ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Пропагандистське "ЗаМедіа": хто промиває мізки українцям в окупованому Мелітополі

На окупованій росіянами частині Запорізької області завдання з просування політики Кремля серед населення покладено на місцевий пропагандистський холдинг “ЗаМедіа”. Він був створений у Мелітополі окупаційною адміністрацією під пильним наглядом кураторів з Москви та Петербурга. На початках розбудову пропагандистського холдингу очолював Олександр Малькевич, якого називали людиною “кухаря Путіна” Євгена Пригожина. “ЗаМедіа” і понині очолюють переважно гастролери з Росії. Серед керівників холдингу місцевих колаборантів обмаль, їх допускають переважно на найнижчі щаблі цієї пропагандистської вертикалі. Про це детальніше – в розслідуванні ІМІ.

Російський пропагандистський телеканал “За!ТВ” в тимчасово окупованому Мелітополі  розпочав роботу 1 серпня 2022 року. З нього, власне, і почалася розбудова холдингу. До структури, крім телеканалу, також увійшли новостворене пропагандистське  За!Радио і газета “Запорожский вестник” та пізніше сайт “ЗаМедиа”. 

Співзасновником телекомпанії та керівником холдингу “ЗаМедіа” був житель Санкт-Петербурга Вадим Кучер, який мав стосунок і до утворення так званої “Спілки журналістів Запорізької області” під егідою Спілки журналістів РФ. Директором телекомпанії “За!ТВ” став Вадим Іванов, російський пропагандист, який до цього працював на російському ВДТРК.

Інфографіка ІМІ

Тепер ні про Іванова, ні про Кучера вже ніде не згадують. Згідно з даними відкритих російських реєстрів, останній лишався директором лише чотири місяці. Зараз холдингом “ЗаМедіа” керує інша людина. А “Спілку журналістів” очолює пропагандист Сергій Корабельников.

Водночас ідейним натхненником та автором проєкту “ЗаМедіа” називали уродженця Санкт-Петербурга Олександра Малькевича. Своїм проєктом він дуже пишається і зараз. Як пише російська вікіпедія, раніше Малькевич був генеральним директором телеканалу “Санкт-Петербург”, членом Громадської палати Росії та фіналістом конкурсу “Лідери Росії”, що патронується заступником очільника адміністрації президента РФ Сергієм Кірієнком. Узагалі, в його офіційній біографії – суцільні “перемоги”. Наприклад, у серпні 2023 року він отримав “Орден Дружби” за “внесок у розвиток та зміцнення дружніх відносин між народами та у зв'язку зі святкуванням 15-ї річниці визнання Російською Федерацією Республіки Південна Осетія як суверенної та незалежної держави”. 

Про участь Малькевича у війні проти України прямо писали й пропагандистські російські ресурси. Зокрема, РІА Новості вказувало, що після російського вторгнення в Україну у 2022 році він перебуває в “робочому відрядженні” на окупованих територіях України, де веде різну пропагандистську діяльність. Як писали інші російські ресурси, зокрема “Медуза”, Малькевич брав участь у створенні проросійських телеканалів: запорізького За!ТВ, маріупольського “Маріуполь-24” та херсонського “Таврія”, працював завідувачем кафедри журналістики та медіакомунікацій Херсонського державного університету МОН РФ і керував Херсонським відділенням Спілки журналістів Росії”.

За даними ІМІ, нині пропагандист позиціює себе як голову комісії Громадської палати РФ з питань розвитку інформаційної спільноти, ЗМІ та масових комунікацій. І чомусь ні слова не говорить про свої позиції в “ЗаМедіа”.

Загалом про Малькевича відомо, що він має багатий досвід створення рупорів пропаганди, дезінформації та впливу на вибори не лише в Росії, а й за кордоном, завдяки чому 2018 року потрапив під санкції США, а цього року і ЄС. Він і зараз активно виступає проти України й українців, а також отримує бюджети з державних російських фондів на різноманітні конкурси для пропагандистських структур, що створюються на окупованих територіях.

