ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр свободи слова за червень 2022 року

07.07.2022, 12:00

28 злочинів проти свободи слова в Україні зафіксував у червні Інститут масової інформації. З них 22 скоїла росія проти медіа і журналістів на українській території. 

Серед цих злочинів – поранення, обстріли журналістів, погрози, кібератаки на сайти українських медіа, вимкнення українського мовлення, припинення роботи медіа через російські обстріли, блокування доступу до сайтів медіа тощо. 

Водночас ІМІ зафіксував шість випадків порушення свободи слова, за які відповідальна саме українська сторона. 

Такими є дані моніторингу Інституту масової інформації.

Так, 1 червня на Харківщині поранення отримав військовий журналіст Центральної телерадіостудії Міністерства оборони України "Військове телебачення України" Данило Іщенко під час знімання спроби прориву російськими військами. Він дістав поранення ноги, яку лікарям довелось ампутувати.

У червні під російські обстріли потрапили п'ять знімальних груп на Донбасі та в Миколаївській області. Зокрема, знімальні групи ВВС, Радіо Свобода, Суспільного, телеканалу "Україна" та німецького видання Bild. Усі журналісти залишилися неушкодженими.

Росіяни продовжують погрожувати українським журналістам. Зокрема, листи з погрозами ув’язненням та допитами декілька разів отримували в червні запорізькі видання 061.ua та inform.zp.ua, а також волинське видання "Волинь Online". Російська група, яка називає себе ноунейм, погрожувала помститися сайту 061.ua та inform.zp.ua за те, що на угруповання завели кримінальне провадження українські правоохоронці. Нагадаємо, правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом погроз, які надходили з росії запорізьким редакціям на електронні адреси. Кримінальне провадження відкрито за частиною 1 статті 438 ККУ ("Порушення законів та звичаїв війни").

Крім того, росіяни продовжують вчиняти кібератаки на платформи українських медіа. Так, декілька діб росіяни атакували платформу іномовлення України російською мовою, щою заблокувати доступ до марафону "FreeДом". Міжнародне мовлення України звернулося до правоохоронних органів України, наразі тривають слідчі дії.

Ситуація зі свободою слова в Україні, відповідальність за яку лежить на українській стороні

У червні ІМІ зафіксував шість випадків порушень свободи слова в Україні, за які відповідальна саме українська сторона. Це випадки погроз, перешкоджання, непрямого тиску та кіберзлочинів.

З погрозами телефоном та через соцмережі зіткнулися головна редакторка "Української правди" Севгіль Мусаєва та кореспондентка видання Соня Лукашова після того, як видання опублікувало розслідування про звільнення омбудсмена Людмили Денісової. В одному з повідомлень, які отримала Мусаєва, йшлося: "Севгіль, у мене таке відчуття, що тобі переріжуть горло. Я не знаю, хто і коли, але біжи".

Крім того, імена Мусаєвої та Лукашової опинилися в базі "Миротворця", який опублікував їхню особисту інформацію та звинуватив у використанні "так званої журналістської діяльності" для підтримки росії. Сторінку Лукашової оновлено чи створено 27 червня, а Мусаєвої – 30 червня.

Перешкоджання стосувалися недопуску журналістів на судові засідання. Так, журналістів низки видань не пустили на засідання Восьмого апеляційного адміністративного суду міста Львова щодо заборони діяльності політичної партії "Опозиційна платформа – За життя". Як розповіла редакторка видання "Наші гроші. Львів" Олександра Губицька, їх узагалі проігнорували в суді, хоча пообіцяли повідомити, чи пустять на засідання.

Інший випадок недопуску стався в Луцьку, коли журналістку ІА "Волинська служба новин" Юлію Антонюк не пустили на засідання Луцького міськрайонного суду Волинської області, посилаючись на карантинні обмеження та відмову сторін засідання.

Порушення зафіксовано в п’яти регіонах: у Києві, на Одещині, Львівщині, Волині, в Тернополі.

Злочини росії

Поранені журналісти – 1

1. На Харківщини під час зйомок поранення отримав військовий журналіст Данило Іщенко

01.06.2022 Військовий журналіст Центральної телерадіостудії Міністерства оборони України “Військове телебачення України” Данило Іщенко отримав поранення при виконанні службових обов‘язків.

Про це повідомило Військове телебачення України на своїй фейсбук-сторінці.

Повідомляється, що за рішенням лікарів було вирішено провести ампутацію кінцівки та призначити відповідне лікування і реабілітацію. 

Колеги Данила Іщенка просять усіх небайдужих долучитись та підтримати його та перерахувати кошти на карту мами 5355075010938266 Е.Ищенко.

В коментарі ІМІ т.в.о. начальника Центральної телерадіостудії Міністерства оборони України Сергій Камінський повідомив, що Данило Іщенко отримав поранення 1 червня на Харківщині під час зйомок спроби прориву російськими військами.

“Він виконував свої обов'язки як військовий журналіст. Він був з камерою в руках, збирав матеріали. Це була спроба прориву росіян і був мінометний обстріл, біля них лягло десь чотири міни. Він майже встиг застрибнути в укриття, але його наздогнав осколок”, - розповів Камінський та додав, що ногу не вдалося врятувати. 

Як повідомляв ІМІ, на фронті 10 червня загинув воєнний кореспондент, автор та ведучий програми для військових “Рекрут.UA”, екскерівник Армія FM,та Військового телебачення України військовослужбовець Олексій Чубашев. 24 лютого 2022 року повернувся служити до ЗСУ. Олексію було 30 років, у нього залишилася дружина, маленька донька і син, що народився в березні цього року.

Обстріли журналістів – 5

1. Знімальна група ВВС потрапила під російські обстріли на Донбасі

07.06.2022 Кореспондентка ВВС Орла Ґерін разом зі знімальною групою потрапила під вогонь росіян на Донбасі, повідомляє ВВС.

Коли розпочався обстріл, журналісти сховалися в броньованому авто.

“Щойно нам довелося краще сховатися, захиститися в броньованому авто, сюди прилетіло. Військові кажуть, це була касетна бомба. Вона впала менш як за 1,5 км звідси. Впродовж останньої півгодини були постійні нагадування про вогонь в наш бік. Ми мусили тікати, щоб сховатися. Військові теж перебувають в укритті і ми почули багато вогню у відповідь”, - розповіла журналістка.

“Добре видно, що війна тут точиться надзвичайно активно. І росіяни намагаються наступати”, - сказала Ґерін.

Українські солдати розповіли їй, що росіяни врахували досвід поразки під Києвом і тепер накривають Донбас артилерією. Утім припиняти спротив не збираються, адже, як сказав військовослужбовець Іван, росія уже загарбала української території завбільшки з пів Італії.

