ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

З початку року ІМІ зафіксував чотири основні тенденції щодо діяльності блогерів в Україні

27.03.2024, 10:00
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

У першому кварталі 2024 року експерти Інституту масової інформації зафіксували чотири основні тенденції, пов'язані з діяльністю блогерів в Україні: 

  • злочини, скоєні Росією на окупованих територіях України: незаконне затримання, арешти незалежних блогерів, відмова в наданні медичної допомоги;
  • виявлення і передання до суду справ блогерів, що здійснювали пропаганду війни та агресивної російської дезінформації в Україні;
  • виявлення блогерів, які порушували законодавство щодо воєнного стану (оприлюднення відео наслідків російських обстрілів);
  • цензура та блокування щодо блогерів з боку приватних корпорацій – власників соціальних мереж.

Такими є результати моніторингу ІМІ “Барометр блогосфери”. 

Окупаційна влада Криму продовжує тиск на цивільних журналістів та блогерів. Уже ув'язненим медійникам російська влада відмовляє в медичній допомозі. Так, Ірину Данилович у російській колонії позбавили можливості приймати необхідні ліки, без яких вона зазнає тяжких нападів головного та вушного болю, про що повідомив її батько Броніслав Данилович.

Засуджений РФ до 12 років Амет Сулейманов, який потребує заміни серцевого клапана, майже рік не отримує меддопомоги. Сулейманов зараз перебуває в російській в'язниці “Владимирский централ”, куди його етапували з Криму. Ще один цивільний журналіст Рустем Шейхалієв – йому в російській тюрмі відмовили в шпиталізації до лікарні після огляду.

Крім того, окупаційна влада Криму продовжує затримувати, арештовувати та штрафувати кримськотатарських медійників. 

Так, 5 березня 2024 року підконтрольний РФ Київський районний суд Сімферополя заарештував до 4 травня громадянського журналіста “Кримської солідарності” Рустема Османова. Його затримали після хвилі масових обшуків у будинках 10 кримських татар. Російські силовики звинуватили всіх затриманих 5 березня кримських татар в участі в терористичній організації. Рустем Османов регулярно відвідував судові засідання, допомагав сім'ям кримських політв'язнів. Раніше його затримували російські силовики та притягували до адміністративної відповідальності за вияв солідарності зі своїми засудженими одновірцями.

Цей же суд у березні оштрафував журналістку Лутфіє Зудієву за статтею про “зловживання свободою масової інформації”. У лютому її затримували на певний час. Вона у своєму дописі на фейсбуці стосовно незаконного переслідування ймовірних учасників “Хізб ут-Тахрір” не зазначила, що цю організацію визнано в РФ терористичною, а також, посилаючись на статтю Радіо Свобода, не вказала, що цю організацію визнано “іноземним агентом”.

Крім того, експерти ІМІ зафіксували блогерів-пропагандистів, які закликали до захоплення всієї території України, дискредитували Сили оборони, заперечували та виправдовували війну РФ проти України, поширювали російську пропаганду, що мала дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію в Україні, розпалювали релігійну ненависть, а також коригували обстріли українських міст і закликали капітулювати.

Зокрема, Служба безпеки України повідомила про підозру проросійському блогеру та колишньому очільнику забороненої партії “Держава” Дмитру Васильцю, який ще до початку повномасштабного вторгнення РФ переїхав до Москви, де публічно підтримав агресивну війну проти України. 

Також СБУ викрила в Києві агентурну мережу росіян, яка проводила інформаційні диверсії на замовлення ФСБ РФ. Серед ключових фігур – очільник столичного храму УПЦ МП. Представники мережі продукували та поширювали прокремлівські наративи й провокативні повідомлення, які мали дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію та розпалювати релігійну ненависть в Україні.

До моніторингу ІМІ ввійшли випадки порушень з боку блогерів українського законодавства, коли вони поширювали в соцмережах інформацію про російські обстріли українських міст. Якщо торік такі випадки були масові, то за три місяці цього року ІМІ фіксує досить незначну кількість. Експерти ІМІ не відкидають, що, можливо, заклики правоохоронців та Збройних сил України не публікувати такої інформації та повідомлення про відповідальність за це все ж вплинули на українців.

Також з початку року ІМІ зафіксував і цензуру з боку інтернет-корпорації Meta, яка блокує контент українських медіа в соцмережах Facebook та Instagram. Нагадаємо, національні та регіональні редакції українських медіа регулярно стикаються з блокуванням своїх постів про перебіг російського вторгнення в Україну.

Зокрема, Facebook учергове заблокував допис журналістки, документаторки воєнних злочинів “Свідчить Україна – The Reckoning Project” Ганни Мамонової про збір на дрони для військових, які воюють поблизу Роботиного (Запорізька область). Як і попередніх разів, Facebook видалив допис із формулюванням “мова ненависті” й нібито через порушення правил соцмережі.

Пізніше Facebook видалив два дописи Мамонової про збір для українських радіорозвідників. Аргументувала соцмережа видалення “мовою ненависті” й нібито порушенням правил соцмережі.

Ця ж соцмережа видалила допис журналіста Євгена Спіріна про неприпустимість стеження за співробітниками Bihus.Info зокрема та про неприпустимість заважання журналістській діяльності загалом. Адміністратори соцмережі видалили допис із формулюванням “образливий для групи людей”.

Крім того, Meta повідомила, що назавжди видалила Instagram-сторінку платформи пам’яті “Меморіал” з історіями 5 440 українців, яких убили російські окупанти. З жовтня до грудня сторінки “Меморіалу” блокували чотири рази. Проте після оскарження відновили Instagram-сторінку.

З переліком конкретних кейсів можна ознайомитися нижче:

ТИСК ОКУПАЦІЙНОЇ ВЛАДИ НА БЛОГЕРІВ

В окупованому Криму чоловіка оштрафували через коментар про крейсер "Москва"

10.01.2024 Окупаційний Ленінський районний суд Севастополя оштрафував жителя міста за коментар у соцмережі про знищення флагмана Чорноморського флоту, крейсера "Москва", повідомляє проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії.

Коментар чоловік залишив в одній із груп російської соціальної мережі "ВКонтакте" у квітні 2022 року.

"Публічний текст, що містить нецензурну лайку, а також формулювання "дно россеянское", залишався на сторінці спільноти щонайменше до листопада 2023 року і був зафіксований в акті огляду інтернет-ресурсу", – зазначає видання ForPost, на публікацію якого звернуло увагу Крим.Реалії.

За підсумками розгляду справи російський суд оштрафував автора повідомлення на 30 тисяч рублів.

У виданні нагадали, що крейсер "Москва", який брав участь у війні з Україною, затонув 13 квітня 2022 року. Військове командування України та Пентагон повідомили, що корабель був уражений українськими ракетами. Російська сторона це заперечує, називаючи загибель крейсера наслідком пожежі, що призвела до детонації боєприпасів. Як стверджували в міноборони Росії, екіпаж, штатна чисельність якого понад 500 осіб, був евакуйований. У листопаді 2022 року суд в окупованому Севастополі визнав загиблими 17 військовослужбовців із крейсера "Москва".

У російській тюрмі відмовили в шпиталізації громадянському журналісту Шейхалієву

23.01.2024 Тюремні медики відмовилися госпіталізувати громадянського журналіста Рустема Шейхалієва до лікарні після огляду, передає "Кримська солідарність".

"Рустем сказав, що співробітники медсанчастини не доводили стовпчик тиску до потрібної висоти й у такий спосіб він показував тиск, який вважається нормальним", – розповіла юристка Ліля Гемеджі зі слів ув'язненого.

