ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Закон про "іноагентів": у Грузії сталися сутички між протестувальниками та поліцією

Протести у Грузії/Фото - NewsGeorgia

У Грузії 30 квітня сталися сутички між протестувальниками та поліцією під час акції проти ухвалення закону про “іноагентів”, повідомляє “Эхо Кавказа”.

Поліція затримала 63 людини. Їм закидають адміністративні правопорушення – дрібне хуліганство та непокору співробітнику поліції, повідомив заступник міністра внутрішніх справ Олександр Дарахвелідзе на брифінгу.

За його словами, під час сутичок постраждали шестеро поліцейських.

“Эхо Кавказа” звертає увагу, що потерпілих з-поміж пересічних громадян Дарахвелідзе не згадав. За даними медіа, під час мітингу проти ночі 1 травня поліція інтенсивно застосовувала спецзасоби (перцевий спрей, сльозогінний газ, водомети) та грубу фізичну силу. 

Відомо, що під час зіткнень постраждали політики Алеко Елісашвілі та Леван Хабеїшвілі.

“На кадрах чітко видно дії голови Національного руху Левана Хабеїшвілі, коли він увірвався до кордону поліції, щоб завадити поліції виконувати свою роботу, чинив їм опір, під час чого отримав ушкодження. Леван Хабеїшвілі був одразу ж доставлений до медичного закладу. За цим фактом відповідні служби забезпечують проведення необхідних слідчих дій”, – сказав Дарахвелідзе.

Він також зазначив, що мітинг, який відбувся біля будівлі парламенту, “не вписався в межі мирного протесту і громадяни в нічний час штучно перекрили рух на різних вулицях”.

“Суспільство ясно побачило, що акція повністю набула насильницького характеру. Ми всі добре бачили, як протестувальники протистояли поліцейським, ображали їх фізично та словесно. Вони кидали в бік правоохоронців різні важкі предмети, каміння та пляшки. Внаслідок насильницьких дій шестеро поліцейських отримали поранення та були переведені до медичних закладів для отримання медичної допомоги”, – повідомив Дарахвелідзе.

Факти нападу на поліцейських розслідуватимуться в межах кримінального кодексу, заявив заступник міністра, а факти можливого перевищення сили з боку самих поліцейських, ймовірно, вивчать відповідні служби.

Вночі президентка Грузії Саломе Зурабішвілі закликала негайно припинити розгін мирної демонстрації та насильство над протестувальниками проти закону про “іноагентів” у Тбілісі, повідомляє NewsGeorgia.

“Я звертаюся до міністра внутрішніх справ негайно припинити розгін мирної демонстрації, застосування непропорційної сили, насильство щодо молодих людей, які прийшли з голими руками”, – йдеться в заяві президента.

За оцінкою Зурабішвілі, під час мітингу не існувало жодних загроз правопорядку. Вона попросила Народного захисника Грузії “негайно відреагувати, щоб зупинити будь-які необґрунтовані та неадекватні дії спецпризначенців”.

“Соромно протистояти молоді, коли в тебе претензії на народність. Соромно апелювати до віри та заохочувати насильство в Страсний тиждень”, – додала Зурабішвілі.

Що відомо про грузинський законопроєкт про “іноагентів”

Виконавчий секретар партії “Грузинська мрія”, лідер парламентської більшості Мамука Мдінарадзе на початку квітня 2024 року анонсував внесення до парламенту законопроєкту про “іноагентів”.

За його словами, до торішнього законопроєкту внесуть лише одну зміну. Замість терміна “агент іноземного впливу” буде використане формулювання “організація, яка проводить інтереси сил з-за кордону”.

Згодом владна партія “Грузинська мрія” повторно зареєструвала в парламенті Грузії законопроєкт про “іноземних агентів”

15 квітня 2024 року в парламенті Грузії сталася бійка між депутатами під час обговорення законопроєкту “Про прозорість іноземного впливу” (так званий закон про іноагентів).

17 квітня парламент Грузії затвердив у першому читанні законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, який інакше називають законопроєктом про “іноагентів”.

25 квітня 2024 року Європарламент проголосував за незобов’язувальну резолюцію із закликом до ЄС не починати переговорів із Грузією про членство, доки діятиме закон “іноагентів”.

10 березня 2023 року парламент Грузії відхилив законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, через який виникли багатотисячні протести.

У такий спосіб влада задовольнила вимогу демонстрантів, які 7–8 березня проводили багатотисячні мітинги біля будівлі парламенту. Поліція застосовувала проти учасників акції сльозогінний газ та водомети, демонстранти кидали каміння, підпалювали баки для сміття, будували барикади.

Законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, який також називають законопроєктом про “іноагентів” на кшталт російського, парламент Грузії ухвалив у першому читанні 7 березня 2023 року. 

У парламенті Грузії на розгляді було одразу два законопроєкти про “іноагентів”, які ініціював рух “Сила народу” (формально відколовся від “Грузинської мрії”): перший називається “Про прозорість іноземного впливу”, другий – “Про реєстрацію іноземних агентів”.

Перший стосується лише неурядових організацій та медіа, які отримують закордонне фінансування, а другий – як фізичних, так і юридичних осіб, за низкою винятків. 

Тоді понад 200 неурядових організацій та медіа підписали заяву проти ухвалення в Грузії закону про “іноагентів”. Підписанти вважали, що метою законопроєкту є дискредитація, а згодом можливі репресії проти критично налаштованої преси та громадських груп.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, яка перебувала з офіційним візитом у США, підтримала протестувальників і заявила, що накладе вето на закон.

У ЄС та США розкритикували та попередили про наслідки ухвалення закону про “іноагентів”.

Liked the article?
Help us be even more cool!