ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

У Латвії розгляд апеляційної скарги "Дождя" перенесли на квітень

Адміністративний окружний суд Латвії планує розглянути апеляційну скаргу TV Rain ("Дождь") на анулювання дозволу на мовлення в письмовому процесі 4 квітня 2024 року, пише Delfi з посиланням на агентство LETA.

Раніше суд першої інстанції залишив чинним рішення Національної ради з електронних ЗМІ (НСЕСМІ) про анулювання ліцензії. Як зазначають представники телеканалу, "Дождь" назвали "загрозою національній безпеці" на підставі інциденту, згаданого в листі Служби державної безпеки.

Йдеться про висловлювання колишнього співробітника телеканалу в ефірі, які були спростовані та видалені, а сам співробітник звільнений. Телеканалу неясно, як "Дождь" може загрожувати національній безпеці у світлі вжитих заходів.

"Не потрібно мати юридичної освіти, щоб помітити суперечності в рішенні суду. Суд зазначає, що розглядає лише період роботи телеканалу "Дождь" у Латвії – з липня 2022 року. Однак у тому ж рішенні розглядаються події, що відбулися з телеканалом "Дождь" у 2017 році. Це лише один із прикладів", – заявили представники "Дождя".
На думку представників "Дождя", позиція НСЕСМІ загрожує свободі слова. Нещодавнє рішення НСЕСМІ про покарання порталу TVNET підтверджує ці побоювання.

4 липня Адміністративний окружний суд відхилив заяву TV Rain ("Дождь") про скасування рішення НСЕСМІ від 6 грудня про анулювання ліцензії на мовлення.

Суд зазначив, що свобода вираження поглядів може бути обмежена в певних випадках, наприклад у разі порушення заборони на висловлювання заклику, що загрожує національній безпеці, громадському порядку або безпеці.

Суд зазначив, що НСЕСМІ порушила проти позивача кілька справ про адміністративні порушення. У цій справі основне порушення стосувалося передачі, що вийшла в ефір 1 грудня 2022 року. У ній якій журналіст "Дождя" поширював інформацію про умови життя російських мобілізованих і згадував, що на фронті багатьом солдатам можна допомогти з технікою та просто з елементарними зручностями.

На думку суду, слід враховувати, що Росію визнано державою-агресором як міжнародними, так і латвійськими рішеннями. Заклик підтримати збройні сили країни-агресора загрожує безпеці Латвії, оскільки Латвія є сусідньою країною з Росією, яка розпочала збройний конфлікт, вторгнувшись до іншої незалежної країни – України. "Дождь" отримав широке визнання як незалежний російський ЗМІ, але це лише один з аспектів.

Суд зазначає, що в цьому випадку йдеться про програму, яка закликає до підтримки, зокрема матеріальної, російських збройних сил, за що в Латвії загрожує кримінальна відповідальність. Така заява має значення в геополітичному та історичному контексті Латвії.

Подана інформація має оцінюватися з погляду латвійської аудиторії – чи сумісна вона з ідеєю демократичної держави, свободою слова та суспільними інтересами, і в цьому разі відповідь негативна, пояснив суд.

Як повідомляв ІМІ, у Латвії телеканалу "Дождь" анулювали 6 грудня 2022 року ліцензію на мовлення через загрозу національній безпеці та громадському порядку. Того ж дня головред "Дождя" Тихон Дзядко назвав "фарсом" визнання каналу загрозою нацбезпеці Латвії. "Дождь" вирішив оскаржити рішення NEPLP про відкликання ліцензії на мовлення. У липні 2023 року Ризький окружний адміністративний суд назвав анулювання дозволу на мовлення телеканалу "Дождь" "найкращим рішенням".

22 грудня 2022 року "Дождь" отримав ліцензію на мовлення в ЄС. Таке рішення ухвалив Комісаріат з питань засобів масової інформації Нідерландів. 

1 грудня 2022 року ведучий програми "Здесь и сейчас" на телеканалі "Дождь" Олексій Коростельов закликав глядачів повідомляти про проблеми російських солдатів на фронті й висловив сподівання, що канал зміг допомогти багатьом військовослужбовцям оснащенням. Після того як уривок з ефіру поширився мережею, головний редактор телеканалу Тихон Дзядко повідомив, що цей уривок вилучили з ефіру, та заявив, що "Дождь" "не займався, не займається і не займатиметься допомогою з оснащенням російської армії – на фронті чи за його межами".

2 грудня ведуча російського телеканалу "Дождь" Катерина Котрикадзе повідомила про звільнення Олексія Коростельова. Понад 60 російських медіа виступили на підтримку "Дождя". Український Медіарух підтримав рішення Національної ради з електронних медіа Латвії щодо позбавлення ліцензії "Дождя".

Служба державної безпеки Латвії (VDD) розпочала 2 грудня розслідування у зв'язку із заявами, зробленими Олексієм Коростельовим щодо допомоги з боку каналу солдатам окупаційних військ Росії.

9 грудня 2022 року стало відомо, що міністр внутрішніх справ Латвії Крістап Еклонс вніс до чорного списку ексведучого "Дождя" Олексія Коростельова.

У квітні 2023 року співзасновниця російського телеканалу "Дождь" Віра Кричевська повідомила, що західні санкції "загрожують життєздатності телеканалу "Дождь".

Liked the article?
Help us be even more cool!