16 січня він планував узяти участь у засіданні з розгляду апеляційної скарги на вирок через відеоконференцзв'язок із СІЗО №3 Новочеркаська. Однак під час засідання в нього почалася сильна кровотеча з носа. Його відвезли до медсанчастини, але потім повернули до камери. Про це політв'язень повідомив захисниці Лілі Гемеджі на наступному судовому засіданні.

Фельдшер, якого викликали Шейхалієву на минулому засіданні, зафіксував високий артеріальний тиск під час кровотечі з носа. Йому поставили укол, але в шпиталізації відмовили. Можливості провести обстеження та призначити необхідний протокол лікування йому не надали.

Раніше Рустем Шейхалієв просив тюремних медиків зробити йому електрокардіограму: він підозрює, що має серцеву недостатність.

27 березня 2019 року в Криму, в мікрорайонах Кам'янка та Строганівка Сімферополя, відбулися наймасовіші обшуки в будинках кримських татар. Через величезний обсяг матеріалів силовики розділили кримінальну справу з 25 учасників на п'ять п'ятірок підсудних. Майже всі затримані були громадянськими журналістами чи громадськими активістами.

24 листопада 2022 року суддя, що головує, Південного окружного військового суду В'ячеслав Корсаков з колегією в складі Дениса Галкіна та Ігоря Шендрікова визнали кримськотатарських активістів винними в терористичній діяльності та спробі захоплення влади. Енвера Аметова та Яшара Муєдінова засудили до 13 років колонії суворого режиму, а громадянських журналістів Руслана Сулейманова, Рустема Шейхалієва та Османа Аріфмеметова – до 14 років. Чотири роки політв'язні проведуть у в'язниці, а потім ще один рік будуть обмежені у свободі пересування. Підсудні винними не себе визнали й вважають своє переслідування політичним.

Ірину Данилович у російській колонії позбавили можливості приймати ліки – батько журналістки

06.02.2024 Громадянську журналістку з Криму Ірину Данилович у російській колонії позбавили можливості приймати необхідні ліки, без яких вона зазнає тяжких нападів головного та вушного болю. Про це Крим.Реалії повідомив її батько Броніслав Данилович.

За його інформацією, у колонії на роздавання ліків відведено лише 90 хвилин щовівторка і щочетверга. За цей час обслуговується лише 20–30 осіб з черги в кілька сотень ув'язнених.

“За можливість бути в прохідній частині черги та отримати ліки серед хворих періодично відбуваються бійки. Ірина в цьому не бере участі й уже кілька місяців позбавлена доступу до медикаментів, які їй виписали лікарі, які ми регулярно відправляємо в посилках. Це просто садизм якийсь”, – повідомив Данилович.

Також він повідомив про погані санітарно-гігієнічні умови в колонії. Зокрема, немає гарячої води, і тисяча жінок-в'язнів не можуть нормально помитися. 

Крім того, недостатнє очищення посуду для їжі впливає на зростання кишкових захворювань у в'язнів, лікуванням яких ніхто не займається, зазначає Броніслав Данилович.

Як повідомляв ІМІ, раніше правозахисна організація ZMINA з посиланням на висновки незалежних експертів заявила, що незалежна експертиза медобстеження ув'язненої Росією кримської громадянської журналістки Ірини Данилович виявила, що вона перенесла гострий отит, має неврологічні порушення та ураження головного мозку, а також, можливо, перенесла інсульт.

У серпні 2023 року батько Ірини Данилович Броніслав Данилович повідомив, що донька повністю втратила слух на ліве вухо і не отримує медичної допомоги.

Раніше її етапували до виправної колонії міста Зеленокумськ Ставропольського краю Росії. У листопаді 2023 року батько Ірини повідомив, що в колонії міста Зеленокумськ панує жахлива антисанітарія.

2 листопада 2023 року стало відомо, що Ірина Данилович, ще перебуваючи в СІЗО Сімферополя, перенесла інсульт.

29 червня 2023 року стало відомо, що підконтрольний Росії Верховний суд Криму змінив вирок (скоротив на місяць) Ірині Данилович, яку в грудні 2022 року засудили до семи років позбавлення волі за звинуваченням у зберіганні вибухового пристрою. 

Ірину Данилович російські силовики заарештували 29 квітня 2022 року в окупованому Криму. Її затримали, коли вона їхала з роботи дорогою з Коктебеля до Феодосії. У її будинку в селі Владиславівка провели обшук, вилучили телефон і ноутбук. Данилович працювала медсестрою і вела сторінку в соцмережах, а також кілька блогерських колонок, присвячених правам медпрацівників і проблемам охорони здоров’я на окупованому півострові.

Засуджений РФ кримський журналіст майже рік не отримує меддопомоги – родичі політв'язнів

07.02.2024 Засуджений РФ до 12 років громадянський журналіст із Криму Амет Сулейманов, який потребує заміни серцевого клапана, майже рік не отримує медичної допомоги. Про це повідомляє Крим.Реалії з посиланням на Об'єднання родичів політв'язнів Кремля.

Сулейманов зараз перебуває в російській в'язниці “Владимирский централ”, куди його етапували з Криму. 

У листопаді 2023 року його сім'я зібрала для нього посилку – ліки, шприци, пігулки, яких мало вистачити на два місяці. Але посилку повернули назад дружині Амета, Лілі Люмановій. Препарати в посилці були призначені насамперед для підтримки серця Сулейманова. Відсутність підтримувальної терапії та суворі умови утримання загрожують його життю.

Понад місяць сім'я Сулейманова не отримує від нього листів. 17 січня 2024 року мало відбутися судове засідання в його справі, яке було вчергове перенесено через продовження медичної експертизи Сулейманова, зазначає представництво Президента України в Автономній Республіці Крим.

Про історію Амета Сулейманова

Як повідомляв ІМІ, Амет Сулейманов – громадянський журналіст із групи “Кримська солідарність”, який висвітлював обшуки й затримання кримських татар після окупації Криму РФ у 2014 році.

29 жовтня 2021 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Амета Сулейманова до 12 років позбавлення волі за ст. 205.5 КК РФ (“участь у діяльності терористичної організації”) через причетність, за версією ФСБ РФ, до ісламської організації “Хізб ут-Тахрір”.

5 квітня 2023 року вирок Амету набув чинності й російські силовики забрали його з дому для відбування покарання. 

Амет Сулейманов страждає на артеріальну та мітральну недостатності серця. Йому рекомендували зробити операцію із заміни серцевого клапана. У СІЗО його здоров’я продовжувало погіршуватися. Серцева недуга Сулейманова входить до урядового переліку захворювань, наявність яких перешкоджає утриманню під вартою. Рідні Амета переконані, що перебування чоловіка за ґратами може стати для нього смертельним.

29 серпня 2023 року уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що Амета Сулейманова, який потребує термінової операції (заміни серцевого клапана), попри погіршення стану здоров’я етапували із СІЗО-2 Сімферополя до російської колонії.

4 вересня 2023 року Парламентська асамблея Ради Європи закликала російську владу звільнити Амета Сулейманова, якого попри серйозні проблеми зі здоров’ям етапували СІЗО-2 Сімферополя до російської колонії.

Громадянську журналістку Лутфіє Зудієву затримували в окупованому Криму

22.02.2024 Окупанти в Криму приходили з обшуком до активістки "Кримської солідарності" громадянської журналістки Лутфіє Зудієвої. Після обшуку її відвозили до центру протидії екстремізму, але згодом відпустили.

Про це повідомляє громадська ініціатива "Кримська солідарність".

