ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

ІМІ зафіксував чотири основні тенденції, що стосуються діяльності блогерів в Україні, – Барометр блогосфери

05.07.2023, 15:00
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

Протягом квітня-червня експерти ІМІ зафіксували чотири основні тенденції, пов'язані з діяльністю блогерів в Україні. Такими є результатами нового моніторингу ІМІ “Барометр блогосфери”.

Новий моніторинг виходитиме щоквартально й охоплюватиме як випадки порушень прав блогерів в Україні, так і опис порушень, скоєних самими блогерами. Методологія дослідження буде відпрацьовуватися й адаптуватися за результатами моніторингу і зараз базується на основній методології моніторингу до Барометра свободи слова. 

Під час моніторингу блогосфери експерти ІМІ зафіксували такі тенденції, пов'язані з діяльністю блогерів в Україні:

  • цензура щодо блогерів з боку приватних корпорацій – власників соціальних мереж;
  • тиск російської окупаційної влади на незалежних блогерів; 
  • виявлення і покарання блогерів, які порушили законодавство щодо воєнного стану (публікація роботи ППО);
  • виявлення і покарання блогерів, що здійснювали пропаганду війни та агресивної російської дезінформації.

Моніторинг ІМІ показав, що технологічні гіганти часто блокують контент українських медіа у Facebook, Youtube, Instagram про війну нібито через правила спільноти. З блокуванням своїх постів про перебіг російського вторгнення в Україну з 24 лютого 2022 року в цих соцмережах регулярно стикаються як регіональні, так і національні редакції українських медіа.

За моніторинговий період ІМІ зафіксував декілька таких випадків цензури з боку інтернет-корпорацій.

Так, Youtube заблокував випуск інформаційно-сатиричного проєкту “Пекельні хрони” на каналі “Ознаки” журналіста Сергія Неретіна, вказавши причиною блокування “мову ворожнечі”. За словами Неретіна, гостем випуску був ведучий Ігор Кондратюк, але журналіст так і не може зрозуміти причину жорсткого бану. 

Ще один випадок пов'язаний із блокуванням соцмережею Facebook-допису журналістки “Детектора медіа” Юлії Лавришин через допис зі скриншотами телеграм-групи “Олешківська Січ”, де видно повідомлення жителів підтопленого через підрив російськими окупантами дамби Каховської ГЕС міста Олешки. 

Соцмережа послалася на порушення стандартів спільноти. Відео з людьми, які на даху будинку благають про допомогу, позначили як “зображення оголеного тіла або дій сексуального характеру”.

Щодо порушень з боку блогерів, до моніторингу ІМІ ввійшли випадки, коли блогери поширювали в соцмережах фото та відеознімання роботи української протиповітряної оборони, локації Збройних сил України, що заборонено українським законодавством. Також експерти ІМІ зафіксували блогерів-пропагандистів, які закликали до поділу України, повалення влади, поширювали російську пропаганду, зокрема із закликами вбивати українців, героїзували російських військових та виправдовували війну РФ проти України.

З переліком конкретних кейсів можна ознайомитися нижче:

ЦЕНЗУРА КОРПОРАЦІЙ 

Youtube заблокував випуск "Пекельних хронік" на каналі Сергія Неретіна

26.04.2023 Журналіст Сергій Неретін повідомив про блокування адміністрацією YouTube випуску інформаційно-сатиричного проєкту “Пекельні Хроніки” на каналі “Ознаки”. 

Як повідомив Неретін “Детектору медіа”, відео було заблоковано 24 квітня “через мову ворожнечі”.

За словами Неретіна, програма “Пекельні Хроніки” робиться “з людьми, які мають здоровий глузд та володіють гострим словом, плюс іронічним поглядом на дійсність”.

“Вчора у нас на каналі з'явився свіжий випуск нашого інформаційно-сатиричного проєкту “Пекельні Хроніки”, який ми робимо щотижня — то з братами Капрановими, то з Євгеном Диким, то з Сергієм Смальчуком… Вчорашній випуск ми провели спільно з телеведучим Ігорем Кондратюком. І от, YouTube вирішив його забанити повністю через так звану "мову ворожнечі". Тобто, правила YouTube не дозволяють публікувати контент, який підбурює до ненависті щодо однієї чи кількох осіб “на основі їхньої приналежності до захищеної групи людей”. Отаке-от дивне формулювання! Для людей непосвячених в таїнства правил цієї соцмережі — коли YouTube, здається, тричі виносить попередження, то канал просто припиняє своє існування... І навіть через деякий час потому всі ті важкою працею здобуті підписки просто стають нічого не вартими, треба починати все заново”, — розповів Неретін.

Він зазначив, що досі не може зрозуміти причину жорсткого бану. Умовними “героями” випуску стали Наталія Мосейчук, олігархи, міністр оборони Олексій Резніков, офіцер, що побив строковика в Івано-Франківську, та Олексій Арестович.

Випуск з Ігорем Кондратюком Неретін знову виклав на каналі “Ознаки”, однак уже без відрізку відео, через який, найімовірніше, відбувся бан. У коментарі до відео Неретін пообіцяв розмістити цей фрагмент у фейсбуці проєкту “Ознаки”.

Сергій Неретін запустив ютуб-канал “Ознаки” в листопаді 2019 року, контент пов'язаний з культурою та журналістикою.

“Ніж розмінюватися на будь-що та займатися абичим, краще буду робити YouTube-канал, тим більше що це світова тенденція – телебачення втрачає аудиторію, інтернет нарощує”, — пояснив “ДМ” запуск нового проєкту Сергій Неретін.

Facebook заблокував допис журналістки "Детектора медіа" через відео з затоплених Олешок

07.06.2023 Соцмережа Facebook заблокувала допис журналістки “Детектора медіа” Юлії Лавришин про підтоплені Олешки, пославшись на порушення стандартів спільноти, повідомляє MediaSapiens.

Відео з людьми, які на даху будинку благають про допомогу, позначили як “зображення оголеного тіла або дій сексуального характеру”.

Юлія Лавришин на своїй сторінці 7 червня 2023 року розмістила допис зі скриншотами телеграм-групи “Олешківська Січ”, де видно повідомлення жителів підтопленого через підрив російськими окупантами дамби Каховської ГЕС міста Олешки. Журналістка написала, що люди благають про порятунок, але місцева окупаційна влада покинула їх напризволяще, а українські рятувальні служби доступу туди не мають.

Допис пробув на сторінці понад дві години, зібрав кілька лайків і два поширення, претензій до нього не було, поки журналістка не додала в коментарі відео. На ньому з квадрокоптера знято, як двоє людей на даху практично повністю затопленого будинку махають руками і благають про допомогу.

Саме це відео фейсбук позначив як таке, що “порушує стандарти спільноти щодо зображення оголеного тіла або дій сексуального характеру”. Журналістці повідомили, що її дії обмежені на два дні, зокрема вона не зможе в цей період публікувати пости і користуватися функцією дзвінків у месенджері соцмережі.

Наразі сам допис доступний, але коментар з відео прихований.

Нагадаємо, раніше ЦЕДЕМ попросив українських медійників повідомляти про випадки блокування їхнього контенту в соцмережах. Центр хоче запропонувати корпорації Meta змінити правила модерації контенту, які підходитимуть для воєнного часу.

Facebook заблокував львівського журналіста Миколу Савельєва

12.06.2023 Facebook заблокував сторінку львівського журналіста та бійця 103-ї бригади ТрО на псевдо Волоцюга Миколи Савельєва. Про це він повідомив “Еспресо”.

Він стверджує, що був максимально коректний у виразах, публікуючи свої дописи.

Створювати нову сторінку у цій мережі журналіст не буде, адже вважає, що компанія цілком “лежить” під російськими окупантами та не дає користувачам реальної змоги оскаржувати неправомірні рішення.

“Я остаточно переконався, що ця мережа лежить під російськими окупантами, адже будь-яке описання їх злочинів трактує як "мову ненависті", і ставить своїх учасників в принизливе становище не даючи їм реальної змоги оскаржувати неправомірні рішення”, – повідомив він. 

Як зазначає Еспресо, на фесбук-сторінці Савельєва було п'ять тисяч друзів і майже 11 тисяч підписників. Він регулярно публікував дописи, зокрема, на теми українського війська та війни з РФ.

ТИСК ОКУПАЦІЙНОЇ ВЛАДИ НА БЛОГЕРІВ

В окупованому Криму судитимуть блогера через коментар у соцмережі

11.04.2023 В окупованому Криму судитимуть блогера, громадянського журналіста Ролана Османова через коментар у соцмережі про те, що "жоден цар не вартий того, щоб за нього вмирати чи вбивати".

Про це Османов повідомив у відеозверненні на своїй фб-сторінці.

Він зазначив, що був в окупаційному Київському районному суді Сімферополя. Там він ознайомився з матеріалами справи щодо нього.

"Сама справа абсурдна. Вона порушена через те, що я на своїй фб-сторінці сказав, що жоден цар не вартий того, щоб за нього вбивати чи вмирати й недовго цьому всьому залишилось. Не знаю, з яким обличчям цю справу абсурдну розглядатиме суддя", – сказав блогер.

Суд призначено на 12 квітня на 9.30 за статтею 20.1 КпАП РФ ("поширення в інформаційно-телекомунікаційних мережах, зокрема в мережі Інтернет, інформації, що виражається в непристойній формі, яка ображає людську гідність та суспільну моральність, явну неповагу до суспільства, держави, офіційних державних символів Російської Федерації, Конституції Російської Федерації чи органів, що здійснюють державну владу в Російській Федерації, за винятком випадків, передбачених статтею 20.3.1 цього кодексу, якщо ці дії не містять кримінального діяння").

Згодом окупаційний Київський районний суд Сімферополя розглянув протокол проти Ролана Османова без його участі. "Ми з Роланом прибули до суду, але поки пройшли паспортний контроль, піднялися до кабінету, нам повідомили, що без нас розглянули протокол і суддя вже перебуває в нарадчій кімнаті", – розповів адвокат.

Адвокат Османова має намір оскаржити рішення щодо протоколу. Водночас він підкреслив, що рішення суду поки невідоме.

Нагадаємо, 15 березня 2023 року в Ролана Османова відбулись обшуки. Того дня його відвозили до будівлі ФСБ, де в нього взяли пояснення щодо причетності чи непричетності до підриву залізниці в Бахчисараї. Він пройшов поліграф, а потім його відвезли до "Центру протидії екстремізму". Там на нього склали протокол щодо публічних висловлювань про зневагу до влади Російської Федерації. Фраза, яка стала причиною для складання протоколу, взята силовиками з його посту і звучала так: "Жоден цар не вартий, щоб за нього помирати або вбивати. Царі йдуть, а ми – залишаємося".

