ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр блогосфери: п’ять основних тенденцій зафіксував ІМІ в другому кварталі 2024 року

12.07.2024, 14:00
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

У другому кварталі 2024 року експерти Інституту масової інформації зафіксували п’ять основних тенденцій, які пов'язані з діяльністю блогерів в Україні:

  • тиск російської окупаційної влади на цивільних журналістів та незалежних блогерів;
  • виявлення і передання до суду справ блогерів, що здійснювали пропаганду війни та агресивної російської дезінформації;
  • виявлення і передання до суду справ блогерів, які порушували законодавство щодо воєнного стану (публікація роботи ППО);
  • цензура та блокування щодо блогерів з боку приватних корпорацій – власників соціальних мереж;
  • кіберзлочини щодо блогерів.

Такими є результати моніторингу ІМІ “Барометр блогосфери”. 

Російська окупаційна влада Криму продовжує переслідувати цивільних журналістів та блогерів. Так, окупанти оштрафували громадянську журналістку Лутфіє Зудієву, визнавши винною в “зловживанні свободою масової інформації”. Вона у своєму дописі на фейсбуці стосовно незаконного переслідування ймовірних учасників “Хізб ут-Тахрір” не зазначила, що цю організацію визнано в РФ терористичною, а також, посилаючись на статтю Радіо Свобода, не вказала, що цю організацію визнано “іноземним агентом”.

Також окупанти вручили їй застереження від “Центру протидії екстремізму” про “невідомі можливі протиправні дії на невідомих можливих заходах”, розповіла Лутфіє.

У засудженого РФ до 12 років кримського журналіста Амета Сулейманова, який потребує заміни серцевого клапана, у російській в'язниці погіршується стан здоров'я. Амет Сулейман має хронічні захворювання серця, легень і суглобів. За словами дружини Лілії Люманової, у в'язниці він сильно схуд, у нього з'явилася задишка, біль у легенях і почали набрякати ноги. Також в Амета почали боліти очі.

Громадянського журналіста з Криму Руслана Сулейманова, засудженого до 14 років ув'язнення, окупанти поставили на профілактичний облік у в'язниці Верхньоуральська Челябінської області за “прихильність до екстремістської ідеології, схильність до втечі та нападу”.

За словами його дружини Ельзари, її чоловіка поставили на облік одразу після етапування із СІЗО Новочеркаська. Він також отримав дві догани за те, що сидів на ліжку.

Крім того, в окупованому Криму жительку міста Старий Крим арештували на п'ять діб і оштрафували майже на 15 тисяч гривень через герб України в соцмережі “Однокласники”, звинувативши в “публічній демонстрації нацистської символіки та дискредитації збройних сил Росії”. В РФ це вважається символікою організації українських націоналістів, діяльність якої заборонено на території Росії.

Крім того, експерти ІМІ зафіксували блогерів-пропагандистів, які пропагували війну, виправдовували, визнавали правомірною та заперечували збройну агресію РФ проти України, глорифікували російських окупантів, зазіхали на територіальну цілісність і недоторканність України. Також пропагандисти дискредитували Сили оборони України, заперечували ракетні обстріли об’єктів критичної інфраструктури України та поширювали в соцмережах символіку комуністичного тоталітарного режиму.

Зокрема, співробітники Служби безпеки України затримали поблизу Одеси соратницю Шарія, яка через ворожі ІПСО намагалася зірвати мобілізацію в Україні.

Блогер Всеволод Філімоненко, який колись називався журналістом і згодом втік з України, знявся в пропагандистському фільмі, спрямованому на дискредитацію ЗСУ, який вийшов в ефірі російського “Первого канала”. У стрічці під назвою “Зеленський і його бойові наркомани” роспропагандисти розповідають глядачам про “тотальну наркотизацію української армії”, Філімоненка представлено як “активіста Євромайдану”. 

До 15 років ув'язнення суд засудив очільника громадської організації “Російська громада Полтавщини”, визнавши винним у державній зраді та виправдовуванні збройної агресії РФ проти України. За даними слідства, він співпрацював з аналітичним порталом РФ “Фонд стратегічної культури” і з червня 2022 року на його замовлення як “політичний експерт” за гроші писав статті. 

Крім того, п'ять років ув'язнення отримав учитель з Миколаївщини, що брав по 23 грн за публікацію пропаганди в однокласниках – поширював матеріали із закликами щодо захоплення України.

До моніторингу ІМІ також увійшли випадки порушень з боку блогерів українського законодавства, коли вони поширювали в соцмережах локації блокпостів у містах, викладали відео руху військової техніки, передавали росіянам розташування та рух Збройних сил.

Крім того, у другому кварталі 2024 року ІМІ зафіксував і цензуру з боку інтернет-корпорації Meta, яка блокує контент українських медіа в соцмережі Facebook. Зокрема, Facebook почав видаляти із 6 травня в групі благодійного аукціону “Медіа-кава” дописи з опублікованими лотами, завдяки яким збирають гроші на підтримку військових Сил спеціальних операцій Збройних сил України. 

Як повідомив журналіст і волонтер Мирослав Ватащук, який створив цей аукціон, соцмережа пояснює, що це нібито спам. 

“Дописи, що були видалені, – я оскаржував такі дії, і Facebook через певний час їх відновлював. Якщо соцмережа продовжить блокувати чи заблокує, не дай Бог, групу чи взагалі заблокує мій акаунт, то доведеться перебиратися на альтернативну платформу, якою наразі є Telegram”, – розповів Мирослав. 

Після кількох видалених лотів він створив резервну платформу “Медіа-кави” в Telegram.

Детальніше з категоріями можна ознайомитися нижче:

ПРОПАГАНДА ВІЙНИ ТА АГРЕСИВНА РОСІЙСЬКА ДЕЗІНФОРМАЦІЯ 

СБУ затримала автора фейку про “заколот генералів” та ще трьох ворожих агітаторів

04.04.204 Служба безпеки України затримали в різних регіонах чотирьох чоловіків за агітацію на користь Росії. Серед агітаторів є вінничанин, який створював фейкові “відеозвернення” очільників Збройних сил України, повідомила пресслужба СБУ.

За даними слідства, затримані публічно вихваляли правителя РФ Володимира Путіна та виправдовували російську збройну агресію. Також вони закликали до захоплення влади в Україні та героїзували воєнні злочини росіян.

Затримани на Вінниччині фігурнат створив фейкове “відеозвернення” одного з колишніх високопосадовців ЗСУ та поширив його у соцмережі TikTok. 

У цьому “виступі”, зазначає спецслужба, лунали провокативні заклики до насильницького захоплення держустанов України та вчинення масових заворушень на вулицях столиці. Таким чином автор фейку намагався розхитати суспільно-політичну обстановку у Києві та інших регіонах країни.

Водночас на Київщині затримали колишнього депутата Фастівської міської ради від забороненої партії ОПЗЖ. Він позиціонував себе як “експерт-політолог” та у власному відеоблозі оприлюднював кремлівські наративи щодо агресивної війни проти України. Для поширення ворожого контенту ексдепутат використовував власний YouTube-канал, а також сторінки в Telegram, TikTok та Instagram із загальною аудиторією понад півмільйона користувачів.

На Прикарпатті викрили прихильника депутата держдуми РФ Леоніда Слуцького, очільника прокремлівської партії ЛДПР. Проросійський агітатор поширював на власній сторінці в “Однокласниках” публічні виступи російського посадовця на підтримку агресивної війни проти України.

На Донеччині затримали мешканця Краматорська, ідеологічного прихильника рашизму. У російських соцмережах він виправдовував захоплення частини східних районів України та героїзував російських окупантів.

Усім затриманим агітаторам оголосили підозру за статтею 436-2 Кримінального кодексу України (Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників), а також за ст. 109 (Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади).

СБУ повідомила про підозру у держзраді прокремлівському пропагандисту Михайлу Шпіру

05.04.2024 Служба безпеки України повідомила заочно про підозру у державній зраді прокремлівському пропагандисту Михайлу Шпіру, який переховується на тимчасово окупованій території Херсонщини. Про це повідомила пресслужба СБУ.

За даними слідства, фігурант був частим гостем на телеканалах Медведчука, а в 2020 році втік до Москви. СБУ нагадала, що в червні 2023 року він уже отримав заочний вирок за свої дії у вигляді 10 років тюрми з конфіскацією майна. 

Втім, зазначає спецслужба, виявлено докази його співпраці з російськими спецслужбами. 

На початку повномасштабного вторгнення РФ Шпір став одним із основних рупорів Кремля, який публічно підтримав Путіна в агресивній війні проти України. А після захоплення Херсона його призначили так званим “заступником міністра цифрового розвитку та масових комунікацій” у місцевій окупаційній адміністрації РФ.

“Встановлено, що саме він санкціонував підрив рашистами вежі українських операторів мобільного зв’язку та телерадіомовлення, коли вони тікали з правобережжя. Серед іншого, Шпір публічно закликав російський генштаб скоригувати ракетні удари по енергооб’єктах нашої держави, щоб повністю вивести їх з ладу”, – зазначає СБУ. 

За це командування російських військ влітку 2023 року нагородило його медаллю “учасника спеціальної воєнної операції”. 

СБУ повідомила Шпіру про підозру за чотирма статтями Кримінального кодексу України: 

  • ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану); 
  • ч. 5 ст. 111-1 (колабораційна діяльність); 
  • ⁠ст. 436 (пропаганда війни); 
  • ⁠ч.2, ч.3 ст.436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників). 

Що відомо про Михайла Шпіра

Михайло Шпір – проросійський пропагандист, політтехнолог. Народився 16 серпня 1986 року в селі Крехівці Івано-Франківської області. 

У 2019 році на парламентських виборах був уповноваженою особою від партії ОПЗЖ у 52-му окрузі на Донеччині.

У серпні 2020 року Шпіра побили у Львові за образу військових АТО. Після цього він виїхав до Москви.

У березні 2021 року Служба безпеки України оголосила йому про підозру, оскільки він публічно ставив під сумнів суб’єктність України та закликав до офіційного припинення її існування.