2. Кореспондент Радіо Свобода разом із бійцем потрапили під російський обстріл

10.06.2022 Кореспондент Радіо Свобода Сергій Горбатенко разом із бійцем 122-го батальйону ТрО Ізюмського району Романом Терновським потрапили 10 червня під російській обстріл у Донецькій області, повідомляє Радіо Свобода.

Вони вирушили із Слов'янська у напрямку Лисичанська, щоб доправити рюкзак від волонтерів військовому медику. Виїхали на трасу “Бахмут-Лисичанськ” - та потрапили під обстріл російських військ.

На запитання журналіста, чи це стріляють саме по ним, військовий відповів, що так.

“Отак ви могли бачити, як виглядає зараз так звана “дорога життя” від Бахмута до Лисичанска. На щастя, ми вчасно зупинилися, розвернулися і от, як каже Роман, прямо за нами, коли ми поїхали вже назад, був прихід і розрив боєприпасу. Тобто, десь неподалік сидить російський коригувальник і корегує вогонь по кожному, хто пересувається цією дорогою”, - сказав Сергій Горбатенко.

Після того журналіст та військовий заїхали у місто Сіверськ, яке постійно обстрілюють російські війська. На в'їзді він побачив дим, відсутність людей на вулицях. 

Згодом журналісту та війському вдалося доправити рюкзак до військового лікаря.

Як повідомляв ІМІ, 28 травня кореспондент Радіо Свобода Мар’ян Кушнір разом з фотокором Сергієм Нужненком потрапили під обстріл російських військ біля Бахмута Донецької області. Журналісти знімали сюжет про контратаку українських військових, і позиції ЗСУ обстрілювала російська артилерія.

3. Журналісти Суспільного потрапили під обстріл у Лисичанську

13.06.2022 Журналісти Суспільного Христина Гаврилюк та Тарас Ібрагімов разом з колегами потрапили під обстріл у центрі Лисичанська, повідомляє Суспільне.

Їх евакуювали військові Збройних сил України. Як повідомили журналісти, нікого з них не поранило.

За словами українських військових, російські війська обстрілюють Лисичанськ майже щодня. Вони кажуть, що через значну перевагу в артилерії, армія РФ може "накривати" цілі райони міста. У таких умовах залишаються близько 15 тисяч цивільних.

4. Знімальна група каналу "Україна" потрапила під російський обстріл на Миколаївщині

19.06.2022 Знімальна група телеканалу “Україна” 19 червня двічі потрапила під російський обстріл у селі Луч Миколаївської області під час зйомок сюжету. 

Про це ІМІ повідомив кореспондент телеканалу Артем Джепко.

За його словами, під час обстрілу ніхто не постраждав.

“З нами все ок, але це тільки через те, що ми швидко бігаємо та оперативно зреагували на вогонь. Ми двічі, протягом години, потрапили під обстріл. Спершу це був ГРАД або ж касетні боєприпаси. А другий, щось важке. Можливо танк, САУ чи піон”, - розповів Артем.

Він не вважає, що стріляли цілеспрямовано по ним. Як розповів Артем, російські військові щодня обстрілюють села - Луч, Шевченкове та Прибугське.

За словами журналістам, вони знімали сюжет про життя людей, які живуть під обстрілами.

“Ми поїхали, або дізнатись як люди виживають, чим харчуються, зафіксувати злочини рашистів. Потім хотіли поїхати до хлопців на позиції. Але крили дуже потужно, тому ми швиденько поїхали”, - розповів Артем Джепко.

5. Журналісти Bild потрапили під обстріл на виїзді з Лисичанська

22.06.2022 Журналісти німецького видання Bild потрапили 22 червня під російський обстріл на виїзді з Лисичанська (Луганщина). Про це повідомляється на сайті Bild.

Як пише видання, репортер Bild Пол Ронцхеймер разом із фотографом Георгосом Мутафісом та Вадимом Мойсенком потрапили під обстріл при спробі залишити майже оточений російською армією Лисичанськ.

Ніхто з них не постраждав. Було пошкоджено лише автомобіль - розбито вікно. 

Видання не знає, чи по журналістах обстрілювали прицільно, але зауважує, що дорога до Лисичанська і з нього неодноразово ставала об’єктом атак протягом останніх тижнів. 

“Атака ще раз показує, що російська армія не робить різниці між військовими та цивільними цілями, а просто бомбить все”, - сказав Ронцхеймер.

Переслідування журналістів, погрози, залякування – 7

1. Росіяни знову погрожують запорізькому сайту 061.ua ув’язненням у Сибіру

02.06.2022 Запорізькому сайту 061.ua надійшли чергові листи з погрозами з росії. Співробітникам медіа погрожують ув'язненням і колоніями в Сибіру. Про це представниці ІМІ в Запорізькій області повідомили журналісти редакції.

Лист редакція отримала 2 червня від користувача Михайло Котов з поштовика mail.ru (internet.ru). “Якщо ви не боїтеся потрапити до виправних колоній фсін рф на території Сибірському федерального округу, можете і далі займатися пропагандою укронацистського режиму. Ну хоча б теплий одяг приготуйте, бо ваша тривала відпустка в тюремному ув'язненні буде холодною!”, - йдеться у листі.

Вже 6 червня співробітники редакції отримали листа від користувача Владислав Павлов зі змістом, який вже надходив на редакційну пошту наприкінці травня. В ньому знову журналістам повідомляють про долю українських золотовалютних резервів і погрожують тюремним ув'язненням за професійну діяльність. 

“Ви чули, що українській владі вже дали секретний наказ вивезти з країни усі золотовалютні резерви? Скоро Зеленський втече. А всі ті, хто підтримує неонацистський режим України, в тому числі інформаційно, будуть відповідати за свої злочини за законом російської федерації. Готуйтесь, пропагандисти!”, - йдеться у листі.

2. Росіяни погрожують “Волинь Online” допитами та ув'язненням

10.06.2022 Редакція сайту “Волинь Online” отримала нові погрози з росії про допити та ув'язнення. Це вже 19 за рахунком надісланий лист написаний російською мовою на редакційну пошту.

Про це представниці ІМІ у Волинській області повідомила редакторка видання “Волинь Online” Мар'яна Метельська. 

За її словами, 10 червня редакція сайту отримала лист російською мовою від невідомого користувача “Валерія Наумова” такого змісту: 

“Следственный комитет россии завел уголовное дело против всех сотрудников вашего издания. Дело заведено по статье УК РФ “Экстремизм”. Все ваши контакты и персональные данные переданы российским правоохранителям. После того как армия россии займет населенные пункты, в которых вы живете и работаете, вам ждут допросы с пристрастиями и тюремные сроки. Вы можете пройти по делу свидетелем и избежать данного наказания, если прямо сейчас уволитесь со СМИ, на которые работаете”. 

6 червня редакція отримала лист із припущеннями, що теперішня влада ненадовго, а Президент України Володимир Зеленський нібито втече. Крім того, пригрозили відповідальністю за матеріали за законами рф. 

