ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр блогосфери: чотири основні тенденції зафіксував ІМІ в третьому кварталі 2024 року

27.09.2024, 09:00
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

У третьому кварталі 2024 року експерти Інституту масової інформації зафіксували чотири основні тенденції, які пов'язані з діяльністю блогерів в Україні:

  • виявлення, передання до суду та ухвалення судових вироків блогерам, що здійснювали пропаганду війни та агресивної російської дезінформації;
  • виявлення й ухвалення судових вироків блогерам, які порушували законодавство щодо воєнного стану (публікація роботи ППО, локацій ЗСУ);
  • тиск російської окупаційної влади на цивільних журналістів та незалежних блогерів;
  • цензура та блокування щодо блогерів з боку приватних корпорацій – власників соціальних мереж.

Такими є результати моніторингу ІМІ “Барометр блогосфери”. 

Російська окупаційна влада Криму продовжує переслідувати цивільних журналістів та блогерів. Так, у російській в'язниці №2 в Єнісейську Красноярського краю відмовилися повідомити дружині громадянського журналіста з Криму Ремзі Бекірова, куди його етапували. 

Кримськотатарського активіста й громадського журналіста Сейрана Салієва перевели в суворі умови відбування покарання у виправній колонії №4 Тульської області (РФ). Його дружині повідомили, що Сейран “припустився злісного порушення встановленого порядку відбування покарання”, у зв’язку з чим рішенням комісії установи його відправили в суворі умови відбування покарання.

Крім того, окупанти засудили жителя Бердянська до п'яти років за коментарі про “Азов” та легіон “Свобода Росії” в соцмережі.

У досліджуваному періоді експерти ІМІ зафіксували випадки щодо блогерів, які в різних соцмережах (Одноклассники, Facebook, Telegram, YouTube) поширювали російську пропаганду. Вони були затримані, їм було повідомлено про підозру або вже ухвалено судові вироки.

Зокрема, блогери-пропагандисти:

  • дискредитували українських військових та закликали ухилятися від мобілізації;
  • закликали до зміни меж території України;
  • пропагували війну, виправдовували, визнавали правомірною та заперечували збройну агресію РФ проти України;
  • глорифікували російських окупантів та вихваляли російського диктатора Володимира Путіна, героїзували кадирівців;
  • пропагували відновлення Радянського Союзу.

Також пропагандисти схвалювали окупацію Криму, закликали до створення народних республік з інших областей за зразком “Л/ДНР”.

Так, Служба безпеки України повідомила про підозру колишньому тележурналісту, що називає себе нині блогером, Жану Новосельцеву та трьом його спільникам за фактом перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань. 

За даними слідства, підозрювані на сторінках у Facebook, Telegram-каналі та YouTube-каналі закликали до збройного спротиву співробітникам ТЦК та правоохоронних органів, а також поширювали фейки про українських захисників. Новосельцев, за даними СБУ, є одним з організаторів угруповання, яке причетне до інформаційно-підривної діяльності на користь РФ. 

Довічне ув’язнення отримала мешканка Черкащини, яку суд визнав винною в державній зраді та виправдовуванні російської агресії проти України. За даними слідства, вона за завданням ФСБ Росії коригувала російські ракетні удари по об’єктах військової інфраструктури Сил оборони в регіоні. Крім того, вона в соцмережах виправдовувала вторгнення Росії в Україну та захоплювалася військовослужбовцями держави-агресора й вагнерівцями.

Український суд заочно засудив до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна обвинуваченого в державній зраді блогера та псевдовоєнкора Сергія Лебедєва (псевдонімом Лохматий). За даними слідства, він працює на ФСБ як “позаштатний воєнкор” московського інформагентства РИА Новости та виконує завдання російської спецслужби за кількома напрямами. Окрім коригування повітряних атак РФ на цивільну інфраструктуру України брав участь у підготовці замовних сюжетів для кремлівських телеканалів. “Там він поширював фейки про Сили оборони та обстановку на фронті”, – зазначили в СБУ.

Інші блогери отримали по п’ять (мешканка Миколаївщини, за розповсюдження матеріалів із закликами до зміни меж територій і державного кордону України та виправдовування війни Росії проти України), чотири (буковинець, поширював проросійські наративи із закликами до агресивної війни) та три (вінничанка, поширювала антиукраїнські матеріали та закликала до агресивної війни) роки ув'язнення за виправдовування війни РФ проти України.

Також до моніторингу ІМІ ввійшли випадки порушень з боку блогерів українського законодавства, коли вони в соцмережах (TikTok, Telegram):

  • поширювали відео пересування військової техніки Збройних сил;
  • публікували місце перебування та маршрути руху представників ТЦК;
  • передавали ворогу дані про тимчасові місця розміщення особового складу та військової техніки ЗСУ;
  • розташування української армії, систем ППО та інших військових об’єктів.

Так, правоохоронці повідомили львівському блогеру, псевдоактивісту та антивакцинатору Остапу Стахіву про підозру за двома статтями – поширення інформації про розміщення ЗСУ та шахрайство. 

За даними слідства, через свої акаунти в соцмережах він поширював деструктивний контент. “Зокрема, він стверджував, що російську збройну агресію нібито спричинили “треті країни”, які “спровокували” Москву до повномасштабного вторгнення в Україну”, – зазначила СБУ. Крім того, зазначило слідство, під час одного зі своїх прямих ефірів у соцмережах підозрюваний публічно озвучив точну локацію розташування одного з підрозділів українських захисників, чим наразив їх на небезпеку.

До 12 років позбавлення волі засуджено за державну зраду музиканта Луцької філармонії, який скоригував ракетний удар по військовому Луцькому аеродрому 24 лютого 2022 року. Перед повномасштабним вторгненням він приховано обійшов периметр військового аеродрому на Волині й позначив розташовані там техніку та об’єкти на електронній мапі. Інформацію про наслідки атаки він повідомив окупантам через заздалегідь відпрацьований канал зв’язку в забороненій соцмережі “Вконтакте”.

В Одесі затримали жінку, яка через Telegram передавала росіянам дані про ЗСУ та ППО.

Крім того, у третьому кварталі 2024 року ІМІ зафіксував цензуру з боку відеохостингу YouTube, який видалив два відео YouTube-каналу “Як не стати овочем”. Канал отримав дві скарги від росіян на відео про аналіз мультику “Маша і Ведмідь”. У цих відео психологиня Катерина Гольцберг аналізує мультик і показує паралелі з поведінкою росіян. Врізки з мультика ілюструють її слова. Канал отримав два з трьох попереджень. І в разі отримання третього канал заблокують. 

Детальніше з категоріями можна ознайомитися нижче:

ПРОПАГАНДА ВІЙНИ ТА АГРЕСИВНА РОСІЙСЬКА ДЕЗІНФОРМАЦІЯ 

Черкащанка, що коригувала удари РФ та виправдовувала війну, отримала довічне ув’язнення

03.07.2024 Довічне ув’язнення отримала мешканка Черкащина, яку суд визнав у державній зраді та виправдовуванні російської агресії проти України. Таке рішення ухвалив Соснівський районний суд м. Черкаси, повідомили Управління Служби безпеки України в обласні та Черкаська обласна прокуратура.

За даними слідства, жінка за завдання ФСБ Росії коригувала російські ракетні удари по території регіону. Серед основних цілей агресора були об’єкти військової інфраструктури Сил оборони. 

