграм-каналі Поп висловлювалася за захоплення Закарпаття та писала, що Україна – це територія РФ. Свідок обурилась і залишила під публікацією негативні коментарі, написала, що Поп приховує свій справжній вік і що вона навчалася та жила на Закарпатті.

Також була допитана рідна сестра обвинуваченої, яка розповіла, що після початку військової агресії з боку РФ вони з Тетяною не спілкуються. Їй відомо, що сестра виїхала до Росії і в публікаціях у соцмережах дійсно зображена вона. Від подальших пояснень свідок відмовилася.

Тетяну Поп визнали винною в колабораціонізмі – інформаційній співпраці з державою-агресором (ч. 6 ст. 111-1 ККУ), а також у глорифікації збройної агресії РФ.

За сукупністю злочинів жінку засудили до 12 років тюремного покарання з конфіскацією майна із забороною на 15 років обіймати деякі посади. Наразі Поп не затримано, і її справа слухалася заочно.

Поп називає себе русинкою за національністю і президентом Координаційної ради русинських організацій.

Як пише видання, у 2011 році вона знімалася в телевізійному шоу “Холостяк” на каналі СТБ, а у 2013 році – у російському проєкті “Дом-2”. В інтервʼю “Детектору медіа” Поп сказала, що остаточно переїхала до Росії у 2015 році через погрози за те, що була проти Майдану.

Як повідомляв ІМІ, у серпні 2022 року правоохоронці скерували до суду обвинувальний акт щодо уродженки Хуста Тетяни Поп, яка виправдовувала збройну агресію Росії, вела підривну інформаційну діяльність проти України в різних соцмережах. 

У травні 2022 року їй заочно оголосили підозру у виправдовуванні збройної агресії РФ.

Тетяна Поп є російською пропагандисткою, угорською сепаратисткою. Її внесено до бази сайту “Миротворець”. “Детектор медіа” писав про її роль у роботі пропагандистського ресурсу “Эхо Киева”.

СБУ затримала одного з організаторів прокремлівських провокацій у Києво-Печерській лаврі

24.05.2023 Служба безпеки затримала в Києві антиукраїнського релігійного блогера, заступника керівника проросійської організації "Единое отечество", учасника релігійно-політичної організації РПЦ "Союз православних братств України", який поширював наративи кремля і організовував замовні "акції протесту" Василя Чепразова, повідомла пресслужба СБУ.

За даними слідства, він був одним з організаторів провокацій на території Києво-Печерської лаври наприкінці березня 2023 року: підбурював людей до масових заворушень і давав інтерв’ю, у яких безпідставно звинувачував Україну в розв’язанні війни.

Також свої деструктивні виступи він записував і транслював на YouTube-каналі "Святая Русь", який налічує понад 23 тисячі підписників.

В СБУ наголосили, що після повномасштабного вторгнення Чепразов публічно підтримав агресивну політику вищого військово-політичного керівництва РФ і виправдовував захоплення українських територій.

Під час обшуків у нього знайшли комп’ютерну техніку і мобільні телефони з доказами незаконної діяльності. Також у чоловіка знайшли заборонену символіку і поліграфічну продукцію, яку використовують радикальні націоналістичні структури країни-агресора.

Правоохоронці повідомили Чепразову про підозру у виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії РФ проти України, глорифікації її учасників. Нині від під вартою.

Виправдовували злочини окупантів: троє інтернет-агентів РФ отримали вироки

24.05.2023 Троє проросійських інтернет-агітаторів отримали вироки за обвинуваченням у виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії РФ проти України та глорифікації її учасників, повідомила пресслужба відомства.

Один із засуджених – житель Черкащини. Після початку повномасштабного вторгнення він уже притягувався до кримінальної відповідальності за поширення російської пропаганди. 

Цього разу зловмисник розміщував у російській соцмережі "Мой мир" дописи на підтримку рашистів і захоплення частини території на сході та півдні України, зазначили в СБУ.

В Івано-Франківську тюремний строк отримала місцева жителька, яка публічно героїзувала російських окупантів та поширювала фейки про дії Сил оборони на фронті.

"Більшу частину деструктивного контенту брала зі сторінок "медійних" пропагандистів кремля, серед яких Юрій Котенок і Тетяна Монтян", – уточнили в правоохоронному відомстві.

У Вінниці вирок отримав чоловік, який на власній сторінці в забороненій соцмережі "Одноклассники" схвалював забойну агресію РФ і закликав до наступальних дій проти українських військових.

Блогера з Полтави, який закликав до повалення влади, засудили до пʼяти років увʼязнення з іспитовим терміном

02.06.2023 Октябрський районний суд Полтави призначив п'ять років позбавлення волі з іспитовим строком на рік проросійському блогеру Денису Корнєєву, обвинувачений у закликах до насильницької зміна конституційного ладу та зазіханні на територіальну цілісність і недоторканність України.

Таке рішення суд ухвалив 2 червня, повідомляє “Полтавська хвиля” та “Новини Полтавщини”.

За словами адвоката підсудного Максима Пістряка, обвинувачений повністю визнав свою провину та уклав угоду із прокуратурою. 2 травня цю угоду затвердив Октябрський райсуд та призначив Корнєєву 5 років ув’язнення, але від відбування покарання чоловіка звільнили з іспитовим строком — 1 рік.

Також Денис Корнєєв має передати до фонду United24 400 тис. грн на потреби ЗСУ — це одна з умов угоди.

Блогера випустили з-під варти прямо в залі суду.

Корнєєв визнав свою провину та підтвердив, що закликав знищити нардепів, коли його зупинив патруль під час комендантської години. Проте, за його словами це було лише на емоціях, а не насправді.

Крім того, підсудний розповсюджував образливі вислови щодо представників національних меншин у Полтавській області. Блогер публікував подібні дописи на своїх сторінках у Facebook та Instagram. Наразі вони видалені. На суді Корнєєв заявив що це не його відео, інший автор розмістив відео на сторінці Корнєєва.

На питання “чий Крим?”, Корнєєв відповів: “Український”.

Як повідомляв ІМІ, СБУ 10 лютого 2023 року повідомила про підозру блогеру з Полтави, який вів інформаційно-підривну діяльність на користь Росії: ч. 2, ч. 3 ст. 109 (насильницька зміна чи повалення конституційного ладу); ч. 1 ст. 110 (зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України).

За даними слідства, блогер на власних сторінках у фейсбуку та інстаграмі публічно закликав громадян до насильницького захоплення державної влади та фізичної розправи над вищим військово-політичним керівництвом України. Крім цього, він поширював образливі вислови щодо однієї з національних меншин, що призводило до загострення внутрішньої ситуації в регіоні.

За даними видання “Полтавщина”, мова йде про Дениса Корнєєва, який став відомим у місті після скандалу 2014 року, коли виступив на сцені у футболці з написом “Save Donbass People From Ukrainian Army” (“Врятуйте людей Донбасу від української армії”). Однак тоді правоохоронці не знайшли в цьому ознак сепаратизму. На місцевих виборах у 2020 році Денис Корнєєв балотувався до Полтавської міськради від партії “За Майбутнє”, але не був обраний. У лютому 2021 року він претендував на посаду директора Міського будинку культури, але його кандидатура не пройшла.

16 лютого Октябрський районний суд Полтави взяв під варту проросійського блогера Дениса Корнєєва, якого підозрюють у закликах до захоплення ворогом Києва та фізичного знищення представників влади.

Знімали фейки на замовлення росТБ: СБУ повідомила про підозру двом одеситам

16.06.2023 Служба безпеки повідомила про підозру двом одеситам, які робили постановні відео на замовлення російських телеканалів, повідомила пресслужба СБУ.

Підозру їм повідомили за статтею "організація та проведення заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності в співпраці з державою-агресором, спрямовані на її підтримку та/або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України"

Один з підозрюваних – колишній оператор Одеського державного телебачення. Після повномасштабного вторгнення він почав співпрацювати з російським телеканалом Рен-ТВ.

За даними слідства, на замовлення пропагандистів зловмисник погодився відзняти провокативне відео про перебіг мобілізації в Україні. За 8 тисяч гривень він найняв свого знайомого на роль "воєнкома" місцевого центру комплектування. Удвох вони відзняли відео, де "воєнком" розповідав, як змушений полювати на чоловіків призовного віку, щоб самому уникнути мобілізації.

Цей фейк вийшов в ефірі російського Рен-ТВ, загалом його поширили понад 20 пропагандистських інформресурсів, серед яких і найбільші федеральні телеканали.

"Ініційовані СБУ психологічна та лінгвістична експертизи цього відео підтвердили факти злочинних дій фігурантів. Також перевіряється причетність оператора до зйомки низки замовних сюжетів щодо подій, пов’язаних з Києво-Печерською лаврою", – зазначили в СБУ.

Там додали, що, звільнившись із державного телебачення, чоловік працював в одеському осередку "Незалежного бюро журналістських розслідувань". Після повномасштабного вторгнення РФ він активно закликав до підтримки окупантів і виправдовував їхні воєнні злочини у своїх соцмережах. Так він потрапив до поля зору кремлівських пропагандистів та ввійшов з ними в контакт.

Нині чоловіки під вартою. Їм загрожує покарання до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

У Рівному співробітники СБУ викрили прихильника комунізму

19.06.2023 У Рівному місцевий житель у забороненій соцмережі публікував антиукраїнські наративи із закликами відновлення СРСР, повідомила пресслужба ГУ СБУ в Рівненській області.

"Правоохоронці встановили факт популяризації вказаним громадянином України комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в інформаційному просторі. У ході проведених санкціонованих обшуків правоохоронцями вилучено технічні засоби, що використовувалися в протиправній діяльності", – зазначили в українській спецслужбі.

Співробітники СБУ скерували до суду обвинувальний акт щодо цього чоловіка. Його дії правоохоронці кваліфікують як виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганду комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.

У ГУ СБУ в Рівненській області додали, що з початку року в кримінальних провадженнях, розпочатих за матеріалами управління, повідомили про підозру за поширення комуністичної символіки 19 людям.

СБУ викрила псевдоблогерку, яка стверджувала, що Каховську ГЕС підірвали військові ЗСУ

19.06.2023 Контррозвідники Служби безпеки України викрили в Запоріжжі "блогерку", яка заперечувала причетність російських військових до підриву Каховської ГЕС. Вона поширювала фейкову інформацію про те, що ГЕС підірвали саме військовослужбовці ЗСУ. Про це повідомила пресслужба ГУ СБУ в Запорізькій області.

В СБУ зазначили, що жінка є прихильницею очільника Чечні Рамзана Кадирова.

"Жінка так захоплюється його "діяльністю", що в соцмережах реєструвалася під ніком на його честь. Так, в одній із соціальних мереж вона здійснювала поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, завзято обіляла повномасштабне вторгнення в Україну військ рф та категорично заперечувала військові злочини агресора", – зауважили в СБУ.

У своїх публікаціях та репостах вона схвалювала проведення "спецоперації" (так в РФ називають війну проти України. – Ред.) в Україні, підтримувала російських військових і бойовиків "Л/ДНР", дискредитувала українські органи влади і Збройні сили України.

Під час обшуків у жінки правоохоронці виявили комп’ютерну техніку та мобільний телефон з доказами злочинних дій.

Наразі розв'язується питання, щодо оголошення фігурантці підозри за ч. 2 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф в Україні, глорифікація її учасників).

На Закарпатті місцева жителька підтримувала Путіна та поширювала пропаганду РФ

21.06.2023 На Закарпатті місцева жителька поширювала пропаганду РФ, обвинувальний акт щодо неї за фактом поширення матеріалів, які виправдовують і визнають правомірною збройну агресію рф і глорифікують осіб, що її вчиняють прокуратура скерувала до суду, повідомила Закарпатська обласна прокуратура.

За даними слідства, жінка народилася в РФ та проживає на Закарпатті. Вона систематично публічно поширювала наративи прокремлівської пропаганди. У своєму профілі в одній із соціальних мереж обвинувачена розміщувала дописи, в яких ішлося про беззаперечну підтримку дій російського політичного керівництва.

"Публікації, які жінка розповсюджувала, пропагували ідеї "русского мира" та містили популярні фейки рф про "нацистів" і "фашистів" в Україні, обстріли українськими військовими мирного населення Донеччини та російських "освободителей", – зазначили в прокуратурі.

У Харкові школярка закликала до створення "ХНР" та поширювала російську символіку

22.06.2023 У Харкові поліція встановила дівчину, яка закликала до створення так званої “ХНР” та розклеювала пропагандистські листівки. Про це повідомляє у фейсбуку Поліція Харківської області. 

До поліції 21 червня надійшло повідомлення про те, що на площі Свободи біля намету “Все для перемоги” виявлено листівки із символами так званої “ХНР”. 

Поліцейські встановили дівчину, яка це робила. Нею виявилася 14-річна ліцеїстка. Її разом з мамою запросили до управління поліції для надання пояснень. Встановлюються мотиви вчинків дівчини.

Начальник слідчого управління поліції Харківщини Сергій Болвінов зазначив, що дівчина також записала гімн РФ. Під час обшуку в школярки вилучили галерею – російські прапори, гасла на підтримку царя та царської Росії, радянська символіка. 

“Все це дівчина-підліток малювала власноруч. Зберігала також радянські рублі. Очевидно, що країною-агресоркою вона захоплюється серйозно. А такі потужні антиукраїнські настрої навряд чи могли залишитися непоміченими з боку матері. Дівчина вже достатньо доросла, щоби розуміти, що саме вона зробила. І хоч за законом ми не можемо притягти її до кримінальної відповідальності, мати, переконаний, обов'язково буде покарана”, – зазначив Болвінов.

Він наголосив, що цей випадок “свідомий антидержавний виступ та робота на користь ворога”.

Як пише Громадське радіо, мати стверджує, що донька раніше висловлювала лише позицію “за мир”, а про антиукраїнські настрої дитини жінка нібито не здогадувалася. І Z-ролик, який зняла донька, вона побачила лише після повідомлення класного керівника, запевняє мати. Сама ж дівчина заявила, що “шкодує”.

