Максим Буткевич записав перше звернення після полону
Журналіст і правозахисник Максим Буткевич записав перше відеозвернення після звільнення з російського полону, в якому закликає не забувати інших полонених Росією українців.
Звернення оприлюднив уночі 21 жовтня зі своєї тимчасової сторінки у Facebook Maksym Moses.
Буткевич подякував усім, хто його підтримував під час його перебування в полоні. Він додав, що тільки зараз починає усвідомлювати масштаби тієї підтримки, яка була, і він “трошки ошелешений”.
“Бути вільним – це щастя, і це – найприродніший стан людини, сутність людини. І тому намагання уярмити інших людей, перетворити їх на рабів, товар, на об'єкти для маніпуляцій – це ганьба і злочин катастрофічних масштабів”, – сказав він.
Водночас Максим закликав не забувати про поневолених українців.
“Я насмілюся додати до своєї подяки ще уклінне прохання: будь ласка, давайте не забувати про уярмлених і поневолених, тих, хто в небезпеці й чия гідність зараз постійно піддається випробуванням; давайте зробимо все, що ми можемо, для їхнього звільнення. Бо, поки хтось лишається невільником, ніхто з нас по-справжньому не є вільним”, – сказав Максим Буткевич.
Як повідомляв ІМІ, Максим повернувся з російського полону до України 18 жовтня 2024 року в межах обміну між країнами. Він став другим українським журналістом, який був звільнений з російського полону у 2024 році.
Раніше Інститут масової інформації оприлюднив список полонених українських журналістів. У російському полоні станом на 18 жовтня 2024 року, за даними ІМІ, перебуває щонайменше 29 цивільних українських медійників та два журналісти-комбатанти.
Що відомо про полон журналіста й військового Максима Буткевича
Як повідомляв ІМІ, у червні 2022 року правозахисник, журналіст і співзасновник Центру прав людини ZMINA та ГО “Громадське радіо”, військовослужбовець Максим Буткевич потрапив у російський полон у районі захоплених пунктів Золоте і Гірське Луганської області. Про взяття в полон Буткевича російські пропагандисти повідомили ще 24 червня, опублікувавши відео допиту.
У вересні 2022 року міністерство оборони Росії визнало утримання в полоні Максима Буткевича.
10 березня 2023 року на офіційному сайті слідчого комітету Російської Федерації оприлюднили інформацію про “вироки” псевдосудів ОРДЛО щодо трьох засуджених українських військовополонених – Максима Буткевича (13 років ув’язнення), Віктора Похозея (8,5 років) та Владислава Шеля (18,5 років).
Їх визнали винними “в жорстокому поводженні з цивільним населенням та застосуванні в збройному конфлікті заборонених методів” (ч. 1 ст. 356 КК РФ).
13 березня 2023 року правозахисники, медійники, волонтери та активісти закликали звільнити незаконно засудженого окупантами військовополоненого Максима Буткевича. МЗС України також закликало міжнародну спільноту засудити вирок Буткевичу.
22 серпня 2023 року в Москві перший апеляційний суд загальної юрисдикції залишив чинним “вирок” Максиму Буткевичу.
У лютому 2024 року проєкт “Меморіал. Підтримка політв’язнів” визнав кількох людей політв’язнями. Серед них Максим Буткевич, якого окупаційний суд на Луганщині засудив до 13 років колонії суворого режиму.
Верховний суд у Москві, розглянувши касаційну скаргу, залишив без зміни вирок Максиму Буткевичу.
Help us be even more cool!