Журналістка Таїсія Кутузова програла апеляцію щодо нападу на неї поліцейського
Київський апеляційний суд залишив без змін вирок Києво-Святошинського райсуду, який визнав невинуватим та виправдав поліцейського, обвинуваченого в нападі на журналістку KyivPost і документалістку Таїсію Кутузову.
Таке рішення суд ухвалив 15 жовтня 2024 року.
Рішення суду першої інстанції оскаржували прокурор відділу Київської обласної прокуратури та адвокат журналістки. Вони просили суд визнати поліцейського винним у перешкоджанні журналістці та призначити покарання у вигляді чотирьох років обмеження волі. Проте апеляційний суд залишив без задоволення їхні апеляційні скарги.
Своєю чергою апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції, що в справі не доведено належним чином, що:
- обвинувачений усвідомлював – Кутузова є журналісткою і він умисно їй перешкоджає;
- потерпіла вела законну професійну журналістську діяльність та є професійною журналісткою.
Тож суд вважає, що суд першої інстанції “ухвалив законне й обґрунтоване рішення, а тому підстави для задоволення апеляційних скарг відсутні”.
Таїсія Кутузова в коментарі Інституту масової інформації сказала, що оскаржуватиме рішення апеляційного суду у Верховному Суді.
“Суд відхилив прохання мого адвоката й прокурора про перегляд справи, визнання винним мого нападника. Суд залишив чинним рішення першої інстанції і фактично не визнає мене професійною журналісткою. Просто залишив усе як є, відмовив в апеляції”, – сказала вона.
Яке рішення суду першої інстанції
Як повідомляв ІМІ, 4 березня 2024 року Києво-Святошинський районний суд визнав невинуватим та виправдав поліцейського, обвинуваченого в нападі на журналістку KyivPost і документалістку Таїсію Кутузову. Його виправдано “у зв'язку з відсутністю в його діях складу даного кримінального правопорушення”. Хоча напад був груповим, вирок стосується лише одного поліцейського.
Поліцейського обвинувачували за частиною 3 статті 171 Кримінального кодексу України (“Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”).
Прокурор просив обвинуваченому поліцейському чотири роки обмеження волі з позбавленням права обіймати посади чи вести певну діяльність строком на три роки.
Захисник обвинуваченого вважав, що Кутузова підробила посвідчення KyivPost, вказавши на помилку, та зазначив, що це є неприпустимим доказом. Водночас представник Кутузової зауважив, що її посвідчення KyivPost містить технічну помилку, де неправильно вказано видавця – ТОВ “Бізнесгруп”: з однією літерою “п” замість правильної назви з двома “п”. На думку захисту, це жодним чином не впливає на правовий статус його підзахисної як журналістки.
Таїсія Кутузова в коментарі ІМІ сказала, що вважає рішення несправедливим та подаватиме апеляцію.
Що відомо про напад на Таїсію Кутузову
У 2020 році журналістка-фрилансерка KyivPost, документалістка Таїсія Кутузова під час знімання документального фільму “Закрий рота!” про місцевого активіста Сергія Чагарова тричі зазнавала перешкоджання своїй роботі.
Усі три випадки сталися в селі Гатне (Київська область). 1 червня охоронці сільської ради фізично обмежували їй доступ до приміщення сільради, аргументувавши недопуск “карантином”. А 14 серпня охоронці сільської ради не пустили Кутузову до сільради.
6 жовтня 2020 року група поліцейських застосувала силу до Таїсії Кутузової в селі Гатне Київської області. Вона висвітлювала засідання сільської територіальної виборчої комісії. Її члени планували зняти з виборів одного з кандидатів у голови громади. Троє поліцейських заламали їй руки, вирвали камеру та пошкодили мікрофон.
Тоді поліція Київської області розпочала кримінальне провадження за фактом застосування сили групою поліцейських до журналістки за статтею 171 Кримінального кодексу України (“Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”). Поліцейських, які напали, відсторонили від їхніх професійних обов'язків.
15 жовтня Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження за заявою Таїсії Кутузової про перешкоджання з боку працівників поліції.
Help us be even more cool!