620 злочинів скоїла РФ проти медіа та журналістів за два з половиною роки повномасштабної війни (оновлено)
Оновлено 27 серпня (додано три випадки юридичного тиску, була змінена загальна цифра з 617 на 620)
За два роки й шість місяців з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 620 злочинів проти журналістів та медіа в Україні.
Такими є дані Моніторингу російських злочинів проти журналістів та медіа, що здійснює Інститут масової інформації.
За липень – серпень 2024 року ІМІ зафіксував 13 злочинів проти медіа та журналістів, які вчинила Росія: викрадення журналістів, юридичний тиск, кібератаки, вимкнення українського мовлення.
Внаслідок російської агресії на фронті в серпні загинули два медійники, які захищали Україну:
- Володимир Чернишов – військовий з Кропивницького, колишній оператор місцевого медіа CBN. Попередньо відомо, що загинув під час обстрілу від мінно-вибухової травми в місті Мирноград Покровського району Донецької області.
- Олексій Сапуга – військовослужбовець, фотограф-орнітолог родом з Миколаєва, загинув на фронті 30 липня на Донеччині.
За даними ІМІ, станом на 24 серпня в Україні внаслідок повномасштабної російської агресії загинули 84 медійники, 10 з них під час виконання професійної журналістської діяльності.
У серпні стало відомо, що засновник телеграм-каналу в окупованому Мелітополі Євген Ільченко, якого росіяни заарештували ще два роки тому за інформацію про російську окупацію міста, зазнав тортур і був залучений до примусової праці, зокрема риття траншей для російських військових. До російського вторгнення 2022 року Євген Ільченко був юристом у Мелітополі. 3 травня того ж року він потай від родини запустив телеграм-канал @Mitopol. Свою мету він зазначив у першому дописі: “Аналіз, події й факти”. Ільченко з великим ризиком для себе висвітлював повсякденне життя мелітопольців в окупації.
У Росії суд заочно засудив трьох українських медійників:
- Фахрудіна Шарафмала – до семи років колонії, визнавши винним “у розпалюванні ненависті, реабілітації нацизму та закликах до екстремізму”.
- Олександра Преподобного – до восьми років колонії за статтею про так звані “фейки” щодо російської армії.
- Наталію Мосейчук – до п'яти років колонії в справі “про розпалювання ненависті та ворожнечі”.
Крім того, Федеральна служба безпеки РФ порушила кримінальні справи щодо п'ятьох журналістів, вказавши причинами незаконний перетин кордону і відеознімання в районі Суджі:
- української кореспондентки Кордон.Медіа Олесі Боровик;
- журналістки hromadske Діани Буцько;
- журналіста американського телеканалу CNN Ніка Пейтона-Уолша;
- журналістки італійського телеканалу RAI Стефанії Баттістіні;
- оператора італійського телеканалу RAI Сімоне Трайні.
Журналістам загрожує до п'яти років ув'язнення.
Хакерської атаки зазнав сайт Укрінформу. На ресурс надійшло понад 200 тис. запитів за секунду, внаслідок чого в деяких відвідувачів могли виникнути проблеми з переглядом сайту. Проте атаку вдалося відбити. Гендиректор агенції Сергій Череватий зазначив, що медіа має інформацію про те, що до атаки, ймовірно, причетні російські хакери.
Крім того, росіяни атакували YouTube-канал “Як не стати овочем”, засновницею якого є блогерка Оксана Мороз. Канал отримав дві скарги від росіян за відео про аналіз мультику “Маша і Ведмідь”. У цих відео психологиня Катерина Гольцберг аналізує мультик і показує паралелі з поведінкою росіян. Тепер канал під загрозою видалення через скарги на порушення авторських прав.
Російські хакери відредагували на сайті Odesa Online кілька публікацій, де розмістили ілюстрації антиукраїнського змісту. Активність російських хакерів редакція повʼязує з Днем Державного Прапора України та Днем Незалежності.
Детальніше – тут.
Інститут масової інформації (ІМІ) – медійна громадська організація, яка працює з 1996 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень до зони бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року.
ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список якісних і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20 регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ – “Репортери без кордонів” та Freedom House, організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).
Help us be even more cool!