Зранку до її будинку під'їхало авто без номерів. З нього вийшли четверо окупантів у масках і пішли до будинку. Вони не відповіли на питання, що відбувається. На прохання батьків впустити сина до будинку окупанти не реагували та виштовхали літню жінку.

Правоохоронці знімали людей, які прибули на місце обшуку.

Згодом на місце обшуку прибули адвокати Еміль Курбедінов і Едем Семедляєв. Вони намагалися пройти до будинку, але їх не пропустили.

Після незаконного обшуку окупанти вивели Лутфіє Зудієву з дому.

За словами окупантів, вони повезли її до центру протидії екстремізму.

"Сьогодні о 6-й ранку я прокинувся від тупоту. Подивившись на камеру, я зрозумів, що це співробітники правоохоронних органів. Перестрибнувши через паркан, вони відчинили хвіртку і ввійшли у двір. Вони голосно стукали у двері. Я попросив почекати, бо ми вдягалися. Вони показали ухвалу Київського районного суду, про те, що в нас проводитиметься обстеження. Але практично вони провели обшук, вони скрізь копали, змусили витягувати речі, щоб їх оглянути", – прокоментував чоловік активістки, Сейтасан Чикієв.

Окупанти, які проводили обшук, вилучили в будинку Лутфіє Зудієвої реєстратор відеоспостереження, всі телефони, флеш-накопичувачі та ноутбук.

Згодом Лутфіє Зудієву відпустили з центру протидії екстремізму.

На неї склали протоколи щодо скоєння адміністративних правопорушень, передбачених частинами 2 та 2.1 ст. 13.15 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ (зловживання свободою масової інформації). Йдеться про те, що у своєму дописі на Facebook стосовно незаконного переслідування ймовірних учасників Хізб ут-Тахрір вона не зазначила, що ця організація визнана в РФ терористичною, а також за те, що, посилаючись на статтю “Радіо Свобода”, вона не вказала, що ця організація визнана “іноземним агентом”, згідно із законодавством РФ, пише ZMINA.

Як повідомляв ІМІ, у червні 2023 року Лутфіє Зудієву вже затримували окупанти. Тоді її оштрафували на 12 тисяч рублів. 

Окупаційний суд у Криму заарештував громадянського журналіста Рустема Османова

06.03.2024 Підконтрольний РФ Київський районний суд Сімферополя заарештував до 4 травня громадянського журналіста “Кримської солідарності” Рустема Османова. Таке рішення окупаційний суд ухвалив 5 березня, повідомляє Крим.Реалії.

Він перебуватиме в СІЗО. Засідання відбулось у закритому режимі. 

Вранці 5 березня в Криму відбулася хвиля масових обшуків у будинках кримських татар. У Бахчисараї слідчі дії провели в активістів “Кримської солідарності”, а в Джанкойському районі – в релігійних діячів. Загалом обшуки відбулися в будинках 10 кримських татар.

Після обшуків ФСБ РФ затримала не менш ніж п'ять осіб, серед яких – колишній імам Ремзі Куртнезіров. Він має інвалідність другої групи.

Російські силовики звинуватили всіх затриманих 5 березня кримських татар в участі в терористичній організації.

Рустем Османов регулярно відвідував судові засідання, допомагав сім'ям кримських політв'язнів. Раніше його затримували російські силовики та притягували до адміністративної відповідальності за вияв солідарності зі своїми засудженими одновірцями.

Окупаційний суд Криму оштрафував журналістку Лутфіє Зудієву

21.03.2024 Підконтрольний РФ Київський районний суд у Сімферополі оштрафував на 2500 рублів (1 тис. гривень) правозахисницю та журналістку Лутфіє Зудієву за статтею про “зловживання свободою масової інформації”, повідомляє “Кримська солідарність”.

Співробітник російського “Центру протидії екстремізму” (ЦПЕ) Роман Філатов склав на неї протокол за “поширення в засобах масової інформації інформації про іноземних агентів або матеріалів, які вони виробляють, без вказівки на статус іноземного агента”.

За словами Зудієвої, суд ухвалив рішення без її участі та не розглянув письмових заперечень в адміністративній справі. Вона вважає, що не є суб'єктом правопорушення і як фізична особа не зобов'язана була виконувати вимоги, а начальник відділу ЦПЕ в Криму Руслан Шамбазов фактично прирівняв її особисту фейсбук-сторінку до зареєстрованого медіа.

“Через ДТП в дорозі та затори я запізнилася на кілька хвилин. Попередила суддю через захисника, але вона чомусь розцінила це як неповагу до суду. Усі свої аргументи, які готувала на засідання та не озвучила, я викладу в апеляційній скарзі”, – сказала Зудієва.

Вона заявила, що притягнути до адміністративної відповідальності за частиною 2.1 ст. 13.15 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ (КпАП) можна лише або редакцію медіа, або засновника медіа, а також головного редактора чи іншу посадову особу.

Під час засідання адвокат Еміль Курбедінов заявив клопотання про визнання адміністративного протоколу неприпустимим доказом, а також припинення адміністративного провадження. 

“Співробітники ЦПЕ, відповідно до закону, не мали права порушувати цю справу за цією частиною статті 13.15 КпАП РФ. Саме орган, уповноважений у сфері нагляду за засобами масової інформації, має складати цей протокол та передавати його до судових органів для розгляду”, – розповів після засідання Курбедінов.

Київський райсуд із цими доводами захисника не погодився. Засідання тривало вісім хвилин.

Нагадаємо, 22 лютого 2024 року представники російського “Центру протидії екстремізму” провели обшук у будинку Лутфіє Зудієвої. Після обшуку її відвозили до центру, але згодом відпустили. 

На неї склали протоколи щодо скоєння адміністративних правопорушень, передбачених частинами 2 та 2.1 ст. 13.15 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ (“зловживання свободою масової інформації”). Вона у своєму дописі на фейсбуці стосовно незаконного переслідування ймовірних учасників “Хізб ут-Тахрір” не зазначила, що цю організацію визнано в РФ терористичною, а також, посилаючись на статтю Радіо Свобода, не вказала, що цю організацію визнано “іноземним агентом”.

Низка українських правозахисних організацій закликала українську владу розслідувати проведення незаконного обшуку та затримання в окупованому Росією Криму громадської активістки, правозахисниці та громадянської журналістки Лутфіє Зудієвої.

Лутфіє Зудієва є громадською активісткою, правозахисницею та журналісткою, яка висвітлює судові процеси та масові обшуки в Криму, підтримує родини політв’язнів.

ПРОПАГАНДА ВІЙНИ ТА АГРЕСИВНА РОСІЙСЬКА ДЕЗІНФОРМАЦІЯ 

СБУ затримала в Полтаві керівника проросійської ГО, який писав замовні статті для російських видань

05.01.2024 Служба безпеки України затримала в Полтаві підозрюваного в державній зраді мешканця Полтави, який готував замовні статті для російських інтернет-видань. Про це повідомляється на сайті СБУ.

За даними спецслужби, затриманий за вказівкою служби зовнішньої розвідки РФ проводив інформаційні диверсії проти України. Зокрема, фігурант під псевдонімами Андрій Уваров, Ігор Логінов та Петро Жарков підготував понад 60 замовних публікацій для російських інтернет-видань “Одна Родіна” та “Фонд стратегічної культури”. Ці інформресурси, зазначає СБУ, функціонують як міжнародні рупори Кремля для поширення ворожої пропаганди на західні країни. 