Окупаційний суд у Криму оштрафував українку за "дискредитацію" армії РФ

20.04.2023 Підконтрольний Росії Чорноморський районний суд Криму оштрафував українку за “антиросійські висловлювання”. Про це повідомляє Крим.Реалії з посиланням на пресслужбу “суду”.

Жінку зобов'язали виплатити 30 тисяч рублів за “публічні висловлювання про незаконність дій військовослужбовців Російської Федерації на території України, виконання ними незаконних наказів їхніх командирів та інших воєнних злочинів”.

Проросійський блогер Олександр Таліпов, який співпрацює з російськими силовиками, у своєму телеграм-каналі “Крымский СМЕРШ” розповів, що оштрафована – Катерина Павленко, вчителька середньоосвітньої школи №1 селища Чорноморське. За твердженням Таліпова, Павленко – родом із західної України. Жінка від початку повномасштабного вторгнення демонструє свою позицію, звинувачуючи Росію у неспровокованій агресії проти України, а також у причетності РФ до розв'язання війни на Донбасі.

Публічних коментарів самої Павленка немає.

У Росії та на окупованих нею територіях продовжують переслідувати проукраїнськи налаштованих жителів. Зокрема проросійський кримський блогер Олександр Таліпов у своїх телеграм-канал публікує персональні дані кримчан, які підтримують Україну. Внаслідок скарг Таліпова кримчан притягують до адміністративної та кримінальної відповідальності за “дискредитацію” армії РФ. Українська прокуратура розпочала кримінальне провадження стосовно Таліпова за статтею “розпалювання національної ворожнечі та ненависті”.

Як повідомляв ІМІ, раніше підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя оштрафував на 40 тисяч рублів місцеву жительку Наталію Садовську за протоколом про “дискредитацію” армії РФ. Приводом до складання протоколу стало повідомлення в телеграм-чаті будинку. У ньому Садовська написала українською мовою: “Нехай наші молитви будуть почуті й стануть найміцнішою бронею та захистом кожного українця, кожного воїна! Все для перемоги України”.

Протокол склали після доносу проросійського блогера Олександра Таліпова.

Окупаційний суд Криму оштрафував користувачку соцмереж за "дискредитацію російської армії"

15.05.2023 Підконтрольний Росії Ленінський райсуд Севастополя оштрафував мешканку міста на 30 тисяч російських рублів за дискредитацію збройних сил РФ. Про це повідомляє Крим.Реалії з посиланням на окупаційний суд.

40-річну жінку визнали винною в тому, що на своїй сторінці в російській соцмережі “Однокласcники” вона розміщувала публікації, які містили тексти та зображення, спрямовані на “спотворення та дискредитацію завдань щодо використання Збройних сил Російської Федерації за межами території Російської Федерації та самі Збройні сили Російської Федерації”.

Згідно з повідомленням, під час судового засідання жінка провину визнала.

10 травня в Росії як мінімум трьох людей затримали через одяг. На них склали протоколи за статтею про “дискредитацію російської влади та армії”.

Як нагадує видання, раніше суд у Москві засудив до семи років ув'язнення колишнього співробітника МВС Сергія Веделя за звинуваченням у поширенні “фейків про російську армію”. Ведель був першим громадянином Росії, проти якого було порушено кримінальну справу за цією статтею.

Після початку військового вторгнення Росії в Україну було ухвалено нові адміністративні та кримінальні статті про “фейки” та “дискредитацію” російської армії. За ними правопорушенням вважаються антивоєнні висловлювання та будь-які висловлювання про війну в Україні, які не збігаються з офіційною позицією міноборони. За це порушили щонайменше 528 кримінальних справ, зокрема 154 – за статтею про фейки про російську армію.

ПОРУШНИКИ ЗАКОНОДАВСТВА ЩОДО ВОЄННОГО СТАНУ

На Черкащині затримали агентку ФСБ, яка збирала інформацію про сили оборони 

24.04.2023 Служба безпеки України викрила агентку ФСБ Росії, яка збирала інформацію про місця базування та переміщення Сил оборони на території Черкаської області, а також поширювала в соцмережі “Вконтакте” фейки про війну в Україні та виправдовувала дії окупантів. Про це повідомляється на сайті СБУ.

За даними слідства, для збору інформації фігурантка виїжджала на місцевість та вивчала ситуацію навколо українських військових частин. Отримані відомості вона передавала росіянам через закритий чат у месенджері у вигляді координат і детального опису об’єктів.

“Згодом російська агентка отримала ще одне вороже завдання – влаштуватися до місцевого органу самоврядування для здійснення розвідувально-підривної діяльності “всередині” установи. У разі отримання посади вона мала збирати дані про технічний стан та функціонування об’єктів критичної інфраструктури регіону”, – йдеться в повідомленні.

Втім, зазначає СБУ, реалізувати цей план їй так і не вдалося, оскільки її викрили та затримали. “Зрадницею виявилася місцева жителька, яку російська спецслужба дистанційно залучила до негласної співпраці на початку цього року. У випадку успішного виконання завдань окупанти обіцяли своїй поплічниці високу грошову винагороду”, – повідомляє спецслужба.

Під час обшуку за місцем проживання фігурантки виявлено мобільний телефон, який вона використовувала для листування з представником ФСБ.

Жінці повідомлено про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України: ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану) і ч. 2 та ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікація її учасників).

Фігурантці обрано запобіжний захід – тримання під вартою. Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину.

Суд оштрафував медсестру з Буковини, яка поширила в Тікток відео руху військової техніки

26.04.2023 Новоселицький районний суд Чернівецької області визнав громадянку винною в незаконному поширенні інформації про переміщення Збройних сил України та призначив покарання у вигляді штрафу 51 тис. гривень.

Таке рішення суд ухвалив 21 квітня, повідомляє “Судовий репортер”.

Обвинувачена, перебуваючи 6 січня 2023 року на відрізку автодороги Н-03 сполученням “Житомир – Чернівці”, в селі Бояни Чернівецької області, спостерігала рух військової техніки, а саме броньованих автофургонів “KIRPI”. Жінка зафіксувала рух на відеокамеру свого мобільного телефона та опублікувала запис у мережі ТікТок.

У результаті 177 тисяч користувачів переглянуло відео, 5001 користувач вподобав, під публікацією залишено 65 коментарів, а також здійснено 100 збережень відеозапису.

У судовому засіданні жінка провину визнала повністю. Пояснила, що не повною мірою усвідомлювала відповідальність за свої дії, не передбачила можливих негативних наслідків, тепер у скоєному розкаюється.

Жінка працює медичною сестрою реанімації Чернівецької обласної клінічної лікарні.

Суд узяв до уваги молодий вік обвинуваченої, яка раніше не притягувалася до кримінальної відповідальності й має позитивні характеристики. Помʼякшує покарання те, що підсудна добровільно перерахувала 10 тисяч гривень на допомогу українській армії.

Блогера tiktok судитимуть за поширення інформації про переміщення ЗСУ

15.05.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру блогеру ТікТок з Черкащини, який незаконно поширював інформацію про переміщення Сил оборони на території регіону. До суду скеровано обвинувальний акт, чоловіку загрожує до восьми років в’язниці. Про це повідомляється на сайті СБУ.

Слідство встановило, що він особисто відзняв фото та відео руху колони української військової техніки з боєприпасами, а потім розмістив їх на власній сторінці у ТікТок з прив’язуванням до геолокації.

СБУ повідомила, що за лічені хвилини відео підхопили російські пропагандистські пабліки. Крім того, на сторінці тіктокера контент переглянули понад пів мільйона користувачів.

Співробітники СБУ встановили місце перебування блогера. Свої злочинні дії він пояснював бажанням “наростити” аудиторію.

Під час обшуку за адресою проживання фігуранта виявлено мобільний телефон, який він використовував для фіксації переміщення українських військ і подальшої “публікації” відзнятого відео.

На підставі зібраних доказів йому повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України (поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших військових формувань).

Блогерам, які "засвітили" роботу ППО під час атаки РФ на Київ, загрожує до восьми років ув'язнення – СБУ

17.05.2023 Служба безпеки України встановила особи шістьох мешканців Києва, які незаконно поширювали інформацію про роботу сил ППО під час масованої атаки РФ на столицю. Їм загрожує до восьми років ув’язнення. Про це повідомляється на сайті СБУ.

Як зазначає спецслужба, у ніч на 16 травня вони несанкціоновано фотографували та знімали відео роботи української протиповітряної оборони й розмістили відповідні матеріали в соцмережах.

“Серед іншого фігуранти зафіксували результати ураження російських крилатих і балістичних ракет. Тим самим вони могли розкрити місцеположення та специфіку роботи вітчизняної ППО”, – йдеться в повідомленні.

Ці відео, зазначає СБУ, за лічені хвилини “підхопили” численні телеграм-канали та російські пропагандистські пабліки. Серед них – інтернет-ресурси, які підконтрольні спецслужбам країни-агресора.

Крім того, кіберфахівці СБУ заблокували роботу онлайн-камер, які в автоматичному режимі фіксували роботу української протиповітряної оборони.

За даними слідства, виявлені відеокамери перебувають на балансі декількох столичних комерційних структур. Водночас доступ до відзнятих файлів був відкритим для широкого кола “користувачів”, які виклали відео нічної атаки на Київ у загальному доступі в Youtube.

Отриману в такий спосіб інформацію окупанти могли використовувати для коригування повторних повітряних ударів по столиці України.

Як зазначає СБУ, під час слідчих дій за місцями фактичного проживання фігурантів вилучено мобільні телефони й комп’ютерну техніку, які вони використовували для поширення забороненого контенту.

За вказаними фактами відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України (несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного стану).

СБУ наголосила на забороні знімати та оприлюднювати відео- і фотоматеріали щодо діяльності Сил оборони, а також наслідків ворожих обстрілів. “Публікація таких фото- і відеоматеріалів у мережі Інтернет розцінюється як коригування ворожого вогню і є злочином, що карається відповідно до закону”, – зазначила спецслужба.

Поліція передала СБУ дев'ятьох киян, які у соцмережах виклали роботу ППО у Києві

31.05.2023 Поліція Києва встановила дев’ятьох мешканців міста, які публікували у соцмережах відео роботи протиповітряної оборони під час чергової повітряної атаки РФ на столицю. Їх передали СБУ. Про це повідомляється на сайті ГУ Нацполіції у Києва.

За даними поліції, кияни знімали роботу ППО під час чергової російської атаки, а потім виклали відео у соцмережах. Порушниками виявилися сім жінок та двоє чоловіків віком від 23 до 49 років. Своїми діями вони могли розкрити специфіку роботи ППО, зазначає поліція.

Їх усіх доставили до відділів поліції, де з ними поспілкувалися оперативні співробітники та вони надали пояснення. Наразі їх передано співробітникам Служби безпеки України для з’ясування усіх обставин.