СБУ викрила 11 проросійських інтернет-агітаторів

26.06.2023 У п'яти областях Служба безпеки України викрила мережу з-поміж 11 проросійських інтернет-агітаторів, повідомила пресслужба СБУ.

У Києві контррозвідники СБУ викр или жителя столиці, який закликав до "союзу з Росією". Для цього він створив та особисто адміністрував декілька груп у фейсбуку, телеграмі й вайбері.

У Миколаєві правоохоронці повідомили про підозру клірику місцевого храму УПЦ МП. За даними слідства, він публічно закликав вірян релігійної громади підтримати російських окупантів у війні проти України.

На Дніпропетровщині одним з інтернет-агітаторів виявився співробітник об’єкта критичної інфраструктури Дніпра, іншим – працівник авіапідприємства з Кривого Рогу. У різних соцмережах вони вихваляли вище військово-політичне керівництво РФ і дискредитували українських військових.

У Кіровоградській області працівники СБУ знешкодили мережу інтернет-пропагандистів РФ з п'яти жителів регіону. Для поширення деструктивного контенту створили власну платформу в однокласниках. Там називали російську збройну агресію проти України "боротьбою з фашизмом" і агітували місцевих жителів вступати до лав окупаційних військ.

У Вінниці двоє місцевих жителів у забороненій соцмережі "Одноклассники" героїзували дії окупантів і пропонували встановлювати пам’ятники Кадирову.

На Харківщині повідомили про підозру фотографу окупантів

27.06.2023 Правоохоронці повідомили про підозру в колабораційній діяльності жителю Балаклії: він працював фотографом в окупантів. Зокрема, фотографував працівників "народної міліції" та окупаційної адміністрації Балаклії і вклеював ці знімки в бланки пропусків.

Про це повідомила пресслужба Харківської обласної прокуратури.

Також, за даними слідства, підозрюваний знімав організований окупантами масовий захід, присвячений святкуванню "Дня міста Балаклія".

Офіційно ж його він обійняв посаду "специалиста эксплуатации ЖКХ отдела ЖКХ ВГА Изюмского района".

У Луцьку судитимуть проросійського пропагандиста

27.06.2023 У Луцьку за матеріалами СБУ судитимуть 42-річного жителя Волині, повідомила пресслужба ГУ СБУ у Волинській області.

У травні цього року під час спілкування у відеочаті він висловлював прихильність до ідей "руського міра", виправдовував та визнавав правомірним напад Росії на Україну, заперечував агресію РФ проти України та стверджував, що Україна сама себе обстрілює.

Слідчі СБУ обвинувачують його у виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії Російської Федерації проти України та глорифікації її учасників.

Слідство в справі завершено, співробітники СБУ передали матеріали кримінального провадження та обвинувальний акт до суду.

У Києві судитимуть прокремлівського TikTok-блогера, який вчиняв провокації у лаврі

04.07.2023 Служба безпеки України скерувала до суду обвинувальний акт стосовно TikTok-блогера, який обвинувачується у розповсюджені матеріалів із закликами до насильницької зміни конституційного ладу та виправдовуванні збройної агресії РФ проти України.

Про це повідомляють Головне управління СБУ у Києві та області та Київська міська прокуратура.

46-річного киянина викрили у травні цього року. 

За даними слідства, він на власній TikTok-сторінці розміщував дописи, в яких заперечував збройну агресію РФ та дискредитував військово-політичне керівництво України. Також агітатор безпідставно звинувачував українських захисників у розв’язанні війни.

Крім того, наприкінці березня – на початку квітня поточного року фігурант неодноразово брав участь у провокаціях на території Києво-Печерської лаври.

Саме тоді він публічно підбурював людей чинити спротив законним діям представників влади та правоохоронців.

“У своїх відеоматеріалах підозрюваний намагався зняти відповідальність з РФ за повномасштабну війну в Україні та звинувачував у всьому “сатанинську мафію”. При цьому, блогер закликав усіх глядачів контенту об’єднуватися та чинити активний супротив українським правоохоронцям”, - йдеться у повідомленні.

До суду скерували матеріали кримінального провадження, яке розслідувалось за ч. 2, ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників) та ч. 2, ч. 3 ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади) Кримінального кодексу України.

Санкція статей передбачає до восьми років позбавлення волі з конфіскацією майна. 

Як повідомляв ІМІ, СБУ затримала у травні в Києві антиукраїнського релігійного блогера, заступника керівника проросійської організації “Единое отечество”, учасника релігійно-політичної організації РПЦ “Союз православних братств України”, який поширював наративи Кремля і організовував замовні “акції протесту” Василя Чепразова. За даними слідства, він був одним з організаторів провокацій на території Києво-Печерської лаври наприкінці березня 2023 року: підбурював людей до масових заворушень і давав інтерв’ю, у яких безпідставно звинувачував Україну в розв’язанні війни.

СБУ повідомила про підозру пропагандисту, який виправдовує агресію РФ проти України

04.07.2023 СБУ повідомила про підозру пропагандисту Івану Філіпоненко, який "інформаційно супроводжує" війська окупантів на території Луганської області з березня 2022 року. Про це повідомила пресслужба ГУ СБУ у Луганській та Донецькій областях.

На початку війни він позиціонувався як "представитель пресс-центра народной милиции ЛНР", тепер – як "офицер 2-го армейского корпуса ВС РФ".

Відео, які він зняв в окупованих Сватовому, Кремінній, Рубіжному, інших містах Луганщини, нав’язують викривлений пропагандою образ реальності та кремлівські наративи про "защитников Донбасса", "украинских нацистов", зазначають в СБУ.

"Руйнування загарбниками мирних населених пунктів, вбивства та терор цивільного населення, які чинить окупаційна армія, схвалюються, виправдовуються, видаються за подвиги учасників "Z-операції". Ця відеопродукція поирюється в YouTube, через прокремлівські інтернет-платформи та соцмережі, створені для пропагандистського впливу на російську аудиторію та жителів тимчасово окупованих територій", -  наголосили в СБУ.

СБУ повідомила Філіпоненку про підозру за статтею - здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором, спрямованої на підтримку держави-агресора, її збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України.

Йому загрожує до 12 років позбавлення волі та конфіскація майна.

На Київщині викрили пропагандистку, яка закликала до державного перевороту  

05.07.2023 Служба безпеки України викрила 41-річну мешканку Київщини, яка публічно розповсюджувала матеріали із закликами до насильницької зміни конституційного ладу та захоплення державної влади. Про це повідомляє Головне управління СБУ у Києві та області.

За даними слідства, фігурантка на своїй фейсбук-сторінці публікувала фото та текстові матеріали, які містили заклики до воєнного державного перевороту.  

“Своїми діями жінка намагалася підірвати авторитет влади, посягаючи на конституційні принципи та суспільні відносини, що забезпечують її суверенітет”, - йдеться у повідомленні.  

Крім того, фігурантки поширювала матеріали, у яких міститься виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, розпочатої у 2014 році. 

“Зокрема, пропагандистка оприлюднювала кремлівські наративи про внутрішній громадянський конфлікт. Також зловмисниця наголошувала на тому, що української мови ніколи не існувало, а наші землі належать Київській Русі”, - зазначає СБУ.  

Під час обшуку за місцем проживання фігурантки вилучено мобільну та комп’ютерну техніку, яка, як зазначає спецслужба, містить докази її протиправної діяльності на шкоду державній безпеці України.

Враховуючи наявність достатніх доказів, фігурантці повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених: ч. 2 ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади); ч. 2 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників) Кримінального кодексу України.

Наразі досудове розслідування завершено, обвинувальний акт скеровано до суду. 

У Харкові судитимуть чоловіка за підтримку збройної агресії РФ

05.07.2023 Київська окружна прокуратура Харкова скерувала до суду обвинувальний акт щодо харків’янина за фактом виправдовування збройної агресії РФ проти України. Про це повідомила пресслужба Харківської обласної прокуратури.

За даними слідства, він неодноразово поширював у забороненій в Україні соціальній мережі дописи на підтримку збройної агресії РФ.

"Матеріали, опубліковані обвинуваченим, викривляли реальність і були спрямовані на дискредитацію ЗСУ. У дописах, які поширював шанувальник "руського миру", перекручувалися факти та транслювались антиукраїнські наративи про "освободителей", "угнетение русскоговорящих" и "нацистов", – зазначили в прокуратурі.

СБУ повідомила нову підозру Шарію

06.07.2023 Служба безпеки України повідомила про нову підозру прокремлівському блогеру Анатолію Шарію, який за завданням ФСБ Росії робив постановочні відео з допитів українських полонених, повідомляється на сайті СБУ.

Йому повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 28 і ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану, за попередньою змовою групою осіб).

За даними слідства, Шарій брав участь у підготовці і поширенні постановочних відеороликів, де окупанти допитують українських полонених.

“Зокрема, Шарій особисто підказував ФСБ як правильно знімати допит і які запитання ставити військовополоненим. А вже після зйомок монтував відео, вирізаючи із нього “невигідні” для РФ моменти. “Змонтовані” сюжети РФ потім використовувала для штучної дискредитації військово-політичного керівництва України, у тому числі на міжнародній арені”, - повідомляє СБУ.

Також спецслужба встановила, що Шарія до негласної співпраці залучив кадровий співробітник 5-ї служби ФСБ Косенко М.Ю.

Комунікувати з російськими спецслужбами Шарію допомагав спільник у тимчасово окупованому Севастополі. Ним виявився ексочільник Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Антон Шевцов, який на початку цього року вже отримав підозру у державній зраді.

“Задокументовано, що саме від нього Шарій отримав відео з допитів двох полонених військових ЗСУ. Після “монтажу” файлів їх “погодили” з представником спецслужби РФ. Потім Шарій “доповнив” деструктивний сюжет власними коментарями, виклав на своїх інтернет-платформах та відзвітував своїм кураторам, надіславши посилання на публікації. Однак сам Шарій у розмовах зі спільником визнає, що, незважаючи на монтаж, приховати поганий стан полонених не вдавалося. А родичі українських захисників, які відгукувалися на опубліковані у соцмережах відео, просили не знімати і не мучити їхніх рідних”, - йдеться у повідомленні.

СБУ зазначає, що обидва фігуранти переховуються від правосуддя. Проте спецслужба здійснює комплексні заходи для притягнення обох зловмисників до відповідальності за злочини проти державної безпеки України. Їм загрожує довічне ув’язнення.

Як повідомляв ІМІ, у 2021 році СБУ оголосила про підозру Анатолію Шарію в скоєнні злочинів, передбачених двома статтями Кримінального кодексу України: ст. 111 (“Державна зрада”) та ст. 161 (“Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками”).

4 травня 2022 року в Іспанії затримали проросійського блогера Анатолія Шарія, якого СБУ підозрює в державній зраді. Суд в Іспанії відпустив Шарія під підписку про невиїзд.

У Запоріжжі СБУ викрила двох інтернет-агітаторів: закликали до підтримки окупантів

07.07.2023У Запоріжжі СБУ викрила двох інтернет-агітаторів: вони закликали до захоплення влади та підтримки окупантів. Про це повідомила пресслужба ГУ СБУ в Запорізькій області.

З початком російської агресії один з них активізував свою діяльність. В одному з месенджерів він відкрито виправдовував повномасштабне вторгнення в Україну військ РФ та категорично заперечував воєнні злочини агресора.

"У своїх репостах та публікаціях прихильник загарбницької політики схвалював проведення так званої "спецоперації" в Україні, підтримував російських "асвабадителей" і бойовиків квазідержавних утворень "днр / лнр", дискредитував органи влади і Збройні Сили України та закликав своїх земляків допомагати військам "визволителів", – зазначили в СБУ.

Його давня знайома зі схожими поглядами – продавчиня магазину – також підтримує агресивну політику Російської Федерації. Вона звинувачує українську владу в розв'язуванні та ескалації конфлікту між Україною та Російською Федерацією, зазначили в СБУ.

"У своїх репостах та дописах вона захоплювалася втратами ЗСУ та звинувачувала українське ППО у влучаннях по цивільній інфраструктурі міста. Лінгвістична експертиза засвідчила, що ці матеріали містять публічні заклики, направлені на порушення основ національної безпеки", – зазначили в українській спецслужбі.

І чоловіку, і жінці слідчі СБУ повідомили про підозру за статтею "виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України". 

Виправдовував війну РФ проти України – правоохоронці повідомили киянину про підозру

11.07.2023 Правоохоронці повідомили підозру жителю Києва у виправдовуванні збройної агресії РФ проти України, повідомила пресслужба Офісу генпрокурора.

За даними слідства, після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну підозрюваний на власній сторінці у TikTok поширював відеозаписи блогера з виправдуванням та визнанням правомірною збройної агресії РФ проти України.

В Офісі генпрокурора додали, що в поширених відео блогер закликав глядачів контенту не терпіти "нечисть" та беззаконня, об’єднуватися, створювати свою армію та чинити супротив "нечисті" та "гнати її зі святої русі".

За даними судово-лінгвістичної експертизи, висловлювання блогера мають пропагандистський характер та спрямовані на виправдання, визнання правомірною збройної агресії РФ проти України.

Стосовно блогера обвинувальний акт скеровано до суду за фактами розповсюдження матеріалів із закликами до насильницької зміни конституційного ладу та виправдовування збройної агресії РФ проти України, додали в прокуратурі.

СБУ повідомила про підозру проросійському блогеру, який навів ракети РФ по Миколаєву

13.07.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру проросійському блогеру, адміністратору телеграм-каналу Сергію Лебедєву (псевдонім Лохматий), який став агентом ФСБ Росії та коригував російські ракетні удари. Про це повідомляється на сайті СБУ.

За даними спецслужби, фігурант переховується від правосуддя в тимчасово окупованому Донецьку. Він працює на ФСБ як “позаштатний” журналіст московського інформагентства РИА Новости.

СБУ встановила, що Лохматий за вказівкою російської спецслужби займався формуванням інформаторської мережі в різних регіонах України. Для цього створив прокремлівський телеграм-канал із загальною аудиторією в понад 30 тис. користувачів та серед них підшукував інформаторів. 