Раніше редакції “Волинь Online” надходили погрози щодо притягнення до кримінальної відповідальності у разі поширення “неправди про дії збройних сил росії”. 

3. Запорізькому сайту 061 погрожують з росії допитами та ув'язненням

10.06.2022 На редакційну скриньку запорізького сайту 061.ua надійшов черговий лист з росії погрозами про допити та ув'язнення. 

Про це співробітники редакції повідомили представниці ІМІ в Запорізькій області.

За словами журналістів, листи такого змісту редакція вже отримувала раніше. 

Листа редакція отримала 10 червня від користувача “Анатолій Антонов” з поштовика internet.ru. В листі, зокрема йдеться: “Следственный комитет россии завел уголовное дело против всех сотрудников вашего издания. Дело заведено по статье УК РФ “Экстремизм”. Все ваши контакты и персональные данные переданы российским правоохранителям. После того как армия россии займет населенные пункты, в которых вы живете и работаете, вам ждут допросы с пристрастиями и тюремные сроки. Вы можете пройти по делу свидетелем и избежать данного наказания, если прямо сейчас уволитесь со СМИ, на которые работаете”.

4. Маловідомі російські ноунейми пообіцяли помститися редакції 061.ua за порушену проти них справу

16.06.2022 Маловідома російська група хакерів, яка називає себе NoName057(16), погрожує співробітникам запорізької редакції 061.ua покаранням за те, що на угруповання завели кримінальне провадження українські правоохоронці. 

Про це співробітники редакції повідомили представниці ІМІ в Запорізькій області.

Так, 16 червня на редакційну скриньку надійшов лист від хакерів з темою “Про кримінальну справу проти російських хакерів” з російського почтовика bk.ru. В листі, відправленому від імені Єви Юдіної, група ноунеймів обурюється порушеним проти них кримінальним провадженням, і заявляє, що журналісти відповідатимуть за “злочини проти людства”. В листі ноунейми як підтвердження інформації про порушення провадження демонструють скани новини, опублікованої на сайті ІМІ

У листі ноунейми спочатку визнають українських правоохоронців, але далі по тексту називають їх “псевдоправоохоронцями”, українські медіа називають “пропагандистами”.

Ноунейми визнають, що розсилали українським ЗМІ погрози, при цьому називають це “попередженням” про відповідальність “за тиражування антиросійських фейків, дискредитацію дій вс рф на Україні, а також розпалювання міжнаціональної ворожнечі по відношенню до руських”. 

“Трусуваті та брехливі пропагандисти настільки перелякались листів від російських хакерів, що терміново побігли писати донос до органів. Українські псевдоправоохоронці замість того, щоб порушити кримінальну справу проти своїх співвітчизників-пропагандистів навіщось звинуватили угруповання NoName057(16) в “порушенні правил ведення війни”. Від імені NoName057(16) ми заявляємо, що ніякого правосуддя на Україні немає і бути не може, а всі брехливі “журналісти” і їх покровителі із неонацистських структур, які порушили кримінальне провадження проти нас, просто обслуговування злочинного режиму колишньої радянської республіки і бандерівської хунти, яка захопила владу після так званого євромайдана. Рано чи пізно, але вони будуть відповідати за всі свої злочини проти людства і отримають справедливе покарання. Хакери із  NoName057(16)”, - йдеться у листі.

Як повідомляв ІМІ, запорізький сайт 061.ua з березня отримує на редакційну пошту листи з погрозами від росіян. Лист підписані різними користувачами, погрожують покарання, тортурами, ув'язненням, допитами. Також редакції кілька разів погрожувало угруповання NoName057(16).

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом погроз, які надходили на з росії запорізьким редакціям на електронні адреси. Кримінальне провадження відкрито за частиною 1 статті 438 ККУ (“Порушення законів та звичаїв війни”. Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років.

5. Російські ноунейми пообіцяли помститися ще одному запорізькому сайту

16.06.2022 Російська група хакерів, яка називає себе NoName057(16) погрожує ще одному запорізькому виданню inform.zp.ua покаранням за те, що на угруповання завели кримінальну справу українські правоохоронці. 

Про це представниці ІМІ в Запорізькій області повідомив головний редактор сайта inform.zp.ua Ерік Бринза.

Лист на редакційну скриньку видання надійшов 16 червні з темою “Про кримінальну справу проти російських хакерів”. У листі, відправленому від імені Мирослави Алексєєвої з поштовика inbox.ru, хакери обурюються, що проти них порушили кримінальну справу, і заявляють, що журналісти будуть відповідати за “злочини проти людства”.

“Українські правоохоронці порушили кримінальну справу через адресну поштову розсилку співробітникам “ЗМІ” України, в яких хакерське угруповання NoName057(16) попереджало про їх відповідальність за тиражування антиросійських фейків, дискредитацію дій вс рф на Україні, а також розпалювання міжнаціональної ворожнечі по відношенню до руських. Трусуваті та брехливі пропагандисти настільки перелякались листів від російських хакерів, що терміново побігли писати донос до органів. Українські псевдоправоохоронці замість того, щоб порушити кримінальну справу проти своїх співвітчизників-пропагандистів навіщось звинуватили угруповання NoName057(16) в “порушенні правил ведення війни”. Від імені NoName057(16) ми заявляємо, що ніякого правосуддя на Україні немає і бути не може, а всі брехливі “журналісти” і їх покровителі із неонацистських структур, які порушили кримінальне провадження проти нас, просто обслуговування злочинного режиму колишньої радянської республіки і бандерівської хунти, яка захопила владу після так званого євромайдана. Рано чи пізно, але води будуть відповідати за всі свої злочини проти людства і отримають справедливе покарання. Хакери із  NoName057(16)”, - йдеться у листі.

Як повідомляв ІМІ, листа з ідентичними погрозами від маловідомого угруповання 16 червня отримала і запорізька редакція 061.ua.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом погроз, які надходили на з росії запорізьким редакціям на електронні адреси. Кримінальне провадження відкрито за частиною 1 статті 438 ККУ (“Порушення законів та звичаїв війни”. Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років.

6. Запорізькому сайту inform.zp.ua знову надійшли погрози з рф

29.06.2022 Редакція запорізького сайту inform.zp.ua отримала нові погрози з росії про ув’язнення за “розповсюдження фейків”. 

Про це представниці ІМІ в Запорізькій області розповіли співробітники редакцій.

Так, 29 червня на редакційну пошту inform.zp.ua надійшов короткий лист з російського поштовика inbox.ru від користувачки “Ельміра Афанасьєва”. В ньому у віршованій формі, зокрема, йшлося: “Російська армія - визволителі, ведуть операцію, щоб життя врятувати. А вам, пропагандисти-розповсюджувачі, кримінальної відповідальності не уникнути!”.