“Для виконання ворожого завдання агентка виїжджала на місцевість, проводила розвідку і через анонімний чат передавала окупантам координати і детальний опис українських об’єктів”, – йдеться у повідомленні.

Крім цього, вона намагалася влаштуватися до Черкаської обласної військової адміністрації для отримання розвідданих щодо функціонування критичної інфраструктури регіону.

Також засуджена у соціальних мережах активно виправдовувала вторгнення Росії в Україну та захоплювалася військовослужбовцями держави-агресора і “вагнерівцями”.

Під час слідчих дій у неї виявили відео “групи Вагнера” із вбитими військовослужбовцями ЗСУ, чорнові записи на підтвердження співпраці зі спецслужбою РФ, списки пропагандистських YouTube-каналів та ще низку доказів протиправної діяльності.

Як зазначають правоохоронці, ці злочини жінка вчинила у період іспитового строку. У 2022 році вона вже була засуджена за заперечення збройної агресії РФ та глорифікацію її учасників, а також колабораційну діяльність. Вдруге її затримали у квітні 2023 року. Вже на новий вирок суду вона чекала під вартою.

Суд визнав фігурантку винною за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану);
  • ч.2 та ч.3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).

Окрім максимального терміну покарання у виді довічного позбавлення волі, суд призначив конфіскувати все майно зрадниці.

До суду передано справу щодо кримчанина, який у соцмережах виправдовував війну РФ

05.07.2024 Прокуратура Криму та м. Севастополь направила до суду обвинувальний акт стосовно жителя Криму, який у соцмережах виправдовував збройну агресію РФ проти України та закликав до зміни меж її території.

Про це повідомила пресслужба Прокуратури Криму та Севастополя.

Чоловіка підозрюють за двома статтями:

  • розповсюдження матеріалів із закликами до зміни меж території України, поєднані з розпалюванням національної ворожнечі (ч. 2 ст. 110 КК України);
  • виправдовування, визнання правомірною збройної агресії РФ (ч. 2 ст. 436-2 КК України). 

За даними слідства, у 2022 році обвинувачений виготовляв та поширював на власній сторінці у соціальній мережі матеріали, у яких схвалював окупацію Кримського півострова та підтримував війну проти України. 

Крім того, він закликав до зміни конституційного ладу в Україні шляхом боротьби з владою та “створення народних республік з інших областей по зразку “ЛДНР”.

“Судово-лінгвістична експертиза підтвердила, що у публікаціях обвинуваченого містяться публічні заклики до невизнання державного суверенітету України та підтримки дій держави-агресора”, – зазначили в прокуратурі.

За вказані дії йому загрожує до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна. 

Проросійського псевдовоєнкора Сергія Лебедєва заочно засудили до 15 років ув'язнення

11.07.2024 Суд заочно засудив до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна обвинуваченого у державній зраді псевдовоєнкора Сергія Лебедєва (псевдонімом “Лохматий”), повідомила пресслужба СБУ. 

Засуджений є уродженцем Миколаєва, повідомляє Офіс Генпрокурора. Прокурори в суді довели, що він з 2014 року перебуває у тимчасово окупованому Донецьку, де активно співпрацює з представниками збройних сил і ФСБ РФ.

За даними слідства, Лебедєв працює на ФСБ як “позаштатний воєнкор” московського інформагентства “РИА Новости” та виконує завдання російської спецслужби за кількома напрямками.

Як зазначає СБУ, він збирає розвіддані про Сили оборони та коригує повітряні атаки РФ на цивільну інфраструктуру України. Для цього Лебедєв залучав інформаторів, яких знаходив на власному телеграм-каналі із загальною аудиторією понад 30 тисяч підписників.

Зокрема, за наведенням одного із користувачів інтернет-ресурсу “Лохматий” скоригував удар російськими ракетами С-300 по багатоповерхівці у Миколаєві восени 2022 року.

Також зрадник залучив до співпраці мешканця Закарпаття, який передавав йому локації військових підрозділів у прикордонному регіоні, зазначили в СБУ.

Крім того, за даними слідства, Лебедєв брав участь у підготовці замовних сюжетів для кремлівських телеканалів. “Там він поширював фейки про Сили оборони та обстановку на фронті”, – зазначили в СБУ.

Суд визнав Лебедєва винним за ч.2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану).

Як повідомляв ІМІ, у липні 2023 року СБУ повідомила про підозру проросійському блогеру, адміністратору телеграм-каналу Сергію Лебедєву (псевдонім Лохматий), який став агентом ФСБ Росії та коригував російські ракетні удари.

У січні 2024 року український суд засудив до дев’яти років ув’язнення інформатора Сергія Лебедєва.

На Вінниччині повідомили підозру подружжю, що в соцмережі оспівувало ворожу армію

23.07.2024 На Вінниччині повідомили про підозру подружжю, яке просувало російські наративи в забороненій в Україні соцмережі “Однокласники”. Про це повідомляє управління Служби безпеки України у Вінницькій області.

За даними слідства, подружжя агітаторів мешкало в Хмільницькогому районі Вінниччини. Прокремлівську пропаганду вони поширювали у своїх акаунтах в однокласниках. Це були пости на підтримку війни, у яких заперечується збройна агресія РФ проти України. Також фігуранти схвалювали окупацію Криму, “зізнавалися в любові” до РФ, возвеличували російських військовослужбовців і “вклонялися солдатам” країни-агресорки, зазначає СБУ.

Подружжю повідомили про підозру за ч. 2 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до п’яти років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Підозрюваним загрожує до п'яти років позбавлення волі з конфіскацією майна.

СБУ затримала ексведучого Жана Новосельцева, який закликав до збройного спротиву мобілізації

23.07.2024 Служба безпеки України повідомила про підозру колишньому тележурналісту, що називає себе нині блогером, та трьом його спільникам за фактом перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань.

Про це повідомили Служба безпеки України та Київська міська прокуратура.

Правоохоронці не називають ім’я ексжурналіста, але за інформацією джерел Суспільного у правоохоронних органах, йдеться про Жана Новосельцева.

За даними слідства, підозрювані у період дії воєнного стану на сторінках у Facebook, Telegram-каналі та YouTube-каналі закликали до збройного спротиву співробітникам ТЦК та правоохоронних органів, а також поширювали фейки про українських захисників. 

Також вони створили сайт, де “зливали” персональні дані українських військових, насамперед представників ТЦК та правоохоронців.

За даними СБУ, Новосельцев є одним з організаторів угруповання, яке причетне до інформаційно-підривної діяльності на користь РФ. До групи він залучив ще сімох спільників. Серед них – псевдоексперти, адміністратори інтернет-спільнот та фахівці з відеомонтажу. Вони видавали себе за журналістів, використовуючи посвідчення незареєстрованих видань, зазначає СБУ. 

Угруповання було нейтралізовано у результаті превентивних заходів у Київській, Одеській, Харківській та Закарпатській областях. 

Під час обшуків за місцями їхнього проживання “виявлено комп’ютерну техніку та мобільні телефони із доказами злочинів”.

Чотирьом особам повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 28 та ч. 1 ст. 114-1 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань). Двох з них Новосельцева та його спільника-псевдоексперта затримано. Їм загрожує до 8 років позбавлення волі.

Вирішується питання щодо повідомлення про підозру всім іншим фігурантам.

За даними Zaxid.net, Жан Новосельцев є соратником львівського антивакцинатора Остапа Стахіва, з яким провів десятки інтерв'ю. Новосельцев називає себе журналістом і правозахисником. 