“ЗаМедіа” сьогодні

За більш ніж рік роботи холдинг “ЗаМедіа” роздувся до перевантаженої керівниками структури. Тепер у ній є директори, шеф-редактори, головні редактори й ще маса інших очільників та кураторів. Переважна більшість цих осіб – заслані пропагандисти з РФ, яких пропаганда на тимчасово окупованих територіях намагається зображати запоріжцями. Зрідка серед цієї когорти гастролерів можна знайти колаборантів, які стали на співпрацю з окупантами. Але це здебільшого юні журналісти або технічні працівники, які пішли працювати на ворога ще на початку повномасштабної війни. 

Холдинг має навіть “наглядову раду”. Втім, у жодному реєстрі немає інформації, хто до неї входить. З урахуванням того, що “ЗаМедіа” позиціюють як “автономну некомерційну організацію”, яку створила контрольована окупантами “військово-цивільна адміністрація Запорізької області”, до неї з високою часткою ймовірності входить колаборант, нинішній голова цієї “адміністрації” Євген Балицький. Його ж ТРК “МТВ-Плюс” – телекомпанія, яка працювала в Мелітополі до початку повномасштабного вторгнення і стала, по суті, базою для створення За!ТВ. 

Рік тому керівником наглядової ради “ЗаМедіа” російські пропагандистські ресурси називали саме Олександра Малькевича. Але пізніше цей статус Малькевича кудись зник. Зараз його продовжують називати хіба що “координатором” або “куратором” проєкту “ЗаМедіа”. 

Генеральний директор

Як встановив ІМІ, нині гендиректором пропагандистського холдингу є дехто Олександр Назаров. Згідно з даними відкритих реєстрів РФ, його призначили наприкінці жовтня 2023 року. Втім, гендиректором він себе почав називати ще раніше.

Олександр Назаров. Фото – вконтактє

Назаров – росіянин, який опинився в Україні, спочатку переїхавши з Красноярського краю РФ до окупованого Криму, а потім на тимчасово окуповану територію Запорізької області. За даними РІА Південь, він очолював онлайн-медіа в Красноярську і провадив музичну діяльність. Після переїзду до окупованого Криму Назаров працював у Севастопольській ТРК. 

На посаді генерального директора “ЗаМедіа” і водночас гендиректора За!ТВ, він змінив того самого пропагандиста Вадима Кучера, який кудись зник після кількох місяців керування холдингом. Назаров, судячи з дописів у телеграм-каналах і новинах у пропагандистських медіа, був тим, хто створював “Запорожский вестник” – ще один продукт медіахолдингу “ЗаМедіа”.

Власне, він і надалі керує редакцією газети. Якщо на початку, коли “Вестник” ще публікувався в окупованому Криму, у вихідних даних не зазначали жодного імені з тих, хто стоїть за цим пропагандистським листком, то тепер, коли його друкують у якійсь невеликій типографії Мелітополя, головним редактором уже відкрито значиться Назаров.

Головний редактор мережевих видань та інтернет-проєктів

Онлайн-ресурсами “ЗаМедіа” керує Олександр Бородавченко. Він веде власний телеграм-канал, називає себе інтернет-технологом і є випускником Майстерні нових медіа. Вона утримується коштом федерального бюджету РФ і там локальних пропагандистів навчають “учителі” на кшталт Володимира Соловйова чи Анатолія Васермана. 

Олександр Бородавченко. Фото – вконтактє

Бородавченко – з Криму. У своєму профілі у вконтактє він про себе розповідає таке: “Я з 18 років працюю на перетині медіа та політики. У 19 років став депутатом у Севастополі. Працював на виборчих кампаніях різного рівня, Законодавчі збори, Держдума, губернатор. Вдалося долучитись і до організації референдуму (псевдореферендум на окупованій частині області. – Ред.) в Запорізькій області. Зараз у Мелітополі працюю головним редактором в АНО “ЗаМедіа”. Випускник Майстерні нових медіа. […] Крім професійної діяльності займаюсь і громадськими проєктами. Вже протягом чотирьох років розвиваю молодіжне місцеве самоврядування в Севастополі. Проводжу консультації та навчання для молодих медійників”. 

