У Грузії створять держфонд для фінансування НУО, які зареєструвались "іноагентами"
У Грузії створять державний фонд для фінансування грузинських неурядових організацій (НУО), які зареєструвалися в реєстрі “прозорості іноземного впливу”. Про це повідомив прем'єр Грузії Іраклій Кобахідзе на засіданні уряду, передає “Ехо Кавказу”.
“Ми ухвалили рішення заснувати програму грантів для грузинських неурядових організацій, яка повністю фінансуватиметься за кошт грузинських платників податків з державного бюджету Грузії”, – сказав Іраклій Кобахідзе.
Водночас обсяг фінансування він не назвав. За словами прем'єра, “отримання іноземного фінансування не означає автоматичної реалізації негативних інтересів іноземної сили”.
Також Кобахідзе зазначив, що необхідні інституційні та фінансові засади для безперебійної роботи грантового фонду будуть підготовлені протягом найближчих двох місяців, а перші грантові проєкти почнуть фінансуватись із січня 2025 року.
Видання нагадує, що термін добровільної реєстрації НУО та медіа, які отримують іноземне фінансування, сплив 2 вересня. Заявки подали 476 організацій – це незначна частина загальної кількості.
Водночас Кобахідзе стверджує, що до мін'юсту “звернулося понад 450 неурядових організацій, тобто значна частина організацій, які працюють з іноземним фінансуванням”.
Із 2 вересня влада може штрафувати НУО та медіа на $9300, якщо встановить, що вони “ухилилися від реєстрації”. Їх можна буде внести до реєстру “іноагентів” після проведення моніторингу для “виявлення організації, яка проводить інтереси іноземної сили”.
Передісторія
Як повідомляв ІМІ, 15 липня 2024 року президентка Грузії Саломе Зурабішвілі звернулася до Конституційного суду з позовом про зупинення та остаточне скасування закону “Про прозорість іноземного впливу”, відомого як закон про “іноагентів”.
3 червня 2024 року спікер парламенту Грузії Шалва Папуашвілі підписав закон про “іноагентів” (“Про прозорість іноземного впливу”).
28 травня парламент Грузії подолав президентське вето на закон про “іноагентів”, остаточно затвердивши його.
14 травня 2024 року парламент Грузії в третьому, остаточному читанні затвердив закон про “іноагентів”. 18 травня президентка країни Саломе Зурабішвілі ветувала його, назвавши “російським законом”.
Неурядові організації Грузії заявили, що не дотримуватимуться закону про “іноагентів”.
У країні весь цей час відбувалися протести, сутички між протестувальниками та поліцією. Учасників акції затримували, їм закидали адміністративні правопорушення – дрібне хуліганство та непокору співробітнику поліції.
9 липня 2024 року посол Євросоюзу в Грузії Павло Герчинський повідомив, що ЄС призупинив вступ країни до блоку, а також заморозив 30 млн євро, які призначені на підтримку держави у сфері оборони.
Help us be even more cool!