Крім того, два листи з погрозами отримали співробітники запорізької редакції 061.ua. 29 червня від користувачки “Альона Пахомова” надійшли з поштовика internet.ru погрози про ув’язнення через їхню діяльність. Листа мав такий зміст: “Обманюючи населення, фейками пропагандуючи, чи не закрадаються у вас сумніви, що зеленський - брехун? Чи готові ви, капітулюючи, у виправні заклади емігруючи, прийняти такий ганебний кінець?”.

Наступного дня, 30 червня, журналісти редакції отримали ще одне повідомлення зі згадками про Іуду, “власівців” і “зрадників Батьківщини”.

Як повідомляв ІМІ, запорізькі редакції отримують погрози з росії з березня. Так, подібні погрози вони отримали 25 березня, 26 березня та 28 березня, 3, 4 квітня, 7–11 квітня, 17 квітня, 25 квітня, 15 травня, 23 і 25 травня, 2, 6 , 10 червня, 16 червня.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом погроз, які надходили на з росії запорізьким редакціям на електронні адреси. Кримінальне провадження відкрито за частиною 1 статті 438 ККУ (“Порушення законів та звичаїв війни”). Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років.

7. Сайту міста Запоріжжя 061.ua знов прийшли погрози з рф

29.06.2022 Редакція запорізького сайту 061.ua отримала два листи з погрозами з росії.

Про це представниці ІМІ в Запорізькій області розповіли співробітники редакцій.

Так, 29 червня від користувачки “Альона Пахомова” надійшли з поштовика internet.ru погрози про ув’язнення через їхню діяльність. Листа мав такий зміст: “Обманюючи населення, фейками пропагандуючи, чи не закрадаються у вас сумніви, що зеленський - брехун? Чи готові ви, капітулюючи, у виправні заклади емігруючи, прийняти такий ганебний кінець?”.

Наступного дня, 30 червня, журналісти редакції отримали ще одне повідомлення зі згадками про Іуду, “власівців” і “зрадників Батьківщини”.

Крім того, запорізьке видання inform.zp.ua отримало нові погрози з росії про ув’язнення за “розповсюдження фейків”. 

Так, 29 червня на редакційну пошту inform.zp.ua надійшов короткий лист з російського поштовика inbox.ru від користувачки “Ельміра Афанасьєва”. В ньому у віршованій формі, зокрема, йшлося: “Російська армія - визволителі, ведуть операцію, щоб життя врятувати. А вам, пропагандисти-розповсюджувачі, кримінальної відповідальності не уникнути!”.

Як повідомляв ІМІ, запорізькі редакції отримують погрози з росії з березня. Так, подібні погрози вони отримали 25 березня, 26 березня та 28 березня, 3, 4 квітня, 7–11 квітня, 17 квітня, 25 квітня, 15 травня, 23 і 25 травня, 2, 6 , 10 червня, 16 червня.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом погроз, які надходили на з росії запорізьким редакціям на електронні адреси. Кримінальне провадження відкрито за частиною 1 статті 438 ККУ (“Порушення законів та звичаїв війни”). Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років.

Кібератаки – 1

1. Росіяни декілька діб атакували платформу іномовлення, щоб заблокувати марафон “FreeДом”

30.06.2022 Міжнародне мовлення України російською мовою піддавалося кібератакам з боку росії з метою заблокувати розповсюдження інформації про війну в Україні для російськомовної аудиторії через блокування роботи марафону “FreeДОМ”.

Про це йдеться в заяві Державного підприємства “Мультимедійна платформа іномовлення України”, яке керує телеканалами UATV та “Дом”, повідомляє Укрінформ.

Кібератаки тривали протягом декількох діб. Підприємство звернулось до правоохоронних органів України, наразі тривають слідчі дії.

Марафон “FreeДом” – це щоденний телевізійний інформаційний проєкт, який виходить російською мовою і виготовляється як ДП “МПІУ”, так і партнерськими медіа-групами: Медіа Група Україна, Starlight новини, “Інтер Медіа Груп” та 1+1 медіа.

Телеканал UATV - канал іномовлення російською мовою з покриттям понад 60 країн світу). Канал “Дом” -  російськомовне мовлення каналу започатковано 2020 року для аудиторій на тимчасово окупованих територіях України.

Вимкнення українського мовлення та трансляція російської пропаганди – 6

1. У Херсоні окупанти захопили частоту “Армії FM - військове радіо” і ведуть своє мовлення 

16.06.2022 У Херсоні окупаційні війська захопили частоту “Армії FM - військове радіо” (Центральна телерадіостудія МОУ) 99,0 МГц і ведуть мовлення під позивним “Радио россии”.

Про це йдеться у відповіді Національної ради з питань телебачення і радіомовлення на запит ІМІ.

Загалом російські окупанти захопили вісім радіочастот та телеканалів у чотирьох регіонах України. Зокрема, підконтрольними державі-окупанту нині є радіочастоти та телеканали у Запорізькій, Луганській, Харківській та Херсонській областях.

2. На Харківщині у Вовчанську та Чугуївському районі окупанти запустили свою пропаганду

16.06.2022 У Харківській області у м. Вовчанськ та Чугуївському районі на частотах 90,0 – 91,0 МГц - росія веде своє мовлення під позивним “Харьков Z”.

Про це йдеться у відповіді Національної ради з питань телебачення і радіомовлення на запит ІМІ.

Загалом російські окупанти захопили вісім радіочастот та телеканалів у чотирьох регіонах України. Зокрема, підконтрольними державі-окупанту нині є радіочастоти та телеканали у Запорізькій, Луганській, Харківській та Херсонській областях.

3. На Харківщині у Куп’янському районі окупанти захопили частоту та мовлять під “Радио жизнь” 

16.06.2022 У Харківській області у Куп’янському районі на частотах 91,0 - 92,0 МГц держава-агресор здійснює своє мовлення під позивним “Радио жизнь”.

Про це йдеться у відповіді Національної ради з питань телебачення і радіомовлення на запит ІМІ.

Загалом російські окупанти захопили вісім радіочастот та телеканалів у чотирьох регіонах України. Зокрема, підконтрольними державі-окупанту нині є радіочастоти та телеканали у Запорізькій, Луганській, Харківській та Херсонській областях.

4. У п'ятьох містах та селищах Луганщини окупанти транслюють російські канали 16.06.2022 У п'ятьох містах та селищах Луганської області (м. Старобільськ, м. Сватове, с. Зоринівка, с. Широкий, смт Біловодськ) на каналах “Зеонбуда” транслюють російські канали.

Про це йдеться у відповіді Національної ради з питань телебачення і радіомовлення на запит ІМІ.

