Список журналістів, які побували в російському полоні з 2014 року
Щонайменше 112 українських та іноземних журналістів побували в полоні чи стали заручниками проросійських сил та росіян з початку російсько-української війни 2014 року. Багато з них перебувають в ув'язненні й досі. Для Вікторії Рощиної полон закінчився смертю.
Багатьом медійникам Росія інкримінувала чи інкриміує участь у терористичних організаціях, звинувачує в тероризмі, шпигунстві на користь України. Багато з них зазнали катувань, знущань, побиттів.
Інститут масової інформації наводить перелік журналістів, які побували в російському полоні з 2014 року.
2014 рік
1. Олесь Кромпляс – фотокореспондент-фрилансер, російські військові затримали 9 березня 2014 року на КПП під час в'їзду до Криму з боку Херсонської області. Відпустили 11 березня.
2. Журналісти 1+1 – 4 березня 2014 року на Чонгарі на в'їзді до Криму журналістів 1+1 затримали озброєні люди в камуфляжній формі, відібрали в них камери та погрожували розправою. Невідомі взяли журналістів у заручники й сказали, що будуть використовувати їх як живий щит, якщо на блокпост наступатимуть. Після тривалих переговорів знімальну групу відпустили, але до Криму не пустили.
3. Олена Максименко – фотожурналістка видання “Тиждень”, затримана 9 березня 2014 року російськими військовими на КПП Армянськ під час в'їзду до Криму з боку Херсонської області. Її допитували, забрали всі посвідчення, камеру і два диктофони. Відпустили 11 березня.
4. Franсe TV1 – групу з журналіста, оператора та водія-кримчанина затримали в березні 2014 року люди у формі біля Армянська під час в'їзду до Криму та знищили обладнання для знімання. Пізніше французькі журналісти вийшли на зв’язок з колегами з Franсe TV1 і повідомили, що з ними все гаразд.
5. Давід Жофріон – журналіст французького телеканалу Canal+, російські військові викрали 13 березня 2014 року в Сімферополі. Він висвітлював напад на базу паливно-мастильних матеріалів та українську військову частину. Російські військові вимагали відеоматеріали француза в обмін на його звільнення. Відпустили 13 березня.
6. Олег Балабан – оператор UkrStream.TV, 14 березня 2014 року його затримала в Севастополі група озброєних людей під час виконання редакційного завдання. Відпустили 15 березня.
7. Ярослав Пілунський – оператор творчого об'єднання “Вавилон13”, викрали 16 березня 2014 року в Сімферополі разом з колегою, оператором “Вавилон13” Юрієм Грузіновим. У Криму кінематографісти перебували, документуючи події, що відбуваються на півострові. 21 березня їх відпустили.
8. Юрій Грузінов – оператор творчого об'єднання “Вавилон13”. Викрали 16 березня 2014 року в Сімферополі разом з колегою – оператором “Вавилон13” Ярославом Пілунським. У Криму кінематографісти перебували, документуючи події, що відбуваються на півострові. 21 березня їх відпустили.
9. Левко Стек – журналіст Радіо Свобода, 18 березня 2014 року в Бахчисараї невідомі витягли його з автобуса, надягли наручники й мішок на голову та кинули на заднє сидіння автомобіля. Після цього його довго возили на машині, а потім, забравши картки від телефонів і камери, викинули в полі, порадивши більше не приїжджати до Криму.
10. Al Jazeera – 22 березня в Чонгарі знімальну групу Al Jazeera затримали люди у військовому одязі. Вони зупинили авто з кореспондентами. Протримавши журналістів під вартою з 8 до 22 години, відпустили.
11. Сергій Грішин – журналіст Hromadske TV, захопили 12 квітня 2014 року озброєні люди в Слов'янську Донецької області та заборонили йому працювати в місті, висвітлюючи події. Разом з ним був журналіст Lenta.ru Ілля Азар. Захопили їх, щойно вони наблизилися до периметра будівлі. Завели в захоплений відділок міліції, обшукали. За деякий час їх відпустили за периметр, заборонивши далі працювати, і пригрозили.
12. Артем Дейнега – стример, громадянський журналіст, який транслював штурм проросійськими силами будівлі міського управління СБУ Слов’янська (Донецька область). Викрали 13 квітня 2014 року увечері в Слов'янську з власної квартири. Був звільнений із полону 2 травня 2014 року.
13. Олександр Білінський – редактор сайту Gorlovka.ua, викрали 14 квітня 2014 року в Горлівці проросійські активісти. Вони вдерлися в редакцію сайту Gorlovka.ua і газети “Криминал-Экспресс”. Під руки виштовхали Білінського з кабінету і відвезли до будівлі Управління внутрішніх справ, де вимагали розповісти, чому його видання називає нібито їх терористами. Відпустили того самого дня.
14. Олекса Ярославцев – журналіст інформаційного агентства “Поряд з вами”, затримали проросійські активісти 14 квітня 2014 року в Донецьку за знімання подій біля обласної держадміністрації разом з колегою Миколою Мирним. У Ярославцева намагалися вилучити камеру, витягли флешку для фото і згодом обох відпустили.