У своїх публікаціях, зазначає СБУ, затриманий “відбілював” повітряні російські атаки по цивільній інфраструктурі України. Зокрема, йдеться про замовні матеріали щодо ворожих ударів по торговельному центру в Кременчуці, багатоквартирному будинку в Дніпрі та масованих обстрілах енергооб’єктів у Києві. Також він дискредитував командування та бійців українських військ перед іноземними партнерами. 

За свою роботу фігурант отримав від російських кураторів майже 250 тис. гривень.

За даними слідства, мешканець Полтави виявився ідеологічним прихильником рашизму, який підтримував збройну агресію РФ. Він створив та очолив у Полтаві прокремлівську громадську організацію під назвою “Російська громада Полтавщини”. Так він потрапив до поля зору російської розвідки, яка дистанційно залучила його до негласної співпраці.

СБУ повідомила затриманому про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:  ⁠ч. 2 ст. 111 (державна зрада) та  ⁠чч. 2, 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).

Зловмиснику загрожує довічне ув’язнення.

У Миколаєві СБУ повідомила про підозру фрилансерці, яка вигадувала антиукраїнські фейки

15.01.2024 У Миколаєві співробітники Служби безпеки повідомили про підозру в зазіханні на територіальну цілісність і недоторканність України жінці, яка вигадувала антиукраїнські меседжі та поширювала їх у російських Telegram-каналах.

Про це повідомила пресслужба ГУ СБУ в Миколаївській області.

За даними слідства, авторкою фейків виявилася 42-річна місцева фрилансерка, яка ще до початку повномасштабного вторгнення РФ готувала замовні дописи для проросійських політсил. У такий спосіб вона потрапила до поля зору спецслужби РФ, яка влітку 2023 року дистанційно залучила жінку до співпраці.

На замовлення окупантів вона власноруч готувала фейкові дописи, в яких вихваляла агресивну політику Кремля та дискредитувала командування Сил оборони України.

"У таких публікаціях фігурантка намагалася максимально героїзувати російських окупантів і дезінформувати читачів про бойову обстановку на фронті та суспільно-політичну ситуацію в Україні", – зазначили в українській спецслужбі.

Підготовлені статті вона дистанційно погоджувала зі своїм куратором з ГРУ РФ, а потім поширювала їх через мережу спеціально створених Telegram-каналів.

Загальна аудиторія таких інтернет-ресурсів становила понад 50 тисяч користувачів.

Для виконання завдань російського ГРУ жінка отримувала від окупантів перелік актуальних тем, які мала висвітлювати в контексті вихваляння окупантів та дискредитації українських військових.

Для маскування незаконних дій вона періодично змінювала нікнейм та зображення в профілі, а також використовувала проксі-сервер для анонімізації.

За кожну публікацію підозрювана отримувала з Росії гроші, які надходили на її банківську картку.

СБУ затримала чотирьох агітаторів, які вихваляли удари по цивільним та закликали капітулювати

22.01.2024 Служба безпеки України повідомила про підозру чотирьом проросійським інтернет-агітаторам, які вихваляли російські атаки на цивільну інфраструктуру України та дискредитували командування Сил оборони. 

Про це повідомляється на сайті СБУ.

Агітатори діяли у різних регіонах України: в Одесі, Дніпрі, на Київщині та Черкащині. Фігуранти закликали до капітуляції перед РФ та розпалювали ненависть серед різних національних громад України.

Серед них – блогер з Одеси, який розмістив у ТікТок власне відео, в якому виправдовував повітряну атаку РФ на Харків 2 січня цього року. Тоді, нагадала спецслужба, окупанти вдарили по місту російськими ракетами типу “Іскандер”, що призвело до великої кількості загиблих та поранених місцевих жителів.

“Незважаючи на це, фігурант намагався “відбілити” воєнний злочин загарбників перед 12-тисячною аудиторією користувачів своєї сторінки. Того ж дня цей фейк вийшов в ефірі росТБ, звідки його підхопили пропагандистські інформресурси”, – зазначає СБУ.

На Київщині викрили місцеву жительку, яка через власні акаунти у фейсбуці і телеграм агітувала українців “скласти зброю” і не чинити спротив рашистам. Також, за даними СБУ, фігурантка використовувала інтернет-ресурси для поширення фейків про різні національні громади України.

На Черкащині місцевий житель, який ще мав посвідку на проживання в РФ, виступав на підтримку окупації Криму і частини територій Донецької та Луганської областей. Також він героїзував російських загарбників та заперечував їхні воєнні злочини в Україні.

У Дніпрі затримано координатора місцевого осередку прокремлівської організації “Народовладдя”, який від імені цієї організації публікував у соцмережах фейки щодо представників місцевих релігійних громад.

Всім фігурантам повідомлено про підозру за частинами 2 та 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників). 

Дії двох пропагандистів додатково кваліфіковано за ч. 1 ст. 161 (Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками).

Фігурантам загрожує до восьми років ув'язнення.

Організаторці проросійського телеграм-каналу, створеного під час окупації Балаклії, повідомили про підозру

29.01.2024 Поліція Харківщини повідомила про підозру в колабораціонізмі мешканці селища Козача Лопань, яка під час окупації міста Балаклія організувала роботу проросійського телеграм-каналу та готувала публікації в ЗМІ.

Про це повідомляється на сайті Національної поліції.

За даними слідства, 27-річна фігурантка в червні 2022 року погодилася на співпрацю з окупантами й уклала трудовий договір з незаконно створеною адміністрацією та обійняла посаду “завідувачки сектору внутрішньої політики тимчасової цивільної адміністрації Ізюмського району”. 

“Фактично вона здійснювала керівництво сектором внутрішньої політики, надавала вказівки підпорядкованим працівникам, організовувала роботу проросійського телеграм-каналу “Балаклійський телеграф”, готувала публікації в ЗМІ, брала участь у нарадах керівників відділів окупаційної влади, здійснювала організаційно-розпорядчі функції в незаконних органах влади”, – повідомляє поліція.

До моменту деокупації Балаклійщини фігурантка втекла до Росії з метою уникнення покарання, зазначає поліція.

Слідчі відділу поліції №1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області під процесуальним керівництвом Ізюмської окружної прокуратури заочно повідомили фігурантці про підозру в скоєнні злочину за ч. 5 ст. 111-1 (колабораційна діяльність) Кримінального кодексу. 

Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років із забороною обіймати певні посади або вести певну діяльність на строк від десяти до п’ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

До 15 років в'язниці заочно засуджено блогера-мільйонника, який наводив російські ракети на Миколаїв

02.02.2024 Підозрюваного у державній  зраді проросійського блогера Юрія Подоляку заочно суджен до 15 років тюремного ув’язнення. Про це повідомляє пресцентр СБУ.

Суд визнав його винним за п’ятьма статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 2 ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади);
  • ч. 1 ст. 110 (розповсюдження матеріалів із закликами до зміни меж території на порушення порядку, встановленого Конституцією України);
  • ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану);
  • ст. 436 (пропаганда війни);
  • ч. 2 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).

Подоляка переховується в Росії та називає себе “головним спікером” у війні проти України.

За даними слідства, з початку повномасштабного вторгнення РФ він регулярно виконує завдання російських спецслужб щодо проведення інформдиверсій. Для цього Подоляка створив власний ютуб-канал. який має понад 3 млн підписників.

Крім того, під його “авторством” діє прокремлівський телеграм-канал, а також сторінки у вконтакті та в популярних месенджерах.

“На цих інтернет-ресурсах Подоляка виправдовує захоплення української території та знищення цивільної інфраструктури України. Також він заперечував воєнні злочини рашистів у Бучі, а викриті факти масових убивств місцевих жителів називав “зрежисованими”, – зазначає СБУ.

