ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Amnesty International задокументувала незаконне вивезення людей росіянами під час "фільтрації"

10.11.2022, 14:07
Фото – kmetro0.it
Фото – kmetro0.it

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International у своєму звіті "Немов по етапу" задокументувала випадки незаконного вивезення та насильства цивільних українців під час російської "фільтрації". Про це йдеться в доповіді організації.

Доповідь базується на інтерв’ю з 88 людьми, переважна більшість яких цивільні, що тікали з окупованої Росією території України.

"У цій доповіді зібрано докази того, як російські та контрольовані Росією сили не залишали багатьом цивільним в Україні жодного іншого вибору, окрім як бути переміщеними до Росії чи окупованих Росією українських територій. В окремих випадках дітей без супроводу, людей похилого віку та осіб з інвалідністю, які вже встигли дістатися відносно безпечних місць, вишукували та скеровували до окупованих Росією частин Донеччини. Зокрема, у випадку з Маріуполем ці дії російських і контрольованих Росією сил у деяких випадках дорівнювали воєнним злочинам і ймовірно злочинам проти людяності депортації чи примусового вивезення. Ця доповідь також документує правопорушення з боку російських і контрольованих Росією сил під час насильницької процедури перевірки цивільних, загалом відомої як "фільтрація", де багато людей ставали жертвами воєнних злочинів протиправного утримання та тортур чи інших форм жорстокого поводження", зазначають в Amnesty International.

Зокрема, правозахисники наводять історію 28-річного колишнього українського поліціянта Максима, який втік із Маріуполя до Володарського в окупованій частині Донеччини 25 березня.

"Представники влади "ДНР" тримали його з дівчиною в школі, поки вони очікували на фільтрацію. 29 березня представники "ДНР" відвели Максима до відділку міліції, де протягом тривалого часу допитували про його минуле в поліції та про українських військових. Він розповів Amnesty International, що його раз за разом били: "[Чоловік у формі] вдарив мене кийком по ногах. Він почав кричати: "Давай, швидко, кажи мені все" та вдарив мене по плечу. А потім знову по спині… Він натягнув мені на голову білий пакет та перекрив доступ повітря… Один [із чоловіків] сказав: "Відведемо його на поле і потім уб’ємо його". Максима відпустили й вивезли до Росії. Коли він намагався поїхати з Росії до Естонії, на кордоні його зупиняли двічі, допитували сім годин та казали повертатися до Росії й подаватися на громадянство. Поступово йому вдалося залишити країну через Білорусь", розповіли правозахисники.

За їхніми даними, опинившись у Росії, люди з України не отримували майже ніякої офіційної допомоги в тому, щоб отримати можливість залишити країну. У більшості випадків, коли в них виходило виїхати, вони отримували фінансову та логістичну підтримку від волонтерського руху. Декілька людей говорили про тиск (десь слабший, десь жорсткіший) подаватися на російське громадянство з боку тих, хто завідував державними притулками, або ж стверджували, що їхнє пересування обмежували.

Нагадаємо, 4 серпня правозахисна організація Amnesty International опублікувала доповідь, у якій заявила, що українські військові ставлять під загрозу цивільне населення, створюючи бази та застосовуючи системи озброєння в житлових районах, зокрема в школах і лікарнях, намагаючись відбити російське вторгнення.

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр заявила, що це дослідження AІ не враховує факту агресії росії, хронології подій та контексту захисту Україною своєї державності, а також спотворює реальну картину міжнародного злочину агресії, який вчиняє росія з 2014 року.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що звіт Amnesty "намагається амністувати державу-терориста й перекласти відповідальність з агресора на жертву".

Amnesty International згодом попросила вибачення за "страждання та гнів", спричинені її останнім звітом щодо України, однак заявила, що не відмовляється від своїх висновків.

Liked the article?
Help us be even more cool!