15. Микола Мирний – журналіст, затримали проросійські активісти 14 квітня 2014 року в Донецьку за знімання подій біля обласної держадміністрації разом з колегою Олексою Ярославцевим. У Ярославцева намагалися вилучити камеру, витягли флешку для фото і згодом обох відпустили.
16. Сергій Лефтер – журналіст Фонду “Відкритий діалог”. Взяли в полон проросійські сили 16 квітня 2014 року в Слов’янську (Донецька область). Лефтер поїхав до міста для написання репортажу з місця подій. Його звинуватили в шпигунстві та причетності до “Правого сектору”. Звільнили 2 травня. Відібрали й не повернули техніку, всі речі й документи.
17. Поль Гого – французький журналіст, викрали проросійські активісти 21 квітня в Слов'янську (Донецька область) разом з італійським журналістом Косімо Аттанасіо та білоруським журналістом газети “Новий час” Дмитром Галком. Вони вели знімання в місті. У них відібрали документи, гроші та фототехніку. Цього ж дня відпустили.
18. Косімо Аттанасіо – італійський журналіст, викрали проросійські активісти 21 квітня в Слов'янську (Донецька область) разом з французьким журналістом Полем Гого та білоруським журналістом газети “Новий час” Дмитром Галком. Вони вели знімання в місті. У них відібрали документи, гроші та фототехніку. Цього ж дня відпустили.
19. Дмитро Галко – білоруський журналіст газети “Новий час”, викрали проросійські активісти 21 квітня в Слов'янську (Донецька область) разом із французьким журналістом Полем Гого й італійським журналістом Косімо Аттанасіо. Вони вели знімання в місті. У них відібрали документи, гроші та фототехніку. Цього ж дня відпустили.
20. Саймон Островський – журналіст американського видання Vice. 22 квітня 2014 року в Слов’янську (Донецька область) затримали проросійські сили на одному з КПП на під'їзді до міста. Саймон розповів, що в них була його фотографія і його витягли з машини на КПП. Після затримання його відразу побили, він провів кілька днів у підвалі захопленого управління СБУ. Звільнили 24 квітня.
21. Євген Гапич – фотокореспондент із Коломиї (Івано-Франківщина), зник 22 квітня в Горлівці (Донецька область). Після звільнення з полону 25 квітня розповів, що проросійські сили схопили його в Горлівці, завезли в підвал будівлі СБУ в Слов'янську. Його катували кілька днів і вибивали зізнання в тому, що він член УНА-УНСО й приїхав воювати.
22. Саймон Шустер – журналіст британського видання Time, затримали проросійські сили в Слов'янську (Донецька область) 22 квітня 2014 року на блокпосту. Він був у машині разом з іще чотирма журналістами. Шустера протримали кілька годин і згодом відпустили.
23. Фредерік Пакстон – британський оператор, затримали проросійські сили в Слов'янську (Донецька область) 22 квітня 2014 року на блокпосту. Він був у машині разом з іще чотирма журналістами. Його протримали кілька годин і згодом відпустили.
24. Юрій Лелявський – журналіст-фрилансер, захопили 25 квітня 2014 року в Слов’янську Донецької області. Пробув у полоні проросійських сил 15 днів, його звільнили з полону 9 травня. Увесь цей час його тримали в підвалах місцевого управління СБУ. Лелявський мав готувати матеріали для медіахолдингу ZIK та агенції “РІА Новини”. Він розповів, що його затримали буквально за годину після того, як він приїхав до міста.
25. Сергій Шаповал – журналіст ВолиньPost, із ним зник зв'язок 26 квітня 2014 року, після того як вирушив до Слов'янська Донецької області. Він розповів, що його три тижні утримували в Донецьку в кімнаті в приміщенні облдержадміністрації. Його катували й допитували. Сергію вдалося визволитися 18 травня.
26. Руслан Кухарчук – журналіст асоціації “Новомедіа”, затримали 27 квітня 2014 року проросійські сили в Слов'янську Донецької області в будівлі місцевого відділку МВС. Затримали за знімання в місті. Допитували, погрожували вбити, відрізати вухо, зазнав також побиття. Відпустили 28 квітня.
27. Майк Джігліо – журналіст американського видання Buzzfeed, зник 2 травня 2014 року в Слов'янську (Донецька область) на блокпосту. Проросійські сили відвезли журналіста і його перекладачку Олену Глазунову до захопленої будівлі СБУ міста. Цього ж дня їх відпустили з полону. Їх обшукували, допитували, забрали коштовності.
28. Sky News (Велика Британія) – знімальна група зникла 2 травня 2014 року в Донецькій області. Разом з ними зникла й інша знімальна група – телеканалу CBS (США). Зв'язок зник після того, як вони виїхали до Костянтинівки. Цього ж дня журналістів було звільнено з полону.