З квітня 2024 року Жан Новосельцев разом з Остапом Стахівим почав проводити псевдокурси й видавати журналістські посвідчення. Вартість такого навчання коштувала від 5,5 до 9 тис. грн. 

Також видання зазначає, що Жан Новосельцев веде канал у Telegram, де дискредитує роботу ТЦК та розповідає про “їхнє свавілля”. Канал Новосельцева налічує майже 31 тис. підписників. 

Остап Стахів опублікував відео після обшуку в Новосельцева, де той говорить, що відкрита кримінальна справа проти нього нібито була очікуваною, бо він “бореться з корупцією”.

Жан Новосельцев родом з Харкова. З 2006 року працював на каналі 1+1 як кореспондент, а з вересня 2012 до травня 2014 року був ведучим програми “Гроші”. 1+1 припинив співпрацю з Новосельцевим, оскільки той почав працювати у проєкті “Гром ТВ”, який був пов'язаний із міністром внутрішніх справ України Віталієм Захарченком. У 2015 році Новосельцев разом зі своїм колегою Олексієм Кутєповим, який співпрацював з Анатолієм Шарієм і зараз перебуває за кордоном, взяв участь в ефірі “Россия 24”, де розповідали про те, як в Україні переслідують журналістів. Вони розповідали про свій проєкт “17 канал”, який звинувачували у співпраці з бойовиками псевдореспубліки. На цьому каналі також працював підозрюваний у держзраді пропагандист Руслан Коцаба.

СБУ повідомила про затримання шістьох проросійських інтернет-агітаторів

29.07.2024 Служба безпеки України затримала у трьох регіонах шістьох проросійських інтернет-агітаторів, які поширювали заклики на підтримку війни РФ проти України та виправдовували воєнні злочини росіян. Про це повідомила пресслужба СБУ.

Інтернет-агітаторів затримали у Києві, на Закарпатті та Житомирщині.

За даними слідства, у Києві затримано псевдоексперта, який активно підтримував збройну агресію РФ на власній фейсбук-сторінці. Розслідування встановило, що фігурант має російський паспорт та є автором декількох прокремлівських видань, які були підпільно надруковані за гроші з Москви до повномасштабного вторгнення РФ.

“У цих псевдонаукових працях автор фальсифікує історичні факти становлення та розвитку Української державності на користь РФ. Також фігурант використовував у книгах “тези” кремлівської пропаганди, в яких виправдовує захоплення частини території України”, – зазначає СБУ.

На Закарпатті, за даними спецслужби, викрито переселенку з тимчасово окупованого міста Голубівка на Луганщині, яка вихваляла російського диктатора Володимира Ппутіна та героїзувала “кадирівців”. 

Ще один фігурант – мешканець Берегівського району, який на своїй фейсбук-сторінці розповсюджував заклики до однієї з національних громад регіону підтримати збройну агресію РФ, зазначає СБУ.

На Житомирщині СБУ викрила трьох агітаторів. Один з них влаштовував штучні конфлікти з представниками ТЦК. “Під час провокацій фігурант намагався дискредитувати українських військових та закликав оточуючих ухилятися від мобілізації”, – йдеться у повідомленні.

Ще один – водій місцевого таксі, який під час поїздок нав’язував пасажирам кремлівські фейки щодо війни проти України. Інша фігурантка в “Однокласниках” закликала молитися за Путіна, зазначає спецслужба.

Затриманим повідомили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • чч.2,3 ст.436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників);
  • чч.1, 2 ст.110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України).

Їм загрожує до 10 років тюрми.

Суд Чернівців дав чотири роки тюрми буковинцю за пропаганду війни в “Одноклассниках"

01.08.2024 Шевченківський районний суд Чернівців заочно засудив до чотирьох років позбавлення волі буковинця, який через “Одноклассники” поширював проросійські наративи із закликами до агресивної війни.

Про це регіональній представниці Інституту масової інформації повідомила речниця Управління СБУ в Чернівецькій області Леся Федоренко. 

Суд визнав фігуранта винним за ч.1 ст.110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) та ст.436 (пропаганда війни) Кримінального кодексу України. Також суд конфіскував усе майно фігуранта. Вирок вже набрав законної сили.

За словами речниці, чоловік є мешканцем міста Сторожинець Чернівецької області і ще у 2014 році виїхав до РФ і відтоді здійснює активну проросійську пропагандистську діяльність. 

“Зокрема, інтернет-агітатор створив та адмініструє у забороненій в Україні соціальній мережі “Одноклассники” спільноти “Пехотинцы путина” і “Буковина – Святая Русь”. Він систематично публікував матеріали, у яких нав’язував думки про те, що в Україні живуть “терористи, фашисти і бандерівці, яких потрібно знищувати фізично" та поширював інші наративи Кремля”, – розповіла Леся Федоренко.

Вона додала, що після повномасштабного вторгнення РФ фігурант ще більше активізував свою діяльність. 

“Він не просто заперечував збройну агресію держави-агресорки, а систематично закликав до загарбницької війни і знищення українців. Водночас він возвеличує Путіна як “збирача земель російських”, а його дії називає “подвигом”, – зазначила речниця.

СБУ зазначає, що вживає комплексних заходів для притягнення його до відповідальності. 

До трьох років ув'язнення загрожує інтернет-агітаторці з Вінниччини, яка закликала знищити Україну

09.08.2024 Правоохоронці передали до суду обвинувальний акт стосовно жительки міста Хмільник, що на Вінниччині, обвинувачену у розповсюдженні матеріалів із публічними закликами до агресивної війни.

Про це повідомляє Вінницька обласна прокуратура.

За даними слідства, громадянка України, уродженка РФ поширювала у російській соціальній мережі “Одноклассники” матеріали із закликами до знищення України. Матеріали вона брала на сторінках російських спільнот, як-от “Русский мир за путина!”, де публікувалися наративи про те, що на Донбас “напала армія України”, що українські військовослужбовці “стріляють в жителів Донбасу”, відтак російські збройні сили “вимушені оборонятися”. 

Крім того, зазначає обласне управління Служби безпеки України, обвинувачена “благала Путіна допомогти Донбасу, який начебто потерпає від обстрілів ЗСУ”.

Санкція інкримінованої ій статті (ст. 436 Кримінального кодексу України (розповсюдження матеріалів із публічними закликами до агресивної війни) передбачає до трьох років позбавлення волі.

На Закарпатті затримали інтернет-агітатора, який закликав відокремити регіон від України

09.08.2024 Служба безпеки України повідомили про підозру проросійському інтернет-агітатору, який поширював заклики до зміни меж території України та виправдовував збройну агресію РФ.

Про це повідомило Управління СБУ у Закарпатській області.

За даними слідства, інтернет-агітатором виявився мешканець Берегівського району,  який на власній фейсбук-сторінці репостив заклики підготувати петицію щодо “необхідності” відокремлення Закарпаття від України. Також він “захищав” агресивні дії Росії проти України та дискредитував українських захисників, обвинувачуючи їх у нібито злочинах проти мирного населення.

Фігуранту повідомили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • ч.1 ст.110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України);
  • ч.2 ст.436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників).

Триває розслідування. 

СБУ повідомила жительці Луганщини про підозру в глорифікації окупантів

12.08.2024 Співробітники Служби безпеки України повідомили про підозру жительці Луганської області, яка поширювала антиукраїнський контент, повідомила пресслужба відомства.