За даними слідства, “політичний експерт” цілеспрямовано просувавав в інформаційному просторі наративи Росії. Він неодноразово виступав на російських пропагандистських телеканалах, зокрема, “Россия 24” та на “News Front”, який діє на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

Слідчі провели обшуки за місцем фактичного і тимчасового проживання фігуранта в Івано-Франківську та в Києві. 

Тоді йому повідомили про підозру в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України (ст.110 Кримінального кодексу України), порушенні рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками (ст. 161 ККУ), виготовленні, поширенні комуністичної, нацистської символіки та пропаганді комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів (ст. 436-1 ККУ).

7 червня 2023 року Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області засудив Михайла Шпіра до 10 років позбавлення волі з  конфіскацією усього майна.

Суд визнав його винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, які інкрімінувала йому СБУ.

СБУ затримала соратницю Шарія: через ворожі ІПСО намагалася зірвати мобілізацію в Україні

09.04.2024 Співробітники Служби безпеки України затримали поблизу Одеси колаборантку, яка входила до "активу" забороненої "партії Шарія" та співпрацювала з російською розвідкою. 

Про це повідомила пресслужба СБУ.

Жінка переховувалася біля обласного центру як переселенка з Миколаївщини. В інтернеті вона поширювала фейки про Сили оборони та вихваляла Володимира Путіна в соцмережах. 

"За вказівкою ворога вона адмініструвала телеграм-канал, у якому дискредитувала призов на військову службу в ЗСУ та закликала українців ухилятися від мобілізації. Також фігурантка популяризувала кремлівський режим та окупаційні угруповання РФ, які воюють проти нашої держави", – зазначили в українській спецслужбі.

За даними слідства, колаборантка підтримувала зв’язок з окупантами через своїх батька і брата. Вони обидва ще до початку повномасштабного вторгнення РФ виїхали до Росії, а після захоплення лівобережжя Херсонщини добровільно приєдналися до місцевої "філії" окупаційного МВС РФ.

В СБУ зазначили, що перед публікацією деструктивного контенту жінка погоджувала його з представником російської спецслужби.

Також вона отримувала від нього перелік актуальних тем, які мала "підсвічувати" через підконтрольний інформресурс. 

За це колаборантка отримувала гроші від окупантів.

Затриманій повідомили про підозру за двома статтями: колабораційна діяльність і перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період.

Наразі вона під вартою. Їй загрожує до 12 років в'язниці.

На Вінниччині викрили агітатора, який у соцмережах виправдовував війну РФ

11.04.2024 У Гайсинському районі Вінницької області Служба безпеки України виявила проросійського агітатора, який у забороненій соціальній мережі “Однокласники” поширював заперечував збройну агресію РФ проти України.

Про це повідомляє Управління СБ України у Вінницькій області.

Фігурантом виявився 41-річний місцевий житель, що очікував на прихід “руського миру”. 

За даними слідства, він поширював в “Однокласниках” дописи, в яких виправдовував війну РФ проти України та героїзував російських військовослужбовців. Антиукраїнський контент він поширював навіть після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Також фігурант підтримував анексію Криму та тимчасову окупацію частини територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. 

Як повідомляють у СБУ, експертиза підтвердила протиправний характер вказаних матеріалів.

Чоловіку повідомлено про підозру за ч. 2 і ч. 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).

Матеріали кримінального провадження скеровано до суду. З такі дії йому загрожує до 8 років тюрми з конфіскацією майна.

Дискредитує ЗСУ: блогер Філімоненко знявся в пропагандистському фільмі "Первого канала"

12.04.2024 Блогер Всеволод Філімоненко знявся в пропагандистському фільмі, спрямованому на дискредитацію ЗСУ, що днями вийшов в ефірі російського "Первого канала". Фільм виробив російський продакшн "Ковчег", продюсер – Олексій Кошевий, пише "Детектор медіа".

У 45-хвилинній стрічці під назвою "Зеленський і його бойові наркомани", в якій роспропагандисти розповідають глядачам про "тотальну наркотизацію української армії", Філімоненка представлено як "активіста Євромайдану". 

"За кілька років після державного перевороту Філімоненку довелося тікати з України. Лише опинившись у Швеції, він вирішив розкрити одну з таємниць шаленої відваги протестувальників на Майдані і їхнього бажання перемогти. Навіть ціною власного життя", – йдеться у фільмі. 

За словами Філімоненка, на Майдан тоді "масово і в необмеженій кількості постачали наркотики", а в чай, який роздавали протестувальникам, додавали допінг.

"Після нього не хотілося спати, хотілося протестувати, скакати, вступати в сутички з поліцією, з’явилася досить висока активність", – розповідає Філімоненко. 

На пропагандистську стрічку за участю Філімоненка звернув увагу керівник Центру протидії корупції (ЦПК) Віталій Шабунін, якого обвинувачували в побитті Філімоненка. 

"Журналіст", за "перешкоджання роботі" якому мене саджала попередня влада, знявся в "документалці" російського Первого канала (ОРТ) – "Зеленский и его боевые наркоманы", – класичній російській пропаганді проти ЗСУ. Арсен Аваков, Юрій Луценко, як справи? Подобається ваш "журналіст" – жертва антикорупціонера? Ви співавтори цього лайна, бо кілька років легалізовували закінченого провокатора, щоб посадити мене", – написав Шабунін.

Як повідомляв ІМІ, 8 червня 2017 року в Києві біля Дніпровського військкомату виник конфлікт між Віталієм Шабуніним і автором YouTube-каналу "Голос народу" Всеволодом Філімоненком.

У мережі є відео, на якому Філімоненко ставить питання, а у відповідь Шабунін б’є його. Філімоненко стверджує, що отримав від Шабуніна за питання про те, чому він не воює в АТО. Шабунін стверджує, що вдарив відеоблогера за те, що він довів до сліз колегу Шабуніна по ЦПК Олександру Устинову.

Після того як Шабунін вийшов з військкомату, стався ще один напад: тепер уже Філімоненко облив з балончика Шабуніна, а також інших журналістів, які стояли поруч з ним. Відео того, як Філімоненко це робить, а також тікає від Шабуніна, також викладено на YouTube-каналі Центру інформації про права людини. І Філімоненко, і Шабунін тоді викликали швидку і поліцію.

16 серпня 2017 року Шабуніну оголосили підозру в заподіянні тілесних ушкоджень середньої тяжкості Філімоненку.

Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що справа проти нього ініційована зверху від політичних осіб, яким не вигідна боротьба з корупцією. 

"Для політичної еліти України є проблемою антикорупційні реформи, які вони хочуть відкотити", – сказав Шабунін.

15 січня 2018 року слідчі перекваліфікували справу. Шабуніну стали інкримінувати частину 2 статті 345-1 Кримінального кодексу України "Погроза або насильство щодо журналіста".

18 січня 2028 року медійні організації зробили спільну заяву щодо перекваліфікації справи Віталія Шабуніа.

"Сьогодні стало відомо, що прокуратура змінила статтю Кримінального кодексу України, за якою оголошено підозру Віталію Шабуніну, голові ГО "Центр протидії корупції". Тепер йому замість ч. 2 ст. 122 ККУ ("Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження") інкримінують ч. 2 ст. 345-1 ККУ ("Погроза або насильство щодо журналіста"), яка передбачає більш суворе покарання – ув’язнення строком до п'яти років. 

Проте на відеозаписі, де зафіксовано, як Віталій Шабунін ударив Всеволода Філімоненка, який представляється журналістом, чітко чути, що конфлікт виник з особистих причин. Шабунін – так, в агресивній формі – захистив честь та гідність жінки, співробітниці ЦПК, яку Філімоненко раніше образив. Що прямо вказує на особистий мотив, не пов’язаний з професійною діяльністю Всеволода Філімоненка.

Тому ми вважаємо безпідставним рішення прокуратури змінити статтю Кримінального кодексу України, за якою оголошено підозру Віталію Шабуніну", – йшлося в заяві.

22 січня 2018 року слідчий та прокурор вручили копію обвинувального акта голові Центру протидії корупції Віталію Шабуніну. Його звинувачували в завданні тілесних ушкоджень середньої тяжкості журналісту – ч. 2 ст. 345-1 Кримінального кодексу України.

18 лютого 2018 року Юрія Луценко, який на той момент був генеральним прокурором України, заявив, що вважає Всеволода Філімоненка провокатором. 

"Спочатку я був проти того, щоб розглядати його як журналіста. Але надані слідству документи привели слідчого до висновку, що все ж таки потрібно застосовувати цю статтю. Зараз має відбутися відкритий суд. Якщо сторона захисту надасть докази, що пан Філімоненко не є журналістом, то прокуратура в будь-який момент має право змінювати обвинувачення. У тому числі відмовлятися від цієї статті. Я точно не та людина, яка хоче перебільшити обвинувачення щодо Шабуніна", – сказав Юрій Луценко.

Як повідомив керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін "Детектору медіа", суд у цій справі триває й досі, але Філімоненко вже кілька років не зʼявляється на судові засідання в ній.

Керівника "Російської громади Полтавщини", який писав для РФ замовні статті, засуджено до 15 років в'язниці

18.04.2024 До 15 років ув'язнення суд засудив очільника громадської організації “Російська громада Полтавщини”, визнавши винним у державній зраді та виправдовуванні збройної агресії РФ проти України.

Про це повідомляють Служба безпеки України та Офіс генерального прокурора.

За даними слідства, чоловік був агентом воєнної розвідки РФ і проводив підривну антиукраїнську діяльність в інформаційній сфері.

Правоохоронці зазначають, що житель Полтави співпрацював з аналітичним порталом РФ “Фонд стратегічної культури” і з червня 2022 року на його замовлення як “політичний експерт” за гроші писав статті. 

У них він дискредитував керівництво держави та ЗСУ, заперечував ракетні обстріли об’єктів критичної інфраструктури України, торговельного центру в Кременчуці, житлового будинку в Дніпрі та по енергооб’єктах Києва, йдеться в повідомленні.

Чоловік підготував понад 60 антиукраїнських публікацій, за допомогою яких ворог намагався дискредитувати Сили оборони та підірвати довіру до України з боку міжнародних партнерів.

Статті чоловік надсилав представниці порталу через месенджер. Після редагування їх публікували. Писав статті полтавець під псевдонімами.      