29. CBS (США) – знімальна група зникла 2 травня 2014 року в Донецькій області. Разом з ними зникла й знімальна група телеканалу Sky News (Велика Британія). Зв'язок зник після того, як вони виїхали до Костянтинівки. Цього ж дня журналістів було звільнено з полону.
30. Микола Рябченко – маріупольський журналіст, зник 6 травня 2014 року в районі райцентру Мангуш на Донеччині, тримали в полоні в підвалі готелю неподалік Маріуполя. Невідомі застосували фізичну агресію, відібрали всю техніку та журналістські посвідчення. Відпустили 7 травня.
31. Ірина Соломко – шеф-редакторка ICTV. Проросійські сили зупинили знімальну групу ICTV 8 травня 2014 року на одному з блокпостів Слов'янська Донецької області. Під дулами автоматів вони провели обшук, після чого вилучили всю техніку та взяли журналістів у полон. Витримавши кілька годин обшуку, знущань та допитів, журналістам вдалося звільнитися.
32. Павло Канигін – кореспондент російської “Нової газети”, затримали представники “ДНР” в Артемівську (Донецької області) 11 травня 2014 року. Його побили й звинуватили в співпраці з Держдепом, ЦРУ, “Правим сектором”. Також йому висунули претензії, що стосуються висвітлення голосування з псевдореферендуму в місті. Погрожували вбити. Згодом відпустили.
33. Штефан Шоль – німецький кореспондент, затримали 11 травня 2014 року разом з кореспондентом російської “Нової газети” представники “ДНР” в Артемівську (Донецької області). Побили й звинуватили в співпраці з Держдепом, ЦРУ, “Правим сектором”.
34. Мілана Омельчук – українська фотокореспондентка, викрали 6 травня 2014 року представники “ДНР”. Тримали в підвалі в районі Донецька. Годували заручницю один раз на два дні, накачували невідомими наркотичними речовинами. Вимагали викуп 50 тис. грн. Погрожували її життю та здоров'ю. Відпустили 18 травня в Донецьку без грошей та документів.
35. В’ячеслав Бондаренко – журналіст луганського інтернет-видання “Обзор”, затримали проросійські сили 25 травня 2014 року разом зі стрімером Spilno.tv Максимом Осовським на блокпосту в місті Щастя під Луганськом. Їх підозрювали в шпигунстві. Протягом декількох годин вони зазнавали побиття та тортур і провели в полоні в підвалі захопленого будинку СБУ кілька днів. 27 травня звільнили Осовського, 28 травня – Бондаренка.
36. Максим Осовський – стрімер Spilno.tv з Луганська, затримали проросійські сили 25 травня 2014 року разом з журналістом луганського інтернет-видання “Обзор” В’ячеславом Бондаренком на блокпосту в місті Щастя під Луганськом. Їх підозрювали в шпигунстві. Протягом декількох годин вони зазнавали побиття та тортур і провели в полоні в підвалі захопленого будинку СБУ кілька днів. 27 травня звільнили Осовського, 28 травня – Бондаренка.
37. Дмитро Литвиненко – журналіст СТБ, представники “ДНР” взяли його в заручники 29 травня 2014 року в окупованому Донецьку разом з оператором СТБ Олександром Разкевичем. Їх побили та погрожували. Відпустили їх 30 травня.
38. Олександр Разкевич – оператор СТБ, представники “ДНР” взяли в заручники 29 травня 2014 року в окупованому Донецьку разом з журналістом Дмитром Литвиненком. Їх побили та погрожували. Відпустили їх 30 травня.
39. Олександр Бриж – головред газети “Донбас”, викрали озброєні представники “ДНР” 2 червня 2014 року, вивезли в невідомому напрямку. Відпустили того ж дня. Звинуватили в дискредитації “ДНР”.
40. Леонід Лапа – головред “Вечернего Донецка”, викрали озброєні представники “ДНР” 2 червня 2014 року та вивезли в невідомому напрямку. Відпустили того ж дня, звинувачували в дискредитації “ДНР”.
41. Артур Голубєв – блогер з Костянтинівки (Донецька область), захопили в заручники 5 червня 2014 року представники “ДНР”. Затримали за дописи в соцмережах, які закликають до єдності України. Його вдалося звільнити 21 червня.
42. Марія Семенова – редакторка газети “Вечірня Макіївка”, затримали 17 червня 2014 року в Макіївці Донецької області озброєні представники “ДНР” через невдоволення редакційною політикою видання. Відпустили після “бесіди” того ж дня.
43. Олександр Перемот – журналіст видання “УРА-Информ.Донбасс”, зник 17 червня 2014 року в окупованому Донецьку. Його утримували в будівлі прокуратури. Звільнили 18 червня. У коментарі Інституту масової інформації Перемот повідомив, що його затримали за фотографування озброєних людей біля прокуратури Донецька.