Поліція Києва нагадує про заборону фото та відеофіксації роботи ППО.

Як повідомляв ІМІ, Служба безпеки України встановила особи шістьох мешканців Києва, які у ніч на 16 травня незаконно поширювали у соцмережах інформацію про роботу сил ППО під час масованої атаки РФ на столицю. Їм загрожує до восьми років ув’язнення.

СБУ повідомила про підозру чотирьом блогеркам, які поширили відео роботи ППО

Слідчі Служби безпеки України повідомили про підозру у поширенні інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших військових формувань, за можливості їхньої ідентифікації на місцевості, вчинене в умовах воєнного стану, чотирьом жителькам столиці, повідомила пресслужба відомства.

Усі четверо поширювали інформацію про роботу української ППО під час масованої атаки РФ на Київ 16 травня.

Одна з них – 32-річна киянка – виклала заборонений контент у своїх соцмережах та надіслала його адміністратору одного із популярних Телеграм-каналів. А вже за кілька годин її відеозапис був поширений на проросійських майданчиках.

Інша – 36-річна киянка – опублікувала відео з роботою ППО та результати ураження ворожих цілей у власному Інстаграм-акаунті.

Третя фігурантка також поділилася своєю відеозйомкою у соцмережах.

Четверта підозрювана – уродженка Сумщини, яка проживає у Києві. Спочатку вона відзняла результати збиття ворожих ракет, а потім розіслала файли своїм знайомим у різні месенджери.

"Для уникнення кримінальної відповідальності зловмисниця намагалася видалити заборонені повідомлення", - зауважили в СБУ.

Блогеркам загрожує до 8 років тюрми.

Стосовно ще двох фігурантів, які в той день також оприлюднили заборонений контент і яких одразу викрила СБУ, слідчі дії тривають.

Як повідомляв ІМІ, Служба безпеки України встановила особи шістьох мешканців Києва, які у ніч на 16 травня незаконно поширювали у соцмережах інформацію про роботу сил ППО під час масованої атаки РФ на столицю. Їм загрожує до восьми років ув’язнення.

31 травня 2023 року поліція Києва встановила дев’ятьох мешканців міста, які публікували у соцмережах відео роботи протиповітряної оборони під час чергової повітряної атаки РФ на столицю. Їх передали СБУ.

Суд відправив під домашній арешт блогерку, яка “засвітила” у соцмережі роботу ППО

02.06.2023 Солом’янський районний суд Києва відправив під цілодобовий домашній арешт блогерку Інну Чернецьку (Воронова), яка оприлюднила у соцмережі відео роботи української ППО під час обстрілів Києва 16 травня.

Таке рішення суд ухвалив 2 червня, повідомляє Watchers.Media.

Прокурор наполягав на цілодобовому домашньому арешті, тоді як захист просив про особисте зобов’язання. 

Суд проводив слухання щодо другої блогерки також у закритому режимі. Прокурор заявив: у матеріалах клопотання містяться відомості про розташування ППО.

Прокуратура підозрює блогерку у поширенні інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генштабом ЗСУ, Міноборони України або іншими держорганами в умовах воєнного стану (ч. 2 ст. 114-2 ККУ). 

Захист жінки переконував: злого умислу у Чернецької не було.

Підозрювана – дружина одіозного Юрія Чернецького, якому інкримінують збут наркотиків.

Як повідомляв ІМІ, 31 травня СБУ оголосила підозри кільком блогерам, які оприлюднили відео роботи української ППО під час обстрілів Києва 16 травня.

Однією з цих блогерів є ексдружина наркодилера Юрія Чернецького, який нині відбуває термін у в’язниці, співачка Інна Воронова. Їй оголосили підозру за ч.2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України (поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану). 

Санкція статті передбачає ув’язнення на термін від 5 до 8 років.

Блогерів, які поширювали відео роботи ППО у соцмережах, відправили під домашній арешт

02.06.2023 Суд відправив під домашній арешт блогерів, яких підозрюють у поширенні в інтернеті інформації про роботу ППО та наслідки ураження повітряних цілей, повідомила пресслужба Київської міської прокуратури.

Згідно з ухвалами суду підозрюваним заборонено залишати місце проживання до 31 липня 2023 року.

Як повідомляв ІМІ, 31 травня СБУ оголосила підозри кільком блогерам, які оприлюднили відео роботи української ППО під час обстрілів Києва 16 травня.

Однією з цих блогерів є ексдружина наркодилера Юрія Чернецького, який нині відбуває термін у в’язниці, співачка Інна Воронова. Їй оголосили підозру за ч.2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України (поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану). 

Санкція статті передбачає ув’язнення на термін від 5 до 8 років.

На Чернігівщині затримали блогера, який поширював у соцмережі локації Сил оборони

14.06.2023 У Чернігівській області військова контррозвідка СБУ спільно з представниками Оперативного командування "Північ" та слідчими Управління СБУ викрили тікток-блогера, який поширював у соцмережі локації Сил оборони на Чернігівщині, йдеться на сторінці Оперативного командування "Північ".

Чоловік особисто відзняв фото та відео роботи військового об’єкта, а отримані медіафайли розмістив на власній сторінці в соцмережі ТікТок з прив’язуванням до геолокації.

"За лічені хвилини відео підхопили російські пропагандистські пабліки, у тому числі прокремлівські телеграм-канали із загальною аудиторією понад 100 тис. підписників. На персональній сторінці тіктокера цей контент переглянули понад 12 тисяч користувачів, у тому числі й мешканці країни-агресора", – розповіли в ОК "Північ".

Під час слідства військові та правоохоронці встановили місце перебування блогера. Військовим контррозвідникам він пояснив свої дії бажанням збільшити аудиторію.

"Проте в ході перевірки фігуранта справи встановлено його звʼязки на тимчасово окупованих територіях України з представниками НЗФ, підконтрольних спецслужбам Російської Федерації", – додали в ОК "Північ".

Дії чоловіка правоохоронці кваліфікували як поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших військових формувань. Обвинувальний акт щодо нього вже скеровано до суду. Йому загрожує до восьми років в'язниці.

ПРОПАГАНДА ВІЙНИ ТА АГРЕСИВНА РОСІЙСЬКА ДЕЗІНФОРМАЦІЯ 

СБУ повідомила про підозру в держзраді та пропаганді прокремлівському блогеру Юрію Подоляці

04.04.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру прокремлівському блогеру Юрію Подоляці, який публічно виправдовує російську збройну агресію проти України. Про це повідомляється на  сайті СБУ.

Як зазначає спецслужба, перебуваючи на території Росії, він бере активну участь в інформаційно-психологічних операціях російських спецслужб.

“Зловмисник регулярно виступає на пропагандистських телеканалах, у тому числі на ток-шоу соловйова. Під час ефірів закликає до захоплення України та підтримки російських окупаційних угруповань у знищенні цивільної інфраструктури нашої держави. Також пропагандист масово поширює фейки про події на фронті через власний сайт та канали в ютубі, рутубі й телеграмі, які нараховують кілька мільйонів підписників”, – йдеться в повідомленні.

Ініційовані СБУ експертні дослідження підтвердили, що в інтерв’ю та виступах Подоляки наявні факти його підривної діяльності проти України.

Йому повідомили про підозру за п’ятьма статтями Кримінального кодексу України:

ч. 2 ст. 109 – дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади;

ч. 1 ст. 110 – розповсюдження матеріалів із закликами до зміни меж території на порушення порядку, встановленого Конституцією України;

ч. 2 ст. 111 – державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану;

ст. 436 – пропаганда війни;

ч. 2 ст. 436-2 – виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників.

Наразі фігурант перебуває на території РФ. Тривають комплексні заходи для притягнення його до відповідальності.

Як писав ІМІ в матеріалі “Експерти щодо України” – колаборанти на службі російської пропаганди”, Юрій Подоляка брав участь у подіях Помаранчевої революції 2004 року. Пізніше працював як блогер. Із 2011 року відстоював уже проросійські погляди. Після Революції гідності 2014 року переїхав до Москви.

Він є чи не найплодовитішим коментатором війни проти України серед колишніх жителів України. Має власні канали в телеграмі та ютубі, де називає себе журналістом та “воєнкором” і постійно дає інформацію про бойові дії, хоч і не перебуває хоча б неподалік лінії фронту. Ще до 24 лютого 2022 року Подоляка підтримував ідею нападу Росії на Україну.

На Вінниччині засудили громадянку РФ, яка поширювала російську пропаганду

06.04.2023 На Вінниччині суд ухвалив рішення щодо громадянки російської федерації з Вінницького району, яка захоплювалася країною-агресором, висловлювала свою "любов" до росії та її президента в соцмережах. Їй призначено два роки позбавлення волі. Про це повідомляє "Vежа".

Як ідеться на фейсбук-сторінці Управління СБУ у Вінницькій області, після початку повномасштабного вторгнення громадянка рф зі Стрижавки зберегла вірність ворожій пропаганді щодо агресії російської федерації проти України. Антиукраїнські публікації та звеличення злочинів російських окупантів обвинувачена поширювала в однокласниках.

За повідомленням Вінницької обласної прокуратури, прокурор у суді довів, що жінка достеменно знала про заборону використання російської соціальної мережі, втім за допомогою програм обходу блокування зареєструвала там свій акаунт і використовувала його для поширення антиукраїнських матеріалів.

"Зокрема, обвинувачена писала про любов до країни-агресорки, висловлювала підтримку російській "спецоперации", паплюжила державні символи України", – йдеться на сайті прокуратури.

У судовому засіданні обвинувачена свою провину не визнала. За публічного обвинувачення Вінницької обласної прокуратури жінку засуджено за поширення матеріалів, у яких міститься прославляння осіб, що вчиняли збройну агресію рф проти України, розпочату у 2014 році (ч. 2 ст. 436-2 КК України).

Судом їй призначено покарання у вигляді двох років позбавлення волі.

СБУ повідомила про підозру блогеру-священнику, який закликав російських військових убивати українців

07.04.2023 Правоохоронці заочно повідомили про підозру в пропаганді війни й глорифікації армії РФ проросійському блогеру-священнику. Про це повідомляє "Українська правда" з посиланням на СБУ та Київську міську прокуратуру.

За даними спецслужби, підозрюваний – протоієрей російської православної церкви Андрій Ткачов – випускник факультету спецпропаганди військового інституту міністерства оборони СРСР у Москві.

Ткачов є уродженцем Львова. Протягом 12 років він служив у соборі УПЦ МП в цьому місті. Із 2005 року проживав у Києві, у 2013 році його призначили керівником місіонерського відділу київської єпархії УПЦ МП та ведучим на телеканалі "Київська Русь".