“Він збирав інформацію про місця базування Сил оборони, а також локації критичної та соціальної інфраструктури нашої держави. Задокументовано, що один з таких прихильників рашизму передав Лебедєву координати житлової багатоповерхівки в Миколаєві, по якій агресор ударив ракетами “С-300” восени 2022 року. Тоді внаслідок обстрілу загинуло сім мирних жителів, у тому числі неповнолітня дитина”, – зазначає спецслужба.

Також Лохматий залучив до негласної співпраці мешканця Закарпаття, який передавав йому локації військових частин на території регіону.

Крім того, Лебедєв неодноразово брав участь у підготовці для росТБ замовних сюжетів з тимчасово окупованих районів України. “У своїх матеріалах він дискредитував вище військово-політичне керівництво нашої держави та підтримував агресивну політику москви”, – йдеться в повідомленні.

Лохматому повідомили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України: ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану) та ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни).

Оскільки фігурант переховується від правосуддя в тимчасово окупованій частині сходу України, тривають комплексні заходи для його притягнення до відповідальності.

У Львові суд ув’язнив на півтора року жительку Нікополя за підтримку російської агресії

13.07.2023 Галицький районний суд Львова визнав винною мешканку Нікополя Юлію Захарову в глорифікації військової агресії РФ проти України й призначив півтора року позбавлення волі. Юлія Захарова жила у Львові як переселенка. Про це пише Zaxid.net із посиланням на матеріали справи.

У березні-квітні 2022 року, перебуваючи в Нікополі Дніпропетровської області, Юлія Захарова на сторінці в забороненій соцмережі "Однокласники" вподобувала і поширювала дописи на підтримку Росії. Зокрема, репостила заяву прессекретарки міністерства закордонних справ РФ Марії Захарової, яка звинувачує Україну у вбивствах мирних жителів Донецької та Луганської областей за останні вісім років. Серед уподобаних нею дописів також публікації про те, що війна є боротьбою Росії проти вищого керівництва України, яке нібито незаконно захопило владу в результаті "державного перевороту" у 2014-му.

Невдовзі Юлія Захарова переїхала до Львова, де висловлювала проросійські погляди в розмові зі знайомими. 6 січня слідчі повідомили їй про підозру за ч. 2-3 ст. 436-2 (заперечення збройної агресії РФ проти України) ККУ та затримали. У суді вона свою провину визнала повністю.

З огляду на обставини справи 7 липня суддя Галицького райсуду Олег Юрків визнав Юлію Захарову винною та призначив сукупно за всіма статтями півтора року позбавлення волі. Цей вирок можна оскаржити в апеляційному суді.

На Прикарпатті СБУ затримала адміністратора прокремлівської групи

14.07.2023 Кіберфахівці Служби безпеки затримали мешканця Івано-Франківської області - чоловік адміністрував прокремлівську групу в забороненій соцмережі "Вконтакте" та поширював російську дезінформацію про події на фронті. Також він вихваляв вище військово-політичне керівництво Росії, повідомила пресслужба СБУ.

"Для маскування злочинних дій та масового "розгону" деструктивного контенту він створив декілька анонімних акаунтів. Матеріали ворожої пропаганди фігурант брав з інформресурсів центральних рупорів Кремля. Адміністратор активно залишав коментарі у групі, створюючи видимість масової підтримки кремлівської пропаганди. Натомість він мав можливість видаляти повідомлення і коментарі користувачів, які заперечували проросійські наративи", - розповіла в СБУ.

В українській спецслужбі наголосили, що його дії створювали загрозу до розхитування обстановки в регіоні.

За матеріалами справи, затриманий раніше неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності - за крадіжки і збут наркотиків.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ він підтримав російських окупантів і згодом вирішив публічно оприлюднювати власні антиукраїнські погляди.

Слідчі Служби безпеки повідомили йому про підозру за статтею - виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікація її учасників. Нині він під вартою. Йому загрожує до 8 років тюрми.

В Одесі затримали блогера, який працював зі Стремоусовим

20.07.2023 Служба безпеки України затримала в Одесі проросійського блогера, який виправдовував збройну агресію РФі закликав до захоплення державної влади в Україні, повідомляється на сайті СБУ.

За даними спецслужби, фігурантом є блогер з Миколаївщини, який тривалий час працював на підозрюваного в держзраді блогера Кирила Стремоусова і фактично був його “правою рукою”.

“До повномасштабного вторгнення Росії вони разом організовували проплачені масові акції, спрямовані на розхитування внутрішньополітичної ситуації в регіоні на користь країни-агресора”, - йдеться у повідомленні.

На період захоплення частини Миколаївської області та Херсона Стремоусов увійшов до складу місцевої окупаційної адміністрації РФ, а блогер залишився на підконтрольній Україні території.

Як зазначає СБУ, для поширення деструктивного контенту блогер використовував власні сторінки і канали в Youtube, Facebook та Instagram, а також у забороненій соцмережі “Вконтакте” із загальною аудиторією понад 100 тис. користувачів.

“На цих інтернет-ресурсах він заперечував існування Української державності та українського народу. Також він дискредитував українських захисників і закликав громадян ухилятися від призову до Сил оборони. У подальшому його сюжети і публікації “підхоплювали” центральні рупори Кремля і поширювали їх під виглядом “позиції” пересічних громадян України. Для конспірації зловмисник постійно змінював номери телефонів та використовував вигаданий нікнейм “Мужчина”, - зазначає спецслужба.

Під час обшуків за місцями його проживання в Одесі та Южноукраїнську Миколаївської області виявлено ноутбук і п’ять мобільних телефонів із доказами підривної діяльності. Також, зазначає СБУ, вилучено “посадову інструкцію інформагентства” Стремоусова, де раніше працював фігурант.

Затриманому повідомили про підозру за трьома статтями Кримінального кодексу України: 

  • ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади);
  • ст. 436-1 (виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів);
  • ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікація її учасників).

Чоловіку обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою. Продовжується розслідування для встановлення всіх обставин злочину. Зловмиснику загрожує до 10 років тюрми.

Як повідомляв ІМІ, Кирилу Стремоусову заочно оголосили про підозру в державній зраді (ч. 1 ст. 111 КК України), про підозру в причетності до організації псевдореферендумів на окупованих Росією територіях. Крім того, йому повідомили заочно про ще одну підозру – в державній зраді, вчиненій за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 КК України). Він 16 березня, діючи з пособниками в інтересах країни-агресора, провів незаконне зібрання створеного окупантами псевдооргану влади “Комитет спасения “За мир и порядок”.

У серпні 2022 року СБУ завадила “журналістам Стремоусова”, якими керувала ФСБ Росії, організувати псевдоакції до Дня Незалежності України.

У січні 2023 року СБУ затримала “послідовницю” Кирила Стремоусова, яка намагалась організувати в Київській області розгалужену мережу поширення в інтернеті кремлівських наративів щодо війни в Україні.

У 2021 році ІМІ спільно з Texty.org.ua писали про Антивакцинаторський рух в Україні: Хто є хто, наскільки вони впливові та які їхні наративи. Серед його учасників був Олександр Надьожа.

СБУ затримала двох проросійських агітаторів, один із яких є колишнім учителем ліцею у Києві

21.07.2023 Служба безпеки України затримала у Києві та на Харківщині двох проросійських агітаторів, які виправдовували збройну агресію РФ проти України. Один із них виявився колишнім учителем Київського ліцею, повідомляється на сайті СБУ.

За даними СБУ, фігуранти повторювали наративи Кремля в ефірах російських медіа, а також під час спілкування серед своїх знайомих.

Так, у Києві викрито колишнього викладача одного з ліцеїв. Серед своїх колишніх учнів він пропагував ідеї священника-блогера РПЦ Андрія Ткачова, якому СБУ раніше повідомила про підозру за заклики до знищення українських міст.

“Також він намагався нав’язувати постулати рашизму під авторством російського псевдоісторика Євгена Спіцина, який заперечував існування України як суверенної держави. … схиляв знайомих громадян призовного віку “відкошувати” від служби у лавах Сил оборони і вихваляв очільників Кремля”, - зазначає спецслужба.

На Харківщині викрито прокремлівський агітатор брав участь у постановочних сюжетах російських медіа у період тимчасової окупації регіону.

“Тоді він проживав у захопленому на той час населеному пункті і “роздавав” інтерв’ю прокремлівським інформагентствам, в яких називав війну в Україні “громадянським конфліктом”. Також в цих сюжетах він добровільно закликав українських захисників скласти зброю на користь країни-агресора. Такі відео росзмі подавали нібито як позицію пересічних громадян України і використовували для масового “розгону” в інформпросторі”, - повідомляє СБУ. Після звільнення регіону фігурант сподівався уникнути правосуддя.

Обом фігурнатам слідчі Служби безпеки повідомили про підозру за ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників). Їм загрожує до 8 років увʼязнення.

СБУ затримала блогера, який виправдовував збройну агресію РФ та цькував військових 

24.07.2023 Служба безпеки України затримала на Львівщині одного з лідерів руху “народовладдя”, який публічно нівелював Сили оборони та виправдовував збройну агресію РФ.

Про це повідомили Управління СБУ у Львівській області та Львівська обласна прокуратура.

За даними слідства, мешканець Дрогобича (Львівська область) є місцевим блогером, який на своїх сторінках у соцмережах публічно дискредитував українських захисників. Зокрема, в одному із прямих ефірів підозрюваний називав представників ЗСУ злочинцями.

“Фігурант неодноразово перешкоджав законному врученню повісток представниками ТЦК, проганяючи їх та називаючи “шакалами”. При цьому стверджував, що військові, які отримали поранення на фронті й почали працювати у вищевказаному установі є злочинцями. Закликав перешкоджати їх діяльності. В той же час цей конфлікт він знімав на відео, яке згодом опублікував в соціальній мережі”, - повідомила прокуратура.

Також підозрюваний опублікував на своєму каналі відео, у яких стверджував, що вручення повісток громадянам України є незаконним та неконституційним. У низ він надав “поради” як вибудовувати діалог з працівниками ТЦК та уникати вручення повісток, повідомила прокуратура. 

Окрім цього, на своєму YouTube-каналі блогер також виправдовував збройну агресії РФ проти України, розпочату у 2014 році.

СБУ кваліфікує діяльність фігуранта як дії, спрямовані на розхитування внутрішньополітичної ситуації в регіоні на користь окупанта. Йому інкримінують дві статті Кримінального кодексу України: ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань) та ч. 2 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників). Чоловіку загрожує до восьми років в'язниці.

До суду скеровано клопотання про обрання затриманому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Як повідомляє ZAXID.NET з посиланням на джерела в правоохоронних органах, затриманим є 40-річний блогер Мар'ян Чава. Його затримали 24 липня та провели обшуки за місцем його проживання.

Видання нагадує, що відомим Мар'ян Чава став після інциденту в червні в Дрогобичі. Він на вулиці підійшов до представників Територіального центру комплектування (ТЦК), коли ті роздавали повістки. Чава назвав злочинцями військових, які отримали поранення на фронті й почали працювати в ТЦК. Чоловік заявляв, що саме завдяки його податкам захисники отримують зарплату, проганяв і погрожував викликати слідчо-оперативну групу. Конфлікт із військовими він знімав на відео, яке згодом опублікував в інтернеті.

За даними видання, затриманий називає себе правозахисником, адвокатом і блогером. Він має ютуб-канал “Знай свої права”, де є понад 120 тис. підписників. Крім цього, чоловік створив мережу телеграм-каналів, які називає “групами волевиявлення” в кожній з українських областей. 

“Загалом його канали в телеграмі налічують десятки тисяч підписників, яким він розповідає, як позбутися статусу ФОП, встановлювати в Україні “народовладдя” та створювати свої “територіальні громади”. “Блогер” публікує на ютубі десятки відео, де він цькує військових та поліцейських і заявляє, що захищає свої права та Конституцію України. У своїх відео він розповідає, що в Україні немає війни, не існують державні органи та органи місцевого самоврядування, немає поняття “громадянин”. Крім цього, Чава є прихильником теорій змов та антивакцинатором”, – пише видання.

У Луцьку судитимуть пропагандистку, яка у відеосюжетах підтримала агресію Росії

25.07.2023 У Луцьку судитимуть жінку, яка добровільно перейшла на бік ворога в умовах воєнного стану, та поширювала російську пропаганду. Про це повідомило Управління СБУ у Волинській області.

За даними слідства, 30-річна донеччанка до повномасштабного вторгнення РФ в Україну обіймала посаду завідувача відділу у комунальному закладі “Центр культурних послуг Волноваської міської територіальної громади”.

У березні 2022 року вона добровільно приєдналася до окупантів та була призначена на псевдопосаду “виконувача керівника” так званого “муниципального бюджетного учреждения “волновахский районный дворец культуры им. в.а. жоги” администрации волновахского района”.

Також, зазначає СБУ, жінка добровільно організовувала масові політичні та інформаційні заходи на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації та збройних формувань задля уникнення ними відповідальності за збройну агресію проти України.

Крім того, вона знімала офіційні відеосюжети від імені окупаційної влади та вітала “на камеру”  окуповане населення з днем прапора так званої “ДНР”.

Жінку обвинувачують за ч.6 ст.111-1 (колабораційна діяльність), ч.2 ст.436-2  (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників) Кримінального кодексу України.

Їй загрожує позбавлення волі на строк від 10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років та з конфіскацією майна.

Як повідомляв ІМІ, СБУ затримала на Львівщині блогера, який нівелював Сили оборони та виправдовував збройну агресію РФ.

Суд заборонив працювати в органах влади блогерці, яка закликала бомбити Україну

26.07.2023 Одеській блогерці Марії Лещенко за відео в тіктоку й телеграмі із закликами бомбардувати Україну суд заборонив на 10 років працювати в органах влади. Про це повідомив Центр публічних розслідувань.

Як йдеться у вироку Приморського райсуду Одеси від 10 липня, у вересні 2022 року вона робила в соцмережах публікації з проросійськими закликами. Наприклад, виклала відеоролик з публікацією: "Русские, вы можете скинуть на них бомбу? На всю их семью? У них семья террористов. Они меня выгнали с Днепра. Они меня выгнали с Одессы. Они меня выгнали с Украины. Они хотят меня выгнать с Молдовы. Русские, пожалуйста. Я готова эту бомбу оплатить".