44. Олександр Чернов – позаштатний кореспондент “Острова”, лікар-анестезіолог, викрали 26 червня 2014 року бойовики “ДНР” у Єнакієвому (Донецька область). Головний редактор “Острова” Сергій Гармаш казав, що Чернова викрали через співробітництво з виданням. Олександр розповів, що 28 червня його вивезли до Донецька, де йому вдалося звільнитися.
45. Настя Станко – журналістка Громадського ТБ, затримали 30 червня 2014 року представники “ЛНР” разом з оператором Громадського телебачення Іллею Безкоровайним. Їх утримували в Луганську в підвалі однієї з будівель у центрі міста та звинуватили в “шпигунстві на користь української армії”. Відпустили 2 липня. За словами журналістів, у полоні їм погрожували вбивством.
46. Ілля Безкоровайний – оператор Громадського ТБ, затримали 30 червня 2014 року представники “ЛНР” разом з журналісткою Громадського телебачення Настею Станко. Їх утримували в Луганську в підвалі однієї з будівель у центрі міста та звинуватили в “шпигунстві на користь української армії”. Відпустили 2 липня. За словами журналістів, у полоні їм погрожували вбивством.
47. Антон Скиба – фіксер американського телеканалу CNN, затримали озброєні представники “ДНР” 22 липня 2014 року в Донецьку. Його звинуватили в “тероризмі”, побили й тримали в захопленій будівлі СБУ. Змушували робити неправдиві заяви й фіксували це на відеокамеру. Відпустили 26 липня. Після звільнення Скиба розповів, що його затримали через проукраїнський пост у фейсбуці.
48. Юрій Лелявський – львівський журналіст, позаштатний кореспондент ZIK. Потрапив у полон “ЛНР” на Луганщині, про що стало відомо 24 липня 2014 року. Юрій разом зі священниками різних конфесій їздив на передову, де висвітлював акцію священників. У жовтні того ж року був звільнений.
49. Євген Шляхтин – журналіст, спеціаліст відділу внутрішньої політики та інформації Стахановської міської ради. Викрали 31 липня 2014 року в Стаханові (нині Кадіївка, Луганська область) представники “ЛНР” через професійну діяльність. Звільнили 29 серпня.
50. Євген Тимофєєв – журналіст стахановського видання “Футбольний огляд”. Пробув у полоні “ЛНР” із 31 липня 2014 року 30 днів. Вийшов з полону 29 серпня 2014 року. Його тримали в російському полоні за проукраїнську позицію, а також підозрювали в коригуванні вогню.
51. Олександр Осадчий – оператора телеканалу НТН 2 серпня 2014 року захопили в заручники терористи самопроголошеної “ДНР”, відпустили 6 серпня, пізно ввечері. Бойовики інкримінували Олександру, що він навідник. Протягом п’яти днів його тримали в полоні в підвалах будівлі однієї із силових структур Донецька, поки не було доведено, що він є працівником медіа.
52. Роман Черемський – харківський громадський діяч, засновник і журналіст часопису “Український простір”, затримали представники “ЛНР” 15 серпня 2014 року на блокпосту в зоні АТО. Тривалий час його утримували в місті Ровеньки (Луганська область) у в'язниці “військової комендатури ЛНР” за підозрою в шпигунстві. 27 грудня 2014 року його звільнили з полону.
53. Ганна Іваненко – журналістку телеканалу “112 Україна” два з половиною тижні утримували в заручниках представники терористичної організації “ЛНР”. Затримали в серпні 2014 року біля міста Ровеньки (Луганська область).
54. Назар Зоценко – оператора телеканалу “112 Україна” два з половиною тижні утримували в заручниках представники терористичної організації “ЛНР” Затримали в серпні 2014 року біля міста Ровеньки (Луганська область).
55. Єгор Воробйов – журналіст телеканалу “Еспресо TV” перебував в оточенні під Іловайськом (Донецька область) з 25 серпня 2014 року. Із 31 серпня його утримували в місті Макіївка (Донецька область) у російському полоні 38 днів. Його звільнили 7 жовтня 2014 року. Під час медичного обстеження після полону в нього виявили два переломи руки та гематоми після удару сокирою по нозі. Також у полоні йому запропонували знімати репортажі під керівництвом представників “Донського козацтва”, які утримували журналіста і висунули це вимогою його звільнення.
56. Ростислав Шапошников – журналіст “Дорожнього контролю”, який перебував у російському полоні один день. Він був в оточенні під Іловайськом (Донецька область), коли його 30 серпня 2014 року взяли в полон, а 31 серпня передали Червоному Хресту разом з військовополоненими.
57. Тарас Чкан – оператор “Еспресо”, з 25 серпня 2014 року перебував в оточенні російських військ під Іловайськом (Донецька область). 2 вересня 2014 року стало відомо, що він уже в Києві.
58. Дмитро Потєхін – журналіст і громадський діяч, якого 7 серпня 2014 року затримали представники “ДНР” у Донецьку. Його допитували, після чого тримали в підвалі “Ізоляції”. Дмитрові закидали підозри в шпигунстві. Бувало, що його по кілька днів не годували, а згодом Дмитро сам оголосив голодування. Його відпустили 25 вересня 2014 року – без додаткових вимог, просто повідомивши, що сталася помилка. Дмитро Потєхін був полоненим 49 днів.