Саме тоді він розпочав активно поширювати через медіа прокремлівські наративи, де ставив "під сумнів" існування української державності.

У 2014 році церковник утік до Москви, а на початку повномасштабного вторгнення публічно підтримав російських окупантів.

Для цього створив власні канали в месенджері "Телеграм" та відеохостингу "Ютуб", на які підписалося майже 1,3 млн користувачів.

Там він публікує свої "проповіді", в яких закликає загарбників убивати мирних жителів України. Чоловік висловлював подяку військовим РФ за виконання в Україні "брудної кривавої роботи".

Задокументовано, що московський клірик пропонував росіянам наносити релігійні написи на російські снаряди, які агресор використовує для ракетних ударів по українських містах.

Крім того, Ткачов є частим "гостем" в ефірах центральних каналів РФ, де активно виправдовує воєнні злочини Кремля.

Правоохоронці вказують, що експертиза повністю підтвердила факти злочинної діяльності фігуранта.

СБУ ліквідувала ботоферму в Кропивницькому

07.04.2023 У Кропивницькому затримали організатора ворожої ботоферми, який згенерував більш ніж 3 тисячі акаунтів у соцмережах. Зловмисник планував заробити на цьому близько пів мільйона гривень.

Про це повідомляє "Еспресо" з посиланням на Службу безпеки України.

Зазначається, що організатором ботоферми виявився переселенець із Запоріжжя, який переїхав на Кіровоградщину після початку повномасштабного вторгнення.

"Там він розпочав масово створювати анонімні акаунти в соцмережах і продавати їх через даркнет. Відповідне обладнання встановив в орендованій квартирі одного зі спальних районів обласного центру. Середня вартість одного бота – 200 грн", – ідеться в повідомленні.

Слідчі встановили, що зловмисник створив майже 3 тис. фейкових акаунтів, які планував продати на загальну суму більш ніж пів мільйона гривень. Основними його клієнтами були представники російських спецслужб, а також підконтрольні їм прокремлівські пропагандисти.

Боти потрібні були агресору для поширення дезінформації нібито від імені українських громадян про ситуацію на фронті, а також для спроб дискредитації підрозділів Сил оборони.

Під час обшуку в орендованій квартирі фігуранта правоохоронці виявили комп’ютерну техніку, спеціалізоване обладнання та 3 тисячі SIM-карток.

Зазначається, що зрадника затримано та наразі йому обирають міру запобіжного заходу – тримання під вартою.

Закликав до "поділу" України: СБУ затримала пропагандиста, який працював на Медведчука

12.04.2023 Співробітники Служби безпеки України затримали в Хмельницькому проросійського пропагандиста. Він допомагав окупантам у війні проти України.

Про це повідомила пресслужба відомства.

До початку повномасштабного вторгнення чоловік входив до пулу політичних піарників, які працювали на підозрюваного в держзраді екснардепа від забороненої партії "ОПЗЖ" Віктора Медведчука.

Затриманий "розкручував" медійний образ політика як "миротворця", якого нібито "чують" у Москві. Крім того, затриманий регулярно публікував свої дописи на пропагандистських інтернет-платформах.

"На початку 2020 року він добровільно почав працювати на російське інформагентство "News-front", зареєстроване в тимчасово окупованому Криму. З початком повномасштабної агресії РФ пропагандист жив у Хмельницькому і звідти неодноразово поширював публікації, у яких сумнівався в існуванні української держави в міжнародно визнаних кордонах. Також він дискредитував Сили оборони та поширював фейки про внутрішньополітичну обстановку в Україні", – йдеться в повідомленні.

В СБУ зазначили, що ініційовані Службою лінгвістичні експертизи підтвердили факти підривної діяльності затриманого.

Під час обшуків за місцем його проживання в Хмельницькому правоохоронці знайшли комп’ютерну техніку і мобільні телефони, які він використовував для злочину.

Слідчі Служби безпеки повідомили йому про підозру за ч. 1 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада). Нині чоловік під вартою без права на заставу.

За інформацією джерел УП в правоохоронних органах йдеться про Олексія Куракіна. Цю ж інформацію джерело в правоохоронних органах підтвердило і виданню Ліга.net.

Олексій Куракін є в базі псевдосоціологів видання Texty. Востаннє інформація про нього оновлювалась у 2019 році.

Куракіна там представляють як блогера та політичного піарника, який мав блог на сайті korrespondent.net, що належав олігарху Сергію Курченку, який утік до Росії разом з Януковичем.

"Регулярно піарить проросійського політика та кума Путіна Віктора Медведчука. Станом на початок липня 2019 року, у поточному році Куракін піарив Медведчука у своїх блогах щонайменше 15 разів (із 28 постів), у 2018 році – ще частіше – 24 рази (з 41). Практично кожну статтю Куракіна з "Корреспондента" активно поширюють близькі до Медведчука інтернет-ресурси politeka.net, znaj.ua, versii.com, akcenty.com.ua, vlasti.net, fraza.ua, comments.ua, from-ua.com, golos.ua", – йдеться в статті. 

Як повідомляв ІМІ, ГУ СБУ в Івано-Франківській області оголосило Оксану Марченко, дружину підозрюваного в держзраді колишнього народного депутата ОПЗЖ Віктора Медведчука, у розшук. Сама Марченко підозрюється у фінансуванні російських угруповань.

СБУ викрила міжрегіональну мережу проросійських інтернет-агітаторів

17.04.2023 Співробітники Служби безпеки України викрили міжрегіональну мережу прокремлівських інтернет-агітаторів: до її складу входили шестеро пропагандистів.

Про це повідомила пресслужба відомства.

Пропагандисти публічно підтримували війну РФ проти України та закликали до зміни українських кордонів.

"Для цього вони створили декілька акаунтів у соцмережах, у тому числі заборонених в Україні. Більшу частину деструктивного контенту "підхоплювали" з інтернет-ресурсів країни-агресора", – розповіли в СБУ.

У Києві агітацією на користь росіян займався провідний інженер підрозділу авіаційної безпеки держпідприємства "Антонов". У російських соцмережах він поширював відео з виступами Кадирова із закликами до "приєднання" окупованих районів України до складу РФ.

В Івано-Франківській області російську агресію виправдовувала жителька Калуша. Вона пропонувала видати російським загарбникам "головних бандерівців" і засуджена до п'яти років шести місяців позбавлення волі.

На Закарпатті правоохоронці затримали жителя Берегівського району, який виправдовував псевдореферендуми в окупованих районах на півдні та сході України.

Також на Закарпатті співробітники СБУ викрили двох ворожих агітаторів з Білорусі: вони мали посвідки на проживання в Україні.

За даними слідства, чоловіки створили декілька пропагандистських акаунтів у соцмережах, на яких дискредитували Сили оборони та розпалювали антисемітські настрої.

У Запоріжжі про підозру правоохоронці повідомили чоловікові, який у своїх репостах та інтернет-публікаціях вихваляв російських окупантів та виправдовував їхні злочини проти мирних жителів.

Щодо всіх інтернет-агітаторів тривають слідчі дії в межах кримінальних проваджень за трьома статтями Кримінального кодексу України:

110 (зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України);

161 (порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками);

436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікація її учасників).

СБУ повідомила про підозру заступниці головреда "Вечерней Москвы"

17.04.2023 Служба безпеки України повідомила про підозру в колабораційній діяльності колишній вінницькій журналістці Юлії Тарапаті, яка зараз є заступницею головного редактора видання “Вечерняя Москва”. Про це повідомляється на сайті СБУ.

За матеріалами слідства, після захоплення Криму та частини східних регіонів України у 2014 році вона переїхала до Росії і влаштувалася до редакції прокремлівської газети "Вечерняя Москва".

"Згодом за публічну підтримку російських окупантів та підготовку антиукраїнських публікацій її призначили заступником головного редактора московського видання. На цій посаді вона також координує редакційний відділ "московська влада" та веде авторський блог на інтернет-ресурсі газети", – нагадали в СБУ.

Із 24 лютого 2022 року Тарапата за вказівкою Кремля поширює публікації з виправдовуванням збройної агресії РФ і заперечує причетність окупантів до масових убивств мирних жителів на Київщині.

"Колаборантка називає "постановочними" катівні та масові захоронення в Бучі та Ірпені. За це Тарапата отримує нагороди від Кремля та міської адміністрації Москви", – додали в СБУ.

У відомстві зауважили, що ініційовані експертизи підтвердили факти підривної діяльності пропагандистки проти України. Нині вона переховується в Росії.

Їй повідомлено про підозру за ч. 6 ст. 111-1 Кримінального кодексу України (колабораційна діяльність у формі здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією). Жінці загрожує покарання до 12 років ув’язнення.

СБУ повідомила про підозру пропагандистці з окупованого Донецька

18.04.2023 Співробітники Служби безпеки України повідомили про підозру в колабораційній діяльності пропагандистці з підконтрольного угрупованню "ДНР" сайту "МОСТ".

Про це повідомила пресслужба відомства.

"Кореспондентка ворожого сайту-сміттярки "МОСТ" систематично здійснює пропагандистську діяльність на користь країни-окупанта та медійну підтримку збройної агресії проти України", – зазначили в СБУ.

За даними правоохоронців, підозрювана супроводжує незаконні збройні формування з березня минулого року. 

"Воєнкор" поширює відверті антиукраїнські фейки та виправдовування злочинів загарбників. Зокрема, ворожа пропагандистка у своїх матеріалах відверто брехала щодо бойових дій за "Азовсталь" в Маріуполі, "перемог" російсько-окупаційних військ та дискредитувала ЗСУ. Також пособниця ворога активно підтримує дії держави-агресора щодо окупації Донецької області, возвеличує кремлівського диктатора. Також вона особисто надає інтерв’ю для друкованих видань РФ,  у яких викладає неправдиву інформацію щодо обстрілів окупованих територій Донеччини", – додали в СБУ.

Крім того, пропагандистка створила телеграм-канал, де висвітлювала проведення псевдореферендуму у 2022 році, виправдовує російську агресію, поширює інформацію про приєднання Донецька до РФ.

За даними ІМІ, йдеться про донеччанку Вікторію Ципленкову.

СБУ повідомила про підозру пропагандисту Ігорю Дусю

19.04.2023 Співробітники Служби безпеки зібрали доказову базу на підсанкційного пропагандиста Ігоря Дуся: він публічно заперечує існування України, повідомила пресслужба відомства.

У 2014 році Дусь був радником російського терориста Ігоря Стрєлкова-Гіркіна, наразі позиціює себе як "православний публіцист". Також він очолює громадську організацію "Народний собор", яка є українською "філією" однойменного російського об’єднання під егідою РПЦ.

Після окупації Криму пропагандист утік на півострів. Там він був постійним гостем ефірів російських телеканалів, де виступав у ролі "політичного" або "релігійного" експерта й виправдовував агресію проти України.