За свою роботу він отримав майже 250 тисяч гривень.

Суд визнав фігуранта винним за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • ⁠ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану);
  • ч.ч. 2, 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).

До набрання вироком законної сили чоловік перебуватиме під вартою. 

Як повідомляв ІМІ, СБУ затримала псевдоексперта в січні 2024 року. Тоді йому повідомили про підозру за ч. 2 ст. 111 (державна зрада) та ч.ч. 2, 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).

За даними спецслужби, фігурант під псевдонімами Андрій Уваров, Ігор Логінов та Петро Жарков підготував понад 60 замовних публікацій для російських інтернет-видань “Одна Родіна” та “Фонд стратегічної культури”. 

Ці інформресурси, зазначає СБУ, функціонують як міжнародні рупори Кремля для поширення ворожої пропаганди на західні країни. 

У лютому 2024 року Служба безпеки України завершила досудове розслідування стосовно затриманого.

Харків’янину повідомили про підозру за поширення у Facebook комуністичної символіки

23.04.2024 У Харкові правоохоронці заочно повідомили про підозру 41-річному чоловіку, який поширював у Facebook заборонену комуністичну символіку. Про це повідомила пресслужба Харківської обласної прокуратури.

За даними слідства, харків’янин ще 2019 року створив і адміністрував Facebook-спільноту, де поширював комуністичну символіку. 

“Чоловік публікував дописи, присвячені “дню рождения комсомола”, стверджував, що “Украина – колония”, супроводжуючи це зображеннями герба СРСР”, – зазначили в прокуратурі.

Там додали, що, крім пропаганди комуністичної ідеології, підозрюваний опублікував зображення мапи України, де показано так звані “територіальні подарунки” Леніна і Хрущова, з підписом “Формирование территории совеременной Украины”.

Також чоловік робив репости публікацій пропагандистських російських медіа, де викривлялись і перекручувались історичні факти.

Підозру чоловікові повідомили за двома статтями:

  • поширення, використання комуністичної символіки з використанням засобів масової інформації  (ч. 2 ст. 436-1 ККУ):
  • розповсюдження матеріалів з публічними закликами вчинення дій з метою зміни меж території та державного кордону України (ч. 1 ст. 110 ККУ). 

Повідомлено про підозру жительці Бердянська, яка створила телеграм-канал "Жена пленного ВСУ"

25.04.2024 Жителька окупованого міста Бердянськ Запорізької області Марина Ашифіна підозрюється в злочинах проти національної безпеки, про це з посиланням на Офіс генпрокурора, повідомляє “Судовий репортер”.

До повномасштабного вторгнення Ашифіна жила в Бердянську. Там її чоловік Павло Ашифін проходив військову службу в 501 батальйоні морської піхоти 36 бригади як матрос і механік-водій. У квітні 2022 року він здався в полон. Згодом його відпустили без процедури обміну.

Марина Ашифіна після цього дала інтерв'ю пропагандистам “Россия-1 та державному інформагентству РИА Новости. У них розповідала про військовополонених Збройних сил України, їхні зустрічі з рідними та подальше звільнення.

У липні 2022-го вона створила телеграм-канал “Жена пленного ВСУ” і акаунт в інстаграмі missis ashifina. На цих інтернет-ресурсах вона поширює свої виступи й інтервʼю в пропагандистських ЗМІ із закликами до підтримки окупантів і представників окупаційної адміністрації. Зокрема, Ашифіна схвально відгукується про співпрацю з так званою “омбудсменкою ДНР” Дарʼєю Морозовою.

22 вересня 2023 року Ашифіна опублікувала у своєму телеграм-каналі розмову з полоненим українським військовим, яку вона провела спільно з російським пропагандистом. Спілкуючись із полоненим, Ашифіна пропагувала думку, що військовий має відмовитися від патріотизму й українського громадянства на користь російського, адже Україна нібито не хоче обмінювати полонених. 

Крім того, за допомогою уточнювальних запитань щодо так званої “ДНР” Ашифіна підвела військовополоненого до бажаної відповіді, а саме, що окуповані території України з квазідержавним утворенням “ДНР” були названі “Російською Федерацією”.

Також вона поширила інтервʼю за її участю телеканалу “Россия-24” під назвою “Новые русские, почему украинские военнопленные хотят остаться в России”.

В інтервʼю Ашифіна заявила: “Всі хлопці, які поверталися з полону, всіх повертали назад на передову. Ну і зараз, власне, відбувається те саме. З Пашиного батальйону, де він служив, обміняли в районі 30 людей, із 270, на секунду. І вони всі на передовій… Вони знайшли Пашу, встановили його місце утримання… якщо він не причетний до злочинів, звірств тощо, то його звільнити…” 

Розповідаючи про свою псевдоволонтерську діяльність, Ашифіна назвала окуповані Маріуполь і Бердянськ новими територіями РФ.

Ашифіну підозрюють за трьома статтями:

  • інформаційна співпраця з державою-агресором (ч. 1 ст. 111-1 ККУ),
  • розповсюдження матеріалів із закликами до незаконної зміни меж території і кордону України (ч. 1 і 2 ст. 110 ККУ),
  • поширення матеріалів, у яких заперечується збройна агресія РФ проти України (ч. 2 ст. 436-2 ККУ).

З публікацій в інстаграмі зрозуміло, що Ашифіна з чоловіком і сином живе в Москві. Колишній український військовий Ашифін сфотографувався у футболці “Русское ополчение”. 

У вересні 2023 року Ашифіна виклала пост з окупованого Донецька, що давно шукала іноземних журналістів, які висвітлили б їхню історію, і турецькі та італійські журналісти начебто записали з ними інтервʼю. 

Як повідомляв ІМІ, російська пропаганда поширює фейки про нібито поділ військовополонених на категорії або ж про небажання України звільняти з російського полону окремих захисниць та захисників.

Апеляційний суд залишив 15 років тюрми хмельничанці, яку визнано винною у держзраді

30.04.2024 Хмельницький апеляційний суд залишив без змін вирок суду першої інстанції, який засудив до 15 років позбавлення волі хмельничанку та визнав винною у державній зраді та у виправдовуванні збройної агресії РФ проти України. 

Таке рішення апеляційний суд ухвалив 17 квітня 2024 року. 

На апеляційний вирок може бути подана касаційна скарга протягом трьох місяців з дня її проголошення. 

У жовтні минулого року Хмельницький міськрайонний суд визнав хмельничанку винною у державній зраді, вчиненні дій, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу, посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України та виправдовуванні збройної агресії РФ проти України (ч. 3 с. 109, ч. 1 ст. 110, ч. 2 ст. 111, ч. 3 ст. 436-2 КК України). Суд призначив їй 15 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.

Жінка є громадянкою України та уродженкою міста Курганінськ Краснодарського краю РФ. 

За даними слідства, з початку повномасштабної війни вона через одну із соціальних мереж налагодила контакт з представником ФСБ РФ. Йому вона передавала інформацію щодо підприємств міста Хмельницького та Хмельницької області, які працюють на оборонний комплекс України, інформацію щодо розташування аеродромів, щодо діяльності територіальної оборони Хмельницького та місця їх розташування, а також інформацію щодо об'єктів залізничної інфраструктури Хмельницькій області із зазначенням їх географічних координат. За це вона отримувала кошти.

Так, у квітні 2023 року, за надісланими нею даними, росіяни нанесли ракетний удар по території Полонської територіальної громади. Унаслідок чого було пошкоджено об’єкт критичної інфраструктури.

Окрім того, вона у соцмережах виправдовувала і вихваляла дії окупантів, закликала підтримувати армію РФ та незаконні збройні формування.

В апеляційній скарзі захисник обвинуваченої просив скасувати вирок суду першої інстанції, аргументуючи тим, що “в суді першої інстанції не були почуті доводи сторони захисту та не усім надано правову оцінку”. До прикладу, що в матеріалах провадження відсутні підтвердження того, що особа, з якою спілкувалась обвинувачена, є працівником ФСБ на території тимчасово окупованого Криму.

Натомість апеляційний суд дійшов висновку, що “у цьому провадженні наданні відповіді на всі вагомі аргументи поданої апеляційної скарги” та зазначив, що покарання в цьому провадженні “є необхідним й достатнім для його виправлення та попередження нових злочинів”.

Суд апеляційної інстанції, враховуючи тяжкість скоєних злочинів, залишив без задоволення  апеляційну скаргу засудженої.

Одесита, який поширював та використовував символіку СРСР, засудили до восьми років ув'язнення

30.04.2024 Київський районний суд Одеси визнав місцевого жителя винним у поширенні та публічному використанні символіки комуністичного тоталітарного режиму і засудив до п'яти років позбавлення волі з конфіскацією майна (ч. 1 ст. 436-1 КК України).  

Про це повідомила пресслужба Одеської обласної прокуратури.

Прокурори в суді довели, що він на власній сторінці в соцмережі систематично поширював публікації з ознаками пропаганди комуністичного тоталітарного режиму та зображення комуністичної символіки.

Зокрема, у його дописах можна було помітити герб СРСР, державний прапор СРСР, серп, молот, п’ятикутну зірку, портрети керівників комуністичного режиму.

“У суді обвинувачений свою вину не визнав, у вчиненому не розкаявся”, – повідомили в прокуратурі.

У прокуратурі пояснили, що в засудженого була невідбута з 2020 року частина покарання за ч. 1 ст. 110 КК (“Умисні дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій”). Це покарання додали до нового. 

Отже, остаточний термін покарання для чоловіка – вісім років позбавлення волі з конфіскацією майна.

У Харкові затримали жінку, матеріали якої використовували у ток-шоу Скабєєвої та Соловйова

01.05.2024 Служба безпеки України затримала у Харкові жінку та повідомила їй про підозру у колабораціонізмі та виправдовуванні війни РФ проти України. Про це повідомляється на сайті СБУ.

За даними спецслужби, фігурантка готувала тези, які використовували у замовних матеріалах кремлівські центральні телеканали Росії. Зокрема щодо ракетно-бомбових ударів РФ по критичній інфраструктурі Харкова, заперечення воєнних злочинів окупантів та героїзації окупантів.

