У Пентагоні заявили, що не можуть змусити Starlink заблокувати свої послуги росіянам
Міністерство оборони США не може змусити компанію SpaceX заблокувати послуги для росіян, наприклад, шляхом створення “білого списку” для терміналів українських військових.
Про це заявив помічник секретаря оборони з питань космічної політики США Джон Пламб 10 квітня на Космічному симпозіумі 2024 року, повідомляє Defence One.
“Не думаю, що міноборони уповноважене змушувати їх до такого, тож так і скажу. Я чув про занепокоєння України й працюю над цим як з українцями, так і зі Starlink”, – зазначив Джон Пламб журналістами.
За його словами, Starlink є комерційним продуктом, а Росія може без перешкод закуповувати обладнання на чорному ринку.
Намагання різних акторів придбати й використовувати Starlink є “чимось, що ми маємо враховувати й розуміти. І не сумнівайтеся: це через те, що вони настільки ефективні”, зазначив посадовець.
На запитання про те, чи компанія докладає досить зусиль, щоб запобігти використанню Starlink зловмисниками, Пламб наголосив: “Я вважаю, що вони чудовий партнер”.
Пентагон співпрацює з Україною й SpaceX, щоб “надати Україні необхідні послуги й запобігти використанню цього сервісу росіянами… точно без ліцензії й точно не з дозволу країни, в яку вони вторглися, заради Бога. Тож ми над цим працюємо, маємо певний прогрес, а решта інформації засекречена”, сказав Пламб.
Міністерство оборони “вживає заходів”, щоб упоратися з цією загрозою, заявив сьогодні секретар Повітряних сил США Френк Кендалл.
“Існують зловмисні актори, які використовують потужності на кшталт Starlink не за призначенням. Я бачив у медіа певну інформацію про фактично чорний ринок терміналів Starlink, тож люди, безпосередньо відповідальні за це питання, працюють над цим. Я в цьому впевнений, але більше нічого не можу розголошувати про нашу роботу”, – пояснив Кендалл.
Що відомо про використання росіянами Starlink
Як повідомляв ІМІ, 11 лютого 2024 року Головне управління розвідки Міністерства оборони України підтвердило використання росіянами Starlink на фронті.
Компанія SpaceX, яка забезпечує роботу мережі супутникового зв’язку Starlink, заперечила, що веде будь-які офіційні справи з російським урядом або зі збройними силами РФ.
Там повідомили, що Starlink не можна придбати в Дубаї, а SpaceX туди не доставляє своєї продукції. У Starlink пояснили, що не уповноважують жодних сторонніх посередників, торговельних посередників або дистриб’юторів продавати свої системи в Дубаї.
“Якщо SpaceX отримує інформацію про те, що термінал Starlink використовується стороною, яка перебуває під санкціями або є неавторизованим користувачем, ми розслідуємо скаргу та вживаємо заходів для деактивації термінала, якщо це підтвердиться”, – підкреслили в компанії.
13 лютого в ГУР повідомили, що Росія закуповує засоби зв’язку, зокрема й термінали супутникового інтернету Starlink, для використання у війні в арабських країнах. У свіжому радіоперехопленні російські окупанти обговорюють відповідні можливості придбання термінала супутникового зв’язку Starlink.
12 лютого Ілон Маск заявив, що немає “абсолютно жодних шансів”, що президент РФ Володимир Путін програє війну в Україні, а також виступив проти законопроєкту США щодо надання фінансової допомоги Україні.
Водночас міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров звертався до засновника компанії SpaceX Ілона Маска, запропонувавши спосіб, який запобіг би використанню з боку російських військових систем супутникового зв'язку Starlink на фронті.
У березні 2024 року члени Палати представників США від Демократичної партії розпочали розслідування щодо компанії Ілона Маска SpaceX, щоб з’ясувати, чи вжила компанія задовільних безпекових заходів, щоб завадити використанню з боку Росії супутникового інтернету Starlink у війні з Україною.
У березні 2024 року Bloomberg опублікував розслідування про те, що випадки незаконного продажу й активації терміналів Starlink зафіксовано в країнах на кшталт Росії, Ємену й Венесуели.
Марія Ігнатьєва, Катерина Дячук
Help us be even more cool!