ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Стан розслідування злочинів проти журналістів у третьому кварталі 2021 року

20.10.2021, 10:02
Фото – fingramota.by
Фото – fingramota.by

У правоохоронців додалося сім проваджень щодо порушень прав журналістів у третьому кварталі цього року – розслідувань саме за "журналістськими статтями" КК (171, 345-1 та 347-1). Окрім того, два провадження розслідуються щодо ймовірного порушення прав журналістів, але за іншими статтями Кримінального кодексу. 

Вказану інформацію Інститут масової інформації отримав від Департаменту захисту інтересів суспільства і держави Національної поліції у відповідь на надіслану місячну добірку випадків з Барометра свободи слова в межах співпраці між ІМІ та ДЗІСД для подолання безкарності за напади на журналістів. 

Нагадаємо, що, згідно з Кримінально-процесуальним кодексом, відкриття провадження за "журналістською статтею" ще автоматично не означає, що потерпілий вів журналістську діяльність у момент відповідного інциденту. Також провадження за іншими статтями Кримінального кодексу можуть бути перекваліфіковані на "журналістські статті" під час подальшого перебігу слідства.

З липня по вересень цього року правоохоронні органи відкрили провадження за такими випадками, що трапилися за цей період:

  • повідомлення на тел. 102 про недопуск Ігоря Рудича (інформагентство Ukrpress.info) до Київського господарського суду; 
  • травмування С. Файзуліна під час демонтажу бігбордів у Дніпрі (за ч. 2 ст. 345-1 та ч. 1 ст. 28, ч. 1 ст. 171 КК України);
  • закидання пляшок із займистою сумішшю у двір журналіста на Харківщині (за ч. 1 ст. 345-1 КК);
  • повідомлення про відібрання мобільного телефона у Валерія Гурківського, журналіста газети ГР "Народний контроль", який знімав ремонт залізничної колії на Херсонщині (за ч. 1 ст. 171 КК);
  • повідомлення з погрозами через фейсбук Марині Савченко (газета "Новий день") на Херсонщині після її публікації про ДТП (за ч. 1 ст. 345-1 КК);
  • пошкодження авто журналіста О. Сукача в Новограді-Волинському (за ч. 1 ст. 347-1 КК).

До суду скеровано одне провадження – щодо травмування І. Гутника під час демонтажу бігбордів у м. Дніпрі (за ч. 2 ст. 345-1 та ч. 1 ст. 28, ч. 1 ст. 171 КК України).

За нежурналістськими статтями розслідуються такі провадження

  • заява про побиття спецкора інформаційного агентства "Єдина служба правової допомоги" Геннадія Фіміна біля с. Немішаєве Київської обл. (ст. 125 КК – тілесні ушкодження);
  • напад на Олександра Кужельного під Київським апеляційним адмінсудом (ст. 296 КК – "Хуліганство", 31.08.2021 складено обвинувальний акт).

Водночас правоохоронці закрили одне провадження – щодо кібербулінгу ніжинської журналістки Яни Хмелюк (було зареєстроване за ч. 1 ст. 171 КК, закрито за п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК – відсутність складу кримінального правопорушення, 02.09.2021).

Ще стосовно низки випадків, у більшості з яких ІМІ надсилав інформацію правоохоронцям, не відкрито проваджень через відсутність заяв від потенційних потерпілих. Йдеться про:

  • недопуск журналістів до Печерського райсуду м. Києва; 
  • погрози Павлу Терентьєву (ІВ "Букви");
  • інцидент із Романом Пєтушковим на Банковій; 
  • повідомлення з боку Мар'яни Сич про дивний інтерес до її особи з боку фігурантів здійснюваного нею журналістського розслідування.

Liked the article?
Help us be even more cool!