В іншому дописі вона зазначала: "Украинским властям выгодна война, они бабки рубят и выгодна я, как враг народа. Я еще в 2014 сливала все русским", "Украина е... я вас ненавижу. Уроды", "Украинские д... Когда уже на вас скинут бомбу. Молю Бога Россия помоги".

Також вона шкодувала через удари по Кримському мосту: "Очень надеюсь, что на ракетах, которые будут лететь на Украину, будет написано "За Крымский мост". Справедливость восторжествовала. Земля с под ног уйдет!" 

У соцмережах можна знайти відео висловлювань Лещенко, які вона поширювала з тікток-акаунту "dinaraly9999a". Нині профіль видалено, а в інших соцмережах закрито.

До суду підозрювана з’явилася лише після оголошення її в розшук, до цього вона ігнорувала засідання.

Дії блогерки також підпадають під статтю 436-2 ККУ, тобто виправдання збройної агресії, і за це правопорушення вона могла б отримати позбавлення волі на три роки. Втім, слідство визначило кваліфікацію злочину саме як колабораціонізм.

За держзраду судитимуть Шарія та ексочільника поліції Вінниччини через співпрацю на ФСБ РФ

28.07.2023 Прокурори Вінницької обласної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт щодо прокремлівського блогера Анатолія Шарія та ексочільника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Антона Шевцова. Про це повідомляється на сайті Офісу Генерального прокурора.

Їм інкриміновано державну зраду, вчинену за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 111 КК України).

За даними слідства, вони здійснювали підривну діяльність проти України на виконання завдань ФСБ РФ.

Так, Шарій, який з 2019 року проживає в Іспанії, організовує звідти піар-акції проросійської спрямованості, створює й поширює політично заангажовані тенденційні сюжети антиукраїнського змісту.

Слідство встановило, що Шевцов, який з 2018 року перебуває в тимчасово окупованому Криму, співпрацював зі співробітником російської спецслужби. Він залучив Шарія до співпраці з ФСБ РФ. Блогер погодився на пропозицію виконувати завдання спецслужби. 

“Спільники створювали політично заангажовані тенденційні сюжети антиукраїнського змісту. Про виконану роботу обвинувачені звітували своєму куратору з ФСБ РФ”, - йдеться у повідомленні.

Крім того, за даними слідства, Шевцов надавав куратору інформацію про українських політиків, керівників підприємств паливно-енергетичної галузі, власників інтернет-ресурсів, які могли бути використані про України. Для цього користувався особистими зв’язками та відомостями з попередніх місць роботи.

Як повідомляв ІМІ, 6 липня 2023 року СБУ повідомила про нову підозру прокремлівському блогеру Анатолію Шарію, який за завданням ФСБ Росії робив постановні відео з допитів українських полонених. Йому повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 28 і ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану, за попередньою змовою групою осіб).

У 2021 році СБУ оголосила про підозру Анатолію Шарію в скоєнні злочинів, передбачених двома статтями Кримінального кодексу України: ст. 111 (“Державна зрада”) та ст. 161 (“Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками”).

4 травня 2022 року в Іспанії затримали проросійського блогера Анатолія Шарія, якого СБУ підозрює в державній зраді. Суд в Іспанії відпустив Шарія під підписку про невиїзд.

СБУ повідомила підозру ТікТок-блогерці, яка закликала бомбити Львів

03.08.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру ТікТок-блогерка, яка закликала бомбити Львів. Про це повідомило Управління СБ України в Житомирській області.

За даними спецслужби, 27-річна мешканка Коростеня (Житомирська область) схвалювала нанесення Росією ракетних ударів по Львову і закликала до обстрілів під час онлайн-трансляції у соцмережі TikTok.

“Фігурантка знала, що саме у цей час країна-терористка завдавала чергових ракетних ударів по Україні, також була загроза атаки ударними БпЛА. Втім, коли під час спілкування з тікток-аудиторією один із гостей стріму зазначив, що рашисти саме у цей момент б’ють по Львову, коростенка заявила, що “так їм і треба” – немає чого їм “розслаблятися”, - зазначає СБУ.

Спецслужба нагадала, що того дня внаслідок влучання російських ракет у жилі багатоквартирні будинки Львова загинули 10 осіб, ще 42 людини постраждали.

Блогерці повідомили про підозру у публічних закликах до підтримки рішень та дій держави-агресора (ч.1 ст.111-1 Кримінального кодексу України).

Досудове розслідування у кримінальному провадженні завершено. Обвинувальний акт скеровано до суду для розгляду по суті.

Блогера, який називав військових злочинцями, взяли під варту

09.08.2023 Львівський апеляційний суд змінив запобіжний захід блогеру з Дрогобича Мар'яну Чаві з цілодобового домашнього арешту на тримання під вартою до 25 вересня. Таке рішення суд ухвалив 8 серпня, повідомляється на сайті суду.

Таким чином суд задовольнив скаргу Львівської обласної прокуратури на ухвалу Галицького районного суду Львова від 25 липня.

Також суд визначив розмір застави – 214 720 грн. 

“Застосувати щодо підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів до 25 вересня 2023 року, з визначенням розміру застави – 214 720 грн”, - йдеться у повідомленні.

Як повідомляв ІМІ, 25 липня Галицький суд Львова помістив під цілодобовий домашній арешт блогера з Дрогобича, якого підозрюють у перешкоджанні законній діяльності ЗСУ та виправдовуванні збройної агресії РФ проти України. Прокуратура заявила, що не погоджується з таким запобіжним заходом та подаватиме апеляцію з вимогою узяти підозрюваного під варту.

25 липня СБУ повідомила про затримання на Львівщині блогера за підозрою в перешкоджанні законній діяльності Збройних сил України, виготовленні та поширенні матеріалів, у яких виправдовується збройна агресія РФ проти України (ч. 1 ст. 114, ч. 2 ст. 436-2 КК України). За даними слідства, Чава на своїх сторінках у соцмережах публічно дискредитував українських захисників. Зокрема, в одному з прямих ефірів підозрюваний називав представників ЗСУ злочинцями.

Відомим Мар'ян Чава став після інциденту в червні в Дрогобичі. Він на вулиці підійшов до представників Територіального центру комплектування (ТЦК), коли ті роздавали повістки. Чава назвав злочинцями військових, які отримали поранення на фронті й почали працювати в ТЦК. Чоловік заявляв, що саме завдяки його податкам захисники отримують зарплату, проганяв і погрожував викликати слідчо-оперативну групу. Конфлікт із військовими він знімав на відео, яке згодом опублікував в інтернеті, писав Zaxid.net.

У Києві затримали пропагандисток, які на замовлення РФ щодня поширювали фейки про війну

14.08.2023 Служба безпеки України затримала у Києві двох пропагандисток, які на замовлення головного редактора прокремлівського порталу “Вся Тверь” Олександра Зеніна щодня поширювали у Facebook та в телеграм-каналах до 70 фейкових повідомлень про війну в Україні, повідомляється на сайті СБУ.

За даними спецслужби, фігурантки масово поширювали дезінформацію про хід бойових дій на фронті та намагалися дискредитувати Сили оборони. Робили вони це у створених ними мережі проросійських телеграм-каналів та фейсбук-спільнотах, яка охоплювала аудиторію у понад 10 тис. користувачів.

“Матеріали для деструктивного контенту вони отримували у вигляді електронних “методичок”. За успішно виконані завдання російський пропагандист надсилав своїм підопічним до 10 тис. у гривневому еквіваленті”, - зазначає СБУ.

За даними спецслужби, Зенін координував свої дії з російськими спецслужбами і через публікації фігуранток намагався поширювати панічні настрої в українському суспільстві.

Фігурантками є ві безробітні мешканки Києва, які шукали роботу копірайтера на фріланс-біржах. Таким чином вони потрапили у поле зору Зеніна, який за щомісячні “гонорари” залучив їх до співпраці у війні проти України.

СБУ зазначає, що ініційована нею лінгвістична експертиза підтвердила незаконність дій колаборанток. Під час обшуків за місцями їх проживання вилучено комп’ютерну техніку, яку вони використовували для адміністрування ворожих інтернет-ресурсів.

Також спецслужба виявила електронний поштовий архів “із доказами листування з російським пропагандистом”.

Обом фігуранткам повідомлено про підозру за ч. 6 ст. 111-1 Кримінального кодексу України (колабораційна діяльність). Їм загрожує до 12 років ув'язнення з конфіскацією майна.

СБУ повідомила підозру пропагандистці, яка провокувала під Лаврою сутички і релігійну ворожнечу

17.08.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру проросійській пропагандистці, яка публічно заперечувала збройну агресію РФ і провокувала релігійну ненависть. Про це повідомляється на сайті СБУ.

За даними спецслужби, фігурантка брала активну участь у провокаціях на території Києво-Печерської лаври наприкінці березня і на початку квітня 2023 року. Вона поширювала у соцмережах власні відеостріми, “в яких підбурювала людей чинити спротив законним діям правоохоронців та ображала релігійні почуття українців”.

Також СБУ зазначає, що вона на власній фейсбук-сторінці заперечувала факти російської збройної агресії й називала війну в Україні “внутрішнім громадянським конфліктом”. 

Крім того, фігурантка викладала у соцмережі власні псевдопрогнози про “невідворотність” захоплення всієї території України та намагалась дискредитувати українських захисників.

Її контент підхоплювали російські телеканали та інтернет-ресурси, які подавали викривлену інформацію як позицію пересічних громадян України, зазначає СБУ.

Ініційована СБУ лінгвістична експертиза підтвердила факти підривної діяльності фігурантки на користь країни-агресора.

Під час обшуку за місцем проживання фігурантки у Києві виявили комп’ютерну техніку, “яку вона використовувала у злочинних діях”.

Їй повідомили про підозру за ч.2 ст.436-2 Кримінального кодексу України (виготовлення, поширення матеріалів, у яких міститься заперечення збройної агресії РФ проти України виражене у представленні її як внутрішнього громадянського конфлікту).

Крім того, вирішується питання щодо додаткової кваліфікації злочинних дій фігурантки та обрання їй запобіжного заходу.

СБУ повідомила підозру пропагандисту, який понад 20 років прожив в Україні та повернувся в Росію

06.09.2023 Служба безпеки України повідомила заочно про підозру у виправдовуванні збройної агресії РФ проти України та глорифікації агресорів російському пропагандисту - колишньому жителю Чорткова Тернопільської області,  який зараз проживає у Росії. 

Про це повідомили Управління СБУ у Тернопільській області та Тернопільська обласна прокуратура.

За даними спецслужби, фігурантом виявився 57-річний уродженець Хабаровського краю РФ, який понад 20 років разом із сім’єю жив у Чорткові, жодним чином не виказуючи своєї неприязні до України. Проте у 2019 році чоловік виїхав у Росію, а риторика його повідомлень у соціальних мережах різко змінилася.

За даними слідства, після повномасштабного російського вторгнення, з 11 червня по 18 липня 2022 року, він на власній сторінці у соцмережі поширював матеріали російської пропаганди, які обґрунтовували правомірність збройного нападу РФ на Україну, звеличували воєнні злочини армії агресора та заперечував окупацію частини території України. 

Також у своїх дописах він возвеличував бойовиків терористичної організації “ЛНР” та дискредитував українських захисників.

Пропагандисту повідомили про підозру у вчиненні умисних дій, спрямованих на виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікацію осіб, які її здійснювали (ч. 2 ст. 436-2 КК України).

СБУ повідомила про підозру пенсіонеру, який мріяв про повернення СРСР та виправдовував війну

12.09.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру мешканцю Костянтинівки (Донеччина), який у соцмережі виправдовував війну проти України. Про це повідомило 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях - м. Сєвєродонецьк.

За даними слідства, чоловік на своїй сторінці у забороненій соцмережі “Одноклассники” розповсюджував деструктивний контент прокремлівських пропагандистських ресурсів. 

“Пенсіонер відкрито підтримував війну в Україні та прославляв учасників російсько-гібридних військ. Зловмисник мріяв про повернення до Радянського Союзу, захоплювався вигаданими подвигами рашистів, цитував висловлювання прокремлівських пропагандистів, виправдовуючи нанесення ракетник атак по енергетичній інфраструктурі України”, - зазначає СБУ.. 

Під час слідчих дій за місцем проживання у фігуранта вилучили мобільний телефон, який він використовував для входу в акаунт, та інші речові докази, що будуть долучені до матеріалів розслідування.

Фігуранту повідомили про підозру за ч.2 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників) Кримінального кодексу України.

Публічно заперечували збройну агресію РФ: СБУ повідомила про підозру чотирьом жителям Буковини

09.10.2023 СБУ повідомила про підозру в колабораційній діяльності чотирьом жителям Буковини, які публічно заперечували збройну агресію РФ проти України.

Про це повідомила пресслужба ГУ СБУ в Чернівецькій області.

Один з підозрюваних почав співпрацювати з окупантами у квітні 2022 року. На своїй особистій сторінці він поширював матеріали, в яких російські солдати позиціюються не як окупанти, а як визволителі. Натомість військовослужбовців Збройних сил України ворожий агітатор називав "бандитами" й "укронацистами".

Також він захоплювався тим, що вчителі з окупованих територій пройдуть перепідготовку в РФ і вчитимуть дітей за стандартами Росії.

Поширював кремлівські наративи й мешканець Вінниччини. У публікаціях, які він поширював, псевдоексперти звинувачували Україну в зраді Росії. Чоловік називав РФ "святим краєм", а бойові дії вважає "відплатою за Донбас".

Підтримувала окупанта і жителька міста Новоселиця Дністровського району. Жінка відверто захоплювалася в поширених публікаціях президентом РФ Володимиром Путіним, називаючи його "геніальним політиком", "достойним президентом великої Росії", який "повинен управляти всією Європою". Окрім того, вона возвеличувала збройні сили РФ і переконувала, що ціль Росії – зупинити війну, яку буцімто розпочала українська влада.