Її повідомлення використовували в сюжетах рупорів Кремля, серед яких ток-шоу Скабєєвої та Соловйова.

За даними слідства, фігурантка працювала на кремлівські медіа через російського “воєнкора”, який координував свої дії з воєнною розвідкою РФ. Раніше фігурантка вийшла на нього через соцмережу “ВКонтакте” і запропонувала свою допомогу у війні проти України.

“Після отримання відомостей російський “воєнкор” передавав їх модераторам центральних телеканалів РФ або сам виступав в ефірах із тезами своєї поплічниці. Щоб зібрати дані для ворога, фігурантка відслідковувала новини у телеграм-каналах або “втемну” випитувала потрібну їй інформацію у своїх знайомих”, – зазначає СБУ.

В помешканні фігурантки провели обшуки та вилучили мобільний телефон “із доказами її підривної діяльності на користь РФ”.

Їй повідомили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • ⁠ч.6 ст.111-1 (колабораційна діяльність);
  • ⁠ч.1 та ч.3 ст.436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікація її учасників).

Жінка перебуває під вартою. Їй загрожує до 12 років тюрми.

У Києві та області затримали блогерів, які знімали провокативні стріми про ЗСУ

10.05.2024 Служба безпеки України затримала у Києві та області п’ятьох блогерів, які знімали провокативні стріми про Збройні сили України і передавали росіянам дані про базування українських військових.

Про це повідомила пресслужба СБУ.

За даними спецслужби, блогери також писали фейкові публікації про військовослужбовців ЗСУ, у тому числі представників військкоматів.

“Цей деструктивний контент масово “підхоплювали” російські пропагандисти для підготовки постановочних сюжетів, зокрема для міжнародної аудиторії. Також фігуранти поширювали інформацію про місця дислокації та маршрути переміщення українських захисників”, – зазначає СБУ.

Зокрема, серед затриманих троє киян.

Один їздив на власному авто та робив Youtube-стріми поблизу місць перебування військовослужбовців ЗСУ у Києві. “Під час онлайн-трансляцій блогер не тільки оприлюднював локації, але й поширював фейки про військових у своїх коментарях”, – зазначає спецслужба.

Інший киянин виявився водієм таксі, який адміністрував цілу мережу анонімних телеграм-каналів, законспірованих під рекламні сервіси та продаж продуктів. 

“За допомогою мережі він “розганяв” кремлівські наративи щодо мобілізації в Україні та поширював інформацію про місцезнаходження посадовців військкоматів”, – зазначає СБУ.

Третій киянин на власних сторінках у соцмережах закликав до зриву мобілізації через силовий опір представникам ТЦК.

Двоє фігурантів з Київщини “зливали” місця дислокації українських захисників у спеціалізовані групи і чат-боти популярних месенджерів. Частину таких інтернет-ресурсів координували з території РФ.

Всім п’ятьом фігурантам повідомили про підозру за ч. 1 ст. 114-1 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період).

Триває розслідування. Їм загрожує до 8 років тюрми.

На Волині повідомили про підозру пропагандисту, який у Facebook виправдовував РФ

14.05.2024 Служба безпеки України повідомила про підозру жителю Волині, який розміщував у соціальній мережі Facebook дописи, у яких виправдовував та визнавав правомірною російську агресію. 

Про це повідомляє СБУ у Волинській області.

У своїх дописах житель Нововолинська звинувачував у війні не Росію, а європейські країни та НАТО. Він стверджував, що Закарпаття не є частиною України і його треба відділити від держави, а закарпатських чоловіків повернути з фронту додому.

Крім того, зазначає спецслужба, волинянин у своїх дописах стверджував, що український народ є антисемітським.

Фігуранту повідомили про підозру за ч. 1 ст. 110 (зазіхання на територіальну цілісність та недоторканність України), ч. 2 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України) Кримінального кодексу України.

У Харкові повідомили про підозру чоловіку, який в “Однокласниках” виправдовував війну РФ

21.05.2024 Правоохоронці повідомили про підозру харків'янину в поширенні матеріалів, у яких міститься виправдовування збройної агресії РФ проти України, в тому числі повторно (ч. 2, ч. 3 ст. 436-2 КК України).

Про це повідомила Харківська обласна прокуратура.

За даними слідства, чоловік є прихильником “руського миру” та всього радянського, у соцмережі “Одноклассники” поширював дописи, у яких прославляв “освободителей” і схвально відгукувався про загарбницькі дії РФ в Україні.

Також підозрюваний ностальгував за радянськими часами і запевняв, що “русский вечен и русский дух неистребим”.

Прокуратура зазначаєа, що проведена семантико-текстуальної експертизи мовлення підтвердила протиправний характер висловлювань чоловіка.

Під час обшуку за місцем мешкання підозрюваного виявлено техніку і пристрої з доказами протиправної діяльності, а також “збірку” антиукраїнських віршів, записаних від руки, та “конспекти” з характеристиками різних видів ракет.

СБУ затримала колишніх “антимайданівців”, які готували атаки та писали антиукраїнські матеріали

27.05.2024 Служба безпеки України затримала агентурну групу ФСБ РФ, яка готувала атаки на залізничну інфраструктуру Одещини. Її очільник поширював в інтернеті матеріали із закликами до захоплення влади та зміни меж території України.

Про це повідомляється на сайті СБУ.

За даними слідства, керівником агентурної групи був одесит, інструктор з рукопашного та ножового бою, один із активістів одеського “Антимайдану”. Чоловік особисто перебував на зв’язку із представниками російської спецслужби. До протиправної діяльності він залучив свого близького родича.

Як зазначає спецслужба, фігуранти за завданням ФСБ мали фотографувати і надсилати координати об'єктів залізничної інфраструктури Одещини. Удари росіяни по цих локаціях мали частково зупинити рух потягів у регіоні. 

Крім того, очільник агентурної групи особисто адміністрував групу прихильників так званої “Новоросії” у одній із соцмереж. Там він організував збір коштів для бойовиків терористичних організацій “Л/ДНР”. 

Також фігурант створював та поширював в матеріали, що закликали до захоплення влади та зміни меж території України. Серед іншого, він робив це через ресурс novorus.info – так зване “центральне информагентство Новороссии”.

Очільнику мережі повідомили про підозру за двома статтями Кримінального Кодексу України:

  • ч. 2 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України);
  • ч. 1 ст. 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації).

Його родичу підозра оголошена за ч.2 ст.114-2 Кримінального кодексу України (несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення ЗСУ).

У Черкасах СБУ викрила пропагандиста, який заперечував факт існування України

27.05.2024 Служба безпеки України повідомила про підозру у виправодуванні війни жителю Черкас, який поширював ворожі наративи щодо збройної агресії проти України.

Про це повідомляє пресслужба Управління СБУ в Черкаській області. 

За даними слідства, на сторінці в забороненій соцмережі “Однокласники” черкащанин поширював дописи на підтримку російських окупантів та закликав до продовження війни проти України. Також він підтримував спілкування із знайомими з Росії через месенджери.

У листуванні він поширював фейки про війну в Україні, стверджував, що з 2014 року триває “громадянський конфлікт”. Крім того, запевняв, що Україна – це “штучно створена держава”.

Під час обшуку за місцем проживання фігуранта правоохоронці, зазначає СБУ, виявили мобільний телефон із доказами поширення ворожої пропаганди.

Фігуранту повідомили про підозру за частинами 2, 3 статті 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників) Кримінального кодексу України.

СБУ затримала у Вінниці агітатора, який називав себе “воїном армії ждунів Росії”

29.05.2024 Служба безпеки України викрила у Вінниці російського агітатора, який підтримував дії окупантів і заперечував їхні військові злочини. Про це повідомило Управління СБУ у Вінницькій області.

Ним виявився тимчасово непрацюючий 41-річний чоловік з Тульчинського району Вінниччини.

За даними слідства, чоловік у соцмережах розсилав знайомим дописи, в яких:

  • заперечував збройну агресію Росії;
  • намагався “відбілити” воєнні злочини загарбників навіть перед власними родичами;
  • намагався дискредитувати українських захисників, поширюючи викривлену інформацію про військові дії в Україні;
  • називав “провокацією” озброєний спротив мешканців Бородянки, які ціною власних життів намагались зупинити ворога.

Також фігурант, зазначає СБУ,  називав себе одним із “воїнів армії ждунів Росії”, а РФ – “старшим братом”.

Йому оголосили про підозру за ч.1 ст.436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників). Наразі матеріали розглядаються у суді.

Чоловіку загрожує до трьох років тюрми.

П'ять років тюрми отримав учитель з Миколаївщини, що брав по 23 грн за публікацію пропаганди в однокласниках

29.05.2024 Учителя інформатики з Первомайська в Миколаївської області засудили до п‘яти років і одного місяця в'язниці за поширення матеріалів із закликами щодо захоплення України. Російські наративи 53-річний чоловік публікував з робочого комп'ютера в однокласниках і брав за пост 50 російських рублів (23 гривні).

Про це йдеться у вироку Первомайського міськрайонного суду від 1 травня.

Чоловік звинувачувався у зазіханні на територіальну цілісність і недоторканність України та виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікації її учасників (частина 1, частина 2 статті 110, частина 2, частина 3 статті 436-2 КК України).

Зазначається, що в березні 2022 року з власного акаунту в однокласниках учитель долучився до різноманітних антиукраїнських спільнот і поширював публікації, які мають ознаки виправдовування війни РФ проти України. 

У публікаціях, які поширював чоловік, міститься публічний заклик до вчинення дій насильницького характеру стосовно представників української нації, а також зміни меж території (зміни державного кордону) України.

“У поширеному відео з наступним текстом: “00:00 – 00:59: “Борьба за победу в Специальной военной операции – общее дело всей страны. Мы должны поддержать тех, кто вносит вклад в нашу Победу: воинов, их жен и детей…” – міститься публічний заклик до вчинення умисних дій зі зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України”, – йдеться у вироку суду. 

У листопаді 2022 року чоловік поширив відео, у якому популяризував, зокрема, нині засудженого до 15 років ув'язнення за державну зраду херсонського колаборанта Володимира Сальдо. Він поширив відео, на якому той розповідає про “возз'єднання” РФ.

