Єврокомісія чекає від України відновлення роботи мовників замість телемарафону "Єдині новини"
Європейська комісія уперше виступила з чіткою публічною критикою телемарафону “Єдині новини” й заявила, що Україна має працювати над відновленням плюралістичного медіаландшафту.
Про це повідомляє “Європейська правда”, яка ознайомилася зі звітом Єврокомісії щодо прогресу держав-кандидатів, включно з Україною.
Одне з критичних зауважень Брюсселя стосується фінансування з держбюджету телемарафону “Єдині новини”. Також прозвучали сумніви про об’єктивність телемарафону.
“У 2023 році український уряд інвестував державні кошти в проєкт телевізійного марафону. Варто переоцінити, чи є це найкращий майданчик для вільної дискусії”, – йдеться у звіті.
Також, зазначає видання, Єврокомісія дорікнула щодо телеканалу “Рада”, основним завданням якого мало б бути “поширення інформації про парламентську діяльність, зокрема про роботу представників парламентської опозиції”. Як відомо, на адресу телеканалу “Рада” лунає критика через низький рівень представленості опозиції, а також щодо того, що трансляція засідань парламенту, зупинена у 2022 році, не відновилася.
Звіт Єврокомісії, зазначає “Європейська правда”, є частиною щорічного звіту про всі держави-кандидати, включно з Україною. У ньому, зокрема, аналізується дотримання державами засадничих цінностей ЄС, до яких належить також повага до свободи слова і свободи вираження.
Також у цьому звіті Єврокомісія визначає завдання країн-кандидатів на найближчий час. Дотично до роботи телевізійних мовників у документі міститься відповідна норма: ЄС чекає, що влада України буде “поступово відновлювати прозорий, плюралістичний і незалежний медіаландшафт”, поволі знімаючи обмеження, причому це очікування не пов'язане із завершенням воєнного стану.
Що казала про телемарафон влада та міжнародна спільнота
Як повідомляв ІМІ, 16 листопада 2023 року Президент України Володимир Зеленський заявив, що телемарафон “Єдині новини” є одним із ключових етапів в історії незламності України.
У грудні 2023 року голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин заявив, що якість телемарафону слід підвищувати. Водночас, вважає він, телемарафон “вирішив питання щодо викривленої подачі інформації про війну та бойові дії”. Також він вважає, що через невисоку якість телемарафону люди шукають альтернативні джерела інформації, тому часто потрапляють на анонімні телеграм-канали, які легко маніпулюють даними.
У лютому 2024 року міжнародна правозахисна організація “Репортери без кордонів” закликала владу України відмовитися від національного телемарафону “Єдині новини” й повернутися до конкуренції з метою посилення плюралізму в медіа.
15 квітня 2024 року Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що вважає недоцільним переспрямування коштів, які призначено для телемарафонів “Єдині новини” й телеканалу “FreeДом”, на фінансування закупівлі безпілотних літальних апаратів та пікапів для Збройних сил України.
У квітні 2024 року Державний департамент США вніс національний телемарафон “Єдині новини” до свого звіту щодо порушень прав людини в Україні за 2023 рік.
5 вересня 2024 року міністр культури та стратегічних комунікації Микола Точицький заявив, що загальноукраїнський телемарафон “Єдині новини” продовжить своє існування, але потрібно знайти формат, щоб була зацікавленість у громадськості.
Довіра українців до телемарафону продовжує падати: станом на початок лютого 2024 року частка тих, хто довіряє марафону, знизилася до 36% опитаних. Такими є результати всеукраїнського опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології впродовж 5–10 лютого 2024 року.
За даними опитування КМІС, за період із травня 2022 до жовтня 2023 року простежується зниження довіри до телемарафону “Єдині новини”. У грудні 2023 року теж КМІС зафіксував падіння довіри до марафону. Якщо в травні 2022 року частка тих учасників соцопитування, які висловили довіру до телемарафону, становила 69%, то в жовтні 2023-го вона скоротилася до 48%. А в грудні 2023 року цей показник знизився до 43%.
Help us be even more cool!