Водночас Подоляка причетний до коригування масованих ракетно-артилерійських атак РФ на Миколаївщину. Для наведення російської зброї він формував власні мережі інформаторів на території південного регіону, зазначає спецслужба.

Юрій Подоляка є уродженцем міста Суми, але 2014 року він виїхав до Росії і розпочав там публічно поширювати фейки про суспільно-політичну ситуацію в Україні.

У вересні 2023 року Служба безпеки України повідомила про підозру в державній зраді Подоляці. За даними слідства, він коригував російські ракетні удари по Миколаєву на початку повномасштабного вторгнення РФ.

7 вересня 2022 року Сумська обласна прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт щодо Подоляки.

19 травня 2022 року правоохоронці повідомили йому про підозру в поширенні інформації, яка містить виправдовування збройної агресії російської федерації проти України (ч. 3 ст. 436-2 КК України).

У грудні 2023 року Юрій Подоляка заочно засудили до 12 років позбавлення волі за виправдовування збройної агресії РФ та колабораційну діяльність.

Закликала до держперевороту: на Черкащині викрили інтернет-агітаторку

05.02.2024 Служба безпеки викрила на Черкащині інтернет-агітаторку, яка публічно закликала до насильницького захоплення влади в Україні. 

Про це повідомляє пресслужба Управління СБУ в Черкаській області.

За даними правоохоронців, місцева жителька на своїй Facebook-сторінці закликала об’єднатись активістам, журналістам, волонтерам і військовим, іти на Київ і здійснити переворот в Україні.

"Окрім того, вона поширювала контент, у якому дискредитувала конституційний лад України та владу", – зазначили в СБУ.

Під час обшуків у жінки виявили мобільний телефон з доказами протиправної діяльності. Судово-лінгвістична експертиза підтвердила факти злочинних дій агітаторки.

Слідчі СБУ повідомили фігурантці про підозру за ч. 2 ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади) Кримінального кодексу України. Обвинувальний акт скеровано до суду.

У Києві судитимуть посадовицю, яка вела соцмережі Азарова

09.02.2024 У Києві судитимуть посадовицю районної державної адміністрації, яка координувала пропагандистську діяльність експрем’єр-міністра Миколи Азарова в його соцмережах, повідомив Офіс генпрокурора.

Обвинувальний акт щодо посадовиці до суду скерувала Київська міська прокуратура. Вона обвинувачується в закликах до насильницької зміни та повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України, виправдовування та визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України (ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 109, ч. 2 ст. 110, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 436-2 КК України).

За даними слідства, фігурантка працювала начальницею організаційного відділу в одній зі столичних райдержадміністрацій. Водночас разом зі спільниками вона координувала пропагандистську діяльність Азарова в його телеграм-каналі, а також на сторінках у соцмережах. Також обвинувачена організовувала антиукраїнські інтерв’ю та коментарі російським ЗМІ.

Співпрацю з експосадовцем жінка почала ще 2015 року і не припинила її ані після повномасштабного вторгнення до України, ані після ракетних обстрілів Києва. Антиукраїнські заяви експрем'єр-міністра в його телеграм-каналі вона готувала навіть у день початку повномасштабного вторгнення, ілюструючи допис фотографіями руйнувань столиці, встановило слідство

Відповідно до висновку експертиз, такі публікації містять публічний заклик до насильницької зміни встановленого в Україні конституційного ладу. 

Наразі обвинувачена перебуває під вартою.

Як повідомляв ІМІ, у січні 2024 року Офіс генпрокурора скерував до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні щодо Миколи Азарова. Восени 2023 року СБУ повідомила Азарову про підозру за чотирма статтями Кримінального кодексу України: ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану); ч. 2 ст. 28 та ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади, вчинені за попередньою змовою); ч. 2 ст. 110 (зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України); ч. 2 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).

Також СБУ викрила в Києві помічницю Азарова – чинну держслужбовицю однієї з районних адміністрацій Києва, яка писала тексти для його публічних виступів на росТБ. Вона адмініструвала телеграм- та ютуб-канали колишнього прем’єра, а також його особисті сторінки в соцмережах.

У Києві повідомили про підозру блогеру за антисемітські стріми з Бабиного Яру та заперечення війни

14.02.204 У Києві повідомили про підозру блогеру, який записував антисемітські відео на території історико-меморіального заповідника “Бабин Яр”, а потім викладав їх на власних сторінках у Facebook, Instagram та Youtube.

Про це повідомили Офіс Генпрокурора та СБУ.

За даними слідства, його висловлювання були спрямовані на розпалювання національної ворожнечі, ненависті та приниження національної честі й гідності єврейського народу. Також блогер заперечував збройну агресію РФ проти України.

Раніше підозрюваний у різних регіонах України проводив антиконституційні акції протесту та чинив супротив працівникам правоохоронних органів. Зокрема, у Києві на  Подолі він у 2020 році перевернув релігійну конструкцію “Ханукія”. За вказаними фактами на розгляді в Подільському та Дарницькому районних судах м. Києва перебувають обвинувальні акти.

Також обвинувальний акт щодо цього блогера перебуває в Ленінському районному суді Кропивницького. Він розмістив на власній Facebook-сторінці відеозапис, у якому демонстрував примірник книги, що містить заклики до насильницької зміни влади та до захоплення державної влади.

Киянину повідомлено про підозру за фактом порушення рівноправності громадян залежно від національної, регіональної належності та релігійних переконань, а також заперечення збройної агресії РФ проти України (ч. 1 ст. 161, ч. 2 ст. 436-2 КК України).

СБУ повідомила про підозру проросійському блогеру Дмитру Васильцю

16.02.2024 Служба безпеки України повідомила про підозру проросійському блогеру та колишньому очільнику забороненої партії “Держава” Дмитру Васильцю. Про це повідомили СБУ та Офіс генпрокурора. 

За даними правоохоронців, Василець, який є громадянином України, ще до початку повномасштабного вторгнення РФ переїхав до Москви, де публічно підтримав агресивну війну проти України.

Російську пропаганду, за даними правоохоронців, він поширював на своєму ютуб-каналі (50 тис. підписників) та телеграм-каналі (520 тисяч підписників).

“На цих ресурсах фігурант вихваляв режим, виправдовував повномасштабне вторгнення РФ і закликав до знищення нашої держави. Також він неодноразово виступав на підтримку Кремля під час масових пропагандистських заходів за участь представників вищого військово-політичного керівництва Росії”, – зазначає спецслужба.

Крім того, він закликав в ефірах центральних телеканалів РФ до захоплення державної влади та всієї території України.

Також Василець організував в РФ так звану “ініціативну групу зі скликання зборів українського народу”. Група назвала себе “народним представництвом” і закликала правоохоронців та держслужбовців перейти на їхній бік.

СБУ заочно повідомили Васильцю про підозру у виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії РФ проти України, а також закликів до насильницької зміни конституційного ладу та до захоплення державної влади (ч. 2 ст. 436-2, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 109 КК України).

Чим відомий Дмитро Василець

Інститут масової інформації писав, що киянин Дмитро Василець був одним з активних антивакцинаторів у час пандемії коронавірусу, співпрацював у цій сфері з антиукраїнськими особами – зокрема, Кирилом Стремоусовим.

У травні 2021 року Васильця, який був ще ведучим проросійського телеканалу КРТ, обрали головою проросійської партії “Держава”. Програма партії серед іншого передбачала ревізію законів, ухвалених після 21 лютого 2014 року, заборону громадських організацій, що фінансуються з-за кордону, та запровадження планової економіки. 