Зокрема, транслюють: Первый канал/Матч, НТВ, Пятый канал, россия-К, Карусель, ОТР, ТВЦ, россия-1, россия 24, Вести ФМ, Радио Маяк, Радио россии; Спас, СТС, Домашний, ТВ-3, Пятница, Звезда, Мир, ТНТ, Муз-ТВ; МХ-3: Моя планета, Наука, Техно 24, Москва 24, Музыка первого, Луганск 24.

Загалом російські окупанти захопили вісім радіочастот та телеканалів у чотирьох регіонах України. Зокрема, підконтрольними державі-окупанту нині є радіочастоти та телеканали у Запорізькій, Луганській, Харківській та Херсонській областях.

5. У п'ятьох містах Запорізької області окупанти транслюють свої канали 

16.06.2022 У п'ятьох містах Запорізької області (Мелітополь, Бердянськ, Більмак, Дніпрорудне, Токмак) захоплена частота багатоканального ТБ. Про це йдеться у відповіді Національної ради з питань телебачення і радіомовлення на запит ІМІ.

За інформацією Нацради, на каналах оператора цифрового ефірного телебачення “Зеонбуд” окупанти транслюють російські канали: Первый канал, россия 1, россия 24, россия К, НТВ, Пятый канал, Матч, Карусель та трьох радіопрограм.

Загалом російські окупанти захопили вісім радіочастот та телеканалів у чотирьох регіонах України. Зокрема, підконтрольними державі-окупанту нині є радіочастоти та телеканали у Запорізькій, Луганській, Харківській та Херсонській областях.

6. У Мелітополі окупанти транслюють канал “россия-24” 

16.06.2022 У Мелітополі Запорізької області на частоті каналу “МТВ плюс” (ТОВ “ТРК “МТВ-ПЛЮС”) ретранслюють телеканал “россия-24”. Про це йдеться у відповіді Національної ради з питань телебачення і радіомовлення на запит ІМІ.

За даними Нацради, канал пішов на колабораціоністську діяльність з державою-агресором.

Загалом російські окупанти захопили вісім радіочастот та телеканалів у чотирьох регіонах України. Зокрема, підконтрольними державі-окупанту нині є радіочастоти та телеканали у Запорізькій, Луганській, Харківській та Херсонській областях.

Блокування інтернет-доступу до медіа – 1

1. Редакція сайту 0532.ua отримала листа про блокування на території рф

30.06.2022 Редакція сайту міста Полтава 0532.ua отримала від Роскомнадзору повідомлення про обмеження доступу до ресурсу. росія звинувачує полтавське медіа у недостовірному, на думку рф, висвітленні війни. 

Лист на своїй фейсбук-сторінці опублікував власник видання Юрій Бойко.

У листі причиною блокування вказують таке: “Неправдиві повідомлення про акти тероризму чи інша недостовірна інформація суспільного значення, яку поширюють під виглядом достовірної інформації, яка створює загрозу нанесенню шкоди життю, здоров'ю громадян, несе загрозу масового порушення громадського порядку…”.

Листа редакція отримала на електронну пошту двома мовами – російською та англійською ще місяць тому, побачили його лише зараз. 

В коментарі регіональній представниці ІМІ Юрій Бойко зазначив, що і надалі працюватимуть на перемогу України і що “недаремно журналісти  в перші місяці війни ночували в офісі”.

“Вважаю, що це достойна нагорода всьому колективу сайту 0532.ua. Це означає, що недаремно журналісти в перші місяці війни ночували в офісі. Ми отримали листа із раші, від Роскомнадзора! Я цей лист хочу взяти в рамочку і повісити в редакції!. Генпрокурор рф вважає, що сайт Полтави 0532.ua розповсюджує недостовірну інформацію про війну і дестабілізує обстановку в рф. Обіцяємо її дестабілізувати до Перемоги України! Слава Україні!”, – написав він.

На лист редакція, за словами Юрія Бойка, не відповідала, але планує надіслати побажання піти слідом за російським кораблем.

Медіа, які припинили роботу через російську окупацію – 1

1. Журнал про сучасну культуру "ШО" закрився

01.06.2022 Через повномасштабну російсько-українську війну змушений був закритися  літературний журнал "ШО". 

Про це на фейсбук-сторінці повідомив головний редактор видання Олександр Кабанов, інформує "Читомо".

"Зараз я і мої працівники абсолютно без роботи. Війна і путін, будь проклятий. Такого унікального і масштабного освітнього проєкту ще не було, не побоюсь цього слова, у світі. Журнал виходив російською та українською мовою, 17 років. Повнокольорові, в обкладинці книжки, по всій Україні й не тільки. Це була справа всього мого життя", – написав він.

Сайт видання продовжує працювати.

Журнал "ШО" – російсько- та українськомовний журнал, присвячений літературі та культурі. Виходив у Києві з 1995 року. Видання створили як гуманітарний проєкт, спрямований на розширення українського культурного простору.

"Дякую всім, хто був поруч, і тим, про кого писав.  Це був мій кришталевий храм та моє місто гріха. Зберігайте текстуальні нотатки про себе, це історія назавжди. Вона нескінченна", – написав один з дописувачів журналу Олександр Пролетарський.

Під егідою журналу відбувся також Міжнародний літературний фестиваль "Київські лаври".

СИТУАЦІЯ ЗІ СВОБОДОЮ СЛОВА В УКРАЇНІ, ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ЯКУ ЛЕЖИТЬ НА УКРАЇНСЬКІЙ СТОРОНІ

Фізична агресія

Погрози – 2

1. Журналістка з Одещини повідомила про погрози. Поліція відмовляє в розслідуванні

10.06.2022 Журналістка, редакторка видання “Біляївка сіті” (Одещина) Галина Халимоник заявила, що місцевий мешканець погрожує їй фізичною розправою, а місцева поліція відмовила в розслідуванні.

Про це вона повідомила у своєму блозі та представнику ІМІ в Одеській області. 

За словами журналістки, погрози надійшли в травні 2022 року від мешканця міста Біляївка Олександра Савка, який на своїй фейсбук-сторінці опублікував допис, де присутні натяки на агресію: “А, Галино, у вас ще є сили та терпіння писати та замовляти з-за кордону? Чи немає совісті додому? Так, цього мало... Адже, коли ти повернешся, ти знаєш, що на тебе чекає, правда? Пам'ятай, Галю, тебе з цього світу заберуть... За всі твої плітки, за всі твої фейкові пости, за всі твої фейкові "публікації", за всі використані картинки дітей через твій смердючий піар. Чекаю на тебе... Вдома... Kurwa...” 

Журналістка пов’язує цей інцидент зі своєю журналістською діяльністю, оскільки конфлікт виник через статтю про перейменування вулиці Московська в Біляївці. Після цього чоловік почав залишати свої коментарі, редакція навела їх:

Як повідомила Галина Халимоник представнику ІМІ в Одеській області, вона написала заяву до правоохоронних органів. Вже 2 червня прийшла відповідь від Одеського районного управління №2, що під час розгляду цього звернення не знайдено об’єктивного підтвердження факту скоєння кримінального правопорушення. Водночас у документі за підписом начальника цього управління зазначається, що з громадянином Савком була проведена профілактична бесіда. 