Відповідні дописи жінка поширювала в соцмережі “Одноклассники”, перебуваючи в окупованому Сватовому.

За даними СБУ, дописи вона публікувала з жовтня 2022 до травня 2023 року. У них вона підтримувала політику російського правителя Володимира Путіна та дії російських окупантів.

Серед іншого підорювана поширювала пости з так зв. “інтернет-газети” луганського колаборанта В’ячеслава Яковенка, спрямовані на дискредитацію українських військових.

Наприкінці минулого року зловмисниця за сімейними обставинами залишила тимчасово окуповану територію. Співробітники СБУ виявили її в Києві та повідомили їй про підозру в глорифікації окупантів (ч. 2 ст. 436-2 ККУ).

Жительку Миколаївщини засудили до п'яти років позбавлення волі за виправдовування війни РФ проти України

15.08.2024 Жительку Миколаївської області суд засудив до п'яти років позбавлення волі за розповсюдження матеріалів із закликами до зміни меж територій та державного кордону України та виправдовування війни Росії проти України  (ч. 1 ст. 110, ч. 2, ч. 3 ст. 436-2 КК України).

Про це повідомила пресслужба Офісу генерального прокурора.

У судовому засіданні прокурор довів, що жінка – активна користувачка російської соцмережі “Одноклассники”. 

Вона була підписана на російські пропагандистські сторінки, з яких активно поширювала публікації із закликами до вчинення насильницьких дій зі зміни меж території та державного кордону України, про визнання правомірною збройної агресії рф проти України, глорифікацію осіб, які вчиняють збройну агресію.

Крім того, вона поширювала матеріали, в яких містилися російські наративи щодо “нацизму”, дискредитації Сил оборони та викривлення історичних фактів про Україну. 

На Вінниччині СБУ повідомила про підозру жінці, яка поширювала пропаганду РФ у соцмережі

16.08.2024 Співробітники СБУ повідомили про підозру у виправдовуванні війни Росії проти України (ч. 2 ст. 436-2 ККУ) жительці міста Могилів-Подільський. На своїй сторінці в забороненій в Україні соцмережі “Одноклассники” вона поширювала російську пропаганду та заперечувала агресію Росії проти України, повідомила пресслужба Управління СБУ у Вінницькій області.

“Жінка працювала швачкою на підприємстві, яке виконує замовлення для ЗСУ, але водночас підтримувала політику рашизму і сумувала за загиблими окупантами. В своїх публікаціях вона вважає Путіна непереможним”, – зазначили в СБУ.

Під час обшуку в неї вилучили мобільний телефон, на якому, за словами СБУ, були знайдені докази протиправної діяльності. 

Жінці загрожує до п'яти років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Вінничанку засудили до трьох років ув’язнення за російську пропаганду

21.08.2024 Вінничанку, яка поширювала антиукраїнські матеріали та закликала до агресивної війни, засудили до трьох років ув’язнення з конфіскацією майна, повідомила пресслужба Вінницького міського суду.

Засуджена – працівниця одного з місцевих підприємств. Протягом 2022–2023 років на власній сторінці в забороненій в Україні соцмережі “Однокласники” поширювала кремлівські пропагандистські матеріали. 

Зокрема, вона розміщувала та поширювала матеріали про необхідність приєднання тимчасово окупованих територій України до РФ та відновлення Радянського Союзу. А з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну вона закликала до “смерті для бандерівців”, також захоплювалася “лідерами” СРСР.

“Вінничанка облюбувала ворожі пропагандистські спільноти “Вперёд в ссср”, “Наша родина – Советский Союз”, “Владимир Ильич Ленин в нашем сердце!”, “Сталин” і подібні, з яких перепубліковувала зображення і текстові матеріали із закликами до відновлення в Україні спадщини совєтського тоталітаризму”, – повідомила пресслужба Вінницької обласної прокуратури.

Також жінка поширювала заклики до боротьби з “бандерівцями”, які, на її думку, мають відповісти за “восемь лет войны”. 

Контент, який вона поширювала, експерти визнали протиправним і таким, що дискредитує українську державу, яка протистоїть російській агресії, додали в прокуратурі.

Жінку визнали винною за чотирма статтями:

  • заклики до насильницької зміни конституційного ладу (ч. 2 ст. 109 КК України);
  • захоплення державної влади та зміни меж території України (ч. 1 ст. 110 КК України);
  • пропаганда війни (ст. 436 КК України);
  • поширення символіки комуністичного режиму (ч. 1 ст. 436-1 КК України) (ч. 2 ст. 109, ч. 1 ст. 110, ст. 436 та ч. 1 ст. 436-1 КК України). 

“В судовому засіданні обвинувачена свою вину у скоєнні інкримінованого їй злочину визнала та щиро розкаялась”, – зазначили в пресслужбі суду.

Вирок ще не набрав законної сили.

СБУ затримала на Харківщині поширювача російської пропаганди

03.09.2024 Служба безпеки України затримала жителя села Петропілля (Харківська область), який під час окупації Куп'янського району поширював російську пропаганду та виправдовував війну РФ проти України. Про це повідомила пресслужба Управління СБУ в Харківській області.

За даними слідства, чоловік, який ніде не працював, розповсюджував серед мешканців окупованого села російську пропагандистську газету “Харьков Z”. Її він отримав на початку літа 2022 року від місцевої колаборантки. Газета містила матеріали з виправдовуванням, визнанням правомірною та запереченням збройної агресії Росії проти України. Російську агресію пропагандисти газети показували як громадянський конфлікт в Україні, глорифікували російських військових, вихваляли російське політичне керівництво та закликали до насильницької зміни меж міжнародно визнаної території України.

Як  зазначає СБУ, фігурант обходив подвір'я односельців та роздавав газети або особисто в руки, або вкладав їх до поштових скриньок.

Чоловіка затримали, хоч він і ховався від правоохоронців. Йому повідомили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • виправдовування збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників (ч. 2 ст. 436-2);
  • зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України (ч. 1 ст. 110).

Фігуранту загрожує до п’яти років позбавлення волі з конфіскацією майна.

У Луцьку судитимуть чоловіка, який поширював у соцмережах російську пропаганду

11.09.2024 Правоохоронці скерували до суду обвинувальний акт щодо мешканця Нововолинська (Волинська область), який розповсюджував російську пропаганду. Про це повідомляє Управління Служби безпеки України у Волинській області.

За даними слідства, фігурант поширював у забороненій соціальній мережі “Одноклассники” матеріали, у яких виправдовував та визнавав правомірною збройну агресію РФ проти України, а також глорифікував російську армію.

“У своїх дописах рашистський поплічник возвеличував мертвих росіян, які загинули під час нападу на Україну. Стверджував, що України як такої і немає, а Росія ввела війська всього лише на свою територію”, – повідомляє СБУ.

Також чоловік глорифікував осіб, які у 2014 році на Луганщині закликали чинити опір українським військам та спонукали захоплювати адмінбудівлі СБУ.

Слідчі СБУ обвинувачують чоловіка за ч.2 ст.436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України) Кримінального кодексу України.

На Харківщині викрили агітаторку, яка у соцмережах принижувала і бажала смерті захисникам

17.09.2024 Служба безпеки України повідомила про підозру мешканці Люботина (Харківщина) у виправдовуванні збройної агресії РФ проти України і бажала смерті українським захисникам у соціальних мережах.

Про це повідомляє пресслужба Харківської обласної прокуратури.

