ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

У Грузії спікер парламенту підписав закон про "іноагентів", який не підписала президентка

Спікер парламенту Грузії Шалва Папуашвілі підписав закон про “іноагентів” (“Про прозорість іноземного впливу”). 

Про це він сказав 3 червня на брифінгу в будівлі парламенту, повідомляє “Ехо Кавказу”.

28 травня парламент Грузії подолав президентське вето на закон про “іноагентів”, остаточно затвердивши його.

Згідно з Конституцією Грузії, якщо президент після подолання вето відмовляється від підписання, закон у п'ятиденний термін підписує та публікує голова парламенту.

Згідно з новим законом, протягом двох місяців (до початку серпня) відповідні органи / посадовці повинні ухвалити / опублікувати підзаконні акти, а міністерство юстиції Грузії та Національне агентство публічного реєстру мають провести “попередні матеріально-технічні та інші заходи для виконання цього закону”.

Вже із серпня медіа та неурядові організації, які, за даними 2023 року, отримували понад 20% доходу з-за кордону, протягом місяця мають через Будинок юстиції внести заяву про реєстрацію як організації, які проводять інтереси іноземної сили.

Такі грузинські медіа та НУО, пише видання, є абсолютною більшістю і працюють вони переважно із західними фондами.

Для виявлення “провідних інтересів іноземної сили організацій” та перевірки виконання вимог закону міністерство юстиції в будь-який час може провести моніторинг, а уповноважений посадовець – отримати необхідну інформацію, зокрема персональні дані.

Противники закону впевнені: він може стати інструментом тиску та репресій проти інакодумства в Грузії. 

Що відомо про грузинський законопроєкт про “іноагентів”

Як повідомляв ІМІ, 29 травня неурядові організації Грузії заявили, що не дотримуватимуться закону про “іноагентів”. 

28 травня парламент Грузії подолав президентське вето на закон про “іноагентів” (“Про прозорість іноземного впливу”).

14 травня 2024 року парламент Грузії в третьому, остаточному читанні затвердив закон про “іноагентів” (“Про прозорість іноземного впливу”). 18 травня президентка країни Саломе Зурабішвілі ветувала його, назвавши “російським законом”.

27 травня юридичний комітет парламенту Грузії підтримав зняття президентського вето на закон про “іноземних агентів”. 

У країні весь цей час відбуваються протести, сутички між протестувальниками та поліцією. Учасників акції затримують, їм закидають адміністративні правопорушення – дрібне хуліганство та непокору співробітнику поліції.

У квітні 2024 року владна партія “Грузинська мрія” повторно зареєструвала в парламенті Грузії законопроєкт про “іноземних агентів”. 15 квітня в парламенті Грузії сталася бійка між депутатами під час обговорення законопроєкту про “іноагентів”.

25 квітня 2024 року Європарламент проголосував за незобов’язувальну резолюцію із закликом до ЄС не починати переговорів із Грузією про членство, доки діятиме закон “іноагентів”.

Парламент Грузії в березні 2023 року ухвалив у першому читанні закон про “іноагентів”, але через багатотисячні протести в країні відхилив його 10 березня того ж року.

Законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу” також називають законопроєктом про “іноагентів” на кшталт російського.

7 травня 2024 року понад 30 депутатів Європарламенту закликали віцепрезидента Єврокомісії Жозепа Борреля тимчасово зупинити для Грузії статус кандидата в ЄС.

Liked the article?
Help us be even more cool!