Журналістка не погодилася з позицією поліції та готує нову скаргу до суду та прокуратури.

2. Журналісткам “Української правди” погрожують розправою після розслідування про ексомбудсмена

30.06.2022 Головна редакторка "Української правди" Севгіль Мусаєва та кореспондентка видання Соня Лукашова отримали телефонні дзвінки та повідомлення з погрозами після того, як видання опублікувало розслідування про звільнення омбудсмена Людмили Денісової. Комітет захисту журналістів (CPJ) закликає українську владу швидко та ретельно розслідувати ці погрози, повідомляє ZN.ua.

"Українська влада повинна зробити всі можливі кроки для гарантування безпеки та благополуччя журналістів Севгіль Мусаєвої та Соні Лукашової. Їхня робота – це служба української громадськості, і вони не повинні стикатися з погрозами через свої репортажі", – сказала координаторка програм CPJ у Європі та Центральній Азії Гульноза Саїд.

"Влада має провести швидке та ефективне розслідування погроз на адресу журналісток і притягнути винних до відповідальності. Україна вже має важку історію безкарності в злочинах проти журналістів", – підкреслила вона.

Розслідування "Української правди" від 27 червня, написане Лукашовою, висвітлювало справу омбудсмена Людмили Денісової, яку звільнили за ймовірне перебільшення повідомлень про військові злочини на територіях під російською окупацією.

За словами Мусаєвої, після публікації розслідування вона та Лукашова почали отримувати погрози телефоном та через соціальні мережі. В одному з повідомлень, які отримала Мусаєва, йшлося: "Севгіль, у мене таке відчуття, що тобі переріжуть горло. Я не знаю, хто і коли, але біжи".

Вона повідомила CPJ, що більшість загроз надійшла від анонімів, але додала, що в деяких облікових записах були вказані імена користувачів.

"Моя робота полягає в тому, щоб говорити правду, якою б вона не була, я не вибираю бік", – сказала вона.

Імена Мусаєвої та Лукашової опинилися в базі "Миротворця", який опублікував їхню особисту інформацію та звинуватив у використанні "так званої журналістської діяльності" для підтримки Росії. Сторінку Лукашової  оновлено чи створено 27 червня, а Мусаєвої – 30 червня.

У 2016 році "Миротворець" опублікував імена, прізвища, адреси та контактні дані більш ніж п'яти тисяч українських та іноземних репортерів і працівників ЗМІ, які подали заявки на акредитацію для роботи на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, і назвав їх "пособниками терористів", повідомляли медіа.

Перешкоджання – 2

1. Львівський суд не допустив журналістів на засідання про заборону "ОПЗЖ"

17.06.2022 Восьмий апеляційний адміністративний суд міста Львова не допустив журналістів на судове засідання щодо заборони діяльності політичної партії “Опозиційна платформа - За життя”. Про це представниці ІМІ у Львівській області повідомили журналісти, яких не пустили.

Схожа ситуація, за словами медійників, у цьому суді відбувається не вперше. 

Редакторка видання “Наші гроші. Львів” Олександра Губицька розповіла, що їх взагалі проігнорували у суді, хоча пообіцяли повідомити, чи пустять на засідання.

“Ми прийшли завчасно перед засіданням суду. Повідомили на прохідній, що ми прийшли на таку-то справу. Охоронець сказав, що повідомить, що ми прийшли і нам повідомлять, чи впустять нас, чи ні. Минуло 30 хвилин, стало зрозуміло, що нас ніхто нікуди не впустить. Найбільше дратує, що нам ніхто не вийшов і так нічого і не сказав”, - розповіла вона.

Згодом у Львові почалася повітряна тривога. За словами Губицької, журналістам не дозволили навіть спутитися у сховище суду, оскільки пояснювали, що воно маленьке. 

“Ми вийшли на вулицю, почекали. Після завершення тривоги ми повернулися в хол біля охорони. І нам далі нічого не повідомив”, - додала редакторка “Наших грошей. Львів” Олександра Губицька.

Аналітик Руху “Чесно” Ігор Фещенко розповів, що із 10 засідань, на які вони намагалися пройти, пустили лише на три.

“Ми намагаємося попасти на кожне із засідань по забороні політичних партій, які відбуваються у Восьмому апеляційному адміністративному суді, починаючи з 8 червня. Із 10 засідань, які відбулися за цей час, нас допустили лише на 3. Сьогодні нам, ненадаючи жодних пояснень, нас не впускають далі прохідної суду. У передні дні нам такий недопуск пояснювали карантином. Можливо, сьогодні пояснювати карантином не хочуть, бо вчора через принципову позицію головуючої судді нас допустили на розгляд справи по забороні “Соціалістичної партії України”. Сьогодні тут не реагують на прохання, щоб хтось вийшов і пояснив, що відбувається”.

Юрист ІМІ Роман Головенко радить журналістам оскаржити цей недопуск. “Багато органів влади після повномасштабного вторгнення стали набагато закритішими і далеко не завжди це аргументовано, не завжди це прифронтові регіони. Якщо журналісти спробують оскаржити цей недопуск, то принаймні з'явиться аргументація і, якщо вона необгрунтована, то можна буде з цим боротися в юридичній площині”, - зазначив юрист.

Окрім, редакторки “Наших грошей. Львів”, аналітика Руху “Чесно” на судове засідання не допустили журналістів телеканалу “Перший Західний” та представника Громадянської мережі “ОПОРА”.

2. У Луцьку журналістку не пустили на судове засідання

30.06.2022 Журналістку ІА “Волинська служба новин” Юлію Антонюк не пустили на засідання Луцького міськрайонного суду Волинської області, посилаючись на карантинні обмеження.

Про це журналістка повідомила представниці ІМІ у Волинській області. 

Так, суд 30 червня мав розглянути справу щодо скасування розпорядження про звільнення, стягнення невиплаченої заробітної плати за час вимушеного прогулу колишнього експосадовця Підгайцівської сільської ради Георгія Штефанеси. Він і був позивачем до вищевказаної сільської ради. Нагадаємо, що мова йде про того самого Георгія Штефанесу, який напав на журналістку Людмилу Яворську, коли вона прийшла до Підгайцівської сільської ради у 2021 році. 

Проте Юлії Антонюк відмовили у присутності на судовому засіданні, аргументуючи це відмовою сторін засідання та карантинними обмеженнями.