За даними слідства, мешканка Люботина просувала в одній з проросійських груп у Telegram російські наративи. У коментарях вона закликала російські війська бити ракетами по будівлях органів влади і писала, що “Харьков рано или поздно будет РФ”. 

Але більшість її коментарів стосувалися українських військових. Як зазначає слідство, вона систематично принижувала їх і бажала їм смерті. 

Також харківську владу фігурантка звинувачувала у фейках про те, що одне з міських кладовищ заміноване. Жінка писала, що це неправда і що міська влада просто не хоче, щоби містяни побачили “палки з тряпками”. 

На підставі зібраних доказів жінці повідомили про підозру за чч.1,3 ст.436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування та заперечення збройної агресії рф проти України). Їй загрожує до 8 років позбавлення волі.

У Харкові судитимуть блогера-фаната СРСР та “Великой России”

18.09.2024 У Харкові судитимуть блогера, який розповсюджував у соцмережах ідею “Великої Росії”, а у місцевому парку нав’язував перехожим ідеї Радянського Союзу. Йому загрожує 10 років позбавлення волі. 

Обвинувальний акт стосовно 25-річного мешканця міста правоохоронці передали до Жовтневого районному суді Харкова, повідомляє пресслужба Харківської обласної прокуратури

Фігуранта викрили у квітні 2024 року. За  даними слідства, у соцмережах він поширював символіку Радянського Союзу, портрети Леніна і Сталіна. Крім того, чоловік, гуляючи у парку, підходив до перехожих і розповідав їм про те, що “на території України будуються бази НАТО, а Росія змушена захищатись”. 

Також він створив власний YouTube-канал, сторінки у Instagram i Вконтактє, де розміщував пропагандистські наративи, радянську і комуністичну символіку, а також вихваляв тоталітарний режим.

Блогера судитимуть за фактом виготовлення та поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування збройної агресії Російської Федерації проти України, а також публічного використання комуністичної символіки та пропаганди комуністичного тоталітарного режиму з використанням засобів масової інформації (ч. ч. 1, 3 ст. 4). 

Стахіву повідомили про підозру у шахрайстві та поширенні локацій ЗСУ

25.09.2024 Правоохоронці повідомили львівському псевдоактивісту та антивакцинатору Остапу Стахіву про підозру за двома статтями – поширення інформації про розміщення ЗСУ та шахрайство. Про це повідомила Служба безпеки України.

За даними слідства, за декілька місяців до початку повномасштабної війни фігурант, маючи підозру за спроби захоплення державної влади в Україні, підбурював людей влаштовувати масові заворушення та захоплювати держустанови під виглядом “руху антивакцинаторів”.

“Перебуваючи у статусі обвинуваченого під час повномасштабного вторгнення, фігурант продовжив антиукраїнську діяльність. Через свої акаунти в соцмережах “блогер” розповсюджував деструктивний контент. Зокрема він стверджував, що російську збройну агресію нібито спричинили “треті країни”, які “спровокували” Москву до повномасштабного вторгнення в Україну”, – зазначили в спецслужбі.

В СБУ додали, що під час одного зі своїх прямих ефірів у соцмережах підозрюваний публічно озвучив точну локацію розташування одного з підрозділів українських захисників, чим наразив їх на небезпеку.

Також спецслужба зазначила, що він організував псевдокурси “журналістики”, “на яких, серед іншого, навчав своїх послідовників протидіяти мобілізації в Україні”.

За даними слідства, вартість курсів становила 7 тисяч грн з одного слухача. Після завершення навчання він обіцяв своїм клієнтам посвідчення журналіста міжнародного зразка.

“Утім, замість обіцяних документів він видавав “випускникам” фіктивні посвідчення місцевої газети, яка втратила акредитацію ще навесні цього року”, – зазначила СБУ.

СБУ зазначає, що під час обшуків за місцем проживання у нього знайшла мобільні телефони та “інші речові докази злочинної діяльності”.

Наразі вирішується питання про обрання підозрюваному запобіжного заходу.

Остап Стахів – один з лідерів антивакцинального руху в Україні, входив до руху “Стоп Фейк Пандемія”, називав пандемію COVID-19 вигаданою, активно виступав проти вакцин, масок і карантину.

У 2021 році ІМІ спільно з Texty.org.ua писав про Антивакцинаторський рух в Україні: хто є хто, наскільки вони впливові та які їхні наративи. Серед його учасників був Остап Стахів, якого підтримував підозрюваний у держзраді блогер з Херсона Кирило Стремоусов, який нині вважається загиблим.

СБУ 16 листопада 2021 року повідомила про блокування всеукраїнської мережі антивакцинаторів та оголосила підозру їхньому лідеру Остапу Стахіву за статтею 109 Кримінального кодексу України (“Дії, вчинені з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, а також змова про вчинення таких дій”). 

СБУ повідомила, що мережа під “антивакцинаторськими” гаслами намагалася дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію в Україні: її учасники закликали до насильницької зміни конституційного ладу, а їхні дії координували російські куратори.

Тоді Галицький районний суд Львова арештував Стахіва з можливістю внести заставу в мільйон гривень, а вже 1 грудня 2021 року він вийшов із СІЗО під заставу.

У липні 2023 року Остап Стахів оголосив про відкриття платних “курсів журналістики” та видавання “посвідчень журналіста” після їхнього закінчення. Курс коштував 7500 грн. 

У травні 2024 року Національна рада з питань телебачення і радіомовлення утрималася від голосування за реєстрацію двох газет і журналу Стахіва. 

У липні цього року СБУ повідомила про підозру колишньому тележурналісту, що називає себе нині блогером, Жану Новосельцеву за фактом перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань. За даними Zaxid.net, саме з ним Стахів із квітня проводив псевдокурси й видавав журналістські посвідчення.

25 вересня 2024 року видання Zaxid.net з посиланням на власні джерела повідомило про те, що СБУ затримала Стахіва та оголосила йому про підозру у шахрайстві.

Інтернет-агітатора з Вінниці заочно засудили до чотирьох років ув'язнення

26.09.2024 Вінницький міський суд заочно засудив до чотирьох років ув’язнення ексвінничанина, визнавши винним у розповсюдженні матеріалів з публічними закликами до зміни меж території України та у виправдовуванні агресії РФ. Про це повідомляє пресслужба Вінницької обласної прокуратури.

Також суд постановив конфіскувати квартиру засудженого, яку той має у Вінниці. Чоловік, який має українське громадянство, наразі мешкає в Росії. 

За даними слідства, фігурант у російській соцмережі “Одноклассники” під власним іменем поширював матеріали, спрямовані на дискредитацію української державності та підтримку збройної агресії РФ.

“Обвинувачений відкрито підтримує ворожий пропагандистський наратив про поділ території України між Росією та Польщею та вважає правильними дії збройних сил РФ в Україні”, – зазначили в прокуратурі.

Пресслужба Вінницького міського суду повідомила, що обвинувачений знав про наявність обвинувального акта, але на судові засідання не з'являвся.

“За результатами судового розгляду суд визнав винним чоловіка у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених, ч. 1 ст. 110, ч. 2 ст. 436-2 КК України та призначив йому покарання у виді 4 (чотирьох) років позбавлення волі з конфіскацією всього майна належного на праві власності: квартири, яка розташована у м. Вінниця, власником якої є обвинувачений – конфіскувати”, – йдеться в рішенні суду.