Бородавченко погоджується зі статусом “пропагандист” і вважає, що все робить правильно. Додатково він ще пише якісь “критичні блоги” на сайті “Незалежного телебачення Севастополя”, яке в описі про себе публікує таку інформацію: “За часів українізації Севастополя НТС вдалося залишитися єдиним телеканалом міста, який 24 години мовив лише російською мовою. До 2014 року НТС вирізнявся чіткою проросійською позицією, обстоюючи цінності російського світу та російської мови на території, по суті, іноземної держави. У дні “Російської весни” телеканал залишався єдиним, хто висвітлював події, що відбувалися в місті-герої. 2014 року журналісти телеканалу зібрали найбагатший (серед усіх ЗМІ) літопис “Російської весни”, цілодобово перебуваючи на передовій подій”.

Шеф-редактор

Ще 2022 року в російських медіа двічі виринала згадка про шеф-редактора новинної служби “ЗаМедіа”, такого собі Андрія Конопльова, який одночасно був ще й шеф-редактором За!ТВ. Більше інформації про нього не було, лише відомо, що нині він уже не обіймає цих посад.

Шеф-редактором інтернет-порталу “ЗаМедіа” зараз називають Івана Рєву. 

Іван Рєва. Фото – телеграм-канал Рєва

Схоже, це не те саме, що шеф-редактор сайту “ЗаМедіа”. Шеф-редактором інтернет-порталу Рєву титрують на сайті російського товариства “Знание”. Так він називає себе і на власному телеграм-каналі. Іван Рєва – з окупованого Севастополя. Він також працює ведучим програми “Дежурный по городу” телеканалу “СТВ 24” (“Севастополь 24”). На російському сайті “Федералпресс” сказано, що Рєва також “депутат Молодіжного парламенту при Законодавчих зборах міста Севастополя, блогер, журналіст, громадський діяч”. Судячи з дописів на сторінці у вконтактє, він також навчається в пропагандистський Майстерні нових медіа.

Головний інженер

Також у “ЗаМедіа” є головний інженер. Інформація про нього з'явилася всього раз на одному з пропагандистських сайтів “ZOV Запоріжжя” в межах проєкту “Zа кадром”. Зараз проєкт недоступний, утім про інженера ще можна прочитати. Йдеться про Олександра Фетісова, колаборанта, який пішов на співпрацю з ворогом після окупації Мелітополя. 

Олександр Фетісов. Фото – “ZOV Запоріжжя”

В інтерв'ю про себе Фетісов говорить таке: “Народився та виріс у Запоріжжі. Коли наш населений пункт був звільнений (окупований. – Прим. авт.) російськими військами, до мене звернулися з пропозицією: треба було налагодити роботу телевізійного мовлення в Мелітополі. Дещо подумав – і погодився. Заради моїх земляків, яких я щиро люблю, серед яких я живу сам”.

За!ТВ

Медіа, що входять до холдингу, мають і свої власні вертикалі управління. Так, генеральним директором телеканалу “За!ТВ” значиться все той самий Олександр Назаров. Саме як гендиректора телеканалу його нещодавно нагородили російською відзнакою “За заслуги перед профессиональным сообществом”. Крім усього іншого, саме Назаров написав текст пісні “Ми – один народ”, де є слова: “Россия – это любовь, самое время всем вернуться домой”. Він цим пишається, судячи з допису у вконтактє: “Пісня, яка стала гімном референдуму в Запорізькій області, для якої я написав слова, музику, зробив аранжування, записав десятки вокалістів по всій країні й навіть зачитав речитатив, не виходячи з приміщення мелітопольського ПК у вересні 2022 року. Історичний, так говоритимемо, документ. У зніманні кліпу брали участь Гоша Куценко, група “Післязавтра”, Юлія Чичеріна, Акім Апачов, Олександр Ємельяненко, а також хлопці з ДНР та ЛНР, Херсонської, Астраханської, Рязанської та Псковської області, Республіки Бурятія, Ставропольського і Красноярського краю і міста-героя Севастополя”.

Шеф-редакторкою За!ТВ є Вєнєра Боднар. Вона лише пару разів з'являлася в медіа. Один раз коли була на курсах з тактичної медицини в окупованому Криму. Другий – коли розповідала на честь першої річниці роботи пропагандистського телебачення, що вона робить у Мелітополі. 

“Ти знаєш, що ця робота потрібна, що люди чекають, що ми приїхали сюди працювати і працюємо”, – каже Боднар. 