“Перед початком судового засідання я написала клопотання про допуск, як представника засобів масової інформації, до засідання у довільній формі з вказанням усіх особистих даних. Оскільки, за словами працівниці судової установи, у них немає зразка такого документа, саме це клопотання було передане працівнику суду. Після запрошення до зали суддя попередила про те, що на засіданні буде присутня журналістка. Після попросила пред'явити документи й повідомити причину своєї присутності на засіданні. А саме, для висвітлення судового розгляду у вищевказаному інтернет-виданні”, - розповіла журналістка. 

Після цього суддя поцікавилася у присутніх, чи не проти вони присутності журналіста, на що представник позивача заперечив це. Наголошуючи, що заперечує присутність даного журналіста, аргументуючи карантинними обмеженнями, які діють до 31 серпня 2022 року. І просив суд дотриматися даних обмежень, аби на засіданні були присутні лише учасники справи. Дослівно: “Так, як і було до цього”. 

Відповідач - представник Підгайцівської сільської ради, також висловив заперечення щодо присутності журналістки на засіданні з аналогічних причин.

У підсумку суд ухвалив відмовити представниці ЗМІ у присутності у залі, оскільки обидві сторони заперечили це, і діють карантинні обмеження та попросили покинути приміщення зали.

Юрист ІМІ Роман Головенко зазначив, що суд може прийняти рішення про обмеження доступу осіб, які не є учасниками судового процесу, в судове засідання під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, якщо участь в судовому засіданні становитиме загрозу життю чи здоров’ю особи.

Водночас, за його словами, згідно ст. 25 ЗУ “Про інформацію”, для журналістів є виняток і можливість працювати. Зокрема, після пред'явлення документа, що засвідчує його професійну належність, працівник засобу масової інформації має право збирати інформацію в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій та на територіях, де оголошено надзвичайний стан, надзвичайну ситуацію або вжиті адміністративні та медико-санітарні заходи (карантин), крім випадків, передбачених законом. (ч. 4 ст. 25 в ред. 2020 р.).

Тож Роман Головенко порадив журналістці звертатися до Державного бюро розслідувань через ситуацію, що склалася.

Непрямий тиск

Інші випадки непрямого тиску – 1

1. Після статті про Денісову "Миротворець" вніс журналістку УП до своєї бази

28.06.2022 Журналістку “Української правди” Соню Лукашову включили до бази “Миротворець”, повідомляє “Детектор медіа”.

Її звинувачують у нібито “скоєнні усвідомлених діянь проти нацбезпеки України”, в “маніпуляції суспільно значимою інформацією”, “порушенні журналістської етики”.

Як зазначено на сайті “Миротворця”, це: 

“Маніпуляція суспільно значимою інформацією. Цілеспрямовані дії, скеровані на приховування доказів скоєння злочинів, скоєних російсько-фашистськими загарбниками на окупованих територіях України у 2022 р. Діяльність, несумісна з журналістською етикою”.

Про це стало відомо у день публікації на УП статті авторства Соні Лукашової “Від facebook до допитів. Чому омбудсмен втратила посаду”. У ній з посиланням на анонімні джерела подано факти стосовно публічних заяв екс-омбудсмана Людмили Денісової. Публікація викликала резонанс серед читачів, дискусія щодо оприлюднених даних триває.

Також стосовно Соні Лукашової зазначено, що вона нібито “хотіла обманом отримати текст підозри Стерненку”, а також “писала про зв’язок ветеранки війни “Пуми” до справи Шеремета”. Раніше, 7 листопада 2019 року на УП була публікація авторства Соні Лукашової з посиланням на анонімні джерела про імовірну причетність ветеранів війни на Донбасі Інни (“Пуми”) та Владислава Грищенків до вбивства журналіста Павла Шеремета.

Раніше до бази “Миротворець” потрапляли такі відомі у медіа персоналії, як екс-держсекретар США Генрі Кіссінджер, ексредакторка російського “Першого каналу” Марина Овсяннікова проросійські пропагандисти та колаборанти.

“Детектор медіа” написав Соні Лукашовій та сподівається отримати її коментар.

Інтернет-тиск

Інші випадки інтернет-тиску – 1

1. Невідомі створили клон тернопільського сайту "Погляд"

23.06.2022 Копію тернопільського інтернет-ресурсу “Погляд” та його фейсбук-сторінки днями створили невідомі. Про це повідомляє головна редакторка сайту Надія Греса. 

“Друзі, допоможіть. …Створили фейкову сторінку “Погляду” та ще й  запустили клон сайту, щоб поширювати фейкові новини. У коментарях – посилання на сторінку та публікацію, яку запустили в рекламу. Поскаржтеся, будь ласка”, – написала Греса у фейсбуці.

Як повідомляє представниця ІМІ у Тернопільській області, наразі колеги вже кілька годин надсилають скарги, однак фейсбук-сторінка досі діє.

На ній вказано, що створили її 20 червня. Жодних дописів-новин там наразі немає. Однак від її імені запустили фейсбук-рекламу із матеріалом сайту – про новопризначеного керівника Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільський області.

Як зазначає представниця ІМІ, що ж до самого сайту, то доменне ім’я різниться однією літерою – замість poGlyad.te.ua, як в оригіналі, вказано poHlyad.te.ua. У новинній стрічці, на перший погляд, навіть є матеріали, та лише за 15-17 червня. Після цього там – пусто. Однак якщо зайти на ці новини, то вони ведуть на аналогічні, але на оригінальному ресурсі. Зрештою, будь-яка дія на фейковому сайті веде на оригінальний ресурс. Тобто, клон “Погляду” має лише один-єдиний матеріал – із критикою вищезгаданого чиновника.

Як розповіла представниці ІМІ Надія Греса, вона вже звернулася щодо інциденту до Служби безпеки України.

Захист свободи слова

Реакція журналістської спільноти – 2 

1. Херсонські журналісти закликають колег з усього світу розповідати про поневолену українську Херсонщину

06.06.2022 Херсонські журналісти закликають колег з усього світу поширювати достовірну інформацію про тимчасово окуповану російськими військовими Херсонську область, поширювати матеріали херсонських журналістів та спонукати світ до підтримки України.

З таким зверненням медійники звернулися сьогодні, 6 червня, до Дня журналіста в Медіацентрі Україна у Львові, повідомляє представник ІМІ в Херсонській області.

Журналісти просять світ розповідати про Херсонщину, яка зараз опинилася в окупації.

“У день свого професійного свята ми, українські журналісти з різних куточків Херсонщини, які вимушено перебувають у Львові та інших містах, звертаємося до вас із закликом поширювати достовірну інформацію про тимчасово окуповану російськими військами українську Херсонщину. Вона поневолена, але незламна”, – йдеться у зверненні. 

У зверненні журналісти зазначили, що Херсонщина понад 100 днів в окупації, ворог захопив 94% території області. Проте, йдеться у зверненні, з перших днів патріотичні громадяни, зокрема й журналісти, виходили на мирні акції спротиву, протистояли озброєним військовим. 