Крім того, партія “Держава” висунула одного з лідерів антивакцинаторського руху, директора інформагенції “Таврія ньюс” Кирила Стремоусова кандидатом у депутати по 184-му мажоритарному округу. 

Дмитро Василець вів антиукраїнську діяльність, за що навіть отримав реальний тюремний термін. В одному з відео навіть розповідав про необхідність впровадження путінських конституційних поправок в Україні.

У 2017 році суд визнав Васильця та його соратника винними у сприянні терористичній організації і засудив до дев’яти років позбавлення волі, проте апеляційний суд відпустив їх під домашній арешт.

За даними СБУ, Василець та його соратник тривалий час перебували на території так званої “ДНР”, де технічно сприяли трансляції телеканалу терористів “Новороссия ТВ” через інтернет.

Крім того, Дмитро Василець входив у 2015 році до громадської ради при Міністерстві інформаційної політики України. Проте 27 листопада 2015 року громадська рада МІП прийняла рішення про припинення його членства.

Також Дмитро Василець контактував з підозрюваними у державній зраді проросійськими блогерами Анатолієм Шарієм та Русланом Коцабою.

У Полтаві судитимуть голову проросійської ГО, який писав замовні статті для росмедіа

16.02.2024 Служба безпеки України завершила досудове розслідування стосовно затриманого на початку цього року псевдоексперта, який проводив інформаційні диверсії проти України.

Про це повідомляє Управління СБУ в Полтавській області на своїй фейсбук-сторінці.

За даними спецслужби, інформаційні диверсії підозрюваний робив за вказівкою служби зовнішньої розвідки РФ.

Зокрема, фігурант під псевдонімами Андрій Уваров, Ігор Логінов та Петро Жарков підготував понад 60 замовних публікацій для російських інтернет-видань “Одна Родіна” та “Фонд стратегічної культури”. 

Ці інформресурси, зазначає СБУ, функціонують як міжнародні рупори Кремля для поширення ворожої пропаганди на західні країни. 

Псевдоексперт у своїх публікаціях “відбілював” повітряні атаки росіян на цивільну інфраструктуру України. Крім того, він намагався штучно дискредитувати командування та бійців українських військ перед іноземними партнерами нашої держави.

Також він очолював прокремлівську громадську організацію під назвою “Російська громада Полтавщини” та підтримував збройну агресію РФ проти України.

Як повідомляв ІМІ, СБУ затримала псевдоексперта на початку 2024 року. Тоді йому повідомили про підозру за ч. 2 ст. 111 (державна зрада) та ч.ч. 2, 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).

Київському блогеру, що виступав на російському каналу “Звезда”, повідомили про підозру

20.02.2024 Служба безпеки України повідомила про підозру київському блогеру, який поширював матеріали з виправдовування війни РФ проти України, а його матеріали використовували російські пропагандисти.

Про це повідомили СБУ та Київська міська прокуратура.

За даними слідства, 39-річний блогер, який називає себе політичним аналітиком, поширював матеріали через свої акаунти у соцмережах Х, у Telegram (6,5 тис. підписників), на платформі YouTube (26,4 тис. підписників).

У матеріалах він заперечував збройну агресію РФ, дискредитував командування Сил оборони на користь країни-агресора. Також розповсюджував дезінформацію про суспільно-політичну ситуацію в Україні і таким чином намагався кинути тінь на міжнародний імідж України.

Зокрема, блогер переконував свою аудиторію, що повномасштабне вторгнення в Україну розпочав не Путін та Росія, а президент США, і загалом, у всьому що відбувається – окупація частини українських територій, численні ракетні обстріли України – винні США.

Його дописи та відеокоментарі поширювали основні російські телеканали та інтернет-видання, які створювали на їхній основі постановочні сюжети та провокаційні публікації, зазначає СБУ.

Загальна аудиторія цих медіа-майданчиків становила понад пів мільйона користувачів.

Також російські пропагандисти запрошували блогера на свої телеефіри, зокрема на канал міністерства оборони РФ “Звезда”.

Крім того, за даними слідства, фігурант ще до початку повномасштабного вторгнення Росії був постійним учасником ток-шоу на телеканалах Медведчука, де нав’язував аудиторії прокремлівські наративи щодо внутрішньої обстановки в Україні та зовнішнього курсу України.

Під час обшуків у помешканні проросійського блогера виявлено комп’ютери та мобільні телефони із доказами його підривної діяльності, зазначає СБУ

Блогеру повідомили про підозру за чч. 2, 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).

Солом'янський районний суд м.Києва обрав підозрюваному запобіжний захід у виді цілодобового домашнього арешту. Також за клопотанням прокурора йому заборонено користуватися власними сторінками у соціальних мережах та месенджерами.

Фігуранту загрожує до 8 років тюрми з конфіскацією майна.

СБУ затримала поплічницю Монтян, яка писала прокремлівські дописи для її телеграму

07.03.2024 Служба безпеки України повідомила про затримання чотирьох прокремлівських агітаторів у різних регіонах України. Серед фігурантів – поплічниця підозрюваної у публічній підтримці РФ у війні проти України адвокатки Тетяни Монтян.

Про це повідомила пресслужба СБУ.

За даними спецслужби, агітатори виправдовували збройну агресію РФ, закликали до захоплення всієї території України і дискредитували Сили оборони.

Поплічницею Монтян, зазначає СБУ, є 52-річна жительку Первомайська на Миколаївщині, яка дистанційно працювала адвокатку.

Фігурантка готувала для телеграм-каналу Монтян (понад пів мільйона підписників) псевдонаукові дописи про війну в Україні. У своїх публікаціях вона намагалась максимально “відбілити” повномасштабне вторгнення РФ, називаючи його “вимушеною реакцією Кремля”.

Ще трьох агітаторів було затримано у Харкові та Києві.

Так, у Харкові затримали посадовицю метрополітену, яка поширювала серед своїх колег кремлівські наративи щодо збройної агресії проти України. Вона переконувала оточуючих у тому, що, починаючи з 2014 року і по сьогодні, в Україні триває “громадянський конфлікт”.

Водночас у Києві затримано охоронця столичного автопаркінгу, який позиціонував себе прихильником президента РФ Володимира Путіна.

За даними слідства, киянин поширював на власній сторінці в “Однокласниках” заклики на підтримку Путіна та продовження війни проти України.

Також у столиці затримали місцеву б’юті-блогерку, яка у TikTok поширювала фейки про війну в Україні. Зокрема, зазначає СБУ, вона заперечувала повномасштабне вторгнення Росії і присутність окупаційних угруповань РФ на території України.

За цими фактами були розпочаті кримінальні провадження за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 1 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України);
  • чч. 2, 3 ст 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).

Фігурантам загрожує до 8 років тюрми з конфіскацією майна.

Жительку Полтавщини засудили до двох років умовно за підтримку РФ в однокласниках

08.03.2024 Кобеляцький районний суд Полтавської області призначив п’ять років ув'язнення і звільнив від відбування покарання з іспитовим строком на два роки місцеву мешканку, яка заперечувала війну РФ проти України в соцмережі “Однокласники”.

Таке рішення суд  ухвалив 19 лютого, йдеться в Єдиному державному реєстрі судових рішень. 

Як ідеться в ухвалі суду, у вересні 2022 року жінка поширила на сторінку спільноти публікацію, в якій заперечувала збройну агресію Росії проти України. У жовтні повторно опублікувала російську новину. 