Публічно заперечувала агресію РФ проти України також і її донька. Вона поширювала контент, у якому стверджувалося, що "путін вступив у боротьбу зі світовою мафією", і він возвеличувався як "збирач земель російських". Також жінка жаліла окупантів, яких "б’ють укронацисти", а солдатів держави-агресора називала "людьми високого духу, які мають честь".

Пропагандистці Панченко СБУ оголосила про підозру у держзраді

12.10.2023 Слідчі Служби безпеки повідомили про підозру у державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану, проросійській пропагандистці Діані Панченко. Після роботи на підсанкційних телеканалах Віктора Медведчука вона виїхала до тимчасово окупованого Донецька. З жовтня 2022 року по теперішній час за вказівкою з Москви сприяє військово-політичному керівництву РФ в підривній діяльності проти України. 

Про це повідомила пресслужба СБУ.

Зокрема, Панченко систематично виправдовує збройну агресію РФ проти України, підтримує та пропагує окупацію України, а також маніпулятивно висвітлює військово-політичну ситуацію в Україні і закликає українців не чинити спротив окупантам, зазначили в СБУ.

Там додали, що матеріали із таким змістом Панченко систематично викладає на власному Ютуб-каналі. Крім того, пропагандистські сюжети та публікації Панченко поширює через мережу прокремлівських Телеграм-каналів.

Як повідомляв ІМІ, 24 січня Служба безпеки оголосила підозру прокремлівській пропагандистці Діані Панченко за ч. 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виготовлення та поширення, зокрема повторно та з використанням засобів масової інформації, матеріалів, у яких міститься виправдовування збройної агресії Російської Федерації проти України). Раніше Панченко працювала на підсанкційних телеканалах підозрюваного в державній зраді Віктора Медведчука, де поширювала антиукраїнські наративи Москви, зазначили в СБУ. Після початку повномасштабного вторгнення вона підтримала російських окупантів та в серпні минулого року виїхала до тимчасово окупованого Донецька.

15 січня Президент України Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради нацбезпеки та оборони, яким запроваджено санкції, зокрема, щодо колишньої ведучої “каналів Медведчука” Діани Панченко.

Діана Панченко – проросійська журналістка і телеведуча телеканалів NewsOne, “Перший незалежний” та Ukrlive. У лютому 2021 року, після запровадження санкцій проти каналів NewsOne, ZIK та “112 Україна”, перейшла на телеканал “Перший незалежний” медіахолдингу Віктора Медведчука.

Жительці Южноукраїнська оголосили про підозру у виправдовуванні збройної агресії РФ

16.10.2023 55-річній жительці міста Южноукраїнськ (Миколаївська область) оголосили про підозру у виправдовуванні, визнанні правомірною, заперечення збройної агресії рф, глорифікації її учасників.

Про це повідомила пресслужба Миколаївської обласної прокуратури.

За даними слідства, підозрювана на особистій сторінці в одній із заборонених в Україні соціальних мереж поширювала контент та дописи й публікації на підтримку дій російських окупантів та глорифікувала їх. Також підозрювана виправдовувала та визнавала правомірною тимчасову окупацію частини території України.

Жінці загрожує до п’яти років позбавлення волі з конфіскацією майна або без такої

Як повідомляв ІМІ, Служба безпеки викрила агентку РФ, місцеву жительку, яка з власної ініціативи допомагала окупантам коригувати російські повітряні атаки на Херсон. Після ворожих обстрілів жінка фіксувала місця влучання ракет та їхні наслідки й надсилала відповідний "звіт" агресору.

На Дніпропетровщині затримали прихильницю Кремля, яка поширювала фейки про ЗСУ

26.10.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру прихильниці Кремля, яка поширювала в соцмережах дезінформацію про Збройні сили України на Дніпропетровщині.

Про це повідомило Управління СБУ в Дніпропетровській області.

Фігуранткою є мешканка Новомосковського району, власниця інтернет-магазину з продажу парфумерно-косметичної продукції.

За  даними слідства, вона, крім ведення бізнесу, публічно поширювала в соцмережах дезінформацію про діяльність підрозділів ЗСУ на території регіону.

“Фігурантка у своїх розмовах з оточуючими називала “російськими” декілька мегаполісів на півдні та сході України і ображала національну гідність мешканців різних регіонів нашої держави”, – зазначила спецслужба та додала, що лінгвістична експертиза підтвердила факти її незаконної діяльності.

Під час обшуків за місцем проживання фігурантки виявлено комп’ютерну техніку та мобільний телефон “з доказами злочинних дій”.

Фігурантці повідомлено про підозру за статтею 161 Кримінального кодексу України (порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками).

Матеріали провадження скеровано до суду. Їй  загрожує до п'яти років ув'язнення.

Справу дрогобицького блогера Мар'яна Чави, який цькував військових, передали до суду

27.10.2023 Служба безпеки України завершила досудове розслідування та скерувала до суду справу щодо блогера з Дрогобича Мар'яна Чаву, який обвинувачується у перешкоджанні діяльності Збройних сил України та виправдовуванні збройної агресії РФ. Про це 27 жовтня повідомило Управління СБУ у Львівській області. 

За даними слідства, 40-річний мешканець Дрогобича, одного із лідерів руху “народовладдя” регіону, діяв на шкоду державній безпеці України. СБУ кваліфікує його діяльність, як дії спрямовані на розхитування внутрішньополітичної ситуації в регіоні на користь ворога.

“Використовуючи власні акаунти на платформах Facebook, Telegram, Youtube та Instagram, чоловік публікував відео метою яких було перешкоджання законній діяльності ЗСУ. А в одному з прямих ефірів він публічно дискредитував українських захисників та називав їх злочинцями”, - зазначає СБУ.

Спецслужба нагадала, що у липні цього року повідомила йому про підозру. Судитимуть Чаву за трьома статтями Кримінального кодексу: ч.1. ст.114-1 (перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань); ч.2 ст. 436-2 (виготовлення, поширення матеріалів у яких міститься виправдовування збройної агресії РФ проти України) та ч.3 ст. 436-2 (виготовлення, поширення матеріалів у яких міститься виправдовування збройної агресії РФ проти України, вчинене повторно).

Фігуранту загрожує позбавлення волі до 8 років з конфіскацією майна.

Як повідомляв ІМІ, 25 липня в Дрогобичі (Львівська область) СБУ затримала блогера Мар’яна Чаву за підозрою в перешкоджанні законній діяльності Збройних сил України, виготовленні та поширенні матеріалів, у яких виправдовується збройна агресія РФ проти України (ч. 1 ст. 114, ч. 2 ст. 436-2 КК України). За даними слідства, Чава на своїх сторінках у соцмережах публічно дискредитував українських захисників. Зокрема, в одному з прямих ефірів підозрюваний називав представників ЗСУ злочинцями.

Галицький суд Львова помістив Чаву під цілодобовий домашній арешт. Прокуратура оскаржила це рішення, і 8 серпня Львівський апеляційний суд змінив запобіжний захід Мар'яну Чаві з цілодобового домашнього арешту на тримання під вартою до 25 вересня. Також суд визначив розмір застави – 214 720 грн. Проте Мар'яна Чаву випустили із СІЗО після внесення застави.

Відомим Мар'ян Чава став після інциденту в червні в Дрогобичі. Він на вулиці підійшов до представників Територіального центру комплектування (ТЦК), коли ті роздавали повістки. Чава назвав злочинцями військових, які отримали поранення на фронті й почали працювати в ТЦК. Чоловік заявляв, що саме завдяки його податкам захисники отримують зарплату, проганяв і погрожував викликати слідчо-оперативну групу. Конфлікт із військовими він знімав на відео, яке згодом опублікував в інтернеті.

В Одесі відкрили справу щодо дівчат, одна з яких у прямому ефірі в соцмережі славила Росію

06.11.2023 Поліція Одеси встановила дівчат, одна з яких у прямому ефірі зневажливо висловлювалася про Україну і славила Росію. Відкрито кримінальне провадження. Про це повідомляється на сайті Нацполіції в Одеській області.

Запис їхнього стріму з пропагандою проросійського характеру правоохоронці виявили вночі 4 листопада під час моніторингу інтернету.

Поліцейські встановили анкетні дані дівчат та місце проживання. В обох громадянок поліція вилучила мобільні телефони. За місцем їх проживання були проведені обшуки.

Подію кваліфіковано як пропаганда війни та розпочато кримінальне провадження. За цей злочин передбачене покарання у вигляді виправних робіт на строк до двох років або арешту на строк до шести місяців, або позбавлення волі на строк до трьох років.

Під час розмови з поліцейськими одна з них пояснила свої дії так: "Та хотіла просто набити ці лайки безглузді".

Крім того, зазначає поліція, під час обшуку за місцем проживання однієї з жінок поліцейські виявили полімерний пакетик з рослинною речовиною зеленого кольору, схожою на канабіс.

Вирішується питання про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань ще й за ознаками ч.1 ст. 309 Кримінального кодексу України (Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту).

На Хмельниччині викрили інтернет-агітаторку, яка поширювала кремлівські наративи

15.11.2023 Служба безпеки України викрила мешканку Хмельниччини, яка в соцмережі “Однокласники” поширювала кремлівські наративи та антиукраїнську пропаганду.

Про це повідомляється на фейсбук-сторінці Управління СБУ в Хмельницькій області.

За даними слідства, жінка публічно закликала до повалення конституційного ладу і зміни меж території України. Також вона поширювала заклики до українських захисників здаватися та переходити на бік ворога. Зокрема, розміщувала матеріали про те, що в Україні “нацистсько-бендерівський режим”, а Росія має “відновити історичну справедливість”.

Як зазначають у відомстві, агітаторкою виявилась уродженка Криму, яка 2021 року переїхала на Хмельниччину. У спілкуванні свої проросійські погляди жінка не афішувала, але в соцмережах активно підтримувала дії країни-агресорки та дискредитувала керівництво України.

Під час документування протиправної діяльності жительки Хмельниччини було проведено лінгвістичну експертизу, яка, зазначає СБУ, засвідчила, що розповсюджені матеріали містять публічні заклики, спрямовані на порушення основ національної безпеки.

Фігурантці повідомлено про підозру за трьома статтями Кримінального кодексу України: ч. 2 ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади); ч. 1 ст. 110 (зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України) та ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України).

СБУ повідомила про підозру блогеру Олешку 

22.11.2023 Служба безпеки України заочно повідомила про підозру блогеру Мирославу Олешку за фактом перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та використання завідомо підробленого документа.

Про це повідомляється у телеграм-каналі СБУ.

За даними слідства, він незаконно виїхав з України під час повномасштабного вторгнення і займається інформаційно-підривною діяльністю, яка шкодить ЗСУ.

Слідство встановило, що Олешко, після підтвердження його придатності до військової служби та виклику до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у серпні 2023 року покинув територію України на підставі підробленої довідки військово-лікарської комісії. 

“Перебуваючи за кордоном, він систематично публікує відео і дописи, в яких дискредитує призов на військову службу у ЗСУ та закликає українців ухилятися від служби в армії”, - зазначає СБУ. 

Олешку повідомлено про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України: ч.1 ст.114-1 (перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань) та ч. 4 ст. 358 (використання завідомо підробленого документа).

Санкції статей передбачають до восьми років тюрми.

Мирослав Олешко так прокоментував на своїй фейсбук-сторінці повідомлення СБУ про підозру: “СБУ які втекли з Херсону, Баканов який 24 лютого втік з країни не ухилянти? Нічого. Приведемо до влади на виборах нормальних людей скоро, з усіма розберемося. В Україні бути в політиці і не мати підозри від Зеленського та Єрмака - то якось навіть дивно. Мене посвятили”.

Водночас платформа Youtube повідомляє, що канал Олешка заблоковано через порушення умов її використання.

СБУ повідомила про підозру блогеру з Києва, який провокував конфлікти з військовими

27.11.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру блогеру з Києва, який займався дискредитацією Сил оборони. Про це повідомляється у телеграм-каналі СБУ.

За даними слідства, фігурант у комендантську годину навмисно пересувався вулицями міста та провокував конфліктні ситуації з військовослужбовцями ЗСУ та правоохоронцями.

Як зазначає СБУ, під час таких інцидентів фігурант робив відеостріми на власній фейсбук-сторінці, в яких ображав українських захисників та фіксував їхні геолокації на території Києва.

“Деструктивний контент “підігравав” російським пропагандистам, що роблять фейкові сюжети про суспільно-політичну ситуацію в Україні. Крім того, російські спецслужби могли використовувати онлайн-трансляції київського блогера для ідентифікації українських захисників та відслідковування місць їхнього перебування”, - зазначає  СБУ.

При обшуках за місцем проживання фігуранта СБУ виявила мобільний телефон та комп’ютерну техніку, які він “використовував для поширення провокативного контенту на користь РФ”.

Блогеру повідомлено про підозру за ч.1 ст.114-1 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період).

Вирішується питання щодо можливої додаткової кваліфікації злочинних дій фігуранта. Оскільки фігурант не з'явився на розгляд клопотання про обрання йому запобіжного заходу, його буде доставлено до суду примусово на підставі ухвали про привід. 

Блогеру загрожує до восьми років ув'язнення.

СБУ повідомила про підозру жінці, яка поширювала відео російського пропагандиста Сладкова

19.12.2023 У Харкові місцева жителька поширювала матеріали, у яких збройна агресія Росії проти України визнавалася правомірною. Про це повідомив речник ГУ СБУ в Харківській області Владислав Абдула.

Матеріали жінка поширювала в соцмережі "Одноклассники". Зокрема, вона публікувала фейкові сюжети російського пропагандиста Олександра Сладкова про війну в Україні. На одному з цих відеозаписів він розповідає, що Україна планувала напад на РФ ще до так званої "спеціальної воєнної операції" (так росіяни називають війну проти України. – Ред.)

Крім того, під час боїв за Маріуполь вона поширила сфабриковане окупантами відео, в якому штучно хотіли дискредитувати захисників "Азовсталі".