“З часом тиск посилився, мітинги стали неможливими, почалися викрадення та катування активістів, серед яких є і журналісти. Багато активістів вимушені були покинути область – при цьому не було жодного офіційного “зеленого коридору”. Уже тиждень Херсонщина без зв'язку: окупант вікдлючив українських мобільних операторів, триває тотальний контроль за спілкуванням у соцмережах. У Херсонщини намагаються відібрати голос, але вони не можуть знищити душу. Ми українці, ми – вільні”, – йдеться у зверненні.

Журналісти закликають колег “ще більше розповідати про поневолену українську Херсонщину, поширювати матеріали херсонських журналістів: це мотивує людей, які живуть в окупації”. 

“Давайте разом наближати перемогу, розуміючи, що Україною виборюється майбутнє Європи. Спонукайте владу ваших країн до підтримки України та світової ізоляції Росії. Кажіть про відсутність офіційних коридорів для виїзду, звертайтеся до міжнародних інституцій, які можуть вплинути на гуманітарну кризу, яку окупант штучно чинить на території області. 

Десятки колег втратили роботу через закриття українських ЗМІ на тимчасово окупованій території, декілька перебувають за ґратами, журналісти потребують фінансової та психологічної підтримки. Упевнені – разом ми здатні підсилити голос української Херсонщини, зможемо перемогти в цій зухвалій інформаційній війні”, – йдеться у зверненні.

Нагадаємо, наразі Херсон та частина області перебувають під російською окупацією. Переслідування та порушення почалися ледь не з першого дня окупації. Так, 2 березня п'ять озброєних російських окупантів захопили будівлю Суспільне.Херсон. Окупанти відімкнули трансляцію українських телеканалів та ввімкнули в Т2 російські канали.

Крім того, в області низка видань припинила роботу. Так, у Генічеську два видання припинили роботу через окупацію – “Новий візит” та “Приазовська правда”.

Також окупанти викрадали журналістів: у Каховці – журналіста Олега Батурина, у Новій Каховці – журналіста Олександра Гунька.

2. Українські журналісти закликають покарати російських пропагандистів за сприяння геноциду в Україні

23.06.2022 Українські журналісти закликають владу ініціювати запровадження санкцій проти російських псевдомедійників та розпочати процес документування їхніх злочинів, щоб притягнути до відповідальності.

Про це йдеться у зверненні журналістів до колег, органів державної влади та міжнародної спільноти, яке було оприлюднено 22 червня у Києві на зустрічі медійників “Російська пропаганда як інструмент геноциду українського народу. Методи виявлення та викриття”. Звернення оприлюднив журнал “Український тиждень”.

У зверненні журналісти закликають колег об'єднатися заради важливої мети попри суперечки, образи та конкуренцію. Вони впевнені, що ті, хто називають себе журналістами, воєнними кореспондентами чи блогерами і допомагають політикам та військовим командирам роздмухувати війну проти українців мають понести відповідальність за свої злочини.

Автори звернення зауважують, що ці люди не є пресою, а є солдатами інформаційної війни і тому мають понести відповідальність за співучасть в російській агресії проти України.

“Сирія, Грузія, Азербайджан, Україна, Африка — усюди, куди путінський режим приніс війну і страждання, ці люди співпрацюють з російськими спецслужбами, чітко виконують їхні накази. Вони мають “темники” та координаторів, вони генерують десятки фейків, носять військові однострої, мають зброю і відкрито беруть участь в боях. За що пізніше отримують бойові нагороди. Ці люди інколи нарікають на утиски преси, говорять про свободу слова, але насправді в їхніх словах – лише пропаганда, прямі заклики до знищення українців та підтримка воєнних злочинів. Фактично, вони є лише солдатами інформаційної війни, тому мають понести відповідальність за співучасть в російській агресії проти України”, - йдеться у зверненні.

Йдеться саме про геноцид і злочини проти людяності, які не мають терміну давності, йдеться у зверненні. Автори звернення нагадують, що історія знає приклади, коли пропагандисти понесли відповідальність за свої злочини - редактор нацистської газети “Дер Штюрмер” Юліус Штрайхер та керівники руандійського “Радіо Тисячі Пагорбів”.

“Ми закликаємо українську владу розпочати процес документування злочинів російських пропагандистів і притягнути їх до відповідальності. На них чекає власний Нюрнберг. Ми звертаємось до Міністерства культури та інформаційної політики, а також усіх відповідних органів та служб держави із закликом ініціювати запровадження санкцій проти російських псевдомедійників. Весь світ повинен долучитися до запровадження санкцій проти поплічників окупанта і зробити все можливе для притягнення їх до відповідальності за заклики до ведення агресивної війни та сприяння геноциду в Україні”, - йдеться у зверненні.

Також автори звернення закликають колег в Україні в усьому вільному світі долучитися до боротьби “з цими пропагандистами, які допомагають російській армії знищувати українців”.

Приєднуйтесь до нашого заклику, записуйте власні відеозвернення, підтримуйте нас в соцмережах. Долучайтеся до нашої спільної боротьби! Наголошуємо: інформаційна обслуга злочинного російського режиму — #ЦеНеПреса, вони лише намагаються ховатися за цим званням. Це #FakeJournalism — і вони мають понести заслужене покарання”, - йдеться у зверненні.

Документ підписали: Юрій Макаров, головний редактор дирекції телебачення НСТУ, Максим Віхров, головний редактор журналу «Український тиждень», Руслан Дейниченко, виконавчий директор StopFake, Віктор Трегубов, експерт зі стратегічних комунікацій, Денис Казанський, журналіст.

Як повідомляв ІМІ, 12 травня українські журналісти та правозахисні організації закликали відсторонити від участі в національних телемарафонах та інших медійних марафонів, що називають себе "національними", ведучих, які багато років підігрували ворогу та поширювали кремлівську пропаганду. Йшлося про Василя Голованова, Тиграна Мартиросяна, Наташу Влащенко, Тетяну Гончарову, Назара Довгого, Володимира Полуєва, Анну Степанець, Анастасію Даугуле. 

Проте Міністерство культури та інформаційної політики України виступило проти відсторонення проросійських ведучих з телемарафонів. 

Медіагрупи також стали на захист ведучих. Телеканал "Інтер" заявив, що не має жодних сумнівів щодо проукраїнської громадянської позиції ведучої Анастасії Даугуле. Також про це заявила “Медіа Група Україна”.

Звернення підписали понад 326 журналістів, медіа, громадських організацій і рухів. З "Медіа Групи Україна", зокрема з каналів "Україна" та "Україна 24", підписали звернення 27 людей.

На сайті Кабінету Міністрів 17 травня зареєстрували петицію про відсторонення від будь-яких телемарафонів ведучих, які підтримували кремлівську пропаганду.

Liked the article?
Help us be even more cool!