“В ходе СВО на территории Украины погиб спецназовец из Красноармейска. ОСОБА_7 было 34 года Об этом сообщает администрация Красноармейского района”, – йдеться в першій публікації, яку поширила засуджена в однокласниках.

За ці публікації жінку судили за ч. 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (“Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників”).

Цьогоріч, у лютому, жителька Полтавщини визнала свою провину. Угоду між нею та правоохоронцями затвердив суд. 

Їй присудили пʼять років в'язниці без конфіскації майна. Жінці призначили іспитовий строк на два роки та стягнули 7,5 тисяч гривень за експертизи. 

Вона повинна періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти цей орган про зміну місця проживання, роботи, не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

СБУ викрила агентурну мережу росіян: серед ключових фігур – очільник столичного храму УПЦ МП

12.03.2024 Служба безпеки України викрила в Києві агентурну мережу окупантів, яка проводила інформаційні диверсії на замовлення ФСБ. Її представники продукували та поширювали прокремлівські наративи й провокативні повідомлення, які мали дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію та розпалювати релігійну ненависть в Україні.

Про це йдеться в заяві пресслужби СБУ.

Всього представники СБУ викрили понад 15 учасників угруповання, чотирьох ключових фігурантів затримали. Серед них – один з очільників столичного храму УПЦ МП, який входив до агентурного апарату російської спецслужби.

"Наразі це одна з найбільших мереж ФСБ, яка діяла в Україні з початку повномасштабного вторгнення. Вона мала чітку ієрархію та розподіл функцій, а також – постійний зв’язок з найбільшими ЗМІ РФ, які одразу підхоплювали "потрібний" контент", – зазначили в українській спецслужбі.

За даними слідства, координатором мережі в Україні був затриманий СБУ клірик. Він відповідав за поширення матеріалів, у яких підбурювали до міжконфесійної ворожнечі та виправдовували агресивну війну проти України.

Для цього фігурант особисто інструктував "виконавців" – інших учасників злочинної організації, які видавали себе за "політекспертів" і готували провокативні дописи та відеосюжети.

Підготовлений контент поширювали через десятки підконтрольних каналів у Telegram та YouTube, а також на сторінках у Facebook та офіційних сайтах різних єпархій УПЦ МП.

"Одразу після оприлюднення "замовних" матеріалів їх миттєво "підхоплювали" центральні телеканали та інтернет-видання РФ для поширення фейків про Україну. Здійснюючи інформатаки, ворог сподівався не лише розхитати суспільно-політичну ситуацію в Україні, але й дискредитувати нашу державу на міжнародній арені, особливо перед західними партнерами", – зазначили в СБУ.

Під час обшуків за місцями перебування фігурантів у Києві правоохоронці виявили мобільні телефони та комп’ютерну техніку, які використовували в незаконних діях на користь окупантів.

На підставі зібраних доказів чотирьом затриманим та ще десятьом учасникам злочинної організації повідомлено про підозру за п'ятьма статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану);
  • ч. 6 ст. 111-1 (колабораційна діяльність);
  • ч. 4 ст. 28, ч. 1, ч. 2 ст. 255 (створення та участь у злочинній організації);
  • ч. 3 ст. 161 (розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті, вчинене організованою групою);
  • чч. 1, 2 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України).

Наразі розв'язується питання щодо обрання їм запобіжного заходу ‒ тримання під вартою.

Згодом стало відомо, що до російської агентурної мережі, яку викрила СБУ, належать члени "Союзу православних журналістів". Про обшуки в співробітників СПЖ повідомила 12 березня на своєму сайті. Там пишуть, що в їхніх співробітників вилучили комп'ютерну техніку та телефони. Також там повідомили про обшуки СБУ в Центрі правового захисту УПЦ.

Хмельничанку визнали винною в колабораціонізмі за підтримку в соцмережі війни РФ проти України

12.03.2024 Хмельницький міський районний суд визнав винною в колабораціонізмі місцеву мешканку, яка в соцмережі “Однокласники” поширювала інформацію на підтримку війни РФ проти України, та позбавив її права бути службовою особою строком на 10 років.

Таке рішення суд ухвалив 6 березня 2024 року.

Також суд затвердив угоду з обласною прокуратурою про визнання її винуватості. Жінку обласна прокуратура обвинувачувала за частиною 1 статті 111-1 Кримінального кодексу України “Колабораційна діяльність”.

Вона обвинувачувалась у тому, що неодноразово публічно поширювала інформацію в однокласниках, у якій містилися заклики до підтримки дій збройних формувань РФ, до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України. Робила вона це в період із квітня до жовтня 2022 року.

Так, жінка поширила публікацію та поставила вподобання іншого допису з таким текстом у публікації: “Господи, помоги нашим отцам, сыновьям и всем тем, кто находится сейчас в горячих точках!” На думку слідства, у такий спосіб остання умисно зробила публічний заклик до підтримки дій збройних формувань держави-агресора. 

Обвинувачена також власноруч поширила та поставила вподобання іншого допису з таким текстом: “Конституционный суд принял историческое решение: Донецк, Луганск, Запорожье, Херсон – Россия!” У цьому випадку, на думку слідства, хмельничанка вчинила публічний заклик до невизнання поширення державного суверенітету на тимчасово окуповані території України.

Загалом у судовому рішенні згадується п’ять дописів на подібну тематику, які в різний час поширювала та вподобала обвинувачена.

Жінка “беззастережно та в повному обсязі” визнала свою винуватість. Під час укладення угоди та ухвалення судового рішення також було враховано її співпрацю зі слідством, її щире каяття та активне сприяння розкриттю злочину. 

У результаті цього суд позбавив її права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій строком на 10 років.

Вирок протягом 30 днів із дня його проголошення ще може бути оскаржений в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду.

ПОРУШНИКИ ЗАКОНОДАВСТВА ЩОДО ВОЄННОГО СТАНУ

У Києві викрили блогерів, які опублікували відео російського обстрілу міста 2 січня

03.01.2024 Служба безпеки України встановила особи чотирьох киян, які незаконно поширювали в соцмережах інформацію про наслідки масованої ракетно-дронової атаки РФ 2 січня на Київ. Про це повідомляється на сайті СБУ.

За даними спецслужби, блогери зранку 2 січня зняли ворожі “прильоти” по місту та розмістили відповідні медіафайли в соцмережах.

Ці відео миттєво почали поширювати численні російські пропагандистські пабліки та інформаційні ресурси спецслужб РФ, зокрема телеграм-канал підозрюваного в державній зраді Анатолія Шарія.

СБУ зазначає, що отриману інформацію окупанти та їхні поплічники могли використовувати для підготовки нових та коригування повторних повітряних ударів по Києву.

Спецслужба за місцями фактичного проживання блогерів виявила мобільні телефони, які вони використовували для фіксації та поширення забороненого контенту.

Зараз тривають комплексні перевірки, за результатами яких розв'язуватиметься питання щодо притягнення винних до відповідальності.

СБУ наголошує на забороні знімати та оприлюднювати відео- і фотоматеріали щодо діяльності Сил оборони, а також наслідків ворожих обстрілів.

Публікація таких медіафайлів розцінюється як коригування ворожого вогню, за що передбачено покарання до 12 років в'язниці.

СБУ викрила "блогера", який виклав у телеграм-канал відео атаки дронів на Хмельницький

09.01.2024 Служба безпеки України викрила "блогера", який оприлюднив відео атаки російських дронів на Хмельницький 5 січня. Про це повідомило управління СБУ в Хмельницькій області.

