ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

558 злочинів проти медіа та журналістів скоїла РФ за рік і одинадцять місяців великої війни

24.01.2024, 10:00
Photo from Getty Images Signature
Photo from Getty Images Signature

За рік і одинадцять місяців з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 558 злочинів проти журналістів та медіа в Україні.

Такими є дані Моніторингу російських злочинів проти журналістів та медіа, що здійснює Інститут масової інформації.

За грудень 2023 – січень 2024 року ІМІ зафіксував 10 порушень свободи слова, які вчинила Росія, – поранення журналістів, обстріли, унаслідок яких знищено офіси медіа, блокування інтернет-доступу до медіа, а також закриття медіа через російсько-українську війну.

Медійні злочини Росії в Україні

Протягом цього періоду щонайменше п'ятеро медійників отримали поранення внаслідок російського обстрілу міст України – Харкова та Києва, а також на фронті в Запорізькій області. Водночас постраждали як українські журналісти, так і іноземні. 

Росіяни 30 грудня 2023 та 10 січня 2024 року обстріляли готелі Харкова, в яких зазвичай зупиняються іноземні медіа. Так, унаслідок обстрілу готелю “Kharkiv Palace” поранення отримали українська фіксерка німецького телеканалу ZDF Світлана Долбишева та радник з безпеки команди ZDF, який є громадянином Великої Британії. Лікарі діагностували Світлані струс головного мозку, відкриту рану частини голови, забій та гематому легені, перелом ребер.

Крім того, поранення отримала команда турецької агенції Анадолу, зокрема журналіст Давіт Качкачішвілі, який дістав незначні порізи на руках. Унаслідок удару по готелю “Парк” знищено їхнє авто, яке було припарковане поруч. Журналісти заявили, що шоковані зухвалістю росіян, оскільки цей об’єкт повністю цивільний і жодних військових там не було. Також через цю атаку поранення отримала українська фіксерка телеканалу France 2 Віолетта Педорич. Журналісти саме заселялися в готель і перебували в момент удару в коридорі. Інші члени команди залишилися неушкодженими. Віолетті Педорич скалки скла посікли обличчя та руку. Зараз у неї в переніссі застряг уламок скла, і тепер лікарі спостерігатимуть за ним певний час.

Своєю чергою начальник Головного управління Національної поліції в Харківській області Володимир Тимошко заявив, що Росія, цілеспрямовано вдаривши по готелю “Парк”, напала саме на журналістів. Усі потерпілі є цивільними, а готель використовували здебільшого іноземні журналісти. “У цьому готелі ніколи військові не жили, це знає майже весь Харків. Цей готель використовувався журналістами. Це був загальновідомий факт. На момент удару в готелі перебували іноземні журналісти, зокрема з Туреччини. Тому я вважаю, що цей удар РФ здійснила саме по ЗМІ”, – сказав Тимошко.

Крім того, 17 січня на фронті поранення отримав журналіст Радіо Свобода Дмитро Євчин. Він разом з оператором Микитою Ісайком потрапив під артилерійський обстріл під час знімання телесюжету в районі села Роботине Запорізької області. Євчин дістав осколкове поранення в ногу, його вчасно евакуювали й перевезли до лікарні.

Крім того, під час російських обстрілів у Харкові 30 грудня 2023 року постраждав офіс “Суспільне. Харків” та Українського радіо. У Будинку радіо, де розташовані офіси медіа, пошкоджена система опалення, вибиті вікна, двері й посічені стіни. Перебувати в цьому приміщенні тепер небезпечно, розповіла менеджерка “Суспільне. Харків” Євгенія Колєнова. Також унаслідок цієї атаки пошкоджено приміщення медіагрупи “Об’єктив”, де міститься ТРК “Simon”.

Водночас унаслідок російських масованих обстрілів Києва 2 січня була пошкоджена офісна будівля NV. Головний редактор Радіо NV Олексій Тарасов розповів, що повилітали вікна, рознесло вхідні двері. Унаслідок чого редакції довелося відкласти ефір на дві години.

Російська війна проти України продовжує бути випробуванням для медіа, які змушені закриватися внаслідок економічної кризи, спровокованої повномасштабним вторгненням. Так, на Тернопільщині 13 грудня 2023 року вийшов останній друкований примірник теребовлянської газети “Воля”, яка видавалася з 1992 року. Надалі інформацію про події в громаді видання продовжує повідомляти на своїй фейсбук-сторінці.

Детальніше з моніторингом можна ознайомитися в рубриці “Барометр свободи слова”.

Liked the article?
Help us be even more cool!