59. Валерія Оліфірук – блогерка з Донецька, яку проросійські сили захопили в полон у вересні 2014 року через публікацію в соцмережах світлин захопленого Харцизька у 2014 році. Бойовики підозрювали її в шпигунстві на користь СБУ та допитували.
60. Олександр Білокобильський – луганський журналіст, зник 13 вересня 2014 року. Бойовики “ЛНР” тримали в полоні 14 днів. Поїхав до Луганська, щоб відвезти родичам ліки.
61. Сергій Сакадинський – луганський журналіст, керівник луганської ГО “Центр “Східна Україна” пробув у полоні “ЛНР” п’ять місяців. 2 серпня 2014 року Сергія та його дружину Марію Гавак захопили в полон бойовики “ЛНР” на їхній дачі в районі селища Гостра Могила Луганської області. У них відібрали машину, а знайдені там речі й документи стали “доказами” проти журналіста та його дружини в нібито їхній причетності до луганського Євромайдану. Марію Гавак звільнили 1 жовтня, а Сергій Сакадинський залишався в полоні до початку 2015 року.
62. Сергій Бойко – журналіст, фрилансер, який готував публікації для газети “Вести” й журналу “Репортер”, затримали співробітники спецслужб самопроголошеної “ЛНР” 22 вересня 2014 року в місті Антрацит (Луганська область). Зранку 30 вересня він був знайдений у Свердловську (Луганська обл.) без документів і верхнього одягу.
63. Олександр Гарматенко – фоторепортер газети “Вести”. Затримали співробітники спецслужб самопроголошеної “ЛНР” 22 вересня 2014 року в місті Антрацит (Луганська область). Зранку 30 вересня він був знайдений у Свердловську (Луганська область) без документів і верхнього одягу.
2015 рік
64. Марія Варфоломєєва – луганська журналістка та громадська активістка. 9 січня 2015 року в Луганську бойовики “ЛНР” взяли її в заручники, звинувативши в коригуванні артилерійського вогню. 3 березня 2016 року її було звільнено з полону “ЛНР”.
2016 рік
65. Олексій Бессарабов – український журналіст і громадський діяч, якого незаконно ув’язнила Росія в окупованому Криму у 2016 році. Він працював для аналітичного центру “Номос” та писав для журналу “Чорноморська безпека”. Звинувачують у шпигунстві та диверсії. Суд засудив його до 14 років позбавлення волі.
66. Дмитро Штибліков – український журналіст і громадський діяч, який був затриманий російськими окупантами в окупованому Криму у 2016 році. Його разом з Олексієм Бессарабовим та Володимиром Дудкою звинуватили в шпигунстві та підготовці диверсій. У результаті сфабрикованого судового процесу Штиблікова засудили до 14 років позбавлення волі.
2017 рік
67. Станіслав Асєєв – журналіст, публіцист і письменник, викрали бойовики “ДНР” у червні 2017 року в окупованому Донецьку. Дописував для проєкту Радіо Свобода “Донбас. Реалії”, “Українського тижня”, “Української правди”, “Дзеркала тижня”. Був звільнений 29 грудня 2019 року в межах обміну утримуваними особами на Донбасі. Бойовики “ДНР” звинувачували його в шпигунстві та утримували з 2017 року.
68. Сейран Салієв – громадянський журналіст, стрімер “Кримської солідарності”. Затримали 11 жовтня 2017 року в окупованому Бахчисараї разом з п’ятьма іншими кримськими татарами. Звинувачений у підготовці диверсій у Криму на замовлення української розвідки. У 2020 році засуджений до 16 років позбавлення волі за сфабрикованими звинуваченнями в тероризмі в справі “Хізб ут-Тахрір”. Відбуває незаконне покарання в колонії Тульської області.
69. Марлен Асанов – громадянський журналіст, волонтер ініціативи “Кримська солідарність”. Затримали 11 жовтня 2017 року в тимчасово окупованому Бахчисараї разом з іншими кримськими татарами. Їх усіх звинуватили в “організації діяльності терористичної організації” “Хізб ут-Тахрір”. 16 вересня 2020 року російський суд у Ростові-на-Дону засудив Асанова до 19 років ув'язнення.
70. Тимур Ібрагімов – громадянський журналіст із Криму, який з 2014 року висвітлював дії окупантів щодо порушень прав людини та репресій у регіоні. Затриманий російськими силовиками 11 жовтня 2017 року разом з кількома іншими кримськими татарами в справі так званої другої бахчисарайської групи в межах переслідування за нібито участь у забороненій у Росії організації “Хізб ут-Тахрір”. 16 вересня 2020 року російський суд засудив до 17 років позбавлення волі.