Окрім поширення проросійських наративів, учитель з Первомайська також ставив позначки “клас” на публікації з антиукраїнським змістом. У такий спосіб, зазначається в рішенні суду, він здійснює поширення вказаної публікації всім користувачам однокласників та робить її видимою на його персональній сторінці для всіх користувачів соцмережі.

У суді чоловік свою провину в злочинах не визнав та заявив, що виконував завдання та публікації робив за гроші: 50 російських рублів за пост.

Він також пояснив, що публікував в інтернеті чужі матеріали, які зазвичай навіть не читав.

“За що йому сайти платили за використання його персональних даних в публікаціях. Не заперечував того факту, що зазначені в обвинувальному акті публікації були серед опублікованих ним чужих матеріалів. Наполягав, що він публікації не поширював, а саме публікував за завданнями, які йому приходили в мережі Інтернет, він підписувався на російські телеграм-канали та публікував за винагороду, за 50 рублів за публікацію, серед яких було багато реклами”, – йдеться у вироку.

Суд визнав його винним та призначив покарання – п'ять років та один місяць позбавлення волі.

СБУ повідомила нову підозру пропагандисту, автору словосполучення "вежливые люди", який закликає знищити Харків

03.06.2024 Служба безпеки повідомила нові підозри блогеру-колаборанту Борису Рожину. Він автор вислову “вежливые люди”, яким називав окупаційні угруповання РФ, що захоплювали Крим 2014 року. Про це повідомила пресслужба СБУ.

“Наразі блогер є одним із ключових рупорів кремля, який публічно підтримує повномасштабну війну РФ проти України та виправдовує воєнні злочини рашистів. Серед іншого він закликає до повного знищення цивільної інфраструктури Харкова і виступає за продовження масованих ракетно-бомбових ударів по місту”, – зазначили в СБУ.

Свій контент Рожин поширює під псевдонімом Colonelcassad через власні акаунти в соцмережах із загальною аудиторією майже 1 млн користувачів.

“Фігурант почав публічно підтримувати агресора ще під час захоплення Криму, де проживав та заробляв фрілансом”, – зазначили в СБУ.

Згодом він очолив там пропагандистське інтернет-видання “голос Севастополя”, яке поширює кремлівські фейки про війну проти нашої держави.

На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки заочно повідомили Рожину про підозру одразу за п’ятьма статтями Кримінального кодексу України:

  • зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України (ч. 1 ст. 110);
  • публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, а також розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій (ч. 2 ст. 109);
  • пособництво державі-агресору (ч. 1 ст. 111-2);
  • колабораційна діяльність (ч. 6 ст. 111-1);

пропаганда війни (ст. 436).

В СБУ нагадали, що 2022 року слідчі повідомили Рожину про підозру за ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).

Прокуратура: У Харкові чоловік поширював комуністичну символіку в інтернеті

13.06.2024 Харківська обласна прокуратура оголосила підозру у виготовленні та поширенні комуністичної символіки й пропаганді комуністичного режиму (ч. 1 ст. 436-1 КК України) 52-річному харків'янину, повідомила пресслужба Харківської обласної прокуратури.

За даними слідства, чоловік публікував в інтернеті матеріали з прославленням комуністичного режиму. Робив він це переважно в забороненій в Україні соціальній мережі “Вконтакте”.

Зокрема, підозрюваний поширював матеріали з комуністичною символікою у вигляді герба СРСР та портретів Леніна і Сталіна.

Експертиза підтвердила, що його публікації містили зображення, використання яких заборонено Законом України “Про засудження комуністичного та нацистського режимів в Україні та заборону їхньої символіки”.

На Харківщині судитимуть жінку, яка виправдовувала збройну агресію РФ

19.06.2024 Богодухівська окружна прокуратура (Харківська область) відправила до суду обвинувальний акт стосовно 51-річної жінки. Її обвинувачують у публічному використанні символіки комуністичного тоталітарного режиму, виправдовуванні, визнанні правомірною збройної агресії РФ проти України (ч. 1 ст. 436-1, ч. 1 ст. 436-2 КК України), повідомила Харківська обласна прокуратура.

За даними слідства, ще з 2021 року мешканка м. Валки на власних сторінках у соціальних мережах, зокрема заборонених в Україні, поширювала дописи із символікою комуністичного тоталітарного режиму. 

На світлинах, зокрема, зображені серп і молот, георгіївська стрічка, п’ятикутна зірка, прапор і герб СРСР. Фотографії жінка супроводжувала підписами, вітаючи своїх читачів “с праздником Великого Октября”.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну обвинувачена брала активну участь у проросійських чатах у Telegram. 

“Там жінка ділилася своєю позицією – запевняла інших користувачів, що президент РФ “гуманный”, стверджувала, що “Харьков скоро будет Россией”, та повторювала тези роспропаганди”, – зазначили в прокуратурі.

Крім того, жінка негативно висловлювалася про українських патріотів та схвалювала дії російських військових на території України. 

“Протиправний характер висловлювань зловмисниці підтверджено відповідним висновком експертизи”, – додали в прокуратурі.

Жінку судитимуть у Валківському районному суді Харківської області. Їй загрожує до трьох років позбавлення волі.

СБУ скерувала до суду справи проти двох інтернет-агітаторок з Полтавщини

25.06.2024 Служба безпеки України передала до суду обвинувальні акти щодо двох інтернет-агітаторок з Полтавської області, повідомила пресслужба ГУ СБУ в Полтавській області.

За даними слідства, жінки – уродженки РФ, які жили в Полтаві. На власних сторінках в одній із заборонених соцмереж вони розміщували дописи із запереченням збройної агресії РФ проти України та виправдовували дії окупантів. Це підтвердили ініційовані СБУ судово-лінгвістичні експертизи.

Одна з агітаторок називала окуповані росіянами міста “звільненими” та намагалася дискредитувати українських військових. Вона поширювала тези російської пропаганди про те, що НАТО використовує Україну для послаблення РФ.

Друга фігурантка називала українських військових “нацистами” й звинувачувала їх у воєнних злочинах. Крім того, агітаторка глорифікувала російських військових та заперечувала окупацію українських територій.

Слідчі СБУ повідомили їм про підозру за ч. 2 і ч. 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу України – “Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників”.

СБУ повідомила про підозру жительці Луганщини, яка у соцмережі вихваляла Путіна

28.06.2024 Контррозвідники Служби безпеки України повідомили про підозру жительці Луганщини у глорифікації російських окупантів (ч. 2 ст. 436-2 ККУ), повідомила пресслужба ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях.

У заблокованій в Україні соцмережі “Одноклассники” вона поширювала антиукраїнський контент.

“На своїй сторінці вона систематично публікувала хвалебні дописи про російського диктатора та його політику, про подвиги пригожина та угруповання “Вагнер”, виправдовувала російську агресію проти України”, – зазначили в СБУ.

Як зазначили в СБУ, жінка постійно живе в окупованому Алчевському районі. З 2018 року має російський паспорт і отримує пенсію від окупантів. У лютому 2024 року вона приїхала до Харківської області, зареєструвалась як переселенка і почала оформлювати українську пенсію та виплати для переселенців. Після цього вона планувала повернутись в окупацію.

В СБУ додали, що зараз вирішується питання про скасування жінці нарахованих виплат.

ПОРУШНИКИ ЗАКОНОДАВСТВА ЩОДО ВОЄННОГО СТАНУ

СБУ затримала чоловіка, який поширював у TikTok локації блокпостів у Кропивницькому

01.04.2024 Співробітники СБУ затримали у Кропивницькому місцевого жителя, який повідомляв у ТікТок координати місцевих блокпостів. Йому повідомили про підозру у перешкоджанні законній діяльності ЗСУ.

Про це повідомила пресслужба ГУ СБУ у Кіровоградській області.

За даними СБУ, чоловік робив це для привернення уваги до свого контенту та збільшення кількості підписників, знімав місцеві блокпости та викладав їх у соцмережу.

Крім того, зазначили в українській спецслужбі, блогер вказував у своїх відео точні координати блокпостів та попереджав своїх підписників щодо присутності на них представників ТЦК.

"Вказані відео користувалися неабиякою популярністю та набирали більше 50 тисяч переглядів", – наголосили в СБУ.

Співробітники СБУ встановили місцезнаходження блогера і затримали. Під час обшуку у нього вдома правоохоронці вилучили компʼютерну техніку, носії інформації з відеоматеріали, а також мобільний телефон, за допомогою якого він знімав ці відео.

На Полтавщині блогера, який виклав в Instagram відео руху військової техніки, засудили умовно

08.04.2024 Суд на Полтавщині позбавив волі строком на три роки з іспитовим строком один рік блогера, який знімав на відео рух військової техніки в Чутовому та опублікував їх в соцмережі Instagram. 

Таке рішення виніс 3 квітня 2024 року Чутівський районний суд Полтавської області.

Згідно матеріалів суду, в жовтні минулого року чоловік зняв два відео тривалістю 26 та 24 секунди, де зафіксував переміщення військової техніки, а також озброєння і боєприпаси Державної прикордонної служби.

На кадри відео потрапили тягачи з гусеничними бронетранспортерами та бойовою машиною піхоти зі штатним озброєнням, а також ракетно-артилерійське озброєння: ракети до ПТРК “Стугна” та ПТРК “Малютка”, постріляли до СПГ-9, БМП-1, МІ 13, набої. різного калібру тощо. 

Генштаб Збройних сил України, Міністерство оборони, розвідка та Служба безпеки України на офіційних сторінках у мережі не опублікували переміщення цієї техніки й у якому напрямку вона рухалася, й обвинувачений не мав права це робити. Кваліфікувало його дії як поширення інформації про переміщення озброєнь та бойових припасів території України.

У лютому чоловік пішов на угоду зі слідством та визнав себе винним за ч.1 ст. 114-2 КК України (“Несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану”) у вчиненні кримінального правопорушенні. 

Суд присудив три роки умовно, затвердивши угоду про визнання винуватості.