Вона “приїхала сюди працювати” з окупованого Криму, із Сімферополя. На сторінках Боднар у вконтактє та у фейсбуці все в російській символіці. Там же є інформація, що вона випускниця Ташкентського державного інституту культури імені О. Кадирі. 

Вєнєра Боднар. Скриншот з телеграм-каналу За!ТВ

Тим часом підтверджень того, що вона працювала в медіа раніше, знайти не вдалося. В російських реєстрах є тільки одна Вєнєра Боднар, яка була приватною підприємицею в Сімферополі, займалася торгівлею на ринках. 

Головною редакторкою телеканалу За!ТВ є росіянка Тетяна Конраді. ІМІ вже неодноразово писав про неї. Конраді до 2019 року працювала в Росії в державній телерадіокомпанії “Новосибірськ”. На її сторінці у вконтактє є емоційний допис про те, як їй важко покидати це місце. Втім, пізніше вона переїхала до окупованого Росією Криму і працювала в медіа окупованого Севастополя. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну вона перебралася до Запорізької області, де стала займатися створенням пропагандистських ресурсів та керуванням ними. Конраді разом з Назаровим нещодавно вручили відзнаку від російського режиму. Її ім'я також звучить у контексті запуску пропагандистського щотижневика “Запорожскій вєстнік”. 

За!Радіо

Інформації про керівників За!Радіо небагато. Його генеральним директором називають росіянина Антона Яковлєва. Він приїхав керувати пропагандистським радіо із Санкт-Петербурга. В інтерв'ю локальному пропагандистському сайту “ZOV Запорожье” Яковлєв розповідав про себе таке: “Я – корінний петербуржець, а з незалежним музичним радіомовленням я знайомий із самого його зародження в Росії. До більшості радіостанцій, які приходять вам на думку, я в різний час мав якийсь стосунок: Радіо Шансон, Радіо Катюша, Радіо 1, Пітер ФМ, Російське радіо тощо. Є в цьому списку й закордонні радіостанції. Якоїсь миті я цей список радіостанцій свідомо закрив, мені стало не так цікаво займатись ефірним радіомовленням. Я звернув свій погляд на музичні стрімінгові послуги. У моєму розумінні, це природне продовження розвитку радіостанцій на новому технологічному рівні. Але той виклик, який мені надійшов із Запорізької області, повернув мене назад до ефірного мовлення”.

Антон Яковлєв. Фото – За!Радіо

Головна редакторка За!Радіо – Анна Іванова. “Взагалі одне з пріоритетних завдань наших сьогодні – це розповісти нашим слухачам найважливіші та найактуальніші новини Запорізької області, та й усієї Росії, звичайно ж”, – бадьоро говорить Анна на святковому відео з річниці холдингу з яскраво вираженим російським акцентом. Анна, як і багато її колег-пропагандистів, значиться лекторкою в російському товаристві “Знаніє”. Вона з окупованого Криму. Там вона працює шеф-редакторкою на державному (дротовому) радіо “Говорить Севастополь” у структурі державної автономної установи міста Севастополя “Севастопольська телерадіокомпанія”. До речі, директором цієї установи в реєстрах РФ все ще значиться Олександр Назаров, директор майже всього в холдингу “ЗаМедіа”. 

Музичний редактор За!Радіо – Олександр Акулов, який, судячи з відео на честь річниці холдингу, у захваті від того, що працює на окупантів. 

Олександр Акулов. Фото За!Радіо

“За!Радіо – найкраща радіостанція Запорізької області”, – розповідає він на камеру. Хто цей Акулов, достеменно невідомо. Судячи з того, як в одному інтерв'ю бідкався директор За!Радіо Яковлєв, що не може знайти навіть музичного редактора, в результаті відшукати якогось ноунейма таки вдалося.

Сайт “ЗаМедиа”

Засновниця сайту “ЗаМедіа” – Ірина Петрова. Втім, це все, що відомо про цю людину.

