"Схід SOS": У російському полоні три роки перебуває військовий, ексжурналіст Денис Мацола
Благодійний фонд “Схід SOS” та низка інших правозахисних організацій, правозахисників та медійників закликали підписати петицію з вимогою врятувати з полону РФ українського військовополоненого, правозахисника, журналіста, публіциста Дениса Мацолу.
Про це повідомляється на сайті “Схід SOS”.
Як зазначили у фонді, у полон до окупантів переселенець із Криму Денис Мацола потрапив 4 квітня 2022 року. Після повномасштабного вторгнення він брав участь в обороні Маріуполя в складі 501 окремого батальйону морської піхоти 36 бригади ВМС України, бійці якого опинилися в оточенні та потрапили в полон на початку квітня 2022 року.
Служити Денис пішов у 2021 році, дізнавшись про те, що Росія зібрала біля кордонів України угруповання військ. У 501 батальйон його запросив друг Владислав Журавльов, який служив там із 2017 року і який наразі також перебуває в полоні й зазнавав жорстоких тортур.

У фонді повідомили, що протягом трьох років друзі Дениса, його близькі та колеги не афішували, що він у полоні, побоюючись, що це зашкодить обмінному процесу. Але він надто довго перебуває в нелюдських умовах, тому питання щодо його визволення вирішили висвітлити публічно.
Денис Мацола утримується в СІЗО № 2 міста Кінешма Івановської області РФ. Як відомо від звільнених полонених, які там були, від квітня 2023 року, вже майже два роки, його безперервно утримують в одиночній камері.
“У 2024 року співробітники СІЗО свідомо морили його голодом – майже не годували протягом трьох місяців. Ми побоюємось, що такі умови можуть непоправно вплинути на психічне здоров’я Дениса та фізичний стан. На нашу думку, катування та жорстоке поводження з Денисом пов’язане з його послідовною проукраїнською позицією, а також багаторічною активістською та правозахисною діяльністю заради майбутнього України”, – наголосили у фонді.
Також у “Схід SOS” зазначили, що російські спецслужби знають, що Денис Мацола – кримчанин і учасник протестів проти окупації Криму, і це може спричиняти упереджене ставлення та жорстокість.
“Ми усвідомлюємо, що таку державу, як Російська Федерація, марно закликати до дотримання прав людини, особливо щодо українських військовополонених. Водночас ми переконані, що міжнародні організації, уряди країн і українська влада повинні робити більше, аби зупинити тортури та врятувати бранців війни на території країни-агресора”, – зазначили правозахисники.
Хто такий Денис Мацола
Денис Мацола народився та до окупації Криму жив у Сімферополі. Під час навчання в Таврійському університеті звернувся до громадської діяльності. Був одним із засновників і лідерів незалежної профспілки “Студентська дія”, брав участь у кампаніях проти незаконної забудови, знищення навколишнього середовища, підтримував кримськотатарський національний рух. Наприкінці 2013 року долучився до організації декількох ініціатив на підтримку кримського Майдану, що пізніше трансформувався в рух опору російській окупації півострова. Допомагав українським військовим у заблокованих окупантами частинах.
У 2015 році переїхав до Києва, де працював журналістом в інформаційних проєктах Благодійного фонду “Восток SOS” (нині БФ “Схід SOS”). Висвітлював події на фронті.
У 2016 році Денис переїхав до Львова, де долучився до місцевого громадянського суспільства. Він брав участь у протестах проти незаконної забудови історичного центру Львова, самоосвітніх і спортивних проєктах. Допомагав українським військовим як волонтер та долучився до кампанії на підтримку українських політв’язнів у Росії, зокрема й кінорежисера Олега Сенцова та анархіста Олександра Кольченка, який є близьким товаришем Дениса Мацоли.
У 2017 році Денис Мацола влаштувався в організацію “Право на захист”. Також публікувався на сайті “Крим.Реалії” (проєкт Радіо Свобода), висвітлюючи життя на окупованому росіянами півострові.
Заявники петиції звернулися до:
- президента України Володимира Зеленського;
- Головного управління розвідки Міністерства оборони України;
- Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими;
- уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
- представників державного апарату, що дотичні до обмінного процесу;
- Міжнародного комітету Червоного хреста;
- Робочої групи ООН з питань насильницьких або недобровільних зникнень;
- лідерів країн світу та їхніх дипломатичних установ.
Заявники закликали їх посприяти звільненню Дениса Мацоли в межах їхніх повноважень.
Підписати заяву можна за посиланням.
Help us be even more cool!