У Дніпрі затримали чоловіка, який через Telegram передавав російському блогеру інформацію про Сили оборони

18.04.2024 Служба безпеки України затримала в Дніпрі місцевого мешканця за підозрою в поширенні ворогу інформації про розміщення блокпостів та дислокацію українських військових на території області. 

Про це повідомили Офіс генпрокурора та СБУ.

За даними слідства, інформатор намагався виявити вогневі позиції українських зенітно-ракетних комплексів протиповітряної оборони, а також фіксував основні маршрути руху підрозділів ЗСУ. Отримані відомості він дистанційно передавав одному з відомих блогерів путінської партії “Єдина Росія”, який проживає в РФ.

“Чоловік надсилав зображення карт із точними координатами, що дають можливість ідентифікації на місцевості. […] У подальшому ворог використовував ці дані для підготовки ракетно-дронових ударів по Дніпру”, – йдеться в повідомленні.

Спецслужба зазначає, що викрила фігуранта ще на початковому етапі його діяльності. Тоді убезпечили локації Сил оборони і поетапно задокументували фігуранта, щоб встановити особу його “зв’язкового” з Росії. На фінальній стадії спецоперації Служба безпеки затримала інформатора.

За даними слідства, ним виявився фахівець у сфері IT-технологій, ідеологічний прихильник рашизму. Чоловік влітку 2023 року почав публікувати в забороненій соцмережі “Вконтакте” дописи на підтримку кремлівського режиму.

“Таким чином він привернув на себе увагу рашистського блогера, який запропонував айтішнику співпрацю на користь РФ. Для збору розвідданих фігурант їздив по місту в “маршрутках”, з яких приховано фотографував місця ймовірного перебування або проїзду українських військ”, – зазначає СБУ.

Під час обшуків у затриманого вилучили комп’ютерну техніку та мобільний телефон. Також зафіксовано перекази коштів на його криптовалютний гаманець, які надходили з РФ.

Чоловіку повідомили про підозру за ч. 3 ст. 114-2 Кримінального кодексу України (несанкціоноване поширення інформації про скерування, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів до України, рух, переміщення або розміщення ЗСУ).

Фігуранту обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави. Йому загрожує до 12 років в'язниці.

Жительку Черкас, яка фотографувала наслідки обстрілу і чекала росіян, засудили до п'яти з половиною років

24.04.2024 Жительку міста Черкаси засудили до п'яти з половиною років позбавлення волі за несанкціоноване поширення інформації про розташування та рух Збройних сил, а також виправдовування збройної агресії Росії проти України. 

Про це повідомляє пресслужба Черкаської обласної прокуратури. 

Окрім того, в неї буде конфісковане все майно, яке належить їй на правах власності, зокрема квартира в обласному центрі.

Прокурор у суді довів, що 62-річна жінка збирала та поширювала дані про розташування і кількість військовослужбовців та військової техніки в Черкасах. Окрім того, вона збирала інформацію про результати ракетних ударів по місцевій інфраструктурі.

У вересні-жовтні 2023 року в телефонних розмовах зі своїми знайомими жінка виправдовувала російську агресію проти України та очікувала приходу окупантів до влади. За даними слідства, вона хотіла, щоб до Черкас швидше зайшли російські війська, і порівнювала українців з фашистами, яких потрібно знищувати.

Під час обшуку в неї вилучили мобільний телефон, символіку держави-агресора та футболку з проросійським гаслом. Упродовж судового розгляду черкащанка була під вартою.

За даними місцевого медіа “18000”, йдеться про Людмилу Броздніченко. Жінка збирала інформацію про наслідки авіаудару по Черкасах 21 вересня 2023 року. Тоді уламки ракети влучили в будівлю готелю в центрі міста. Унаслідок атаки постраждали 11 людей, 13 евакуювали. 

Після ракетного удару Броздніченко зробила приховані фото пошкодженої будівлі та переслала їх своєму спільнику, громадянину РФ, який проживав у Києві. За даними Служби безпеки України, після отримання “звіту” з додатковими відомостями щодо наслідків ураження киянин намагався виїхати до Росії. Поїздку планував через територію ЄС як особа непризовного віку. Втім, співробітники СБУ викрили плани зловмисника і затримали його після того, як він уже придбав квитки до однієї з європейських країн. СБУ повідомила про затримання спільників у листопаді 2023 року. 

Нагадаємо, Луганська обласна прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт стосовно керівниці підрозділу російської “Юнармії” на окупованій території Луганської області. Її судитимуть за фактом колабораційної діяльності, а також за порушення законів та звичаїв війни.

СБУ затримала двох блогерів, які поширювали у соцмережах позиції ЗСУ

21.06.2024 Служба безпеки України затримала двох блогерів, які поширювали у соцмережах локації бойових позицій та переміщення Сил оборони. 

Про це повідомляється на сайті СБУ.

Один із фігурантів, який проживає у Запоріжжі, опублікував у своєму телеграм-каналі з аудиторією майже 140 тис. користувачів відео, на яких було видно:

  • розташування вогневої позиції ЗСУ в Куп’янському районі Харківщини;
  • оборонні лінії українських військ у районі Роботиного на Запоріжжі.

Також блогер “залив” трансляцію переміщення бронетехніки і артсистем в одному із регіонів України.

Як зазначає спецслужба, фігуранта затримали на гарячому, коли він збирався викласти у мережу новий заборонений контент. Водночас локації українських захисників вдалося завчасно убезпечити.

Інший блогер є мешканцем Вінниччини. Він відзняв політ бойового гелікоптера ЗСУ і виклав відповідне відео з прив’язкою до геолокації у Фейсбук.

“Потім він намагався “розігнати” відеозйомку у місцевих телеграм-каналах для популяризації власної сторінки у соцмережі. Співробітники СБУ своєчасно викрили фігуранта і запобігли поширенню забороненого контенту”, - зазначає СБУ.

Блогерам повідомили про підозру за ч. 1 та ч. 2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України (несанкціоноване поширення інформації про переміщення зброї в Україну, рух або розташування ЗСУ за можливості їх ідентифікації на місцевості).

Їм загрожує до 8 років тюрми.

СБУ нагадала, що діє заборона на знімання та оприлюднення відео і фото про діяльність Сил оборони і наслідки ворожих обстрілів. Публікація таких фото- і відеоматеріалів в інтернеті розцінюється як коригування ворожого вогню і є злочином, що карається відповідно до закону.

ТИСК ОКУПАЦІЙНОЇ ВЛАДИ НА БЛОГЕРІВ

Окупаційний суд Криму знову оштрафував громадянську журналістку Лутфіє Зудієву

18.04.2024 Окупаційний суд Криму оштрафував кримськотатарську правозахисницю та громадянську журналістку Лутфіє Зудієву, визнавши винною в “зловживанні свободою масової інформації”. 

Про це повідомляє ZMINA з посиланням на адвоката Зудієвої Назіма Шейхмамбетова.

За його словами, на засіданні був присутній співробітник російського “Центру протидії екстремізму”, який складав протокол на Зудієву.

“Захист заявив свої обґрунтовані аргументи щодо справи, але суд не взяв їх до уваги”, – розповів адвокат.

Сама Лутфіє уточнила, що окупаційні судді назвали її аргументи “спробою уникнути адміністративної відповідальності” та “хибним трактуванням російського права”.

“У суді я наполягала на тому, що співробітники “Центру протидії екстремізму” підійшли до вивчення матеріалів адмінсправи дуже формально, склали протокол із грубими порушеннями. На моє переконання, навіть у доказової бази є серйозні порушення. Але “суд”, на жаль, не взяв це до уваги”, – заявила вона.

Журналістка та її захист висловили незгоду з рішенням окупаційного суду й оскаржуватимуть його.

“Безумовно, ми наполягатимемо на своїй позиції і також, безумовно, продовжимо вести журналістську та правозахисну діяльність. Оскільки я вважаю, що в цьому випадку в моїх діях не було порушення чинного законодавства РФ”, – сказала Зудієва.

Як повідомляв ІМІ, 22 лютого 2024 року представники російського “Центру протидії екстремізму” провели обшук у будинку Лутфіє Зудієвої. Після обшуку її відвозили до центру, але згодом відпустили. 

На неї склали протоколи щодо скоєння адміністративних правопорушень, передбачених частинами 2 та 2.1 ст. 13.15 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ (“зловживання свободою масової інформації”). Вона у своєму дописі на фейсбуці стосовно незаконного переслідування ймовірних учасників “Хізб ут-Тахрір” не зазначила, що цю організацію визнано в РФ терористичною, а також, посилаючись на статтю Радіо Свобода, не вказала, що цю організацію визнано “іноземним агентом”.

У березні 2024 року підконтрольний РФ Київський районний суд у Сімферополі оштрафував правозахисницю та журналістку Лутфіє Зудієву на 2500 рублів (1 тис. гривень). Протокол на неї за статтею про “зловживання свободою масової інформації” склав співробітник російського “Центру протидії екстремізму” (ЦПЕ) Роман Філатов.

За словами Зудієвої, суд ухвалив рішення без її участі та не розглянув письмових заперечень в адміністративній справі. Вона вважає, що не є суб'єктом правопорушення і як фізична особа не зобов'язана була виконувати вимоги, а начальник відділу ЦПЕ в Криму Руслан Шамбазов фактично прирівняв її особисту фейсбук-сторінку до зареєстрованого медіа.

У кримського журналіста Амета Сулейманова в російській в'язниці погіршується здоров‘я

23.04.2024 У засудженого РФ до 12 років громадянського журналіста з Криму Амета Сулейманова, який потребує заміни серцевого клапана, стрімко погіршується в російській в'язниці стан здоров'я. 

Про це “Кримській солідарності” розповіла його дружина Ліля Люманова, яка кілька днів тому їздила до Амета на тривале побачення.

Амет Сулейман має хронічні захворювання серця, легень і суглобів. 

За словами Лілії Люманової, у в'язниці чоловік сильно схуд, у нього з'явилася задишка, біль у легенях і почали набрякати ноги. Також в Амета почали боліти очі.

“З його захворюваннями це недобре. Потрібно дізнатися причину, може так виявляється ревматизм чи щось із тиском та судинами. Там [у в'язниці] не просто псується зір, а щось трапляється з очима з погляду фізіології”, – розповіла дружина журналіста.