"Після повномасштабного вторгнення Дусь уже в москві публічно вихваляв учасників окупаційних угруповань РФ і закликав бійців ЗСУ не чинити спротив окупантам. Крім того, він активно "розганяв" наративи Кремля щодо "утисків" представників УПЦ (МП) і вихваляв антиукраїнську діяльність московського патріарха Кирила", – зазначили в СБУ.

У Києві затримали "фіксера" російського ЗМІ, який створював фейки про війну в Україні

19.04.2023 Служба безпеки України затримала в Києві місцевого жителя, який позиціював себе як “фіксер” прокремлівського інформагентства Бел.ru та допомагав РФ створювати фейки про війну в Україні. Про це повідомляється на сайті СБУ.

За матеріалами слідства, чоловік передавав російському медіа “вигадану та викривлену інформацію про події в Україні, у тому числі про нібито загострення внутрішньої ситуації в Києві після російських ракетних ударів по місту”.

Крім того, він публічно підтримував дії російських окупантів і заперечував їхні злочини в Бучі, Ірпені та Ізюмі.

“Отриману дезінформацію представники Бел.ru використовували для підготовки фейкових новин про війну в Україні. Свої антиукраїнські наративи він оприлюднював також на власних сторінках у соцмережах, зокрема й у заборонених в Україні”, – йдеться в повідомленні.

СБУ повідомляє, що ініційована нею лінгвістична експертиза підтвердила факти підривної діяльності фігуранта проти нашої держави.

Під час обшуків у нього виявлено комп’ютерну техніку та мобільний телефон з доказами злочинних дій.

Чоловіку повідомили зловмиснику про підозру за ч. 2 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ в Україні, глорифікація її учасників).

Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину.

Прихильника "русского мира" з Львівщини засуджено до п'яти років позбавлення волі

24.04.2023 У Червонограді Львівської області суд визнав винним місцевого жителя в незаконному придбанні, зберіганні вогнепальної зброї та бойових припасів, а також публічному використанні символіки комуністичного тоталітарного режиму, повідомила пресслужба Львівської обласної прокуратури.

Вирок суду – п'ять років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.

Прокурори довели, що в лютому 2022 року, перед початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну, чоловік вивісив на балконі своєї квартири прапор з комуністичною символікою.

Під час обшуків у його квартирі та гаражі правоохоронці вилучили "коктейлі молотова", обріз рушниці, незареєстровану мисливську зброю, патрони до гладкоствольної та нарізної бойової зброї. Окрім цього, у чоловіка найшли зразки форми правоохоронних органів, комуністичну та проросійську символіку, журнали з пропагандою "руського миру", а також ножі та різні спецзасоби (зокрема, кайданки, електрошокер).

До набрання вироком законної сили обвинувачений перебуватиме під вартою.

На Миколаївщині місцева жителька виправдовувала збройну агресію РФ

26.04.2023 Прокурори Миколаївської окружної прокуратури повідомили про підозру жительці однієї з територіальних громад Миколаївського району в поширенні матеріалів з виправдовуванням збройної агресії РФ проти України, а також глорифікації російських військових.

Про це повідомила пресслужба Миколаївської обласної прокуратури.

За даними слідства, жінка є представницею однією з релігійних громад Миколаївщини.   

"Упродовж 2022 року, керуючись ідеологічними мотивами, у приватних чатах для спілкування інтернет-месенджерів "Viber" і "Telegram" вона поширювала серед своїх знайомих відеоматеріали. В них містилося виправдовування, визнання правомірною та заперечення збройної агресії рф проти України. Також у відео глорифікувалися особи, які здійснюють агресію проти нашої держави, розпочату у 2014 році", – зазначили в пресслужбі.

Власника прокремлівського видання "Політнавігатор" судитимуть за держзраду

26.04.2023 Власника прокремлівського видання "Політнавігатор" Сергія Степанова, яке є одним з головних "рупорів" РФ в окупованому Криму, судитимуть за держзраду та за зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України.

Про це повідомила пресслужба СБУ.

Степанов переховується в окупованому Криму. У квітні 2014 року він створив на півострові пропагандистське інтернет-видання, де поширював кремлівські наративи та займався дискредитацією України на міжнародній арені.

"До злочинної діяльності він залучив своїх "однодумців", які потім займалися підготовкою антиукраїнських матеріалів. Для маскування злочинної діяльності псевдожурналісти діяли як позаштатні кореспонденти під вигаданими іменами й позиціонували себе "експертами". У своїх публікаціях вони виправдовували російську збройну агресію і захоплення частини території на сході та півдні України", – зазначили в СБУ.

У відомстві зазначили, що перед написанням пропагандистських текстів "автори" отримували від Степанова "інструкції" щодо підготовки матеріалів. За поширення деструктивного контенту вони отримували від окупантів гроші. У квітні та липні минулого року співробітники Служби безпеки затримали двох фейкових "експертів" у Києві та Вінниці. Зараз вони під вартою.

Судово-лінгвістична експертиза підтвердила факти інформаційно-підривної діяльності Степанова та його спільників.

На Львівщині судитимуть двох чоловіків за пропаганду війни та виправдання збройної агресії РФ

28.04.2023 У Львівській області судитимуть двох чоловіків: один з них, львів'янин, поширював матеріали із запереченням збройної агресії РФ проти України, а другий, житель одного з населених пунктів області, пропагував війну.

Про це повідомила пресслужба Львівської обласної прокуратури.

За даними слідства, львів’янин через власний акаунт у забороненій соцмережі "ВКонтакті" постив дописи антиукраїнського характеру. Зокрема, поширював матеріали, у яких заперечувалася збройна агресія РФ проти України, розпочата у 2014 році.

Також, з'ясували правоохоронці, з квітня 2021 року житель Львівщини, використовуючи власну сторінку в забороненій соцмережі "Однокласники", поширював матеріали, у яких міститься заклики до розв’язування воєнного конфлікту РФ з Україною. З початку повномасштабного вторгнення чоловік продовжував поширювати дописи з пропагандою війни.

СБУ повідомила про підозру очільниці луганського осередку "кадирівської" організації "Волонтери Ахмата"

03.05.2023 Співробітники Служби безпеки України оголосили підозру в глорифікації учасників збройної агресії РФ проти України очільниці луганського осередку "кадирівської" організації "Волонтери Ахмата" Дар’ї Божко, повідомила пресслужба відомства.

"Це об’єднання створено за вказівкою Кадирова для популяризації підпорядкованих йому збройних формувань та поширення кремлівського режиму на тимчасово окупованих регіонах України", – наголосили в пресслужбі.

За даними слідства, до повномасштабного вторгнення Божко влаштовувала культурно-масові заходи в Рубіжному. Після захоплення міста вона підтримала окупантів, серед яких було угруповання "кадирівців", і запропонувала їм свою допомогу у війні проти України.

У такий спосіб у травні минулого року вона очолила місцеву псевдоволонтерську організацію країни-агресора, зазначають в СБУ.

"Під прикриттям роздачі "гумдопомоги" від імені окупаційного "фонду" Кадирова фігурантка публічно виправдовувала збройну агресію РФ та воєнні злочини рашистів. До пропагандистських заходів залучала місцевих підлітків, яких змушувала зніматися в агітаційних відеороликах на підтримку кремлівського режиму. Крім того, вона регулярно виступала в ефірах російських медіа, де вихваляла військово-політичне керівництво РФ і ватажків окупаційних підрозділів "Ахмат", – додали в пресслужбі СБУ.

В Одесі жінка під час стріму в tiktok заявила, що "чекає кремлівського вождя", – Нацполіція

03.05.2023 В Одесі поліція повідомила про підозру в колабораційній діяльності жінці, яка під час трансляції прямого ефіру в Tik Tok заявляла глядачам, що "чекає кремлівського вождя" в Одесі й готова потерпіти бойові дії, аби тільки назавжди возз’єднатися з росіянами.

Про це повідомила пресслужба ГУ Нацполіції в Одеській області.

Поліцейські викрили жінку та вилучили в неї мобільний телефон.

Правоохоронці відправили на лаву підсудних одеську прихильницю "руского міра".

"На підставі зібраних доказів, підтверджених судовою портретною експертизою, дізнавачі поліції під процесуальним керівництвом Приморської окружної прокуратури міста Одеси повідомили фігурантці про підозру в колабораційній діяльності, що передбачено за ч. 1 ст. 111-1 Кримінального кодексу України. Йдеться про публічні заклики громадянином України до підтримки рішень та дій держави-агресора. Визнавши зібрані в ході дізнання докази достатніми, правоохоронці склали обвинувальний акт відносно жінки й скерували його до суду", – повідомила заступниця начальника сектору дізнання територіального підрозділу поліції Олена Соловйова.

На Львівщині чоловік закликав до зміни меж суверенної україни – СБУ

04.05.2023 Співробітники СБУ повідомили про підозру львів'янину у виправдовуванні збройної агресії РФ та глорифікації її учасників, а також у зазіханні на територіальну цілісність та недоторканність України.

Про це повідомила пресслужба відомства.

За даними слідства, чоловік тривалий час відкрито виправдовував та прославляв злочини російських окупантів.

"Використовуючи соціальні мережі, публічно підтримував політику країни-терористки та закликав до дій, які порушують територіальну цілісність нашої держави. Оперативники та слідчі СБУ зібрали масив доказової бази щодо протиправної діяльності чоловіка на шкоду державній безпеці України", – зазначили в СБУ.

Суд відправив підозрюваного під цілодобовий домашній арешт.

СБУ заблокувала мережу інтернет-агітаторів, що поширювали кремлівські фейки

04.05.2023 Служба безпеки України заблокувала діяльність розгалуженої мережі ворожих інтернет-агітаторів, до складу якої входило 11 осіб з різних регіонів України. Вони поширювали в месенджерах та соцмережах кремлівські фейки про війну в Україні, повідомляється на сайті СБУ.

Інформацію для своїх “публікацій” вони брали з пропагандистських російських інтернет-ресурсів.

Так, на Київщині контррозвідники СБУ викрили бізнесмена, який на власній фейсбук-сторінці заперечував російську збройну агресію та стверджував, що війна в Україні – це “внутрішній громадянський конфлікт”.

У Чернігівській області припинено діяльність двох пропагандистів, які в забороненій соцмережі “Однокласники” поширювали дописи на підтримку агресивної політики кремля та співчували втратам загарбників.

На Дніпропетровщині СБУ викрила чотирьох місцевих жителів, які в соцмережах та серед близького оточення закликали до співпраці з окупантами й дискредитували Сили оборони.

У Харківській області затримано ще одного ворожого поплічника. Він у фейсбуці розміщував пропагандистські відеоролики, в яких героїзував російських окупантів.

