Юрчишин: Україна має повернути в ефір канали, відключені у 2022-му
Україна повинна повернути до ефіру канали, які були відключені після початку повномасштабного вторгнення. Також з часом має бути налагоджена трансляція засідань з Верховної Ради, повідомив в ефірі Громадського радіо голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова, народний депутат від партії “Голос” Ярослав Юрчишин, коментуючи занепокоєння Єврокомісії щодо ситуації зі свободою слова в Україні, особливо в контексті телемарафону “Єдині новини”.
Юрчишин підкреслив, що критика була передбачуваною і відображає вже давно наявні проблеми. На його думку, Україна мала час, щоб самостійно розв'язати питання щодо медіаплюралізму. Зокрема, Україна могла забезпечити доступ незалежних каналів до ефіру поряд з державним телемарафоном.
“Ми традиційно пропустили шанс самостійно вирішити певні проблематичні питання, не чекаючи рекомендації з боку наших партнерів. Попередньо про те, що “Єдиний марафон” не повністю відповідає стандартам свободи слова, які притаманні західним демократіям, говорилось у висновку про стан свободи демократії у світі в Сполучених Штатах”, – нагадав Юрчишин.
Він зазначив, що то був м’який посил до того, що треба щось робити з більшою збалансованістю, з більшою конкурентністю, медіасередовищем, ну й, звісно, з “Єдиним марафоном”, єдиним верифікованим джерелом інформації, як його позиціює український уряд.
Юрчишин додав, що звіт Єврокомісії знову привернув увагу до цього питання і наразі Україна не може уникнути критики. На його думку, відновлення незалежних мовників в ефірі та забезпечення збалансованішого представлення політичних і суспільних позицій – питання, яке порушуватиметься на кожних переговорах з європейськими партнерами.
“Тому очікувано ми зараз маємо критичну рекомендацію Єврокомісії у звіті щодо успіху України по імплементації власне рекомендації Євросоюзу щодо початку відкриття переговорів про набуття членства. І нам точно треба буде реагувати. Європейська бюрократія – вона дуже системна. Тобто нам це питання тепер будуть ставити фактично на кожних переговорах”, – зауважив нардеп.
Що казала про телемарафон влада та міжнародна спільнота
Як повідомляв ІМІ, 16 листопада 2023 року Президент України Володимир Зеленський заявив, що телемарафон “Єдині новини” є одним із ключових етапів в історії незламності України.
У грудні 2023 року голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин заявив, що якість телемарафону слід підвищувати. Водночас, вважає він, телемарафон “вирішив питання щодо викривленої подачі інформації про війну та бойові дії”. Також він вважає, що через невисоку якість телемарафону люди шукають альтернативні джерела інформації, тому часто потрапляють на анонімні телеграм-канали, які легко маніпулюють даними.
У лютому 2024 року міжнародна правозахисна організація “Репортери без кордонів” закликала владу України відмовитися від національного телемарафону “Єдині новини” й повернутися до конкуренції з метою посилення плюралізму в медіа.
15 квітня 2024 року Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що вважає недоцільним переспрямування коштів, які призначено для телемарафонів “Єдині новини” й телеканалу “FreeДом”, на фінансування закупівлі безпілотних літальних апаратів та пікапів для Збройних сил України.
У квітні 2024 року Державний департамент США вніс національний телемарафон “Єдині новини” до свого звіту щодо порушень прав людини в Україні за 2023 рік.
5 вересня 2024 року міністр культури та стратегічних комунікації Микола Точицький заявив, що загальноукраїнський телемарафон “Єдині новини” продовжить своє існування, але потрібно знайти формат, щоб була зацікавленість у громадськості.
Довіра українців до телемарафону продовжує падати: станом на початок лютого 2024 року частка тих, хто довіряє марафону, знизилася до 36% опитаних. Такими є результати всеукраїнського опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології впродовж 5–10 лютого 2024 року.
За даними опитування КМІС, за період із травня 2022 до жовтня 2023 року простежується зниження довіри до телемарафону “Єдині новини”. У грудні 2023 року теж КМІС зафіксував падіння довіри до марафону. Якщо в травні 2022 року частка тих учасників соцопитування, які висловили довіру до телемарафону, становила 69%, то в жовтні 2023-го вона скоротилася до 48%. А в грудні 2023 року цей показник знизився до 43%.
Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький, коментуючи звіт Європейської комісії, яка чекає від України відновлення роботи мовників замість телемарафону, заявив, що Україна планує припинити підтримку телемарафону “Єдині новини” після завершення воєнного стану, зосередившись на сталому розвитку медіаінфраструктури.
Help us be even more cool!