Огляд стану розслідувань злочинів проти журналістів
Національна поліція розслідує 11 кримінальних проваджень щодо правопорушень, вчинених проти журналістів з січня по початок березня 2021 року.
Такі дані Інститут масової інформації отримав від Департаменту захисту інтересів суспільства і держави (ДЗІСД) Національної поліції, у відповідь на надіслані кейси з Барометру свободи слова ІМІ.
Зокрема, поліція розслідує такі справи:
- напад 4 січня на волинську журналістку Людмилу Яворську. На неї накинувся з кулаками підприємець, коли вона приїхала до Підгайцівської сільської ради для отримання коментарів у депутатів щодо ситуації з ремонтом на одній із вулиць, а також зареєструвати запит на доступ до інформації. Кваліфікація правопорушення за ч. 2 ст. 171 Кримінального кодексу України.
- недопуск 20 січня журналістки "Неначасі" Катерини Майбороди на сесію Запорізької міської ради. Кваліфікація правопорушення за ч.1 ст. 171 Кримінального кодексу України.
- недопуск журналістів на сесію Запорізької міської ради 27 січня. Кваліфікація правопорушення за ч.1 ст. 171 Кримінального кодексу України.
- пошкодження авто рівненській журналістці та блогерці Ользі Ферар 2 лютого. Кваліфікація правопорушення за ч. 1 ст. 296 КК України (Хуліганство).
- побиття у Черкасах 2 лютого керівника та журналіста місцевого телеканалу "Антена" Валерія Воротника. Кваліфікація правопорушення за ч.2 ст.345-1 КК України.
- напад групи невідомих осіб на журналіста телеканалу “Наш” Олексія Пальчунова у Києві 4 лютого. Кваліфікація правопорушення за ч.2 ст. 171 Кримінального кодексу України.
- підпал авто засновнику порталу dtp.kiev.ua Владу Антонову у Києві у ніч на 17 лютого. Кваліфікація правопорушення за ч.2 ст. 194 Кримінального кодексу України (Умисне знищення або пошкодження майна).
- напад голови Вільської об'єднаної територіальної громади Петра Білого на знімальну групу телеканалу СТБ 22 лютого у Житомирській області. Посадовцю оголошено про підозру в скоєнні кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 345-1 КК України ("Погроза або насильство щодо журналіста").
- перешкоджання журналістці “Радіо Ізюм” Ользі Говті на пленарному засіданні Ізюмської міської ради 24 лютого. Кваліфікація правопорушення за ч.1 ст. 171.
- про напад у Вінниці на журналіста Андрія Качора, що стався 27 лютого під час спроби зафіксувати порушення карантинних вимог. Під час нападу йому зламали палець. Справу розслідують за ч. 1 ст. 122 (“Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження”), а не за журналістською статтею, оскільки під час даного факту Качор журналістське завдання не виконував.
- побиття журналіста ІА “Інформ Бюро” Олексія Кусова двома невідомими у Харкові 10 березня. Кваліфікація правопорушення за ч.2 ст. 345-1.
За інформацією ДЗІСД, поліція закінчила розслідування в п'яти кримінальних провадженнях. В одному випадку справу було направлено до суду, в чотирьох - закрито через “відсутність складу злочину”.
Зокрема, завершено розслідування і передано до суду справу щодо нападу 3 лютого у Києві продавця шаурми на оператора телеканалу "Київ" - покусав останнього. Чоловіку було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 171 ("Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів") Кримінального кодексу України. Обвинувачувальний акт до суду було направлено 26 лютого.
Ще у трьох випадках, інформацію про які ІМІ надіслав до поліції, кримінальне провадження не було відкрите, оскільки журналісти не зверталися до органів поліції. Це такі випадки:
- заява головного редактора роздержавленої газети “Чорноморський маяк” Богдана Панаса про тиск із боку міської ради та міського голови Василя Гуляєва;
- напад на головного редактора газети “Свіжий апельсин” Вадима Кирпиченка у Пирятині Полтавської області;
- недопуск журналістів тростянецької газети “Тиждень” на засідання Тростянецького районного суду Сумської області, відповідачем у якому є міський голова.
В тому числі, ІМІ отримав відповідь стосовно деяких випадків, які були надіслані до уваги ДЗІСД у 2020 році.
Серед цих випадків, знаходяться у провадженні:
- недопуск головного редактора порталу “Гвозді” Богдана Василенка 24 червня 2020 року журналіста не пускають до зали засідань на сесію Запорізької міської ради. Кваліфікація правопорушення за ч. 1 ст. 171 ККУ.
- перешкоджання 11 листопада 2020 року у Полтавській області начальником Семенівського відділення поліції головному редактору ТОВ “Телерадіокомпанія-Інформ” Михайла Погрібного. Кваліфікація правопорушення за ч. 1 ст. 171 ККУ.
Поліція закрила розслідування в двох кримінальних провадженнях через “відсутність складу злочину”. Зокрема, закрито провадження про підпал авто 17 червня 2020 року головному редактору газети “Хроніки громад” Павлу Гунжелю та про напад у Лубнах журналіста телеканалу “Лубни” у ніч на 29 липня 2020 року. У журналіста діагностували забій обличчя та голови.
Крім того, поліція зауважила, що не відкрила кримінальне провадження щодо перешкоджання знімальній групі телеканалу “НТА”, оскільки журналісти не зверталися до органів поліції. Випадок стався у жовтні 2020 року. Проте в Барометрі ІМІ вказано, що журналісти звернулися до поліції з заявою про перешкоджання.
Help us be even more cool!