На Кіровоградщині двоє інтернет-агітаторів виправдовували воєнні злочини окупантів, зокрема обстріли українських міст.

Крім цього, в Одесі повідомлено про підозру одній з адміністраторів анонімного телеграм-чату, який створили для збору інформації про пересування української військової техніки територією регіону. Іншого адміністратора було затримано в лютому цього року в результаті спецоперації СБУ.

За цими фактами тривають слідчі дії в межах кримінальних проваджень за двома статтями Кримінального кодексу України: ст. 111-1 (колабораційна діяльність) та ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).

У Харкові затримали іноземного блогера, який заперечував злочини РФ та ображав українських бійців

05.05.2023 СБУ затримала в Харкові іноземного блогера, який заперечував злочини росіян та ображав українських військових. Про це повідомляється на сайті СБУ.

У затриманого є громадянство однієї з країн Латинської Америки, але він декілька років живе в Харкові.

"Після початку повномасштабного вторгнення блогер одним з перших підтримав російських загарбників та героїзував їхні воєнні злочини. Також він займався дискредитацією вищого військово-політичного керівництва та Сил оборони нашої держави. Задокументовано, що навесні минулого року він особисто знімав провокативні відео, в яких намагався фіксувати обличчя українських захисників та ображав їх. Свої "стріми" публікував на двох власних каналах у ютубі й телеграмі із загальною аудиторією майже 300 тис. підписників", – зазначила СБУ.

У своїх коментарях затриманий заперечував факти російських ракетних ударів по українських містах та масових убивств росіянами мирних людей, додала спецслужба.

"Ініційовані СБУ експертизи підтвердили факти злочинних дій іноземного блогера", – наголосили в СБУ.

Фігуранту повідомили про підозру за статтею "виготовлення та поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування збройної агресії РФ проти України, вчинене повторно".

Суд відправив його під варту.

За даними джерел ІМІ, йдеться про блогера Гонсало Ліра.

У Мелітопольському районі українська журналістка пішла на співпрацю з окупантами

08.05.2023 У Якимівці Мелітопольського району (окупована частина Запорізької області) журналістка і фотографка Людмила Шклярук подалася на службу до окупантів. Вона просуває наративи росіян та веде місцевий телеграм-канал, повідомляє РІА Мелітополь.

Шклярук працювала журналісткою, фотографкою та редакторкою місцевої газети "Слово трудівника". Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну пішла працювати на окупантів, веде пропагандистський телеграм-канал "Типова Якимівка".

"З приходом рашистів почала розповідати байки про "укронацистів" та "бандерівців, які їдять дітей". Це тим більше сумно, якщо знати, що до війни, як пишуть місцеві жителі, вона "радісно писала статті про українські свята та бігала з українським прапором. Також Людмила вважає виправданим ракетний обстріл міст. І навіть радіє їм", – зазначає видання.

Також Шклярук бере участь у різних флешмобах. Наприклад, у вересні 2022 року вона пропонувала всім лояльним до рашистів місцевим жителям робити фото з триколором чи солдатом Росії та публікувати його в соцмережах. Сама вона зробила одразу два фото – і з тодішнім окупаційним головою Якимівки Максимом Зубарєвим, і з російськими військовими.

СБУ повідомила про підозру соратнику Монтян, який адміністрував її телеграм-канал

09.05.2023 Співробітники Служби безпеки України викрили в Києві адміністратора прокремлівського телеграм-каналу пропагандистки Тетяни Монтян, яка публічно виправдовує збройну агресію РФ. Чоловікові повідомили про підозру у виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії РФ в Україні, глорифікації її учасників, повідомила пресслужба СБУ. 

Перебуваючи в Росії, Монтян дистанційно залучила до інформаційно-підривної діяльності проти України свого давнього соратника і колишнього однопартійця – 46-річного киянина. Підозрюваний знайомий з Монтян із 2014 року і балотувався до Київської міськради 8-го скликання від її політсили.

"Після початку повномасштабного вторгнення він активно допомагав колаборантці "розкручувати" її проросійський телеграм-канал, який нараховує майже пів мільйона підписників. Зловмисник "модерував" дискусії у коментарях і блокував користувачів серед українських патріотів. Також він "фільтрував" дописи, які не відповідають "критеріям" кремлівських наративів або не підтримують злочинної діяльності Монтян", – повідомили в СБУ.

Крім того, підозрюваний у соцмережах поширював публікації із запереченням причетності російських окупантів до повітряних ударів по цивільних об’єктах України й поширював фейки про ситуацію на фронті.

"Ініційована СБУ лінгвістична експертиза підтвердила факти злочинних дій фігуранта", – наголосили у відомстві.

У Хмельницькому СБУ повідомила про підозру росіянці, яка героїзувала воєнні злочини РФ

15.05.2023 Служба безпеки викрила громадянку РФ, яка тривалий час жила в Хмельницькому й у соцмережах виправдовувала збройну агресію РФ проти України та героїзувала воєнні злочини окупантів, повідомила пресслужба ГУ СБУ в Хмельницькій області.

"Після повномасштабного вторгнення підозрювана через соцмережу "Однокласники" активно поширювала кремлівські  наративи про те, що "українці є нацистами", тож  російські війська "йдуть звільняти Україну від неонацизму та бандерівщини", щоб "захистити Росію від фашизму і тероризму". Стверджувала,  що  "президент Путін намагається врятувати світ від війни". Деструктивний контент агітаторка брала з російських спільнот та роспропагандистських інтернет-ресурсів", – йдеться в повідомленні.

За даними слідства, у публікаціях підозрювана підтримувала рішення і дії Кремля, поширювала дезінформацію та маніпуляції, пов’язані з війною в Україні.

Крім того, у її дописах були заклики поповнювати лави армії РФ та всіляко допомагати їй.

Ініційовані в межах кримінального провадження експертизи засвідчили, що ці матеріали містять виправдання, підтримку російської збройної агресії проти України.

Слідчі СБУ повідомили жінці про підозру за  статтею "Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників".

За скоєне їй загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від  п’яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої.

У Запоріжжі затримали експравоохоронця, який героїзував у Вконтакті Пригожина

16.05.2023 Служба безпеки України затримала в Запоріжжі колишнього правоохоронця, який хотів приєднатися до ПВК “Вагнер” і воювати проти України. Також він проводив антиукраїнську діяльність у забороненій соцмережі “Вконтакте”, повідомляється на сайті СБУ.

Чоловіка у 2009 році було звільнено з органів МВС України за корупцію. 

На початку повномасштабного вторгнення він підтримав збройну агресію РФ та почав розробляти план втечі до тимчасово окупованого Мелітополя, щоб приєднатися до лав ПВК “Вагнер”.

“Для цього зловмисник вийшов “на зв’язок” зі своїми колишніми колегами-зрадниками, які вступили до так званого “управління МВС РФ” у тимчасово захопленій частині регіону. Через них він підшукував можливість незаконно перетнути лінію південного фронту і потім потрапити на “співбесіду” до керівників угруповання “Вагнер”, – повідомляє СБУ.

У соцмережі “Вконтакте” чоловік створив інтернет-групу та “наростив” аудиторію на понад 3,5 тис. підписників. “У своїх публікаціях під вигаданим іменем фігурант активно поширював дописи, в яких героїзував “вагнерівців” та їхнього ватажка Євгена Пригожина. Також він заперечував російські ракетні удари по українських містах і закликав до зміни меж державного кордону України”, – зазначає спецслужба.

Під час обшуків за місцем проживання фігуранта виявлено мобільний телефон та комп’ютерну техніку, які він використовував у підривній діяльності. Йому повідомили про підозру за ч. 2, ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників) Кримінального кодексу України. Наразі він перебуває під вартою. Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину.

Луцький міськрайонний суд оголосив вирок очільниці кількох проросійських організацій міста

16.05.2023 Луцький міськрайонний суд оголосив вирок очільниці кількох проросійських організацій міста Галині Соловйовій – п’ять років позбавлення волі з випробувальним терміном в півтора року, пише volynnews.com з посиланням на вирок суду.

У вироку суду зазначається, що незадовго до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, з 8 до 21 лютого 2022 року, Галина Соловйова в соцмережі “Одноклассники” поширювала матеріали, які містили заперечення української державності та суверенітету, виправдовували збройну агресію проти України як необхідний захід для з'єднання одного народу. Також вона прославляла та героїзувала осіб, які вчиняють агресію, публікувала презирливі висловлювання стосовно українців як нації.

Зокрема, жінка розміщувала дописи з таким змістом: “Нидерланды призвали своих граждан немедленно покинуть Украину. Ранее к этому же призвали Госдеп и лично Байден. Из Украины пиндосы делают полигон, но вся эта мразь нацистская, бандеровская и фашистская в котлах окажется быстро и с той же скоростью в аду. И на Донбассе сегодня об этом напомнили. Кстати, и Шойгу отметил о неизбежности жесткого ответа…”

Під час досудового розслідування прокурор та Соловйова уклали угоду про визнання винуватості.

Суд визнав Галину Соловйову винною в злочині за ч. 2 ст. 110 КК України та призначив покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі, яке замінив на півтора року випробувального терміну.

Як пише видання, за даними аналітичної системи YouControl, Галина Соловйова є керівницею трьох проросійських організацій у Луцьку. Одна з них – Центр російської культури “Співвітчизник”, заснований у 2005 році. Його юридична адреса – проспект Перемоги, 9, квартира 5. Однак статус юридичної особи нині припинено.

Також Галина Соловйова є керівницею відділення всеукраїнської громадської організації “Руський рух України” у Волинській області. Організацію засновано в 1999 році, вона досі діє. Юридична адреса – вулиця Винниченка, будинок 37, квартира 8.

Окрім того, Галина Соловйова є керівницею волинської обласної організації партії “Руський блок”, заснованої 2001 року. Юридична адреса організації така сама, як і в “Руського руху України”.

У 2012 році Галина Соловйова як голова Волинського обласного громадського центру російської культури “Співвітчизник” отримала подяку міського голови за активну співпрацю з Луцькою міською радою, збереження культурної спадщини, налагодження та розвиток міжетнічного діалогу та з нагоди проведення Х обласного фестивалю національних культур “З чуттям єдиної родини”. 

У 2021-му, під час вшанування загиблих, які полягли за визволення Луцька від нацистських загарбників, Галина Соловйова давала коментар Суспільному, у якому розповіла про свого батька.

"Одного разу на 9 травня він впав на землю і почав її цілувати. І сказав: я ніколи не покину цю землю. Так він і залишився хліборобом", – розповідала жінка, додаючи, що шанує визволителів Луцька та Волині, тому й бере участь у всіх подібних заходах.

У Полтаві СБУ затримала чоловіка за заклики до захоплення урядових установ

18.05.2023 Співробітники СБУ затримали в Полтаві лідера фейкового "народовладдя": він закликав до захоплення урядових установ України, повідомила пресслужба СБУ.