За даними спецслужби, чоловік зняв проліт російських БпЛА над житловими районами міста й виклав відео в режимі реального часу з прив'язуванням до місцевості в місцевому телеграм-каналі, де повідомлялося про напрямок руху повітряних цілей. 

“Уже через декілька хвилин це відео підхопили російські пабліки. Кремлівські пропагандисти “вєщалі”, що в місті “гремят взриви”, та хизувалися, як рашисти псують життя українцям”, – повідомляє СБУ.

Служба безпеки наголошує на забороні знімати та оприлюднювати фото та відео наслідків влучань ворожих ракет і дронів та роботи ППО.

ЦЕНЗУРА КОРПОРАЦІЙ

Meta назавжди видалила сторінку "Меморіалу" з історіями 5 440 загиблих українців

11.01.2024 Компанія Meta назавжди видалила Instagram-сторінку платформи пам’яті “Меморіал”. За майже два роки команда проєкту зібрала історії 5 440 людей, яких вбили російські окупанти. Про це повідомив координатор проєкту Євген Спірін на Facebook-сторінці.

“Це 5 440 історій життя тих, хто гинув під російськими ракетами, кого вбивала (Росія. – Ред.) уламками і снарядами, хто боронив країну, хто гинув у будинках і підвалах цілими сім'ями, кого крали, катували, знищували. 5 440 голосів, яких ніколи не можна забувати. Ніколи, бо забуття це і є стирання нас як українців”, – написав Євген.

Він також повідомив, що з жовтня до грудня сторінки “Меморіалу” блокували чотири рази. А в грудні компанія Meta видалила все назавжди.

“Звісно, все зберігається і на сайті, але, можливо, Meta не хоче, щоб серед щасливого життя Instagram були крики завалених бетоном дітей. А можливо, “просто так”. Але це не зупинить “Меморіал”, – додав координатор платформи.

Він також надав посилання на нову сторінку “Меморіалу”, де команда продовжить публікувати історії загиблих українців.

“З досвіду знаю, що стукати в Meta немає ніякого сенсу. Але десь там, у залишках того, що раніше називалося серцем, все ще маю надію, що це можливо, хоча і не знаю, як це зробити. Можливо, знаєте ви”, – додав Євген.

У коментарі ІМІ Євген Спірін сказав, що сторінку видалилил 8 грудня. Відповіді на звернення щодо причин видалення команда не отримала.

У грудні 2023 року платформа пам'яті “Меморіал” презентувала YouTube-програму “Нація, яка пам'ятає”. Ведучою програми є співзасновниця Агенції медійного росту “Або” та платформи “Меморіал” (проєкт агенції) Лєра Лауда. Вона спілкується з гостями про збереження пам'яті, приклади світу та виклики, які стоять перед Україною.

Згодом Meta відновила Instagram-сторінку платформи про вбитих Росією "Меморіал".

Нагадаємо, платформу пам'яті “Меморіал” створила Агенція медійного росту “Або” навесні 2022 року. Журналісти документують злочини РФ проти військових та цивільних.

Facebook видалив допис Спіріна про стеження за Bihus.Info

18.01.2024 Соцмережа Facebook заблокувала допис журналіста Євгена Спіріна про неприпустимість стеження за співробітниками Bihus.Info зокрема та про неприпустимість заважання журналістській діяльності загалом.

Про це Спірін повідомив на Facebook-сторінці.

"На що сподівались, коли місяцями прослуховували телефони членів команди Бігуса? Почути, як "продажні журнашлюхі" за гроші когось топлять чи відбілюють. Не почули. Проте витратили тонну грошей на відос де поплавлені від роботи і всього люди курять траву", – зокрема, написав Спірін.

Адміністратори соцмережі видалили допис із формулюванням "Образливий для групи людей".

У коментарі ІМІ журналіст повідомив, що намагався оскаржити видалення допису, але станом на зараз результату немає.

Допис Спіріна встигли поширити колеги.

Як повідомляв ІМІ, 16 січня 2024 року керівник проєкту журналістських розслідувань Bihus.Info Денис Бігус записав заяву щодо оприлюднення в мережі провокативного відео, яке 16 січня на своєму YouTube-каналі оприлюднив сайт "Народна правда", про вживання його співробітниками заборонених речовин та заявив про незаконне спостереження і прослуховування. Також він повідомив про кадрові зміни.

Співробітників Bihus.Info прослуховували кілька місяців, заявив у другому відеозверненні Денис Бігус. За його словами, про це свідчить оприлюднене аудіо телефонних розмов. Між цими розмовами минув час.

Директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк вимагає від влади відреагувати на системний тиск на журналістів. Так вона прокоментувала тиск на журналіста Юрій Ніколова, до квартири якого намагалися потрапити незнайомі чоловіки, та команду Bihus.Info.

Голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин також заявив, що очікує реакції з боку правоохоронних органів на атаки проти команди Bihus.Info та журналіста-розслідувача Юрія Ніколова.

17 січня 2024 року Медіарух закликав президента Володимира Зеленського рішуче засудити кампанію тиску на незалежних журналістів і розслідувачів та взяти під свій контроль розслідування злочинів проти медійників.

Також 17 січня Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного прослуховування та відеознімання представників проєкту Bihus.Info. Того ж дня представники Служби безпеки України приїхали з обшуком до заміського комплексу, де велося незаконне знімання членів команди Bihus.Info. Вони вилучили жорсткі диски із записами камер відеоспостереження.

Facebook видалив два дописи журналістки про збір для українських радіорозвідників

25.01.2024 Соцмережа Facebook видалила 25 січня 2024 року два дописи позаштатної кореспондентки видання “Бабель” та документаторки воєнних злочинів “Свідчить Україна – The Reckoning Project” Ганни Мамонової про збір для українських радіорозвідників. Про це Ганна Мамонова повідомила в коментарі ІМІ.

Обидва дописи Facebook видалив з формулюванням “мова ненависті” й нібито через порушення правил соцмережі.

Перший допис медійниця опублікувала 16 січня (він зберігся в Instagram). Сьогодні, 25 січня, соцмережа Facebook видалила його.

Тоді Ганна повторила допис про збір, вказавши, що попередній допис заблоковано. Протягом двох годин Facebook видалив і його, але він також зберігся в Instagram.

Тоді журналістка написала третій допис про збір, пояснивши ситуацію з двома попередніми. Він поки є на сторінці.

Ганна Мамонова зазначила, що не збирається оскаржувати рішення соцмережі, але наголосила, що в дописах не вживала висловів, які можна визначити як мову ненависті.

“Що більше Facebook видалятиме пости про збори на потреби цивільних та військових, то більше я їх робитиму. Зараз прошу підтримати збір на розвідників, яким потрібно купити антени та радіоприймачі”, – зазначила Ганна Мамонова.

Facebook вчергове заблокував допис журналістки Мамонової про збір на дрони

22.02.2024 Соцмережа Facebook вчергове заблокувала допис журналістки, документаторки воєнних злочинів “Свідчить Україна – The Reckoning Project” Ганни Мамонової про збір на дрони для військових, які воюють поблизу Роботиного (Запорізька область).

Вона продублювала допис та пояснила, що попередній соцмережа заблокувала через 29 хвилин після публікації.

Як і у попердні рази Facebook видалив допис із формулюванням “мова ненависті” й нібито через порушення правил соцмережі.

"Люди добрі, а хто хотів долучитися до зборів доронів для Роботиного і не встиг минулого разу? Є пропозиція стати акціонером Mavic 3T. Юля Смірнова вчора забронювала його. Оплату від нас чекають сьогодні. Залишилося зібрати 80k", – написала журналістка.

Liked the article?
Help us be even more cool!