Лінгвістична експертиза визначила, що ці публікації свідчать про заперечення громадянкою України збройної агресії РФ.

На підставі зібраних доказів зловмисниці повідомили про підозру в публічному запереченні збройної агресії Росії проти України, публічних закликах до підтримки рішень та дій РФ.

ПОРУШНИКИ ЗАКОНОДАВСТВА ЩОДО ВОЄННОГО СТАНУ

На Черкащині затримали агентку ФСБ, яка збирала інформацію про сили оборони 

24.04.2023 Служба безпеки України викрила агентку ФСБ Росії, яка збирала інформацію про місця базування та переміщення Сил оборони на території Черкаської області, а також поширювала в соцмережі “Вконтакте” фейки про війну в Україні та виправдовувала дії окупантів. Про це повідомляється на сайті СБУ.

За даними слідства, для збору інформації фігурантка виїжджала на місцевість та вивчала ситуацію навколо українських військових частин. Отримані відомості вона передавала росіянам через закритий чат у месенджері у вигляді координат і детального опису об’єктів.

“Згодом російська агентка отримала ще одне вороже завдання – влаштуватися до місцевого органу самоврядування для здійснення розвідувально-підривної діяльності “всередині” установи. У разі отримання посади вона мала збирати дані про технічний стан та функціонування об’єктів критичної інфраструктури регіону”, – йдеться в повідомленні.

Втім, зазначає СБУ, реалізувати цей план їй так і не вдалося, оскільки її викрили та затримали. “Зрадницею виявилася місцева жителька, яку російська спецслужба дистанційно залучила до негласної співпраці на початку цього року. У випадку успішного виконання завдань окупанти обіцяли своїй поплічниці високу грошову винагороду”, – повідомляє спецслужба.

Під час обшуку за місцем проживання фігурантки виявлено мобільний телефон, який вона використовувала для листування з представником ФСБ.

Жінці повідомлено про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України: ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану) і ч. 2 та ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікація її учасників).

Фігурантці обрано запобіжний захід – тримання під вартою. Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину.

Суд оштрафував медсестру з Буковини, яка поширила в ТікTок відео руху військової техніки

26.04.2023 Новоселицький районний суд Чернівецької області визнав громадянку винною в незаконному поширенні інформації про переміщення Збройних сил України та призначив покарання у вигляді штрафу 51 тис. гривень.

Таке рішення суд ухвалив 21 квітня, повідомляє “Судовий репортер”.

Обвинувачена, перебуваючи 6 січня 2023 року на відрізку автодороги Н-03 сполученням “Житомир – Чернівці”, в селі Бояни Чернівецької області, спостерігала рух військової техніки, а саме броньованих автофургонів “KIRPI”. Жінка зафіксувала рух на відеокамеру свого мобільного телефона та опублікувала запис у мережі ТікТок.

У результаті 177 тисяч користувачів переглянуло відео, 5001 користувач вподобав, під публікацією залишено 65 коментарів, а також здійснено 100 збережень відеозапису.

У судовому засіданні жінка провину визнала повністю. Пояснила, що не повною мірою усвідомлювала відповідальність за свої дії, не передбачила можливих негативних наслідків, тепер у скоєному розкаюється.

Жінка працює медичною сестрою реанімації Чернівецької обласної клінічної лікарні.

Суд узяв до уваги молодий вік обвинуваченої, яка раніше не притягувалася до кримінальної відповідальності й має позитивні характеристики. Помʼякшує покарання те, що підсудна добровільно перерахувала 10 тисяч гривень на допомогу українській армії.

Блогера TikTok судитимуть за поширення інформації про переміщення ЗСУ

15.05.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру блогеру ТікТок з Черкащини, який незаконно поширював інформацію про переміщення Сил оборони на території регіону. До суду скеровано обвинувальний акт, чоловіку загрожує до восьми років в’язниці. Про це повідомляється на сайті СБУ.

Слідство встановило, що він особисто відзняв фото та відео руху колони української військової техніки з боєприпасами, а потім розмістив їх на власній сторінці у ТікТок з прив’язуванням до геолокації.

СБУ повідомила, що за лічені хвилини відео підхопили російські пропагандистські пабліки. Крім того, на сторінці тіктокера контент переглянули понад пів мільйона користувачів.

Співробітники СБУ встановили місце перебування блогера. Свої злочинні дії він пояснював бажанням “наростити” аудиторію.

Під час обшуку за адресою проживання фігуранта виявлено мобільний телефон, який він використовував для фіксації переміщення українських військ і подальшої “публікації” відзнятого відео.

На підставі зібраних доказів йому повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України (поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших військових формувань).

Блогерам, які "засвітили" роботу ППО під час атаки РФ на Київ, загрожує до восьми років ув'язнення – СБУ

17.05.2023 Служба безпеки України встановила особи шістьох мешканців Києва, які незаконно поширювали інформацію про роботу сил ППО під час масованої атаки РФ на столицю. Їм загрожує до восьми років ув’язнення. Про це повідомляється на сайті СБУ.

Як зазначає спецслужба, у ніч на 16 травня вони несанкціоновано фотографували та знімали відео роботи української протиповітряної оборони й розмістили відповідні матеріали в соцмережах.

“Серед іншого фігуранти зафіксували результати ураження російських крилатих і балістичних ракет. Тим самим вони могли розкрити місцеположення та специфіку роботи вітчизняної ППО”, – йдеться в повідомленні.

Ці відео, зазначає СБУ, за лічені хвилини “підхопили” численні телеграм-канали та російські пропагандистські пабліки. Серед них – інтернет-ресурси, які підконтрольні спецслужбам країни-агресора.

Крім того, кіберфахівці СБУ заблокували роботу онлайн-камер, які в автоматичному режимі фіксували роботу української протиповітряної оборони.

За даними слідства, виявлені відеокамери перебувають на балансі декількох столичних комерційних структур. Водночас доступ до відзнятих файлів був відкритим для широкого кола “користувачів”, які виклали відео нічної атаки на Київ у загальному доступі в Youtube.

Отриману в такий спосіб інформацію окупанти могли використовувати для коригування повторних повітряних ударів по столиці України.

Як зазначає СБУ, під час слідчих дій за місцями фактичного проживання фігурантів вилучено мобільні телефони й комп’ютерну техніку, які вони використовували для поширення забороненого контенту.

За вказаними фактами відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України (несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного стану).

СБУ наголосила на забороні знімати та оприлюднювати відео- і фотоматеріали щодо діяльності Сил оборони, а також наслідків ворожих обстрілів. “Публікація таких фото- і відеоматеріалів у мережі Інтернет розцінюється як коригування ворожого вогню і є злочином, що карається відповідно до закону”, – зазначила спецслужба.

Поліція передала СБУ дев'ятьох киян, які у соцмережах виклали роботу ППО у Києві

31.05.2023 Поліція Києва встановила дев’ятьох мешканців міста, які публікували у соцмережах відео роботи протиповітряної оборони під час чергової повітряної атаки РФ на столицю. Їх передали СБУ. Про це повідомляється на сайті ГУ Нацполіції у Києва.

За даними поліції, кияни знімали роботу ППО під час чергової російської атаки, а потім виклали відео у соцмережах. Порушниками виявилися сім жінок та двоє чоловіків віком від 23 до 49 років. Своїми діями вони могли розкрити специфіку роботи ППО, зазначає поліція.

Їх усіх доставили до відділів поліції, де з ними поспілкувалися оперативні співробітники та вони надали пояснення. Наразі їх передано співробітникам Служби безпеки України для з’ясування усіх обставин.

Поліція Києва нагадує про заборону фото та відеофіксації роботи ППО.

Як повідомляв ІМІ, Служба безпеки України встановила особи шістьох мешканців Києва, які у ніч на 16 травня незаконно поширювали у соцмережах інформацію про роботу сил ППО під час масованої атаки РФ на столицю. Їм загрожує до восьми років ув’язнення.

СБУ повідомила про підозру чотирьом блогеркам, які поширили відео роботи ППО

31.05.2023 Слідчі Служби безпеки України повідомили про підозру у поширенні інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших військових формувань, за можливості їхньої ідентифікації на місцевості, вчинене в умовах воєнного стану, чотирьом жителькам столиці, повідомила пресслужба відомства.

Усі четверо поширювали інформацію про роботу української ППО під час масованої атаки РФ на Київ 16 травня.

Одна з них – 32-річна киянка – виклала заборонений контент у своїх соцмережах та надіслала його адміністратору одного із популярних Телеграм-каналів. А вже за кілька годин її відеозапис був поширений на проросійських майданчиках.

Інша – 36-річна киянка – опублікувала відео з роботою ППО та результати ураження ворожих цілей у власному Інстаграм-акаунті.

Третя фігурантка також поділилася своєю відеозйомкою у соцмережах.

Четверта підозрювана – уродженка Сумщини, яка проживає у Києві. Спочатку вона відзняла результати збиття ворожих ракет, а потім розіслала файли своїм знайомим у різні месенджери.

"Для уникнення кримінальної відповідальності зловмисниця намагалася видалити заборонені повідомлення", - зауважили в СБУ.

Блогеркам загрожує до 8 років тюрми.

Стосовно ще двох фігурантів, які в той день також оприлюднили заборонений контент і яких одразу викрила СБУ, слідчі дії тривають.

Як повідомляв ІМІ, Служба безпеки України встановила особи шістьох мешканців Києва, які у ніч на 16 травня незаконно поширювали у соцмережах інформацію про роботу сил ППО під час масованої атаки РФ на столицю. Їм загрожує до восьми років ув’язнення.

31 травня 2023 року поліція Києва встановила дев’ятьох мешканців міста, які публікували у соцмережах відео роботи протиповітряної оборони під час чергової повітряної атаки РФ на столицю. Їх передали СБУ.

Суд відправив під домашній арешт блогерку, яка “засвітила” у соцмережі роботу ППО

02.06.2023 Солом’янський районний суд Києва відправив під цілодобовий домашній арешт блогерку Інну Чернецьку (Воронова), яка оприлюднила у соцмережі відео роботи української ППО під час обстрілів Києва 16 травня.

Таке рішення суд ухвалив 2 червня, повідомляє Watchers.Media.

Прокурор наполягав на цілодобовому домашньому арешті, тоді як захист просив про особисте зобов’язання. 

Суд проводив слухання щодо другої блогерки також у закритому режимі. Прокурор заявив: у матеріалах клопотання містяться відомості про розташування ППО.

Прокуратура підозрює блогерку у поширенні інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генштабом ЗСУ, Міноборони України або іншими держорганами в умовах воєнного стану (ч. 2 ст. 114-2 ККУ). 

Захист жінки переконував: злого умислу у Чернецької не було.

Підозрювана – дружина одіозного Юрія Чернецького, якому інкримінують збут наркотиків.

Як повідомляв ІМІ, 31 травня СБУ оголосила підозри кільком блогерам, які оприлюднили відео роботи української ППО під час обстрілів Києва 16 травня.

Однією з цих блогерів є ексдружина наркодилера Юрія Чернецького, який нині відбуває термін у в’язниці, співачка Інна Воронова. Їй оголосили підозру за ч.2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України (поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану). 

Санкція статті передбачає ув’язнення на термін від 5 до 8 років.

Блогерів, які поширювали відео роботи ППО у соцмережах, відправили під домашній арешт

02.06.2023 Суд відправив під домашній арешт блогерів, яких підозрюють у поширенні в інтернеті інформації про роботу ППО та наслідки ураження повітряних цілей, повідомила пресслужба Київської міської прокуратури.

Згідно з ухвалами суду підозрюваним заборонено залишати місце проживання до 31 липня 2023 року.

Як повідомляв ІМІ, 31 травня СБУ оголосила підозри кільком блогерам, які оприлюднили відео роботи української ППО під час обстрілів Києва 16 травня.

Однією з цих блогерів є ексдружина наркодилера Юрія Чернецького, який нині відбуває термін у в’язниці, співачка Інна Воронова. Їй оголосили підозру за ч.2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України (поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану). 

Санкція статті передбачає ув’язнення на термін від 5 до 8 років.

На Чернігівщині затримали блогера, який поширював у соцмережі локації Сил оборони

14.06.2023 У Чернігівській області військова контррозвідка СБУ спільно з представниками Оперативного командування "Північ" та слідчими Управління СБУ викрили тікток-блогера, який поширював у соцмережі локації Сил оборони на Чернігівщині, йдеться на сторінці Оперативного командування "Північ".

Чоловік особисто відзняв фото та відео роботи військового об’єкта, а отримані медіафайли розмістив на власній сторінці в соцмережі ТікТок з прив’язуванням до геолокації.

"За лічені хвилини відео підхопили російські пропагандистські пабліки, у тому числі прокремлівські телеграм-канали із загальною аудиторією понад 100 тис. підписників. На персональній сторінці тіктокера цей контент переглянули понад 12 тисяч користувачів, у тому числі й мешканці країни-агресора", – розповіли в ОК "Північ".

Під час слідства військові та правоохоронці встановили місце перебування блогера. Військовим контррозвідникам він пояснив свої дії бажанням збільшити аудиторію.

"Проте в ході перевірки фігуранта справи встановлено його звʼязки на тимчасово окупованих територіях України з представниками НЗФ, підконтрольних спецслужбам Російської Федерації", – додали в ОК "Північ".

Дії чоловіка правоохоронці кваліфікували як поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших військових формувань. Обвинувальний акт щодо нього вже скеровано до суду. Йому загрожує до восьми років в'язниці.

Суд дав рік умовно блогерці, яка поширила роботу ППО у соцмережах

05.07.2023 Дніпровський районний суд Києва засудив до 5 років позбавлення волі з випробувальним терміном один рік киянку, яка поширила роботу ППО у соцмережах та наслідки ураження повітряних цілей. Про це повідомила Київська міська прокуратура.

Обвинувачена повністю визнала свою вину та уклала угоду зі слідством. Суд затвердив угоду про визнання винуватості та призначив покарання.

Нагадаємо, йдеться про блогерку, співачка Інну Чернецьку (Воронову), яка оприлюднила у соцмережі відео роботи української протиповітряної оборони під час російських обстрілів Києва 16 травня.