Затриманий хотів створити в обласному центрі псевдодержавне утворення, позиціюючи себе як лідер "народовладдя".

"Незаконну інституцію назвав "радою територіальної громади" і навіть замовив печатку для псевдоустанови. На власній сторінці у фейсбуку він закликав громадян приєднуватися до його "об’єднання" і створювати нові "громади" для насильницького захоплення державної влади в Україні. Своїм "послідовникам" фігурант обіцяв "посади" в складі фейкової установи", – зазначили в СБУ.

У відеокоментарях затриманий повторював кремлівські наративи, в яких збройну агресію РФ називав "громадянською війною в Україні" та публічно заперечував чинний конституційний лад України.

Ініційована СБУ судово-лінгвістична експертиза підтвердила факти злочинних дій фігуранта.

Правоохоронці повідомили чоловікові про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:

ч. 2 ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади);

ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікація її учасників).

Нині він під вартою без права на заставу.

Як повідомляв ІМІ, пропагандистка Діана Панченко розпалює на своєму ютуб-каналі ненависть до українців.

Одеситку підозрюють у виправдовуванні збройної агресії РФ

19.05.2023 Cлідчі Служби безпеки України оголосили підозру жительці Одеси у виправдовуванні збройної агресії РФ проти України та глорифікації її учасників, повідомила пресслужба ГУ СБУ в Одеській області.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну жінка закликала в соцмережах до підтримки окупантів, а також виправдовувала їхні воєнні злочини.

"Маючи проросійські настрої, вона поширювала публікації, спрямовані на дискредитацію державних органів влади та Сили оборони України. Деструктивний контент агітаторка брала з рашистських спільнот та роспропагандистських інтернет-ресурсів", – додали в СБУ.

Під час обшуку правоохоронці вилучили в неї мобільні телефони та комп’ютери з доказами протиправної діяльності.

Повідомлено підозру тіктокеру з Києва, який поширював наративи Кремля та влаштовував провокації в лаврі

22.05.2023 СБУ повідомила про підозру проросійському тіктокеру з Києва, який поширював наративи Кремля та влаштовував провокації в Києво-Печерській лаврі. Про це повідомляє  СБУ у своєму телеграм-каналі.

За даними спецслужба, 46-річний мешканець Києва на власній тікток-сторінці розміщував дописи, в яких заперечував збройну агресію РФ і дискредитував військово-політичне керівництво України.

Також фігурант брав активну участь у провокаціях на території Києво-Печерської лаври наприкінці березня і на початку квітня поточного року.

“Тоді він публічно підбурював людей чинити спротив законним діям представників влади та правоохоронців. Крім того, він безпідставно звинувачував українських захисників у розв’язанні війни”, – повідомляє СБУ

Під час обшуку за адресою проживання у фігуранта виявлено комп’ютерну техніку та мобільний телефон з доказами незаконної діяльності.

Йому повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників). Розв'язується питання щодо обрання йому запобіжного заходу.

Російську пропагандистку Тетяну Поп заочно засудили до 12 років вʼязниці

24.05.2023 Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області засудив до 12 років тюремного покарання російську пропагандисту, уродженку Закарпаття Тетяну Поп, визнавши винною в колабораціонізмі, виправдовуванні та глорифікації збройної агресії Росії.

Таке рішення суд ухвалив 11 травня, повідомляє “Судовий репортер”.

За матеріалами справи, Тетяна Поп, маючи українське громадянство, виїхала до Росії. У Хустській міській раді видали довідку, що жінка не проживає за місцем реєстрації понад 15 років.

Бувши прихильницею мілітаризованої політики РФ і так званого “русского мира”, жінка  свідомо і публічно в соцмережах підтримує збройну агресію Росії проти України.

Поп створила міжнародну громадську організацію “Внуки” й низку однойменних інформаційних ресурсів проросійського спрямування “Эхо Киева” (новинний сайт, YouTube-канал, Telegram-канал, сторінки в соцмережах тощо).

На YouTube-каналі “Ізолєнта Лайф” вийшло відео, як Поп відвідує захоплений росіянами Маріуполь і закликає до розміщення в кожному будинку прапора РФ.

З відкритих джерел відомо, що організація “Внуки”, очолювана Поп, у 2022 році презентувала проєкт “соціалізації” дітей з окупованих територій “С чего начинается Родина”.

У судовому засіданні свідчення дала жінка, яка навчалась із Поп разом у школі в місті Хуст Закарпатської області. Вона розповіла, що Поп із 2019 року виїхала до РФ, де публічно підтримує збройну агресію проти України. Навесні 2022 року в телеграм-каналі Поп висловлювалася за захоплення Закарпаття та писала, що Україна – це територія РФ. Свідок обурилась і залишила під публікацією негативні коментарі, написала, що Поп приховує свій справжній вік і що вона навчалася та жила на Закарпатті.

Також була допитана рідна сестра обвинуваченої, яка розповіла, що після початку військової агресії з боку РФ вони з Тетяною не спілкуються. Їй відомо, що сестра виїхала до Росії і в публікаціях у соцмережах дійсно зображена вона. Від подальших пояснень свідок відмовилася.

Тетяну Поп визнали винною в колабораціонізмі – інформаційній співпраці з державою-агресором (ч. 6 ст. 111-1 ККУ), а також у глорифікації збройної агресії РФ.

За сукупністю злочинів жінку засудили до 12 років тюремного покарання з конфіскацією майна із забороною на 15 років обіймати деякі посади. Наразі Поп не затримано, і її справа слухалася заочно.

Поп називає себе русинкою за національністю і президентом Координаційної ради русинських організацій.

Як пише видання, у 2011 році вона знімалася в телевізійному шоу “Холостяк” на каналі СТБ, а у 2013 році – у російському проєкті “Дом-2”. В інтервʼю “Детектору медіа” Поп сказала, що остаточно переїхала до Росії у 2015 році через погрози за те, що була проти Майдану.

Як повідомляв ІМІ, у серпні 2022 року правоохоронці скерували до суду обвинувальний акт щодо уродженки Хуста Тетяни Поп, яка виправдовувала збройну агресію Росії, вела підривну інформаційну діяльність проти України в різних соцмережах. 

У травні 2022 року їй заочно оголосили підозру у виправдовуванні збройної агресії РФ.

Тетяна Поп є російською пропагандисткою, угорською сепаратисткою. Її внесено до бази сайту “Миротворець”. “Детектор медіа” писав про її роль у роботі пропагандистського ресурсу “Эхо Киева”.

СБУ затримала одного з організаторів прокремлівських провокацій у Києво-Печерській лаврі

24.05.2023 Служба безпеки затримала в Києві антиукраїнського релігійного блогера, заступника керівника проросійської організації "Единое отечество", учасника релігійно-політичної організації РПЦ "Союз православних братств України", який поширював наративи кремля і організовував замовні "акції протесту" Василя Чепразова, повідомла пресслужба СБУ.

За даними слідства, він був одним з організаторів провокацій на території Києво-Печерської лаври наприкінці березня 2023 року: підбурював людей до масових заворушень і давав інтерв’ю, у яких безпідставно звинувачував Україну в розв’язанні війни.

Також свої деструктивні виступи він записував і транслював на YouTube-каналі "Святая Русь", який налічує понад 23 тисячі підписників.

В СБУ наголосили, що після повномасштабного вторгнення Чепразов публічно підтримав агресивну політику вищого військово-політичного керівництва РФ і виправдовував захоплення українських територій.

Під час обшуків у нього знайшли комп’ютерну техніку і мобільні телефони з доказами незаконної діяльності. Також у чоловіка знайшли заборонену символіку і поліграфічну продукцію, яку використовують радикальні націоналістичні структури країни-агресора.

Правоохоронці повідомили Чепразову про підозру у виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії РФ проти України, глорифікації її учасників. Нині від під вартою.

Виправдовували злочини окупантів: троє інтернет-агентів РФ отримали вироки

24.05.2023 Троє проросійських інтернет-агітаторів отримали вироки за обвинуваченням у виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії РФ проти України та глорифікації її учасників, повідомила пресслужба відомства.

Один із засуджених – житель Черкащини. Після початку повномасштабного вторгнення він уже притягувався до кримінальної відповідальності за поширення російської пропаганди. 

Цього разу зловмисник розміщував у російській соцмережі "Мой мир" дописи на підтримку рашистів і захоплення частини території на сході та півдні України, зазначили в СБУ.

В Івано-Франківську тюремний строк отримала місцева жителька, яка публічно героїзувала російських окупантів та поширювала фейки про дії Сил оборони на фронті.

"Більшу частину деструктивного контенту брала зі сторінок "медійних" пропагандистів кремля, серед яких Юрій Котенок і Тетяна Монтян", – уточнили в правоохоронному відомстві.

У Вінниці вирок отримав чоловік, який на власній сторінці в забороненій соцмережі "Одноклассники" схвалював забойну агресію РФ і закликав до наступальних дій проти українських військових.

Блогера з Полтави, який закликав до повалення влади, засудили до пʼяти років увʼязнення з іспитовим терміном

02.06.2023 Октябрський районний суд Полтави призначив п'ять років позбавлення волі з іспитовим строком на рік проросійському блогеру Денису Корнєєву, обвинувачений у закликах до насильницької зміна конституційного ладу та зазіханні на територіальну цілісність і недоторканність України.

Таке рішення суд ухвалив 2 червня, повідомляє “Полтавська хвиля” та “Новини Полтавщини”.

За словами адвоката підсудного Максима Пістряка, обвинувачений повністю визнав свою провину та уклав угоду із прокуратурою. 2 травня цю угоду затвердив Октябрський райсуд та призначив Корнєєву 5 років ув’язнення, але від відбування покарання чоловіка звільнили з іспитовим строком — 1 рік.

Також Денис Корнєєв має передати до фонду United24 400 тис. грн на потреби ЗСУ — це одна з умов угоди.

Блогера випустили з-під варти прямо в залі суду.

Корнєєв визнав свою провину та підтвердив, що закликав знищити нардепів, коли його зупинив патруль під час комендантської години. Проте, за його словами це було лише на емоціях, а не насправді.

Крім того, підсудний розповсюджував образливі вислови щодо представників національних меншин у Полтавській області. Блогер публікував подібні дописи на своїх сторінках у Facebook та Instagram. Наразі вони видалені. На суді Корнєєв заявив що це не його відео, інший автор розмістив відео на сторінці Корнєєва.

На питання “чий Крим?”, Корнєєв відповів: “Український”.

Як повідомляв ІМІ, СБУ 10 лютого 2023 року повідомила про підозру блогеру з Полтави, який вів інформаційно-підривну діяльність на користь Росії: ч. 2, ч. 3 ст. 109 (насильницька зміна чи повалення конституційного ладу); ч. 1 ст. 110 (зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України).