У Вінниці повідомили підозру голові ОСББ за вихваляння РФ та підтримку Путіна

26.09.2024 У Вінниці викрили інтернет-агітаторку, яка поширювала в соцмережі антиукраїнські матеріали та вихваляла окупантів. Нею виявилась очільниця одного з вінницьких ОСББ, уродженка РФ, колишня працівниця міської ради. 

Про це повідомляє Управління СБУ у Вінницькій області.

За даними слідства, жінка на власній сторінці в однокласниках підтримувала прокремлівські погляди та відкрито закликала до агресивної війни проти України.

“Вона агітувала “підтримати Путіна і російські окупаційні війська”, які начебто “несуть мир”. Також жінка поширювала шаблонні пропагандистські наративи, в яких виправдовується захоплення частини території України”, – повідомили в СБУ.

“У цих публікаціях містився заклик до продовження ведення агресивної війни проти України, окупації частини її території, ліквідації військовим шляхом встановленого в нашій державі політичного устрою та влади. Також місцева жителька поширювала матеріали, в яких виправдовувалася збройна агресія РФ проти України та контент з ознаками зневажливого, принизливого ставлення до української нації, розпалювання національної ворожнечі й підтримки дій країни-агресора”, – зазначила Нацполіція.

Правоохоронці повідомили агітаторці про підозру за п’ятьма статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 2 ст. 109 (розповсюдження матеріалів із закликами до повалення конституційного ладу та до захоплення державної влади);
  • ч. 1 ст. 110 (розповсюдження матеріалів із закликами до зміни державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України);
  • ч. 1 ст. 111-1 (колабораційна діяльність);
  • ст. 436 (пропаганда війни);
  • ч. 2 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників, вчинені повторно).

Підозрюваній може загрожувати до 10 років позбавлення волі.

 ПОРУШНИКИ ЗАКОНОДАВСТВА ЩОДО ВОЄННОГО СТАНУ

Тіктокеру з Прикарпаття повідомили про підозру за поширення відео військової техніки ЗСУ

03.07.2024 Служба безпеки України повідомила про підозру 29-річному відеоблогеру з Прикарпаття, який зняв та виклав у TikTok відео пересування військової техніки Збройних сил. Про це повідомило Управління СБУ в Івано-Франківській області. 

За даними слідства, чоловік став очевидцем руху залізницею військового ешелону. Аби підняти рейтинг своєї TikTok-сторінки, він зняв на відео переміщення техніки та оприлюднив його в соцмережі. Відео того ж дня переглянули понад 130 тисяч разів.

Під час обшуку спецслужба вилучила у блогера мобільний телефон та карту пам’яті з оригіналом відеозапису. 

Фігуранту повідомили про підозру в поширенні інформації про переміщення, рух озброєння територією України, вчиненому в умовах воєнного стану (ч. 1 ст. 114-2 КК України).

На чоловіка очікує позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

СБУ затримала адміна телеграм-каналу, який передавав росіянам локації ЗСУ в Миколаєві

15.07.2024 Служба безпеки України затримала адміністратора телеграм-каналу, якого підозрюють у передачі російським окупантам інформації про місця базування Сил оборони у Миколаєві.

Про це повідомляється на сайті СБУ.

За інформацією слідства, фігурант адміністрував місцевий телеграм-канал, на якому публікував місцезнаходження та маршрути руху представників ТЦК, а також “закликав призовників ухилятися від мобілізації”.

За матеріалами справи, він діяв за завданням російських спецслужб. 

“Таким чином ворог намагався зірвати мобілізацію в регіоні, а також планував використати відповідну інформацію для проведення диверсій проти українських захисників, зокрема через підпал автомобілів ЗСУ.Для отримання відомостей фігурант особисто об’їжджав місто і випитував дані під виглядом дружніх розмов у знайомих”, – повідомляє СБУ.

Під час обшуків у фігуранта вилучили два мобільні телефони та комп’ютер із доказами підривної діяльності, зазначає спецслужба.

Чоловіку повідомили про підозру за частиною 1 статті 114-1 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань).

Наразі підозрюваний перебуває під вартою. 

Крім того, вирішується питання щодо додаткової кваліфікації злочинних дій блогера за частиною 6 статті 111-1 (колабораційна діяльність), санкція якої передбачає покарання до 12 років тюрми.

12 років тюрми отримав музикант, який скоригував удар росіян по військовому аеродрому у Луцьку

16.07.2024 До 12 років позбавлення волі засуджено музиканта Луцької філармонії, який скоригував ракетний удар по військовому Луцькому аеродрому на початку повномасштабного вторгнення. Про це повідомила Служба безпеки України.

Суд визнав волинянина винуватим у державній зраді (ч.1 ст. 111 КК України).

За даними слідства, за його координатами 24 лютого 2022 року росіяни здійснили ракетний удар по аеродрому поблизу Луцька. Перед повномасштабним вторгненням він приховано обійшов периметр військового аеродрому на Волині та позначив розташовані там техніку і об’єкти на електронній карті. 

Інформацію про наслідки атаки він повідомив окупантам через заздалегідь відпрацьований канал зв’язку у забороненій соцмережі “Вконтакте”.

Музиканта затримали на початку березня 2022 року. За даними слідства, його ФСБ дистанційно завербувала ще до початку повномасштабної агресії. За даними Офісу Генпрокурора, він почав співпрацювати зі спецслужбами РФ у 2014 році. 

“Тоді він приїхав до Москви, де зустрівся зі своїм російським куратором і отримав від нього агентурні завдання. Надалі комунікацію з ворогом фігурант здійснював через “зв’язкового”. Ним виявився кадровий співробітник одного з регіональних управлінь ФСБ”, – йдеться у повідомленні.

Чоловік повідомляв ворогу відомості про типи і кількість військових літаків, місця їх дислокації, заплановані тренувальні польоти та особисті дані військових льотчиків.

Нагадаємо, у березні 2022 року СБУ на Волині викрила Іллю Сметаніна в тому, що він передавав росіянам інформацію про типи та кількість військових літаків, місця їхньої дислокації, тренувальні польоти, особисті дані військовослужбовців аеродрому в Луцьку. Його обвинувачували у державній зраді (ст. 111 Кримінального кодексу України). До  вироку суду він перебував під вартою.

Вперше вибухи на території Луцького аеродрому пролунали 24 лютого 2022 року. Згодом, 11 березня 2022 року, аеродром обстріляли вдруге. Як раніше повідомляв Луцький міський голова Ігор Поліщук, унаслідок обстрілу аеродрому Луцька 11 березня загинуло четверо військовослужбовців і шестеро зазнали поранень.

СБУ повідомила жителю Мирнограда про підозру в поширенні інформації про українські Сили оборони

16.08.2024 Співробітники Служби безпеки України оголосили про підозру в несанкціонованому поширенні інформації про розміщення Збройних сил України (ч. 2 ст. 114-2 КК України) жителю Мирнограда (Донецька область), повідомила пресслужба Донецької обласної прокуратури.

За даними слідства, у липні 2024 року учасник проросійської групи в Telegram скидав у бот угруповання “Народна міліція ДНР” інформацію воєнного характеру.

Підозрюваний житель Мирнограду. Фото – пресслужба Донецької обласної прокуратури

“Зокрема, містянин, котрий працює водієм вантажівки, передавав ворогу дані про тимчасові місця розміщення особового складу та військової техніки ЗСУ. Всього підозрюваний встиг поширити два текстових повідомлення”, – йдеться в повідомленні пресслужби Донецької обласної прокуратури.