Шеф-редакторка сайту – Лада Михайлюк. З високою часткою ймовірності це псевдонім. Останні матеріали Лади Михайлюк опубліковано на пропагандистському сайті “Журналістська правда”, що нині не працює, у 2014 році. В одному з них Михайлюк пише: “Весь особовий склад 73-го Морського центру спецпризначення ВМСУ, за винятком єдиного офіцера, вирішив перейти в підпорядкування російського Чорноморського флоту. Очевидно, цей факт є наслідком звинувачення в державній зраді начальника Генштабу України Юрія Ілліна, а також незгоди з “наказом на відкриття вогню”, який вчора віддав так званий “головнокомандувач" Турчинов”. У мережі є ще кілька подібних текстів з антиукраїнською маячнею, підписаних тим самим ім’ям. На цьому сліди, залишені “Ладою Михайлюк”, закінчуються.

Головний редактор сайту “ЗаМедіа” – Костянтин Дорофєєв. Він з Росії. В коментарі для РІА Новості натхненник пропагандистського холдингу Олександр Малькевич  розповідав, що “російський журналіст Костянтин Дорофєєв, який раніше працював в “Ізвєстіях”, Life та інших проєктах", розвиватиме “свій”, окремий інтернет-проєкт”. На російському сайті Life Дорофєєв, дійсно, працював до 2016 року. Писав про політику і те, що КПРФ закличе до виборів православних, про Жириновського і “Єдину Росію”. На сайті пропагандистських “Ізвєстій” Дорофєєв працював до літа 2018 року. Він також багато писав про “Єдину Росію”, “Молоду гвардію” і Володимира Путіна. 

Газета “Запорожский вестник”

Вперше інформація про нову пропагандистську газету з'явилася в липні 2022 року в телеграм-каналах окупантів. Перший номер тижневика був надрукований накладом у 200 тисяч примірників 12 липня 2022 року в кримській типографії  “Видавництво і типографія “Тавріда”, яка розташована в Сімферополі за адресою вул. Генерала Васильєва, 44. Кольорове видання мало вісім сторінок, воно і зараз видається російською та наповнене пропагандистсько-розважальним контентом. Тоді на першій сторінці було розміщене фото президента Росії Володимира Путіна із заголовком: “Мы – вместе! Мы один народ!” і його цитата: “Тільки від людей, які там живуть, залежатиме їхнє майбутнє. І ми будемо з повагою ставитися до їхнього вибору”.

Нині газета друкується накладом у 300 тисяч примірників у Мелітополі й розповсюджується безкоштовно. 

У Запорізькій області працювали кілька типографій, одна з них розташована в місті Мелітополі. Вона належала медійному холдингу “Мелітопольські відомості”, який мав у складі кілька друкованих і онлайн-медіа. Одразу після окупації російські військові викрали керівника і журналісток. Хоча пізніше їх і звільнили, але холдинг разом з типографією припинив роботу. Зараз газету друкують у типографії рекламної компанії, що працює на окупантів.

В одному з останніх номерів від 19 жовтня 2023 року на першій сторінці аж два Путіни:  на передовиці, де він мовить про “китайську ідею” під заголовком “Один пояс – один шлях”, і в анонсі виступу про “доступний газ”. Головним редактором газети є нинішній гендиректор АНО “ЗаМедіа” Олександр Назаров. Хто пише всі ці матеріали в стилі радянського агітпропу, невідомо: в газеті немає жодного підписаного тексту.

Маленькі люди

Лишається згадати про рядових армії пропагандистів з холдингу “ЗаМедіа”.

Скриншот із сайту За!Медіа

Про більд-редактора Олександра Рєдькіна, редакторів новин Івана Владімірова, Петра Арсєньєва та Марію Саприкіну, фотографа Романа Ананьєва, операторів Єгора Тарасова та Єгора Поберея, тримачів мікрофонів перед камерами Андрія Теплова, Анну Дорофєєву, Аліну Гончаренко, а також юну, але вже досить відому Мирославу Бутенко. Втім, це не вичерпний перелік тих, хто, називаючи себе журналістами, поширює пропаганду під наглядом кремлівських кураторів на тимчасово окупованій території України. Такі списки доповнюватимуться, а діяльність пропагандистів та колаборантів описуватиметься все детальніше.

Наталія Виговська, регіональна представниця ІМІ в Запорізькій області

Liked the article?
Help us be even more cool!