За даними слідства, блогер на власних сторінках у фейсбуку та інстаграмі публічно закликав громадян до насильницького захоплення державної влади та фізичної розправи над вищим військово-політичним керівництвом України. Крім цього, він поширював образливі вислови щодо однієї з національних меншин, що призводило до загострення внутрішньої ситуації в регіоні.

За даними видання “Полтавщина”, мова йде про Дениса Корнєєва, який став відомим у місті після скандалу 2014 року, коли виступив на сцені у футболці з написом “Save Donbass People From Ukrainian Army” (“Врятуйте людей Донбасу від української армії”). Однак тоді правоохоронці не знайшли в цьому ознак сепаратизму. На місцевих виборах у 2020 році Денис Корнєєв балотувався до Полтавської міськради від партії “За Майбутнє”, але не був обраний. У лютому 2021 року він претендував на посаду директора Міського будинку культури, але його кандидатура не пройшла.

16 лютого Октябрський районний суд Полтави взяв під варту проросійського блогера Дениса Корнєєва, якого підозрюють у закликах до захоплення ворогом Києва та фізичного знищення представників влади.

Знімали фейки на замовлення росТБ: СБУ повідомила про підозру двом одеситам

16.06.2023 Служба безпеки повідомила про підозру двом одеситам, які робили постановні відео на замовлення російських телеканалів, повідомила пресслужба СБУ.

Підозру їм повідомили за статтею "організація та проведення заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності в співпраці з державою-агресором, спрямовані на її підтримку та/або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України"

Один з підозрюваних – колишній оператор Одеського державного телебачення. Після повномасштабного вторгнення він почав співпрацювати з російським телеканалом Рен-ТВ.

За даними слідства, на замовлення пропагандистів зловмисник погодився відзняти провокативне відео про перебіг мобілізації в Україні. За 8 тисяч гривень він найняв свого знайомого на роль "воєнкома" місцевого центру комплектування. Удвох вони відзняли відео, де "воєнком" розповідав, як змушений полювати на чоловіків призовного віку, щоб самому уникнути мобілізації.

Цей фейк вийшов в ефірі російського Рен-ТВ, загалом його поширили понад 20 пропагандистських інформресурсів, серед яких і найбільші федеральні телеканали.

"Ініційовані СБУ психологічна та лінгвістична експертизи цього відео підтвердили факти злочинних дій фігурантів. Також перевіряється причетність оператора до зйомки низки замовних сюжетів щодо подій, пов’язаних з Києво-Печерською лаврою", – зазначили в СБУ.

Там додали, що, звільнившись із державного телебачення, чоловік працював в одеському осередку "Незалежного бюро журналістських розслідувань". Після повномасштабного вторгнення РФ він активно закликав до підтримки окупантів і виправдовував їхні воєнні злочини у своїх соцмережах. Так він потрапив до поля зору кремлівських пропагандистів та ввійшов з ними в контакт.

Нині чоловіки під вартою. Їм загрожує покарання до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

У Рівному співробітники СБУ викрили прихильника комунізму

19.06.2023 У Рівному місцевий житель у забороненій соцмережі публікував антиукраїнські наративи із закликами відновлення СРСР, повідомила пресслужба ГУ СБУ в Рівненській області.

"Правоохоронці встановили факт популяризації вказаним громадянином України комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в інформаційному просторі. У ході проведених санкціонованих обшуків правоохоронцями вилучено технічні засоби, що використовувалися в протиправній діяльності", – зазначили в українській спецслужбі.

Співробітники СБУ скерували до суду обвинувальний акт щодо цього чоловіка. Його дії правоохоронці кваліфікують як виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганду комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.

У ГУ СБУ в Рівненській області додали, що з початку року в кримінальних провадженнях, розпочатих за матеріалами управління, повідомили про підозру за поширення комуністичної символіки 19 людям.

СБУ викрила псевдоблогерку, яка стверджувала, що Каховську ГЕС підірвали військові ЗСУ

19.06.2023 Контррозвідники Служби безпеки України викрили в Запоріжжі "блогерку", яка заперечувала причетність російських військових до підриву Каховської ГЕС. Вона поширювала фейкову інформацію про те, що ГЕС підірвали саме військовослужбовці ЗСУ.

Про це повідомила пресслужба ГУ СБУ в Запорізькій області.

В СБУ зазначили, що жінка є прихильницею очільника Чечні Рамзана Кадирова.

"Жінка так захоплюється його "діяльністю", що в соцмережах реєструвалася під ніком на його честь. Так, в одній із соціальних мереж вона здійснювала поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, завзято обіляла повномасштабне вторгнення в Україну військ рф та категорично заперечувала військові злочини агресора", – зауважили в СБУ.

У своїх публікаціях та репостах вона схвалювала проведення "спецоперації" (так в РФ називають війну проти України. – Ред.) в Україні, підтримувала російських військових і бойовиків "Л/ДНР", дискредитувала українські органи влади і Збройні сили України.

Під час обшуків у жінки правоохоронці виявили комп’ютерну техніку та мобільний телефон з доказами злочинних дій.

Наразі розв'язується питання, щодо оголошення фігурантці підозри за ч. 2 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф в Україні, глорифікація її учасників).

На Закарпатті місцева жителька підтримувала Путіна та поширювала пропаганду РФ

21.06.2023 На Закарпатті місцева жителька поширювала пропаганду РФ, обвинувальний акт щодо неї за фактом поширення матеріалів, які виправдовують і визнають правомірною збройну агресію рф і глорифікують осіб, що її вчиняють прокуратура скерувала до суду, повідомила Закарпатська обласна прокуратура.

За даними слідства, жінка народилася в РФ та проживає на Закарпатті. Вона систематично публічно поширювала наративи прокремлівської пропаганди. У своєму профілі в одній із соціальних мереж обвинувачена розміщувала дописи, в яких ішлося про беззаперечну підтримку дій російського політичного керівництва.

"Публікації, які жінка розповсюджувала, пропагували ідеї "русского мира" та містили популярні фейки рф про "нацистів" і "фашистів" в Україні, обстріли українськими військовими мирного населення Донеччини та російських "освободителей", – зазначили в прокуратурі.

У Харкові школярка закликала до створення "ХНР" та поширювала російську символіку

22.06.2023 У Харкові поліція встановила дівчину, яка закликала до створення так званої “ХНР” та розклеювала пропагандистські листівки. Про це повідомляє у фейсбуку Поліція Харківської області. 

До поліції 21 червня надійшло повідомлення про те, що на площі Свободи біля намету “Все для перемоги” виявлено листівки із символами так званої “ХНР”. 

Поліцейські встановили дівчину, яка це робила. Нею виявилася 14-річна ліцеїстка. Її разом з мамою запросили до управління поліції для надання пояснень. Встановлюються мотиви вчинків дівчини.

Начальник слідчого управління поліції Харківщини Сергій Болвінов зазначив, що дівчина також записала гімн РФ. Під час обшуку в школярки вилучили галерею – російські прапори, гасла на підтримку царя та царської Росії, радянська символіка. 

“Все це дівчина-підліток малювала власноруч. Зберігала також радянські рублі. Очевидно, що країною-агресоркою вона захоплюється серйозно. А такі потужні антиукраїнські настрої навряд чи могли залишитися непоміченими з боку матері. Дівчина вже достатньо доросла, щоби розуміти, що саме вона зробила. І хоч за законом ми не можемо притягти її до кримінальної відповідальності, мати, переконаний, обов'язково буде покарана”, – зазначив Болвінов.

Він наголосив, що цей випадок “свідомий антидержавний виступ та робота на користь ворога”.

Як пише Громадське радіо, мати стверджує, що донька раніше висловлювала лише позицію “за мир”, а про антиукраїнські настрої дитини жінка нібито не здогадувалася. І Z-ролик, який зняла донька, вона побачила лише після повідомлення класного керівника, запевняє мати. Сама ж дівчина заявила, що “шкодує”.

СБУ викрила 11 проросійських інтернет-агітаторів

26.06.2023 У п'яти областях Служба безпеки України викрила мережу з-поміж 11 проросійських інтернет-агітаторів, повідомила пресслужба СБУ.

У Києві контррозвідники СБУ викр или жителя столиці, який закликав до "союзу з Росією". Для цього він створив та особисто адміністрував декілька груп у фейсбуку, телеграмі й вайбері.

У Миколаєві правоохоронці повідомили про підозру клірику місцевого храму УПЦ МП. За даними слідства, він публічно закликав вірян релігійної громади підтримати російських окупантів у війні проти України.

На Дніпропетровщині одним з інтернет-агітаторів виявився співробітник об’єкта критичної інфраструктури Дніпра, іншим – працівник авіапідприємства з Кривого Рогу. У різних соцмережах вони вихваляли вище військово-політичне керівництво РФ і дискредитували українських військових.

У Кіровоградській області працівники СБУ знешкодили мережу інтернет-пропагандистів РФ з п'яти жителів регіону. Для поширення деструктивного контенту створили власну платформу в однокласниках. Там називали російську збройну агресію проти України "боротьбою з фашизмом" і агітували місцевих жителів вступати до лав окупаційних військ.

У Вінниці двоє місцевих жителів у забороненій соцмережі "Одноклассники" героїзували дії окупантів і пропонували встановлювати пам’ятники Кадирову.

На Харківщині повідомили про підозру фотографу окупантів

27.06.2023 Правоохоронці повідомили про підозру в колабораційній діяльності жителю Балаклії: він працював фотографом в окупантів. Зокрема, фотографував працівників "народної міліції" та окупаційної адміністрації Балаклії і вклеював ці знімки в бланки пропусків.

Про це повідомила пресслужба Харківської обласної прокуратури.

Також, за даними слідства, підозрюваний знімав організований окупантами масовий захід, присвячений святкуванню "Дня міста Балаклія".

Офіційно ж його він обійняв посаду "специалиста эксплуатации ЖКХ отдела ЖКХ ВГА Изюмского района".

У Луцьку судитимуть проросійського пропагандиста

27.06.2023 У Луцьку за матеріалами СБУ судитимуть 42-річного жителя Волині, повідомила пресслужба ГУ СБУ у Волинській області.

У травні цього року під час спілкування у відеочаті він висловлював прихильність до ідей "руського міра", виправдовував та визнавав правомірним напад Росії на Україну, заперечував агресію РФ проти України та стверджував, що Україна сама себе обстрілює.

Слідчі СБУ обвинувачують його у виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії Російської Федерації проти України та глорифікації її учасників.

Слідство в справі завершено, співробітники СБУ передали матеріали кримінального провадження та обвинувальний акт до суду.

Liked the article?
Help us be even more cool!