71. Ернес Аметов – кримськотатарський громадянський журналіст, затриманий російськими силовиками 12 жовтня 2017 року разом з іншими активістами організації “Кримська солідарність”. 29 грудня 2022 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив його до 11 років позбавлення волі за сфабрикованими звинуваченнями в терористичній діяльності та співпраці з організацією “Хізб ут-Тахрір”. Аметова звинуватили в причетності до діяльності організації та підготовці до насильницького захоплення влади.
2018 рік
72. Сервер Мустафаєв – громадянський журналіст, координатор громадського об’єднання “Кримська солідарність”. Висвітлював політично вмотивовані справи. У 2018 році після обшуку його разом з іншими фігурантами в межах “другої бахчисарайської справи “Хізб ут-Тахрір” заарештували. 16 вересня 2020 року Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону оголосив вирок – 14 років колонії. За останньою інформацією, він відбуває незаконне покарання в російській колонії №33 в Тамбові.
2019 рік
73. Осман Аріфмеметов – кримськотатарський громадянський журналіст і активіст. Він був затриманий російськими силовиками 27 березня 2019 року під час масових обшуків у будинках кримськотатарських активістів, зокрема представників громадської ініціативи “Кримська солідарність”. Йому разом з кількома іншими активістами інкримінували участь у забороненій у Росії організації “Хізб ут-Тахрір”. 24 листопада 2022 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Аріфмеметова до 14 років колонії суворого режиму.
74. Ремзі Бекіров – кримськотатарський громадянський журналіст ініціативи “Кримська солідарність”. Затриманий 27 березня 2019 року в окупованому Криму під час обшуків у будинках кримськотатарських активістів. Бекіров вів стріми з обшуків і судів у політично мотивованих справах, а також висвітлював репресії проти кримських татар. 10 березня 2022 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив його до 19 років позбавлення волі за звинуваченнями в терористичній діяльності та спробі захоплення влади.
75. Руслан Сулейманов – кримськотатарський громадянський журналіст і активіст, якого 27 березня 2019 року затримали російські силовики в Криму разом з іншими активістами в межах масових обшуків у будинках кримських татар. У 2022 році Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив його до 14 років позбавлення волі за звинуваченнями в терористичній діяльності та спробі захоплення влади.
76. Рустем Шейхалієв – кримськотатарський громадянський журналіст і активіст. Затримали 27 березня 2019 року під час масових обшуків у будинках кримських татар у мікрорайонах Кам'янка та Строганівка Сімферополя. Російські силовики звинуватили його в участі в організації “Хізб ут-Тахрір”, забороненій у Росії. 24 листопада 2022 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Шейхалієва до 14 років ув'язнення за звинуваченнями в терористичній діяльності та спробі захоплення влади.
2020 рік
77. Амет Сулейманов – кримськотатарський громадянський журналіст “Кримської солідарності”, висвітлював обшуки та затримання кримських татар після окупації Криму РФ у 2014 році. 29 жовтня 2021 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив його до 12 років позбавлення волі за звинуваченням в “участі в діяльності терористичної організації” через причетність до “Хізб ут-Тахрір”, яка легальна в Україні, але заборонена в Росії.
2021 рік
78. Владислав Єсипенко – журналіст Радіо Свобода, росіяни затримали 10 березня 2021 року в Сімферополі. Журналісту “інкримінували” збір інформації “в інтересах спецслужб України”, зокрема Служби зовнішньої розвідки України. 16 лютого 2022 року підконтрольний Росії Сімферопольський районний суд засудив до шести років у колонії загального режиму в справі про незаконне зберігання і перевезення вибухового пристрою.
79. Асан Ахтемов – кримськотатарський громадянський журналіст, якого незаконно утримують у російській в'язниці. Він був затриманий російськими силовиками в Криму у вересні 2021 року разом з іншими журналістами. Ахтемов є одним із 16 кримськотатарських журналістів, яких Росія ув'язнила за надуманими звинуваченнями в терористичній діяльності або участі в заборонених організаціях
2022 рік
80. Дмитро Хилюк – журналіст УНІАН, викрали російські військові 3 березня 2022 року в Козаровичах під час окупації Київщини. Перебуває у виправній колонії ІК-7 у Пакіно, розташованій у Владимирській області. Міністерство РФ прямо не заявляє, що утримує Хилюка як військовополоненого, але у відповіді на запит його батька посилається на Третю Женевську конвенцію, яка стосується саме поводження з військовополоненими.
81. Олег Батурін – журналіст газети “Новий день”. Викрали колаборанти 12 березня 2022 року в Каховці. Під час перебування в полоні Олега прикували кайданками до батареї, допитували, погрожували розправою, били та незаконно утримували впродовж тижня. Відпустили 20 березня.