У березні 2024 року Фрунзенський районний суд у Владимирі відмовив звільнити Амета Сулейманова з в'язниці, незважаючи на те що його захворювання входять до переліку несумісних з умовами ув'язнення. Політв'язень разом з юристами подав апеляційну скаргу на рішення суду.

Як повідомляв ІМІ, Амет Сулейманов – кримський татарин, громадянський журналіст із групи “Кримська солідарність”, який висвітлював обшуки й затримання кримських татар після окупації Криму РФ у 2014 році. Амета засуджено разом з фігурантами третьої бахчисарайської групи в справі про членство в політичній партії “Хізб ут-Тахрір”, яку заборонено в РФ.

29 жовтня 2021 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Амета Сулейманова до 12 років позбавлення волі за ст. 205.5 КК РФ (“участь у діяльності терористичної організації”) через причетність, за версією ФСБ РФ, до ісламської організації “Хізб ут-Тахрір”.

5 квітня 2023 року вирок Амету набув чинності й російські силовики забрали його з дому для відбування покарання. 

Амет Сулейманов страждає на артеріальну та мітральну недостатності серця. Йому рекомендували зробити операцію із заміни серцевого клапана. У СІЗО його здоров’я продовжувало погіршуватися. Серцева недуга Сулейманова входить до урядового переліку захворювань, наявність яких перешкоджає утриманню під вартою. Рідні Амета переконані, що перебування чоловіка за ґратами може стати для нього смертельним.

29 серпня 2023 року уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що Амета Сулейманова, який потребує термінової операції (заміни серцевого клапана), попри погіршення стану здоров’я етапували із СІЗО-2 Сімферополя до російської колонії.

4 вересня 2023 року Парламентська асамблея Ради Європи закликала російську владу звільнити Амета Сулейманова, якого попри серйозні проблеми зі здоров’ям етапували із СІЗО-2 Сімферополя до російської колонії.

У Криму окупанти вручили застереження журналістці Лутфіє Зудієвій від "Центру "Е"

07.05.2024 Кримській правозахисниці та журналістці Лутфіє Зудієвій вручили застереження від окупаційного “Центру протидії екстремізму”. Про це правозахисниця повідомила на фейсбук-сторінці.

Вручив їй застереження “оперуповноважений з відділу карного розшуку “Джанкойський” на прізвище Варфоломєєв. Він спробував опитати Зудієву на вимогу “Центру протидії екстремізму”. Зудієва від опитування відмовилася. 

За її словами, він вручив їй застереження, написане в загальній формі.

“Цей “документ” без вихідних даних – про невідомі можливі протиправні дії на невідомих можливих заходах – не повинен вручатись і тим більше мати якусь юридичну силу, але життя зараз іде саме таким звичаєм”, – написала Зудієва.

Вона зазначила, що ініціатива належить не місцевим співробітникам, а їхнім сімферопольським колегам з окупаційного МВС Криму, які “використовують такі застереження аж ніяк не з профілактичною метою”.

“Саме так і практикується цензура, заборона висловлення думки, атака на незалежну адвокатуру, правозахисні організації та ЗМІ”, – повідомила журналістка.

Як повідомляв ІМІ, 22 лютого 2024 року представники російського “Центру протидії екстремізму” провели обшук у будинку Лутфіє Зудієвої. Після обшуку її відвозили до центру, але згодом відпустили. 

На неї склали протоколи щодо скоєння адміністративних правопорушень, передбачених частинами 2 та 2.1 ст. 13.15 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ (“зловживання свободою масової інформації”). Вона у своєму дописі на фейсбуці стосовно незаконного переслідування ймовірних учасників “Хізб ут-Тахрір” не зазначила, що цю організацію визнано в РФ терористичною, а також, посилаючись на статтю Радіо Свобода, не вказала, що цю організацію визнано “іноземним агентом”.

У березні 2024 року підконтрольний РФ Київський районний суд у Сімферополі оштрафував правозахисницю та журналістку Лутфіє Зудієву на 2500 рублів (1 тис. гривень). Протокол на неї за статтею про “зловживання свободою масової інформації” склав співробітник російського “Центру протидії екстремізму” (ЦПЕ) Роман Філатов.

За словами Зудієвої, суд ухвалив рішення без її участі та не розглянув письмових заперечень в адміністративній справі. Вона вважає, що не є суб'єктом правопорушення і як фізична особа не зобов'язана була виконувати вимоги, а начальник відділу ЦПЕ в Криму Руслан Шамбазов фактично прирівняв її особисту фейсбук-сторінку до зареєстрованого медіа.

У квітні 2024 року окупаційний суд Криму оштрафував кримськотатарську правозахисницю та громадянську журналістку Лутфіє Зудієву, визнавши винною в “зловживанні свободою масової інформації”. 

В окупованому Криму жінку арештували через герб України в соцмережі

08.05.2024 Окупаційний Кіровський районний суд Криму арештував на п’ять діб та оштрафував на 35 тисяч рублів (близько 15 тис. гривень) жительку міста Старий Крим, звинувативши в “публічній демонстрації нацистської символіки та дискредитації збройних сил Росії”.

Про це повідомляє пресслужба окупаційного суду.

За даними суду, 64-річна місцева жителька зі своєї особистої сторінки в соціальній мережі “Однокласники” розміщувала публікації, на яких зображено герб України. В РФ це вважається символікою організації українських націоналістів, діяльність якої заборонено на території Росії.

У суді наполягають, що жінка визнала провину.

Як повідомляв ІМІ, окупаційний Ленінський районний суд Севастополя оштрафував жителя міста за коментар у соцмережі про знищення флагмана Чорноморського флоту, крейсера “Москва”. Коментар чоловік залишив в одній із груп російської соціальної мережі “ВКонтакте” у квітні 2022 року.

В РФ громадянського журналіста з Криму Сулейманова поставили на облік за "схильність до втечі та нападу"

29.05.2024 Громадянського журналіста Руслана Сулейманова, засудженого до 14 років ув'язнення, поставили на профілактичний облік у в'язниці Верхньоуральська Челябінської області за “прихильність до екстремістської ідеології, схильність до втечі та нападу”, повідомляє громадська ініціатива “Кримська солідарність” із посиланням на дружину Руслана Ельзару Сулейманову.

За її словами, на профілактичний облік її чоловіка поставили одразу після етапування із СІЗО Новочеркаська. Він також отримав дві догани за те, що сидів на ліжку.

Нагадаємо, 27 березня 2019 року в Криму, у мікрорайонах Кам'янка та Строганівка Сімферополя, одночасно відбулися наймасовіші обшуки в будинках кримських татар. Через великий обсяг матеріалів спецслужби розділили кримінальну справу з 25 учасників на п'ять п'ятірок підсудних. Майже всі затримані були громадянськими журналістами чи громадськими активістами.

24 листопада 2022 року суддя, що головує, Південного окружного військового суду В'ячеслав Корсаков з колегією в складі Дениса Галкіна та Ігоря Шендрікова визнали кримськотатарських активістів, серед яких був Руслан Сулейманов, винними в терористичній діяльності та спробі захоплення влади. Енвера Аметова та Яшара Муєдінова засудили до 13 років колонії суворого режиму, а громадських журналістів Руслана Сулейманова, Рустема Шейхалієва та Османа Аріфмеметова – до 14 років. 

Чотири роки терміну політв'язні проведуть у в'язниці, а потім ще один рік у них буде обмеження у свободі пересування. Підсудні винними не визнали себе і вважають своє переслідування політичним.

Окупаційний суд Криму затвердив штраф громадянській журналістці Лутфіє Зудієвій за дописи про учасників "Білогірської групи"

05.06.2024 Окупаційний Київський районний суд Сімферополя розглянув апеляційну скаргу на штраф правозахисниці та журналістки Лутфіє Зудієвої та залишив рішення про притягнення її до адміністративної відповідальності чинним. 

Про це повідомила громадська ініціатива “Кримська солідарність” із посиланням на адвоката Зудієвої Еміля Курбедінова.

Адвокат назвав рішення апеляційної інстанції “очікуваним” та зауважив, що разом з підзахисною вони оскаржуватимуть його в касації.

“Я розумію, виходячи із судових засідань, матеріалів справи, що суд спирається на щось інше, але не на закон та чіткі порядки, встановлені у правовідносинах про публікації засобами масової інформації”, – заявив Курбедінов.

Він нагадав, що Лутфіє Зудієва як приватна особа в приватному каналі опублікувала інформацію про судові засідання в справі “Білогірської групи”.

“Держава в особі правоохоронних органів і судової інстанції, що підіграє їм, просто має намір зробити так, щоб жодна інформація для народу про такі гучні політичні судові процеси не була оголошена. Щоб люди мовчали й не говорили навіть факти, без жодного забарвлення”, – додав адвокат. 

Він додав: якщо касаційний суд також не змінить рішення щодо правозахисниці та громадянської журналістки, він має намір звернутися до міжнародних інстанцій.

Як повідомляв ІМІ, 22 лютого 2024 року представники російського “Центру протидії екстремізму” провели обшук у будинку Лутфіє Зудієвої. Після обшуку її відвозили до центру, але згодом відпустили. 

На неї склали протоколи щодо скоєння адміністративних правопорушень, передбачених частинами 2 та 2.1 ст. 13.15 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ (“зловживання свободою масової інформації”). Вона у своєму дописі на фейсбуці стосовно незаконного переслідування ймовірних учасників “Хізб ут-Тахрір” не зазначила, що цю організацію визнано в РФ терористичною, а також, посилаючись на статтю Радіо Свобода, не вказала, що цю організацію визнано “іноземним агентом”.

У березні 2024 року підконтрольний РФ Київський районний суд у Сімферополі оштрафував правозахисницю та журналістку Лутфіє Зудієву на 2500 рублів (1 тис. гривень). Протокол на неї за статтею про “зловживання свободою масової інформації” склав співробітник російського “Центру протидії екстремізму” (ЦПЕ) Роман Філатов.

За словами Зудієвої, суд ухвалив рішення без її участі та не розглянув письмових заперечень в адміністративній справі. Вона вважає, що не є суб'єктом правопорушення і як фізична особа не зобов'язана була виконувати вимоги, а начальник відділу ЦПЕ в Криму Руслан Шамбазов фактично прирівняв її особисту фейсбук-сторінку до зареєстрованого медіа.