Наразі він під вартою. Йому загрожує позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років.

СБУ викрила агентурну мережу ФСБ у Херсоні, яку курував місцевий блогер

16.08.2024 Служба безпеки України викрила в Херсоні агентурну групу ФСБ. Трьох її учасників затримали. Діяли вони окремо один від одного, але під керівництвом єдиного куратора з РФ, повідомила пресслужба ГУ СБУ в Херсонській області.

Куратор агентів – росіянин Олександр Костін. Він же “перший заступник окупаційного міністра інформаційної політики”.

За даними СБУ, росіянин намагався виконати завдання ФСБ зі створення агентурних мереж у Херсоні.

Для цього Костін залучив двох своїх підлеглих з окупаційної “мінінформполітики” як резидентів (керівників) агентурної мережі.

Як зазначає представник ІМІ в Херсонській області, один з них, найімовірніше, місцевий блогер Костянтин Шульга. Його фото є на оприлюдненій СБУ інфографіці.

Костянтин Шульга до листопада 2022 року жив у Херсоні, не мав певного місця роботи й тривалий час позиціював себе як блогер. Під час окупації Херсона він швидко набув популярності завдяки публікації відео з міста на своєму YouTube-каналі.

У зніманні йому допомагав нинішній начальник окупаційного управління Херсонської області Євген Бриков. 

Очевидно, що діяти без погодження з окупантами вони не могли. 

Після втечі з Херсона в листопаді 2022 року Шульга заявляв, що він продовжить публікувати відео з Херсона, де в нього залишилося багато друзів і соратників.

Відео з Херсона на каналі публікували до березня 2023 року.

До складу агентурної мережі, за даними СБУ, вони дистанційно завербували трьох мешканців Херсона. Один з них працював на росіян ще під час окупації міста, а після звільнення громади уникав публічності й намагався бути непомітним.

За вказівкою резидентів агентурної групи фігуранти розвідували місця базування та переміщення Сил оборони на території обласного центру.

Розвіддані потрібні були росіянам для підготовки ракетно-дронових ударів по локаціях українських військових.

Серед пріоритетних цілей російських окупантів були вогневі позиції мобільних вогневих груп протиповітряної оборони, а також пункти базування підрозділів Служби безпеки, Національної поліції та прокуратури.

Також російські агенти шпигували за посадовцями обласної військової адміністрації. Отриману інформацію ФСБ РФ планувала використати для залякування представників ОВА через особисті погрози фізичною розправою.

Фігуранти планували залучити максимальну кількість “однодумців” із правобережної частини регіону.

Для цього вони створили телеграм-канал, який функціонував нібито від імені проросійського підпілля в обласному центрі. Потенційних учасників адміністратори ворожого інтернет-ресурсу закликали передавати туди координати Сил оборони та персональну інформацію про українських захисників.

Втім, Служба безпеки України дізналася про плани ФСБ. Під час обшуків у затриманих вилучили мобільні телефони та комп’ютерне обладнання з доказами їхніх злочинних дій.

Слідчі Служби безпеки оголосили їм (відповідно до вчинених злочинів) про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:

державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану (ч. 2 ст. 111);

несанкціоноване поширення інформації про рух, переміщення або розміщення ЗСУ, вчинене в умовах воєнного стану (ч. 2 ст. 114-2).

Нині затримані під вартою. Їм загрожує довічне ув’язнення з конфіскацією майна.

Дії Олександра Костіна правоохоронці заочно кваліфікували як зазіхання на територіальну цілісність та недоторканність України (ч. 3 ст. 110 ККУ), а двом його спільникам-резидентам ФСБ слідчі заочно повідомили про підозру в державній зраді, вчиненій за попередньою змовою групою осіб.

В Одесі затримали жінку, яка через Telegram передавала росіянам дані про ЗСУ та ППО

04.09.2024 В Одесі правоохоронці затримали жінку, яка через Telegram передавала російській ФСБ інформацію про розташування української армії, систем ППО та інших військових об’єктів. Про це повідомила пресслужба Офісу генерального прокурора. 

За даними слідства, жінка свідомо підтримувала Росію і погодилася співпрацювати з її спецслужбою. За час своєї діяльності вона встигла передати дані про щонайменше 10 об’єктів з позначками на скриншотах Google Maps, зазначили в Офісі ГПУ. Зокрема, інформаторка збирала дані про розташування частин Збройних сил, мобільних вогневих груп і підрозділів ППО в Одесі.

Підозрювана під час обшуку в неї вдома. Фото – пресслужба Офісу генерального прокурора

Під час обшуків у фігурантки вилучили мобільний телефон із доказами співпраці з кадровим співробітником одного з управлінь департаменту оперативної інформації ФСБ, зазначає Офіс ГПУ. Суд відправив її під варту.

Фігурантці повідомлено про підозру в державній зраді під час воєнного стану (ч. 2 ст. 111 КК України).

ТИСК ОКУПАЦІЙНОЇ ВЛАДИ

У російській в'язниці відмовилися повідомити, куди етапували журналіста з Криму Ремзі Бекірова

11.07.2024 У російській в'язниці №2 в Єнісейську Красноярського краю відмовляються повідомити дружині громадянського журналіста з Криму Ремзі Бекірова, куди його етапували. 

Про це “Кримській солідарності” повідомила дружина журналіста Халіда Бекірова.

За її словами, тимчасовий виконувач обов'язків начальника в'язниці №2 в Єнісейську Євген Ларін у відповідь на її звернення заявив, що установа не розкриватиме даних про місце етапування через закон про персональні дані.

“Особи, які отримали доступ до персональних даних, зобов'язані не розкривати третім особам і не поширювати персональні дані без згоди суб'єкта персональних даних, якщо інше не передбачено федеральним законом. З огляду на те що згода цієї особи (Ремзі Бекірова. – Ред.) у ФКУ Т-2 ГУФСВН Росії в Красноярському краї відсутня, повідомити інформацію, яку ви запитуєте, не видається можливим”, – йдеться у відповіді Бекіровій.

Нагадаємо, раніше засуджений до 19 років Ремзі Бекіров повідомив дружині, що його збираються вивезти із в'язниці 5 липня. Спочатку – до транзитного пункту пересилання в Красноярську.

За кілька місяців до цього Федеральна служба виконання покарань РФ (ФСВП) відмовила в переведенні Бекірова до колонії ближче до дому. Він хотів відбувати термін у Ростовській області РФ. Однак ФСВП заявила, що з 24 лютого у виправних установах восьми регіонів Росії, зокрема в донському регіоні, запроваджено “середній рівень реагування”, тому перевести його туди неможливо. Перемістити політв'язня до сусіднього Ставропольського краю також відмовились і заявили, що оскаржити місце етапу нібито можна лише після того, як ув'язненого етапують.

Ремзі також намагався домогтися, щоб йому зарахували термін етапування до тюремного терміну, – так він міг би опинитися в колонії вже в березні цього року. Однак 2-й Східний окружний військовий суд Чити, до якого було адресовано позов журналіста, відповіді так і не надіслав, і рішення про перерахунок терміну не ухвалив. У результаті журналіст пробув у в'язниці довше, ніж належить.

Окупанти засудили жителя Бердянська до п'яти років за коментарі про "Азов" та легіон "Свобода Росії" в соцмережі

16.07.2024 У Росії Південний окружний військовий суд засудив до п'яти років колонії жителя окупованого Бердянська (Запорізька  область) Миколу Голубова за коментарі в соцмережі про “Азов” та легіон “Свобода Росії”, повідомляє “Настоящее время”.