82. Вілен Темер’янов – громадянський журналіст, кореспондент “Кримської солідарності” та “Грані.ру”. Затримали у 2022 році за звинуваченням в участі в “Хізб ут-Тахрір” та в підготовці диверсій у Криму на замовлення української розвідки. Також у 2023 році росіяни незаконно етапували з тимчасово окупованого Криму. У СІЗО в журналіста різко погіршився зір. Також у 2023 році Вілен Темерʼянов скаржився на періодичні болі в шлунку, які він пов’язував з харчуванням і малорухомим способом життя в СІЗО.
83. Світлана Залізецька – директорка “Головної газети Мелітополя”, сайту “РІА-Мелітополь”. Російські окупанти 23 березня 2022 року взяли в Мелітополі (Запорізька область) у заручники батька Світлани Залізецької. Вимагали, щоб Світлана повернулася до міста, батька відпустили, коли вона відмовилася від свого видання.
84. Юлія Ольховська – журналістка “Мелітопольських відомостей” (Мелітополь, Запорізька область). Озброєні окупанти забрали 21 березня 2022 року разом з іншими журналістами редакції і відвезли в невідомому напрямку. Відпустили після розмов про необхідність співпрацювати.
85. Любов Чайка – журналістка “Мелітопольських відомостей” (Мелітополь, Запорізька область). Озброєні окупанти забрали 21 березня 2022 року разом з іншими журналістами редакції і відвезли в невідомому напрямку. Відпустили після розмов про необхідність співпрацювати.
86. Михайло Кумок – видавець “Мелітопольських відомостей” (Мелітополь, Запорізька область). Озброєні окупанти забрали 21 березня 2022 року разом з журналістами редакції і відвезли в невідомому напрямку. Відпустили після розмов про необхідність співпрацювати.
87. Євгенія Борян – редакторка “Мелітопольських відомостей” (Мелітополь, Запорізька область). Озброєні окупанти забрали 21 березня 2022 року разом з іншими журналістами редакції і відвезли в невідомому напрямку. Відпустили після розмов про необхідність співпрацювати.
88. Ірина Дубченко – власкорка УНІАН у Запоріжжі. Окупанти затримали наприкінці березня 2022 року в Розівці Запорізької області, де вона доглядала за старенькою бабусею, і вивезли до Донецька. Звинувачували в підтримці та переховуванні українських військових. Звільнили у квітні 2022 року.
89. Олександр Гунько – редактор інтернет-видання “Нова Каховка сіті”. Затримали 3 квітня 2022 року і вивезли в невідомому напрямку. Перед цим у помешканні журналіста проводили обшук. За декілька годин до приходу озброєних росіян “Нова Каховка сіті” опублікувала матеріал про силовий розгін окупантами мирного мітингу в Каховці. Відпустили його росіяни 6 квітня. Згодом пропагандисти опублікували “інтерв’ю” з ним, назвавши “профілактичною бесідою”.
90. Ірина Данилович – громадянська журналістка, російські силовики заарештували 29 квітня 2022 року в окупованому Криму. В грудні 2022 року засудили до семи років позбавлення волі за звинуваченням у зберіганні вибухового пристрою. Етапували до колонії в Росію.
91. Олексій Воронцов – інженер “Суспільне Херсон”. Викрали 16 травня 2022 року з власного помешкання. 21 травня окупанти відпустили
92. Олена Наумова – тікток-блогерка. Затримали 23 серпня 2022 року за патріотичні дописи. Викладали з нею “профілактичне” відео, де змушували вибачатися перед окупантами. Згодом відпустили.
93. Жанна Кисельова – редакторка газети “Каховська зоря”. Викрали російські озброєні військові 19 вересня 2022 року з її квартири. 2 жовтня 2022 року повернулася додому.
94. Валерій Комагоров – тікток-блогер каналу koshmarik_olegivna29. Затримали у вересні 2023 року, оскільки негативно висловлювався у своїх соцмережах про окупантів та висловлювався на підтримку України. Окупанти змусили публічно перепросити та відпустили.
95. Олегівна29 – тікток-блогерка каналу koshmarik_olegivna29. Затримали у вересні 2023 року, оскільки негативно висловлювалася у своїх соцмережах про окупантів та висловлювалася на підтримку України. Окупанти змусили публічно перепросити та відпустили.
96. Анжела Слободян – журналістка колишньої ТРК “Україна”. Викрали влітку 2022 року. Провела близько місяця в ізоляторі тимчасового тримання в Херсоні, який росіяни перетворили на катівню. Також розповіла про знущання загарбників та катування українських військовополонених.
97. Анатолій Гарагатий – журналіст, відеоблогер із Савинців, Харківська область. Окупанти затримали його 28 травня 2022 року і понад три місяці утримували в полоні. Провели обшук та забрали відеоапаратуру, звинувативши в тому, що він корегувальник вогню. 2 березня 2022 року він зняв російську танкову колону, що ввійшла до Савинців, і оприлюднив відео в соцмережах. Тримали в кімнаті №3 в балаклійському ізоляторі місцевого відділу поліції. Катували струмом. Відпустили 4 вересня 2022 року, за два дні до звільнення Балаклії. Водночас блогеру росіяни пригрозили смертю, якщо він хоч раз візьме до рук відеокамеру.