У квітні 2024 року окупаційний суд Криму оштрафував кримськотатарську правозахисницю та громадянську журналістку Лутфіє Зудієву, визнавши винною в “зловживанні свободою масової інформації”. 

7 травня 2024 року Кримській правозахисниці та журналістці Лутфіє Зудієвій вручили застереження від окупаційного “Центру протидії екстремізму”.

КІБЕРЗЛОЧИНИ ЩОДО БЛОГЕРІВ

Невідомі зламали фейсбук-сторінку науковиці і блогерки, що пише про ризики будівництва вітряків у Карпатах

08.04.2024 Невідомі зламали фейсбук-сторінку науковиці і блогерки із Закарпаття Оксани Станкевич-Волосянчук, яка займається природоохоронною адвокацією та веде про це у соцмережі блог.

Про це повідомила на фейсбуці журналістка-розслідувачка Олена Мудра та розповіла деталі ІМІ.

Оксана Станкевич-Волосянчук є екологинею громадської організації “Екосфера” та викладачкою Ужгородського національного університету.

Її фейсбук-сторінку зламали після допису про ризики будівництва вітряків на найвищих полонинах Карпат. Її допис від 4 квітня стосувався доцільності заміни природних екосистем Закарпатської області на промислові зони, в яких планується концентрувати великі генеруючі потужності, зокрема сотні планованих вітряків, які розраховані на експорт і прибуток, а не на розвиток розподіленої електрогенерації. 

За пів дня допис набрав стрімкого поширення, а ввечері блогерка виявила, що більше не має доступу до своєї сторінки, на яку була встановлена двоетапна автентифікація. Кожну спробу входу зустрічало повідомлення системи про тимчасове обмеження облікового запису, оскільки “підключений обліковий запис Instagram порушує правила”. 

Система пропонувала увійти у підключений обліковий запис Instagram для подачі апеляційної скарги. При чому, за словами Оксани Станкевич-Волосянчук, сторінки Instagram вона не має. 

До відновлення доступу до фейсбук-сторінки долучились фахівці з цифрової безпеки. Відомо, що оперативна група спільноти Facebook вже відреагувала і зв’язалась із Оксаною. 

Оксана Станкевич-Волосянчук пов’язує взлам сторінки із своєю професійною та громадською діяльністю. 

“Мій пост вчергове за кілька годин набув стрімкого поширення мережею. У своїх публікаціях я завжди даю аналіз на основі офіційних та відкритих джерел, тому аргументи типу “ви працюєте на газпром і Росію” чи “весь світ будує ВЕС, а ви проти” – не працюють. Бо ми не проти розвитку вітроенергетики, ми за доцільність та оптимальне просторове планування будівництва таких об’єктів, адже у справі збереження клімату охорона та збереження природних екосистем є головним завданням, а розвиток відновлювальної енергетики – допоміжним. Думаю, що сприйняття аудиторією тез, висловлених у публікації та миттєве її поширення, врешті, розізлило наших опонентів. До вечора моя сторінка була заблокована”, – розповідає про подію науковиця і блогерка. 

Як зазначає Олена Мудра, на Закарпатті бізнес-структури, пов’язані із колишнім народним депутатом Максимом Єфімовим, збираються забудувати вітропарками загальною потужністю понад 500 МВт одні із найвищих хребтів Українських Карпат – Полонина Руна, Лютянська Голиця та Верховинський Вододільний хребет, які є цінними природними територіями та об’єктами Смарагдової мережі України. Кредитувати будівництво ВЕС планує державний “Ощадбанк”, у свою чергу залучивши кредити ЄБРР. 

З початку 2024 року, паралельно з процедурою обговорення містобудівної документації будівництва 30-ти вітряків на полонині Руна, у Закарпатті стартувала широка кампанія проти забудови високогір’я вітряками. Громадськість просить відмовитись від проєктів на хребтах і знайти альтернативні місця для ВЕС на вже урбанізованих територіях. Однак застереження експертів ігноруються бізнесом, а влада цілковито підтримує будівництво у горах.

ЦЕНЗУРА І ТИСК КОРПОРАЦІЙ

Перший Житомирський відновив можливість публікувати свої матеріали на платформах Meta

30.04.2024 Декілька місяців знадобилося команді видання “Перший Житомирський”, щоб відновити можливість постити посилання на свої матеріали на сторінках Facebook, Instagram, WhatsApp та Messenger. 

Про це представниці Інституту масової інформації в Житомирській області повідомив головний редактор інтернет-видання Костянтин Кас’ян.

Восени Facebook видалив усі публікації з посиланням на сайт і обмежив можливість публікувати нові дописи з лінком. За словами головного редактора, це суттєво знизило відвідуваність сайту. Після тривалого періоду переговорів і звернень до служби підтримки блокування було скасовано, і раніше видалений контент автоматично відновився.

Головний редактор зазначив, що комунікація зі службою підтримки – досить складний процес.

“Ті консультанти, які виходять з тобою на зв'язок, кажуть тобі лише те, що ви звернулися не туди, ми відповідаємо за інші питання. І на прохання дати чіткі інструкції, куди звертатися, конкретної відповіді вони не дають, лише “пишіть у службу підтримки”, – розповів Костянтин Кас’ян.

За період блокування редактор багато разів звертався до техпідтримки, раз у раз повторюючи одні й ті самі дії і виконуючи інструкції консультантів.

“На запитання про конкретні причини блокування отримували відповідь, що це, ймовірно, через те, що ми публікували матеріали про війну, що політикою Facebook сприймається як суперечливий контент. Треба розуміти, що це не точна причина, а лише одна з можливих. Треба додати, що кожен з консультантів, хто з вами спілкується, переглядає сайт і в розмові вам каже, що не бачить видимих причин для таких обмежень, але, на жаль, у їхніх силах лише створити запит до служби модераторів, які перевіряють сайти та можуть зняти обмеження”, – пояснює Костянтин.

У період блокування журналісти продовжували вести Facebook-сторінку, публікуючи там новини й фото без лінків на сайт, але на цьому проблеми не закінчилися.

“Після обмеження певних функцій ваша сторінка зазнає ретельнішої перевірки та контролю, платформа часто видаляє пости, які були нейтральними, не містили посилання і не порушували жодних стандартів спільноти (наприклад, пост про історію водонапірної вежі в місті та її фото), мотивуючи це рішення порушенням стандартів спільноти щодо спаму. Варто зазначити, що пости видаляє програма, яка працює за певним алгоритмом, а не жива людина, і конкретних причин видалення ви не дізнаєтеся”, – розповів Костянтин. 

Він зазначив, що на такі дії він подавав апеляцію і додатково звертався до техпідтримки Facebook з вимогою відновити публікацію. Часто після перевірки такі публікації відновлювали.

Редактор Першого Житомирського вважає, що в розв'язанні такого питання важливий людський фактор. Він зауважив, що деякі консультанти механічно відповідають за скриптом, не заглиблюючись у проблему, тоді як інші виявляють емпатію та докладають зусиль для допомоги.

“Так, фахівчиня, яка спілкувалася зі мною приблизно в грудні, склала повторний запит на службу модераторів, де описала, що це новинний сайт, який не становить жодних загроз, не розпалює міжнаціональну ворожнечу і т. д. Тобто не порушує політику платформи. Цей запит розглядався декілька місяців. У квітні я ще раз звернувся до служби підтримки. І цього разу фахівчиня знову створила запит на службу модераторів.

Якщо чесно, я вже не очікував позитивного результату, ще й такого швидкого, але після спілкування та створення запиту, через годину, остання працівниця компанії, яка зі мною спілкувалася з цього питання, написала: “Оскільки URL-адреса здається доброякісною, ми її розблокували. Ви можете продовжити ділитися нею на Facebook та Instagram без проблем. Будь-який раніше опублікований вміст із видаленою нашою автоматизацією URL-адресою було автоматично відновлено”, – розповів Костянтин.

Підсумовуючи, редактор радить медійникам, які стикаються з подібною проблемою, запасатися терпінням, вести перемовини зі службою підтримки й навіть у разі відмови повторювати спроби відновити доступ.

Facebook почав видаляти пости з лотами аукціону "Медіа-кава"

10.05.2024 Facebook почав видаляти в групі благодійного аукціону “Медіа-кава” дописи з опублікованими лотами, завдяки яким збирають гроші на підтримку військових Сил спеціальних операцій Збройних сил України. 

Про це повідомив представниці Інституту масової інформації у Волинській області журналіст і волонтер Мирослав Ватащук, який створив цей аукціон. 

Нагадаємо, завдяки аукціону люди можуть придбати кавування з відомими медійниками та медіамейкерами або ж придбати різні речі, які виставляють у групі. 

“Facebook почав активно видаляти дописи в групі “Медіа-кави” з лотами починаючи із 6 травня. Соцмережа пояснює, що це нібито спам. Дописи, що були видалені, – я оскаржував такі дії, і Facebook через певний час їх відновлював. Якщо соцмережа продовжить блокувати чи заблокує, не дай Бог, групу чи взагалі заблокує мій акаунт, то доведеться перебиратися на альтернативну платформу, якою наразі є Telegram”, – розповів Мирослав. 

Після кількох видалених лотів він створив резервну платформу “Медіа-кави” в Telegram.

Заступник директора ЦЕДЕМ Ігор Розкладай (організація, яка є довіреним партнером Meta) зазначив, що 8 травня надіслав скаргу до Facebook. З його слів, ймовірно, алгоритми Facebook сприймають ці пости як шахрайські, можливо через згадку про гроші та оплату. 

“Медіа-кава” швидко з регіонального проєкту зросла до національного рівня. Перший каволот після повномасштабного вторгнення Росії в Україну з’явився 10 травня 2022 року. 

Станом на сьогодні найдорожчим лотом є кавування більш ніж за мільйон гривень з журналістом “Української правди” Михайлом Ткачем. У жовтні 2023 року п’ятеро учасників оплатили можливість зустрітися та випити кави з журналістом.

Liked the article?
Help us be even more cool!