Меми й міжнародні медіа: як живуть телеграм-канали Харкова за Трампа
Після виборів у Сполучених Штатах Америки й перемоги Трампа в них, політика щодо України змінилася на 180 градусів і з помірно дружньої стала відверто ворожою і проросійською. Ми дослідили, як до таких змін поставилися популярні телеграм-канали, які зазвичай першими підхоплюють суспільні настрої.
У Харкові є чотири найпопулярніші телеграм-канали, які мають і найбільше підписників і найбільший вплив на свою авдиторію: "Харьков Life" із 658 517 підписниками, ХХ з 515 903 підписниками, "Труха" з 499 995 й "Харків 1654" – 235 422. Сумарно авдиторія цих каналів перевищує населення міста. Тож розберемо кожен з них.
Головна проблема з телеграм-каналами загалом у тому, що потік інформації нескінченний, публікації з’являються кожні 10–15 хвилин. Часто інформація неперевірена або взагалі фейкова. З іншого боку, телеграм-канали в умовах життя в місті за 30 кілометрів від фронту непогано реалізують функції оповіщення населення про загрози, тоді як великі канали типу monitor не дають ради з обсягами потенційних загроз у регіоні. Наприклад, у харківського телеграм-каналу навіть є окремий проєкт оповіщення, який має попит.

Харьков Life: мемів немає, більше інформації
Ще минулого року канал вівся російською мовою, втім зараз він повністю українськомовний. Його авдиторія налічує більш ніж 650 тисяч підписників. Він перекочував у телеграм після заборони вконтактє і продовжив писати про життя і події в місті.
Як і більшість світу, адміністратори телеграм-каналу прискіпливо слідкували за розвитком подій у США з початку виборів. Стежили за підрахунком голосів у режимі реального часу, за заявами обох партій і особливо прискіпливо – за обіцянками про "швидке закінчення бойових дій на території України". Загалом частина новин складалася з перекладів заголовків закордонних медіа

Жартів і емоційних заяв на цьому каналі не надто багато, але багато згадок закордонних політиків, які цитують Трампа про все на світі: кінець війни цього тижня, угода з приводу України, припинення вогню вже за пару тижнів і ще кілька разів про те, що війна закінчиться, але строки змінюються.
Отже, телеграм-канал доволі бюрократично ставиться до висвітлення новин, пов’язаних із президентом Трампом і рішеннями його адміністрації. Також вони використовують і маркують джерела, з яких беруть інформацію, і дають посилання на першоджерело.
ХХ: жарти, іронія і багато Трампа
ХХ – телеграм-канал, який також спочатку був пабліком вконтактє. Він з’явився на противагу каналам інформації про Харків і реальній опозиції тодішньому меру Геннадію Кернесу ще 2013 року. Також ХХ є одним з найперших публічних каналів комунікації в Харкові, що зайняв проукраїнську позицію в ті буремні часи. Зараз канал налічує понад пів мільйона підписників.

У телеграм-каналі ХХ підхід до висвітлення подій у США трохи інший, незважаючи на велику кількість цитат і текстових трансляцій інтерв’ю американських політиків, включно з президентом. Тут Трампа використовують і для, наприклад, реклами, а ще зборів для Збройних сил України. Окремо варто зазначити, що ХХ загалом публікує більше новин про те, що відбувається в США. Буквально все, що відбувається в США і пов’язане з діями Трампа або наближеними до нього людьми, майже одразу з’являється на каналі, у деякі дні по 6–10 новин, які містять прізвище Трампа.

Але найбільше, звичайно, глузують з Трампа і політики, яку веде його команда. Так, у каналі опублікували пост із відео, в якому бабця на зупинці кричить "Расія!", з підписом до нього "Нову коханку Трампа помітили на одній із зупинок Харкова". Також ХХ публікує скетчі Saturday Night Live про те, як пройшла зустріч президента Зеленського з Трампом у Білому Домі.
Окремо варто зазначити, що ХХ прокоментували голосування CNN про те, хто ж насправді винен у суперечці, яка виникла під час зустрічі президентів у Білому домі.

"Труха Харків": про США зовсім трохи
Телеграм-канал "Труха Харків" нині налічує пів мільйона підписників, має цілу мережу каналів різних міст і жорсткого контенту без блюру. Його створили 2019 року, і він називався "Тру Харьков". Згідно з розслідуванням NGL.media, телеграм-канал має корені в діяльності Володимира Литвина, підприємця і фігуранта скандальної корупційної справи 2015 року про "рюкзаки Авакова".
Загалом паблік пише про Трампа не дуже багато: у березні 2025 року канал опублікував лише три пости про нього. Один допис із відсиланням на цитати колишнього мера Харкова Геннадія Кернеса "Дава по новой, Міша", а інші два – збірники цитат про розмову Зеленського з Трампом 19 березня 2025 року і конференції президента США від 21 березня.

"Харків 1654": міжнародні медіа і глузування
Стиль телеграм-каналу "Харків 1654" не дуже відрізняється від інших. Наразі канал має 235 тисяч підписників. Деякі дописи публікуються російською мовою, але загалом мова каналу українська.
На відміну від "Трухи" тут пишуть дуже багато, буквально про кожен крок американських політиків. Дуже багато цитують безпосередньо самого Трампа, який і так відомий тим, що любить поговорити на камеру і прокоментувати буквально все. В середньому про американські реалії на каналі виходить від трьох новин на день.
Окремо на каналі розбирали інтерв’ю президента Зеленського в програмі Special Report, де він коментував свою зустріч у Білому домі. Помітно, що адміністратори акцентують на гучних заявах типу "Із Зеленським покінчено", посилаючись на Bloomberg, або "Президент Путін хоче миру", посилаючись на самого Трампа. Такі заголовки в дописів, звичайно, привертають більше уваги, відповідно й більше охоплень. У контексті гучних заголовків на каналі цитували також президента Польщі Анджея Дуду, який заявив, що "зупинити війну в Україні може лише США".
На каналі також є відео протестів у США на підтримку Володимира Зеленського та Fuck Trump від Роберта де Ніро на кінопремії Tony, а не "Оскар", як йдеться в пості.

Висновки
Незважаючи на те, яку репутацію мають телеграм-канали, вони є одним з найпопулярніших джерел інформації для пересічних громадян, і дуже важливо, щоб вони були проукраїнські, не підмінювали наративи й поширювали менше фейків. І хоча з фейками все ще треба працювати й працювати, але всі ці канали є такими, що демонструють підтримку української позиції різними способами: жартами, мемами, цитатами світових медіа, текстовими трансляціями інтерв’ю американського президента Трампа і засудженням його дій з приводу України.
Юлія Напольська, регіональна представниця Інституту масової інформації в Харківській області
Help us be even more cool!