ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Суд скасував вирок ексберкутівцю, який напав на журналістку Марію Лебедєву

Київський апеляційний суд скасував обвинувальний вирок та призначив новий розгляд справи ексберкутівця Руслана Марчука щодо подій розгону Майдану 30 листопада 2013 року. Строки притягнення до кримінальної відповідальності в цій справі спливли наприкінці 2023 року. Тому малоймовірно, що Марчука притягнуть до відповідальності.

Про це повідомила Адвокатська дорадча група.

Там нагадали, що Руслан Марчук під час Майдану був заступником командира 1 взводу 3 роти київського "Беркуту".

За даними слідства, він разом з іншим співробітником тепер уже розформованого спецпідрозділу "Беркут" підійшов до журналістки Марії Лебедєвої, яка записувала на телефон наслідки розгону й водночас тримала в руці посвідчення журналіста. Марчук вимагав припинити відеозапис, а далі – схопив її за руку, в якій був мобільний телефон і намагався вибити його. Потім почав штовхати її та вдарив ногою, що можна побачити на 50 хв. 25 сек. відео.

Також потерпілими в справі були Єлизавета Жарікова, Любомира Кеплер, Тетяна Куємжи, Сергій  Мельниченко (Сергій Мельниченко) та Дмитро Фортунатов (помер у 2018 році).

12 липня 2023 року суддя Шевченківського суду Андрій Трубніков визнав Марчука винним у перевищенні влади та службових повноважень, пов'язаних із застосуванням насильства (ч. 2 ст. 365 ККУ), умисному перешкоджанні законній професійній діяльності журналіста (ч. 1 ст. 171 ККУ) та незаконному перешкоджанні мирним зібранням (ст. 340 ККУ).

Суд призначив Марчуку умовне покарання у вигляді п'яти років позбавлення волі з випробувальним терміном на два роки та заборонив обіймати посади в правоохоронних органах терміном на два роки.

Покарання суд призначив лише за перевищення влади. Щодо двох інших статей, на час ухвалення вироку спливли строки притягнення до відповідальності.

"Саме цей вирок сьогодні скасував апеляційний суд. Але навряд чи новий розгляд у суді першої інстанції дійде до нового вироку. На 10-ту річницю розгону Майдану – 30.11.23 – спливли строки давності для притягнення до відповідальності по найважчій статті в цій справі. Це означає, що в суді першої інстанції Марчук може подати клопотання про закриття кримінального провадження. Його не виправдовують, але обвинувачений вже не понесе відповідальності", – зазначили в Адвокатській дорадчій групі.

11 січня 2024 року голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин заявив, що Комітет готує слухання щодо розслідування злочинів, пов'язаних з перешкоджанням журналістській діяльності.

"Маємо падіння розслідування злочинів проти журналістів майже на 80% у 2022 році відносно 2021 року. Можна все пояснювати війною, але ми, як країна, яка йде в європейську спільноту, для якої цінність свободи слова є одною з основних цінностей, точно не маємо допускати такого", – сказав він.

У грудні Ярослав Юрчишин заявив, що як голова Комітету з питань свободи слова має три пріоритетні напрями в роботі: звільнення полонених українських журналістів, розслідування справ про перешкоджання журналістській діяльності, створення конкурентного та якісного доступу журналістів до інформації.

Щодо розслідування справ про перешкоджання журналістам у роботі Юрчишин, зокрема, сказав:

“Журналісти, як четверта влада, мають дуже чіткі гарантії їхньої професійної діяльності. І в Україні, в принципі, демократія, яка розвивається, з розслідуванням таких справ не завжди було гладко. А війна – це завжди для правоохоронних органів певне полегшення, є чим займатися, ми тут будемо ваші справи розглядати”.

Liked the article?
Help us be even more cool!