Їй оголосили підозру за ч.2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України (поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану). 

Санкція статті передбачає ув’язнення на термін від 5 до 8 років.

31 травня СБУ оголосила підозри кільком блогерам, які оприлюднили відео роботи української ППО під час обстрілів Києва 16 травня.

СБУ оголосила підозру ще одній блогерці, яка поширила у Telegram роботу ППО

12.07.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру ще одній мешканці Києва, яка поширила відео роботи української протиповітряної оборони під час ракетного удару по столиці на початку травня. Про це повідомило Головне управління СБУ у Києві та області.

За даними слідства, 34-річна киянка під час нічної повітряної тривоги відзняла результат ураження повітряних цілей та поширила відео у групі Telegram, учасники якої мають родинні звʼязки на тимчасово окупованих територіях Луганської області.

Як зазначає СБУ, оприлюднене відео призвело до викриття позиції з озброєнням ППО, яка здійснювала захист Києва від повітряного нападу Росії, та згодом була обстріляна. 

Фігурантці повідомили про підозру за ч. 2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України (поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом ЗСУ, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, вчинене в умовах воєнного стану).

Як повідомляв ІМІ, 31 травня СБУ оголосила підозри кільком блогерам, які оприлюднили відео роботи української ППО під час обстрілів Києва 16 травня.

2 червня Солом’янський районний суд Києва відправив під цілодобовий домашній арешт блогерку Інну Чернецьку (Воронову), яка оприлюднила у соцмережі відео роботи української протиповітряної оборони під час обстрілів Києва 16 травня.

Також в цей день суд відправив під домашній арешт інших блогерів, яких підозрюють у поширенні в інтернеті інформації про роботу ППО та наслідки ураження повітряних цілей.

СБУ повідомила про підозру проросійському блогеру, який навів ракети РФ по Миколаєву

13.07.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру проросійському блогеру, адміністратору телеграм-каналу Сергію Лебедєву (псевдонім “Лохматий”), який став агентом ФСБ Росії та коригував російські ракетні удари, повідомляється на сайті СБУ.

За даними спецслужби, фігурант переховується від правосуддя у тимчасово окупованому Донецьку. Він працює на ФСБ як “позаштатний” журналіст московського інформагентства “РИА Новости”.

СБУ встановила, що “Лохматий” за вказівкою російської спецслужби займався формуванням інформаторської мережі у різних регіонах України. Для цього створив прокремлівський телеграм-канал із загальною аудиторією у понад 30 тис. користувачів та серед них підшукував інформаторів. 

“Він збирав інформацію про місця базування Сил оборони, а також локації критичної та соціальної інфраструктури нашої держави. Задокументовано, що один з таких прихильників рашизму передав Лебедєву координати житлової багатоповерхівки у Миколаєві, по якій агресор вдарив ракетами “С-300” восени 2022 року. Тоді внаслідок обстрілу загинуло 7 мирних жителів, у тому числі неповнолітня дитина”, - зазначає спецслужба.

Також “Лохматий” залучив до негласної співпраці мешканця Закарпаття, який передавав йому локації військових частин на території регіону.

Крім того, Лебедєв неодноразово брав участь у підготовці для росТБ замовних сюжетів з тимчасово окупованих районів України. “У своїх матеріалах він дискредитував вище військово-політичне керівництво нашої держави та підтримував агресивну політику москви”, - йдеться у повідомленні.

“Лохматову” повідомили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України: ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану) та ч.5 ст. 27, ч.2 ст. 28, ч. 2 ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни).

Оскільки фігурант переховується від правосуддя у тимчасово окупованій частині сходу України, тривають комплексні заходи для його притягнення до відповідальності.

В Одесі двом блогерам, які поширювали у соцмережах локації військових, повідомили про підозру

08.08.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру двом блогерам з Одеси, які поширювали у соцмережах інформацію про дислокацію підрозділів Сил оборони на території регіону. Про це повідомило Управління СБУ в Одеській області.

За даними слідства, один з блогерів здійснив несанкціоновану відеозйомку роботи української ППО під час однієї з нічних масованих атак росіян на Одесу. Заборонений контент він виклав на власній Instagram-сторінці та на Youtube-акаунті. В описі під відео він вказав точний час та місце зйомки. Тим самим він міг розкрити місцеположення та специфіку роботи вітчизняної ППО, зазначає СБУ.

Інший блогер особисто відзняв відео розташування оборонного об’єкту, на якому несли службу підрозділи Нацгвардії і Нацполіції України. Потім отриманий відеофайл він розмістив на власній ТікТок-сторінці з прив’язкою до геолокації. Свої дії він пояснював бажанням “наростити” аудиторію.

СБУ встановила місцезнаходження обох фігурантів та провела у них обшуки. Під час чого виявила мобільні телефони, які вони використовували для фіксації позицій підрозділів Сил оборони і подальшого поширення відзнятих відео.

Обом фігурантам повідомили про підозру за ч.2 ст.114-2 Кримінального кодексу України (поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших військових формувань). Зловмисникам загрожує до 8 років ув'язнення.

Як повідомляв ІМІ, раніше СБУ повідомила про підозру ТікТок-блогерці, яка закликала бомбити Львів.

СБУ повідомила про підозру блогерці з Кременчука, яка розмістила у фейсбук відео переміщення техніки

05.09.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру блогерці з Кременчука (Полтавщина), яка на власній фейсбук-сторінці виклала відео переміщення української військової техніки. 

Про це повідомило Управління СБУ у Полтавській області на своїй фейсбук-сторінці.

Блогерка виклала інформацію про переміщення, яку раніше не оприлюднювали ні Генеральний штаб ЗСУ, ні Міністерство оборони, ні інші формування, зазначила спецслужба.

За даними СБУ, фігуранткою виявилася 34-річна мешканка Харківщини, яка втекла від війни та нині проживає у Кременчуці. Через публічний осуд блогерка видалила відео менше ніж за годину, але воно встигло набрати більше 500 переглядів. 

Жінці повідомили про підозру за ч.1 ст.114-2 Кримінального кодексу України (несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану).

Досудове слідство завершено, матеріали скеровано до суду.

Блогеру Подоляці повідомили про підозру у держзраді за коригування обстрілу Миколаєва

15.09.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру у державній зраді проросійському блогеру Юрію Подоляці, який з 2014 року живе в Росії. Він коригував російські ракетні удари по Миколаєву на початку повномасштабного вторгнення РФ. Про це СБУ повідомила у своєму телеграм-каналі. 

За даними слідства, через телеграм-канал Подоляка отримував розвіддані для обстрілу міста від свого інформатора – ексочільника Миколаївської окружної прокуратури, який вже відбуває довічне ув’язнення за держзраду. Отриману інформацію Подоляка пересилав своїм “кураторам” з російських спецслужб. 

СБУ зазначає, що найбільше окупантів цікавили локації Сил оборони та наслідки ворожних “прильотів” на території міста. Також, зазначає спецслужба, засуджений за держзраду прокурор передавав через Подоляку дані про російських військовополонених та інформацію про добові паролі на українських блокпостах.

СБУ додатково повідомили блогеру про підозру за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану). Раніше йому повідомили йому про підозру за п’ятьма статтями Кримінального кодексу України. Оскільки фігурант переховується від правосуддя на території РФ, тривають комплексні заходи для притягнення його до відповідальності.

Як повідомляв ІМІ, 7 вересня 2022 року Сумська обласна прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт стосовно проросійського блогера Юрія Подоляки, який виправдовує збройну російську агресію. Він народився і жив у Сумах, однак із 2014 року виїхав до РФ та поширює у соцмережах російську пропаганду.

19 травня 2022 року правоохоронці повідомили йому про підозру в поширенні інформації, яка містить виправдовування збройної агресії російської федерації проти України (ч. 3 ст. 436-2 КК України). 

СБУ затримала тіктокера, який поширив відео роботи ППО під атаки на Одесу

29.11.2023 Служба безпеки України затримала чоловіка, який незаконно поширив у тіктоку відео роботи української ППО під час масованої атаки РФ дронами на Одесу в ніч на 5 листопада 2023 року. Про це повідомила пресслужба СБУ.

В описі до відео чоловік вказав точний час та місце знімання.

"Вже за лічені хвилини медіа потрапило до рекомендацій багатьох користувачів соцмережі, серед яких були представники спецслужб РФ. Отриману таким чином інформацію окупанти могли використовувати для коригування повторних ударів по місту із застосуванням ракетного озброєння та дронів-камікадзе типу "Шахед", – зазначили в українській спецслужбі.

Співробітники СБУ встановили особу та місце перебування чоловіка і затримали його.

За даними слідства, він з Одеси, йому 35 років, раніше відбував покарання за крадіжку та пограбування.

Під час обшуків у його помешканні співробітники СБУ виявили мобільний телефон, який він використовував для незаконного знімання та поширення відео про бойову роботу Сил оборони.

На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки повідомили затриманому про підозру в поширенні інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших військових формувань.

Наразі розв'язується питання про обрання йому запобіжного заходу – тримання під вартою. 

У Києві викрили блогерів, які опублікували відео російського обстрілу міста 2 січня

03.01.2024 Служба безпеки України встановила особи чотирьох киян, які незаконно поширювали в соцмережах інформацію про наслідки масованої ракетно-дронової атаки РФ 2 січня на Київ. Про це повідомляється на сайті СБУ.

За даними спецслужби, блогери зранку 2 січня зняли ворожі “прильоти” по місту та розмістили відповідні медіафайли в соцмережах.

Ці відео миттєво почали поширювати численні російські пропагандистські пабліки та інформаційні ресурси спецслужб РФ, зокрема телеграм-канал підозрюваного в державній зраді Анатолія Шарія.

СБУ зазначає, що отриману інформацію окупанти та їхні поплічники могли використовувати для підготовки нових та коригування повторних повітряних ударів по Києву.

Спецслужба за місцями фактичного проживання блогерів виявила мобільні телефони, які вони використовували для фіксації та поширення забороненого контенту.

Зараз тривають комплексні перевірки, за результатами яких розв'язуватиметься питання щодо притягнення винних до відповідальності.

СБУ наголошує на забороні знімати та оприлюднювати відео- і фотоматеріали щодо діяльності Сил оборони, а також наслідків ворожих обстрілів.

Публікація таких медіафайлів розцінюється як коригування ворожого вогню, за що передбачено покарання до 12 років в'язниці.

СБУ викрила “блогера”, який виклав у телеграм-канал відео атаки дронів на Хмельницький

09.01.2024 Служба безпеки України викрила блогера, який оприлюднив відео атаки російських дронів на Хмельницький 5 січня. Про це повідомило управління СБУ у Хмельницькій області.

За даними спецслужби, чоловік зняв проліт російських БПЛА над житловими районами міста та виклав відео в режимі реального часу з прив'язкою до місцевості у місцевому телеграм-каналі, де повідомлялося про напрямок руху повітряних цілей. 

“Уже через декілька хвилин це відео підхопили російські пабліки. Кремлівські пропагандисти “вєщалі”, що у місті “гремят взриви” та хизувалися, як рашисти псують життя українцям”, - повідомляє СБУ.

Служба безпеки наголошує на забороні знімати та оприлюднювати фото та відео наслідків влучань ворожих ракет і дронів та роботи ППО.

Як повідомляв ІМІ, у листопаді 2023 року суд в Одесі суд визнав винним китайського блогера, який знімав роботу української системи ППО. 

ЦЕНЗУРА КОРПОРАЦІЙ 

Youtube заблокував випуск "Пекельних хронік" на каналі Сергія Неретіна

26.04.2023 Журналіст Сергій Неретін повідомив про блокування адміністрацією YouTube випуску інформаційно-сатиричного проєкту “Пекельні Хроніки” на каналі “Ознаки”. 

Як повідомив Неретін “Детектору медіа”, відео було заблоковано 24 квітня “через мову ворожнечі”.

За словами Неретіна, програма “Пекельні Хроніки” робиться “з людьми, які мають здоровий глузд та володіють гострим словом, плюс іронічним поглядом на дійсність”.

“Вчора у нас на каналі з'явився свіжий випуск нашого інформаційно-сатиричного проєкту “Пекельні Хроніки”, який ми робимо щотижня — то з братами Капрановими, то з Євгеном Диким, то з Сергієм Смальчуком… Вчорашній випуск ми провели спільно з телеведучим Ігорем Кондратюком. І от, YouTube вирішив його забанити повністю через так звану "мову ворожнечі". Тобто, правила YouTube не дозволяють публікувати контент, який підбурює до ненависті щодо однієї чи кількох осіб “на основі їхньої приналежності до захищеної групи людей”. Отаке-от дивне формулювання! Для людей непосвячених в таїнства правил цієї соцмережі — коли YouTube, здається, тричі виносить попередження, то канал просто припиняє своє існування... І навіть через деякий час потому всі ті важкою працею здобуті підписки просто стають нічого не вартими, треба починати все заново”, — розповів Неретін.

Він зазначив, що досі не може зрозуміти причину жорсткого бану. Умовними “героями” випуску стали Наталія Мосейчук, олігархи, міністр оборони Олексій Резніков, офіцер, що побив строковика в Івано-Франківську, та Олексій Арестович.

Випуск з Ігорем Кондратюком Неретін знову виклав на каналі “Ознаки”, однак уже без відрізку відео, через який, найімовірніше, відбувся бан. У коментарі до відео Неретін пообіцяв розмістити цей фрагмент у фейсбуці проєкту “Ознаки”.

Сергій Неретін запустив ютуб-канал “Ознаки” в листопаді 2019 року, контент пов'язаний з культурою та журналістикою.

“Ніж розмінюватися на будь-що та займатися абичим, краще буду робити YouTube-канал, тим більше що це світова тенденція – телебачення втрачає аудиторію, інтернет нарощує”, — пояснив “ДМ” запуск нового проєкту Сергій Неретін.

Facebook заблокував допис журналістки "Детектора медіа" через відео з затоплених Олешок

07.06.2023 Соцмережа Facebook заблокувала допис журналістки “Детектора медіа” Юлії Лавришин про підтоплені Олешки, пославшись на порушення стандартів спільноти, повідомляє MediaSapiens.