Його обвинувачують у “виправданні тероризму” (частина 2 статті 205.2 КК).

За версією “слідства”, чоловік писав у вконтакті коментарі, що “виправдовують діяльність заборонених терористичних організацій “Азов” та легіон “Свобода Росії”. Коментарі нібито були написані в лютому та червні минулого року, їхній зміст не уточнюється.

Чоловіка затримали в листопаді 2023 року. У березні мешканця окупованого Бердянська внесли до списку “екстремістів та терористів” Росфінмоніторингу.

Нагадаємо, добровольчі підрозділи легіон “Свобода Росії” та Російський добровольчий корпус воюють на боці України. У 2023 та 2024 вони повідомляли про проведення рейдів у прикордонних з Україною районах РФ. У Росії їх визнано “терористичними організаціями”.

Ув’язненому Росією громадянському журналісту з Криму Салієву посилили умови утримання

25.07.2024 Кримськотатарського активіста й громадського журналіста Сейрана Салієва перевели у суворі умови відбування покарання у виправній колонії №4 Тульської області (РФ).

Про це повідомила правозахисниця, дружина бранця Кремля Муміне Салієва у уточнила деталі ZMINA.

За її словами, вона отримала лише 24 липня відповідь про те, що 20 червня Сейран Салієв “припустився злісного порушення встановленого порядку відбування покарання”, у зв’язку з чим рішенням комісії установи його відправили в суворі умови відбування покарання.

Вона розповіла правозахисникам, що з початку року її чоловіка кілька разів відправляли до штрафного ізолятора (ШІЗО). Щоразу він відбував там по 15 діб за “порушення форми одягу”. Кількаразове відправлення до ШІЗО, і людину вже вважають “злісним порушником” у колонії, пояснила вона. Після цього Сейрана відправили в суворіші умови відбування покарання.

Муміне Салієва розповіла, що тримання в таких умовах може тривати до дев’яти місяців. Людині, яку утримують у суворих умовах, мінімізують комунікації з рідними. 

За її словами,  тепер на дозвіл телефонувати родині її чоловік має писати нові заяви й чекати їхнього схвалення адміністрацією колонії. Також тепер йому дозволено два довгострокових побачення на рік замість трьох. 

“Я розцінюю дії, які ініціює спецслужба (ФСБ РФ. – Ред.), але які виконуються адміністрацією пенітенціарної установи, як тиск, що чиниться на мого чоловіка. У фабрикації кримінальної справи стосовно Сейрана є виключно політичний мотив і замовлення, яке продовжує реалізовуватися навіть після ухвалення вироку, а закон використовуватиметься як інструмент пресингу та злочинів”, – наголосила Муміне.

Вона заявила, що звертатиметься до судових і державних органів, а також до інституцій з прав людини та громадських комісій.

Жінка закликала журналістів надавати розголосу ситуації, що склалася, а також звернулася до суспільства по юридичну та громадську підтримку.

Сейран Салієв – філолог турецької та кримськотатарської мови. До свого незаконного арешту він працював екскурсоводом та був громадянським журналістом “Кримської солідарності”.

11 жовтня 2017 року в тимчасово окупованому Бахчисараї силовики ФСБ затримали шістьох кримських татар – Тимура Ібрагімова, Марлена (Сулеймана) Асанова, Мемета Белялова, Сейрана Салієва, Сервера Зекір’яєва та Ернеса Аметова. 

16 вересня 2020 року в Південному окружному військовому суді російського міста Ростов-на-Дону оголосили вирок у другій бахчисарайській справі “Хізб ут-Тахрір”. Кримських мусульман засудили до термінів від 13 до 19 років ув’язнення. Засуджений кримський татарин Сейран Салієв отримав 16 років ув’язнення.

14 березня 2021 року Апеляційний військовий суд у Власисі практично в повному обсязі відмовив захисту у задоволенні скарг, всього в справі відбулося понад 45 судових засідань.

Строки ув’язнення в колонії суворого режиму Марлену Асанову, Мемету Белялову, Серверу Зекір’яєву, Тимуру Ібрагімову, Серверу Мустафаєву та Едему Смаїлову залишили без будь-яких змін. Сейрану Салієву суд зняв одне зі звинувачень, зменшивши його вирок на один рік – до 15 років колонії.

ЦЕНЗУРА ТА БЛОКУВАННЯ ЩОДО БЛОГЕРІВ З БОКУ ПРИВАТНИХ КОРПОРАЦІЙ – ВЛАСНИКІВ СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖ

Засновниця YouTube-каналу "Як не стати овочем" повідомила, що канал під загрозою видалення 

07.08.2024 Засновниця YouTube-каналу “Як не стати овочем” Оксана Мороз повідомила, що її канал під загрозою видалення через скарги на порушення авторських прав. Про це вона повідомила на своїй фейсбук-сторінці.

За її словами, канал отримав дві скарги від росіян за відео про аналіз мультику “Маша і ведмідь”. 

У цих відео психологиня Катерина Гольцберг аналізує мультик і показує паралелі з поведінкою росіян. Врізки з мультика ілюструють її слова. Йдеться про відео “Маша і Ведмідь”: російська пропаганда та шкода для психіки дитини та “Маша та Ведмідь” і російська армія. Що спільного?”.

“Зараз на каналі 90 000 підписників. Роботу чотирьох років просто знищать. Говорити правду про російське не можна – це порушує авторські права агресора. YouTube такий YouTube”, – написала вона.

Мороз додала, що вже звернулася за допомогою: “Але якщо у вас є дієві методи що робити у цій ситуації – напишіть мені, будь ласка”.

В коментарі ІМІ Оксана Мороз розповіла, що вони мають два з трьох попереджень. І при отриманні третього канал заблокують. 

Вона розповіла, що перше попередження отримали 4 серпня. Було видалено відео, де психологиня Катерина Гольцберг пояснює, чому мультик “Маша і ведмідь” шкідливий.

“Наприклад, вона говорить про те, що Маша показує поведінку вседозволеності, робить шкідливі речі і не несе за це ніякого покаранні, і що цей мультик не корисний для дітей”, – розповіла вона.

Водночас, додала Оксана Мороз, всі тези психологині вони  ілюстрували прикладами з мультика.

“Нас ютуб ніяк не попереджав. Відео було відразу видалено. В повідомленні було написано, що зараз на відео не накладається обмежень, але якщо у вас буде три попередження,  а одне у вас уже є, то канал буде заблоковано”, – зазначила авторка каналу.

Друге попередження вони отримали саме сьогодні, 7 серпня. Було видалено Shorts з їхнього відео з серії “Сімейний курс інформаційної гігієни”. У відео Оксана Мороз пояснювала, спираючись на матеріал New York Times про те, що wtq мультик транслює російську пропаганду.

“Відповідно на даний момент у нас два з трьох попереджень за порушення авторських прав. Вони були направлені виробником “Маша і ведмідь”. І відповідно, якщо буде третє попередження, то канал буде заблокований”, – зазначила Оксана Мороз.

Авторка каналу додала, що оскаржила попередження, “апелюючи до того, що ніяких  порушень не було, що все це в рамках добросовісного використання і цитування, це просвітницький контент”.

“Далі побачимо, що буде”, – сказала Оксана Мороз. 

Liked the article?
Help us be even more cool!