98. Юлія Рибалка – експрессекретарка ТОВ “Луганське енергетичне об’єднання”. Викрали восени 2022 року бойовики угруповання “ЛНР", звинувачують у “переданні відомостей для наведення ракетних обстрілів Збройним силам України”. Окупанти погрожують жінці ув’язненням строком 20 років.
99. Євген Ільченко – адміністратор телеграм-каналу @Mitopol, Мелітополь. Писав про життя в окупації. Росіяни затримали влітку 2022 року, його можуть утримувати в Таганрозі в суворих умовах.
2023 рік
100. Ірина Левченко – журналістка з Мелітополя. Росіяни викрали разом з її чоловіком Олександром на початку травня 2023 року. Ірина та її чоловік уже декілька років перебували на пенсії. Тримають у Мелітополі. Про долю її чоловіка нічого не відомо.
101. Вікторія Рощина – українська журналістка, працювала на hromadske, публікувалася в “Українській правді”, Радіо Свобода, Громадському радіо. Зникла 3 серпня 2023 року на тимчасово окупованій території. Вікторія перебувала на російській території. Про її смерть у російському ув’язненні стало відомо 10 жовтня 2024 року.
102. Олександр Малишев – український журналіст, якого утримують у полоні російські окупанти з 20 серпня 2023 року. Він був затриманий разом з кількома іншими адміністраторами телеграм-каналів, зокрема “РІА-Мелітополь” та “Мелітополь – це Україна”. Окупанти звинуватили їх у тероризмі, держзраді та шпигунстві.
103. Георгій Левченко – адміністратор телеграм-каналу місцевого медіа “РІА-Мелітополь”, росіяни викрали 20 серпня 2023 року. 27 жовтня 2023 року ФСБ Росії звинуватила журналіста в переданні українським спецслужбам інформації про російських військових.
104. Максим Рупчов – один з адміністраторів телеграм-каналів “РІА-Мелітополь” та “Мелітополь – це Україна”, які висвітлювали події в тимчасово окупованому Мелітополі Запорізької області. Його затримали разом з іншими колегами 20 серпня 2023 року.
105. Яна Суворова – авторка телеграм-каналу “Мелітополь – це Україна”, який публікував місцеві новини під час окупації, росіяни викрали 20 серпня 2023 року. ФСБ звинувачувала в тому, що “мала намір узяти участь у диверсійно-терористичних операціях” у Запорізькій області разом з агентами української військової розвідки.
106. Марк Каліуш – один з адміністраторів телеграм-каналів “РІА-Мелітополь” та “Мелітополь – це Україна”, яких затримали російські окупанти 20 серпня 2023 року в Мелітополі. Його разом з іншими адміністраторами звинуватили в тероризмі, шпигунстві та співпраці з українськими спецслужбами.
107. Костянтин Зиновкін – один з адміністраторів телеграм-каналів “РІА-Мелітополь” та “Мелітополь – це Україна”. Він був затриманий російськими окупантами на початку травня 2023 року в тимчасово окупованому Мелітополі. Звинуватили в тероризмі та інших злочинах, зокрема публічних закликах до терактів, держзраді та шпигунстві.
108. Анастасія Глуховська – журналістка “РІА-Мелітополь”. Росіяни затримали 20 серпня 2023 року. Спочатку утримували в мелітопольському будівельному магазині, який росіяни перетворили на імпровізовану в'язницю. Її звинувачують у “тероризмі”. Утримується в ув'язненні в Ростові РФ.
109. Владислав Гершон – автор телеграм-каналу “Мелітополь – це Україна”, який публікував місцеві новини під час окупації. Росіяни викрали 20 серпня 2023 року. ФСБ звинувачувала в тому, що “мав намір узяти участь у диверсійно-терористичних операціях” у Запорізькій області разом з агентами української військової розвідки.
2024 рік
110. Рустем Османов – кримськотатарський громадянський журналіст і активіст, затримали в Криму 5 березня 2024 року під час хвилі масових обшуків у будинках кримських татар. Підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя заарештував Османова за звинуваченням у причетності до терористичної організації, далі продовжив строк утримання в СІЗО до 4 листопада 2024 року.
111. Азіз Азізов – кримськотатарський громадянський журналіст і кореспондент “Кримської солідарності”. Затриманий 5 березня 2024 року в Бахчисараї та арештований до 4 травня. Далі суд продовжив термін тримання в СІЗО до 4 листопада 2024 року. Обвинувачують в участі в терористичній діяльності.
112. Геннадій Осьмак – журналіст, головний редактор інтернет-видання “Новий Візит” (Генічеськ, Херсонська область). Викрали росіяни в окупованому Генічеську на початку березня 2024 року. Проти нього відкрили кримінальну справу за статтею “Участь у незаконному військовому угрупованні”. Після повномасштабного вторгнення РФ сайт видання припинив роботу, Осьмак повідомив, що більше не має стосунку до видання.
Help us be even more cool!