Відео з людьми, які на даху будинку благають про допомогу, позначили як “зображення оголеного тіла або дій сексуального характеру”.

Юлія Лавришин на своїй сторінці 7 червня 2023 року розмістила допис зі скриншотами телеграм-групи “Олешківська Січ”, де видно повідомлення жителів підтопленого через підрив російськими окупантами дамби Каховської ГЕС міста Олешки. Журналістка написала, що люди благають про порятунок, але місцева окупаційна влада покинула їх напризволяще, а українські рятувальні служби доступу туди не мають.

Допис пробув на сторінці понад дві години, зібрав кілька лайків і два поширення, претензій до нього не було, поки журналістка не додала в коментарі відео. На ньому з квадрокоптера знято, як двоє людей на даху практично повністю затопленого будинку махають руками і благають про допомогу.

Саме це відео фейсбук позначив як таке, що “порушує стандарти спільноти щодо зображення оголеного тіла або дій сексуального характеру”. Журналістці повідомили, що її дії обмежені на два дні, зокрема вона не зможе в цей період публікувати пости і користуватися функцією дзвінків у месенджері соцмережі.

Наразі сам допис доступний, але коментар з відео прихований.

Нагадаємо, раніше ЦЕДЕМ попросив українських медійників повідомляти про випадки блокування їхнього контенту в соцмережах. Центр хоче запропонувати корпорації Meta змінити правила модерації контенту, які підходитимуть для воєнного часу.

Facebook заблокував львівського журналіста Миколу Савельєва

12.06.2023 Facebook заблокував сторінку львівського журналіста та бійця 103-ї бригади ТрО на псевдо Волоцюга Миколи Савельєва. Про це він повідомив “Еспресо”.

Він стверджує, що був максимально коректний у виразах, публікуючи свої дописи.

Створювати нову сторінку у цій мережі журналіст не буде, адже вважає, що компанія цілком “лежить” під російськими окупантами та не дає користувачам реальної змоги оскаржувати неправомірні рішення.

“Я остаточно переконався, що ця мережа лежить під російськими окупантами, адже будь-яке описання їх злочинів трактує як "мову ненависті", і ставить своїх учасників в принизливе становище не даючи їм реальної змоги оскаржувати неправомірні рішення”, – повідомив він. 

Як зазначає Еспресо, на фесбук-сторінці Савельєва було п'ять тисяч друзів і майже 11 тисяч підписників. Він регулярно публікував дописи, зокрема, на теми українського війська та війни з РФ.

Facebook видалив допис Ірени Карпи про загиблу письменницю Вікторію Амеліну

04.07.2023 Адміністрація соцмережі Facebook видалила допис письменниці Ірени Карпи зі спогадами про загиблу під час обстрілу Краматорська письменницю Вікторію Амеліну та пригрозила судом через "мову ненависті". Про це Карпа повідомила на Facebook-сторінці, продублювавши видалений допис.

Варто зазначити, що у дописи немає жодних фраз з мовою ненависті щодо будь-кого.

У дописі Карпа описує спільні зустрічі удвох з Вікторією Амеліною або у колі інших колег, пише про її літературні здобутки, про людські якості.

"Скільки сили було в цій тендітній дівчині. Скільки глибини й таланту. А головне - доброти. Я не знаю, як вона стягувала те, що робила. Дивитися в очі людям, що зазнали болю від окупантів. Спокійно записувати те, що неможливо спокійно слухати. Віка документувала воєнні злочини. Ходила по межі вигорання і дуже, дуже вагалася, чи має право поїхати в Париж на літературну стипендію, щоби написати книжку за зібраними свідченнями. "Звичайно їдь!" - кричала я в телефон ще місяць тому. Мене дуже зворушило те, що вона питає моєї думки. Я переконувала Віку прихати, видихнути, пописати. Її на ту письменницьку резиденцію вибрали одну з тисячі. "Ми вражені вашою роботою" - написали в листі Колумбійського університету", - пише Карпа.

У коментарях письменниця додала, що намагається оскаржити рішення соцмережі, але отримує відмову.

Нагадаємо, 1 липня в Лікарні Мечникова в Дніпрі померла письменниця Вікторія Амеліна. Вона дістала важке поранення під час ракетного обстрілу ресторану в Краматорську 27 червня 2023 року. Там вона перебувала разом з делегацією колумбійських журналістів та письменників. Коли вони вечеряли в ресторані Ria Lounge у центрі міста, російські окупанти завдали ракетного удару по цій будівлі. Вікторія дістала тяжкі поранення. 

На Полтавщині поліція провела обшуки в інстаграм-блогерів, які заманювали людей у фінансову піраміду S-Group

03.10.2023 У Полтаві та Кременчуці правоохоронці провели обшуки в інстаграм-блогерів Іллі Крамера та Марини Манюненко (Ricci), які рекламували на своїх сторінках фінансову піраміду S-Group.

Про це з посиланням на власні джерела повідомляє видання "Полтавщина". 

"З власних джерел "Полтавщині" стало відомо, що в п’ятницю, 29 вересня, поліція провела обшуки в інстаграм-блогерів, зокрема й з Полтавщини, які активно заманювали людей у фінансову піраміду. За нашою інформацією, обшуки проводили, зокрема, у кременчужанки Марини Манюненко (псевдонім Ricci) та полтавця Іллі Крамера. Їм інкримінують шахрайство (ст. 190 КК)", – повідомляє видання. 

Наприкінці травня "Полтавщина" писала про полтавських інстаграм-блогерів з мільйонною аудиторією, які заманюють людей у нову фінансову піраміду під назвою S-Group. У статті журналісти детально описали, які ознаки фінансової піраміди має цей фонд. 

Фактично першим, хто почав просувати фонд S-Group у Полтавській області, за дослідженням "Полтавщини", був блогер Ілля Крамер (@kramerilya). Також заманювали в піраміду блогерка з Кременчука Марина Манюненко (псевдонім Marina Ricci, @marinaricci_official) та її колишня помічниця по магазину Марина Белова (@marina.belovaa). Активно рекламували піраміду колишній слідчий з Нових Санжар Максим Новіков (@maksss_novikov), друг Іллі Крамера Сергій Симянко (@sergeu_simyanko), полтавська б'юті-блогерка Альона Іщенко (@alena_ischenko_life) та адвокат із Кременчука Роман Григораш (@roman_hrygorash).

Також "Полтавщина" пише, що фінансову піраміду S-Group активно просували й у Росії. У розпал повномасштабного вторгнення в Україну місцеві правоохоронці зацікавилися фондом через те, що його українські лідери допомагали ЗСУ через спільноту інвесторів United Invest Team. Після обшуків у російських партнерів S-Group фонд підчистив сторінку в Instagram, видаливши з неї всі згадки про допомогу армії та зв’язки з пірамідою. Згодом деякі блогери пов’язали аудит фонду саме з тим, що ним зацікавилися російські правоохоронці.

Едуард Ткаченко, представник видання "Полтавщина", у коментарі полтавській представниці ІМІ повідомив: редакція припускає, що обшуки, зокрема, відбулися як реакція на їхнє розслідування.  

"У травні один зі співробітників нашої редакції проходив курс лекцій зі створення відео для соцмереж від Prague Civil Society Centre (Video Quest). Завершивши курс, учасники мали створити та показати менторам власну роботу. Оскільки в той час ми активно експериментували з аудиторією Instagram, вирішили створити відео саме під цю соцмережу. Для цього потрібно було вибрати тему, що добре підходить саме для неї. Проаналізувавши публікації найпопулярніших місцевих інстаграм-блогерів, звернули увагу, що багато хто з них уже тривалий час рекламує фонд S-Group, водночас не бувши експертами у сфері інвестицій. Демонструючи картинку розкішного життя, вони переконували людей, що ті теж можуть так само розбагатіти, інвестуючи в S-Group. На жаль, доволі часто це спрацьовувало. Провели власне дослідження роботи цього фонду і переконалися, що він є звичайною фінансовою пірамідою", – говорить Едуард Ткаченко.

Медійник говорить, що хотіли зробити повноцінне відеорозслідування в стилі Bihus.info, але через брак часу та відсутність хорошої техніки для знімання і монтажу, довелося від цієї ідеї відмовитися.

"Бо комп'ютер просто зависав під час нарізки та склейки довгих відео. Натомість ми зробили два відеотизери до цього розслідування: один одразу після завершення попереднього аналізу теми, коли зрозуміли, що робитимемо повноцінний матеріал, – щоб заінтригувати аудиторію. Другий – одразу після публікації матеріалу на сайті. Обидва тизери спрацювали дуже класно і допомогли привести людей з інстаграм-бульбашки на наш сайт. Наше розслідування вийшло 25 травня і, судячи зі статистики, потрапило прямо в цільову аудиторію, бо вже 6 червня один з наших читачів повідомив про перші проблеми з виплатами в цьому фонді, який до цього "успішно" працював уже кілька років. Далі фонд почав розвалюватися саме так, як ми й прогнозували в статті: почалися проблеми з програмою-гаманцем, і люди залишилися власниками великих сум у криптофантиках. Організатори фонду через блогерів (які потікали за кордон) спочатку пояснювали це технічними роботами, потім аудитом. Зрозуміло, що гроші ніхто нікому досі не повернув”, – розповів Ткаченко. 

У "Полтавщині" розповіли: їхні джерела підтвердили, що кілька днів тому у двох кременчуцьких і одного полтавського блогера були проведені обшуки, пов'язані з темою S-Group. 

"Імена вони не називають, але, схоже, це саме фігуранти нашого розслідування, чиї імена ми зберегли там "для історії". Що стало приводом для обшуку – наша стаття, чи заяви потерпілих, чи і те і інше, – ми поки не знаємо. Ймовірно, це взагалі пов'язане з діяльністю фонду на Росії і тим, як United Invest Team приховували пости про допомогу ЗСУ", – говорить Едуард Ткаченко.

У коментарі полтавській представниці ІМІ Юрій Сулаєв, керівник пресслужби ГУ Нацполіції в Полтавській області сказав, що станом на зараз у нього немає інформації про обшуки в блогерів, які рекламують S-Group. 

YouTube видаляє лінки на “Повернись живим”, зазначаючи, що це “непристойний контент”

10.10.2023 Популярні українські відеоблогери повідомляють, що платформа YouTube почала видаляти лінки на фонд допомоги армії “Повернись живим”. У поясненні, яке вони отримують, зазначається, що видалено за непристойні зображення, пише AIN.ua.

Про такі випадки повідомляють багато відомих блогерів, які отримують однакове пояснення від платформи: “Наша команда перевірила ваш контент і дійшла висновку, що він порушує наші правила (політику щодо зображення оголеного тіла та вмісту сексуального характеру). Тому ми вилучили з YouTube такий контент [і далі йде лінк на сайт фонду]”.

Так, подібні повідомлення отримали Михась Корогуш, який веде YouTube-канал про поп-культуру, Тайлер Андерсон (Олексій Шкробинець), в якого є популярний канал про серіали та фільми, та багато інших.

Видання припускає, що, можливо, така ситуація склалася через масовані скарги на ці відео та лінки з боку російських користувачів, що призвело до автомодерації такого контенту (якби скарги розглядали модератори-люди, побачили би, що вони абсурдні).

Блогерам, які зіткнулися із такою проблемою, радять оскаржувати рішення YouTube.

Станом на 10 жовтня 2023 року YouTube, імовірно, підключив до розгляду цих скарг людей-модераторів, які розглядають апеляції українських контент-мейкерів та скасовують рішення про порушення правил, пише медіа.

Facebook видалив допис авторки подкасту Громадського радіо "Це про нас" про українських болгар

07.11.2023 Соцмережа Facebook видалила допис авторки подкасту Громадського радіо "Це про нас" Вікторії Єрмолаєвої щодо українських болгар. Про це Вікторія повідомила на своїй Facebook-сторінці. 

"Facebook видалив мій допис, у якому я розповідала про українських болгар. Допис, де були коментарі з подякою, та понад 300 шерів. Їх я отримала "обманним шляхом", як каже Facebook. А проблема в тому, що проросійським ботам не сподобався контент. Що ж, значить, все ми робимо правильно", – написала Вікторія.

У коментарі ІМІ авторка подкасту "Це про нас", заступниця головної редакторки Громадського радіо Вікторія Єрмолаєва розповіла, що всього на Громадському радіо вийшло 10 серій просвітницького культурно-історичного подкасту "Це про нас":

"Це історії боротьби, виживання та викликів сьогодення корінних народів Криму (кримських татар, кримчаків та караїмів) та унікальних етнічних культур Приазов'я та Причорномор'я, що перебувають у загрозливому стані (надазовські греки, турки-месхетинці, вірмени, болгари, гагаузи). Від часів переселень та репресій з боку Російської імперії, Радянського Союзу до сьогоднішнього протистояння російській агресії та окупації. Ми дослідили, як народи України, незважаючи на все це, зуміли зберегти унікальні культури та традиції і наскільки важливо зберігати національну пам’ять".

Авторка зауважила, що у всіх серіях вона зачіпає тему репресій щодо українських народів: починаючи від Російської імперії і Радянського Союзу і закінчуючи сучасною Росією. Останній випуск проєкту – про українських болгар.

"Саме він у соцмережах зібрав найбільше негативних коментарів від російських ботів: мовляв, ви брешете і перекручуєте історію. Пост із посиланням на подкаст широко розійшовся саме в Болгарії, звідти було близько 300 репостів. Здебільшого зі словами подяки, але й під цими репостами збиралися коментарі з хейтом. Проблема в тому, що питання національних меншин у Болгарії гостре, бо російська пропаганда активно його використовує. У них є наратив, що в Україні болгарам не дають життя, що болгар утискають та порушують їхні права. А подкаст каже, що це не так. Зрештою, мабуть, через велику кількість скарг на мій пост Facebook його видалив. Хоча в самому пості не було жодного слова, яке б порушувало правила спільноти", – додала Вікторія.

Видалення допису вона оскаржила, але відповіді від адміністраторів соцмережі поки не отримала.

Liked the article?
Help us be even more cool!