Казковий пропагандист. Як Тигран Кеосаян зізнався у своїх злочинах
Ім’я російського пропагандиста Тиграна Кеосаяна спливло в медіапросторі України через повідомлення про те, що він у комі. Через його антиукраїнську діяльність для більшості аудиторії новина сумною не видавалася. Про те, як Кеосаян поширював фейки, закликав до знищення українців, погрожував ядерною зброєю та визнав свою співучасть у воєнних злочинах Росії – в огляді Інституту масової інформації.
Тигран Кеосаян настільки заслужений діяч російських мистецтв, що його передсмертний стан коментували речники Кремля Дмитро Пєсков та МЗС Росії Марія Захарова. Перший назвав Кеосаяна другом та побажав одужати. Захарова, коментарі якої, мабуть, мали на меті підвищити значення недуги Кеосаяна до міжнародного рівня, знову насварила якихось “бандерівців”. Вона навіть пояснила, хто це такі. На жаль, пояснення можна передати лише в оригіналі. Вловити сенс сказаного Захаровою і перекласти практично неможливо: “Евреи, обвешенные звездами Давида, не посещающие синагоги, каббалисты-атеисты, перевязанные красными ниточками на всякий случай, как бы христиане, злословящие и злорадствующие, и всякие разные другие заголосили про то, про что истинные буддисты всегда молчат – про карму” – так висловилася речниця російського МЗС на підтримку пропагандиста Тиграна Кеосаяна.
Скриншот ІМІ із сайту РИА Новости
Це не перший випадок, коли Кеосаян опинився на межі життя і смерті. Ще 2022 року його колега-пропагандист Володимир Соловйов надумав, що його нібито збирається вбити Служба безпеки України. У російській ФСБ так цим перейнялися, що заарештували шістьох чоловіків, які нібито мали зброю та “нацистську літературу”. Згодом “підозрювані зізналися”, що планувати вбити ще кількох пропагандистів, серед яких і Тигран Кеосаян.
За традиціями російської пропаганди до такого переліку аби кого не вносять. Кеосаян заслужив на цю честь насамперед двома своїми програмами. Перша – “Международная пилорама”, де в межах кремлівських агресивних наративів він фантазує на тему геополітики й величі режиму. Друга – “Роскомнадзор free”, яку автор називає сатиричним шоу, але насправді вона мало чим відрізняється від попередньої, хіба що в ній ще більше хамства та нецензурної лексики.
Пропагандист цим займався з 2016 року. Але визнання до нього прийшло лише у 2022-му. Протягом того року він устиг одружитися з пропагандисткою Маргаритою Симоньян, потрапити до санкційних списків ЄС, Великобританії та Канади, а також отримати статус небажаної особи в Казахстані. Тоді ж YouTube заблокував його канал.
Утім, це не зупинило участі Кеосаяна в пропагандистському супроводі спроб Кремля втручатись у внутрішні справи сусідніх країн, диктувати їм правила та погрожувати силою.
Скриншот ІМІ з телеграм-каналу “Тигран Кеосаян”
У 2024 році російський диктатор Володимир Путін нагородив зусилля Тиграна Кеосаяна званням заслуженого діяча мистецтв.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Кеосаян відпрацьовував порядок денний кремлівської пропаганди. У своїх програмах, поширених, зокрема, в телеграм-каналі “Кеосаян daily”, він систематично виправдовував агресію, демонізував Україну, закликав до знищення українців, розпалював ненависть до країн Заходу та звеличував Путіна.
“Злі духи зараз правлять шабаш в Україні під виглядом СБУ та нацбатальйонів”, – заявляв в одній зі своїх програм Кеосаян.
У лютому 2022 року пропагандист розповідав своїй аудиторії про “спецоперацию по денацификации и демилитаризации” про “Донбас 8 лет” та “украинских фашистов”. В екзальтованій манері, підвищуючи голос та бризкаючи слиною, він повторював ці наративи в багатьох своїх програмах та дописах.
Під час оборони Маріуполя він поширював фейки про українську армію, брав участь у дискредитації азовців і, зрештою, просто бісився через те, що росіяни не можуть узяти контроль над містом.
Скриншот з телеграм-каналу “Кеосаян daily”
Водночас Тигран Кеосаян пояснював росіянам, що тепер, під санкціями, їм живеться краще. “Тепер, як ніколи, вдалий час наново збудувати велику державу”, – стверджує він в одній зі своїх програм.
Очікувано, що Кеосаян брав участь у кампанії виправдання злочинів російських військових у Бучі. Він не лише поширював дезінформацію, а й шукав приводи для сміху.
Скриншот з телеграм-каналу “Кеосаян daily”
Лише наприкінці року пропагандист почав тимчасово фрагментами визнавати реальність. Йому доводилося пояснювати, що обіцяного росіянам бліцкригу не вийшло, а тому настав час воювати за Путіна безоплатно.
“Дуже багато про гроші останнім часом. “Ми виплачуємо добровольцям!”, “Ми надаємо пільги мобілізованим!”, гроші, гроші, гроші. Дуже багато про гроші. І дуже мало про борг та про Батьківщину”, – стверджував він в одній зі своїх програм.
Утім, прозріння було недовгим. Скоро у звичній парадигмі російської пропаганди Кеосаян невдачі Росії пояснював злісними задумами Заходу. У пошуку причин для розпалювання ненависті від банальних тверджень, що “Захід воює проти Росії”, пропагандист дійшов до конспірології та теорії змови й вигадав, що Україна та Європа століттями знищують Росію. “Нам прямо в обличчя заявляють, що вже майже 400 років, як заважає їм Росія. Ми, звичайно, припускали, що вони так думають, але не здогадувалися, що колись вислухаємо це в обличчя. Що найцікавіше, і Путін тут ні до чого. Не має значення”, – заявляв Кеосаян у своїй програмі.
Скриншот з телеграм-каналу “Кеосаян daily”
Водночас пропагандист марив про те, як Росія за допомогою Китаю керуватиме світом.
“Китай з Росією створюють велику геополітичну імперію, спрямовану на новий світопорядок. З яким навіть за допомогою війни Америка вже не впорається. Здійснився страшний сон Кіссінджера”, – мріяв Тигран Кеосаян на камеру.
У тій самій тональності, що нагадує про Третій рейх, у своїх програмах пропагандист радів ракетним ударам по Україні, заперечував її суверенітет та обіцяв перемогти українців і почати їх усіх лікувати.
Скриншот з телеграм-каналу “Кеосаян daily”
Скриншот з телеграм-каналу “Кеосаян daily”
Така робота, як у Кеосаяна, безумовно, передбачає оспівування диктатора. Крім банального “ми довіряємо курсу Путіна”, пропагандист навіював паралелі між цією постаттю та Йосипом Сталіним.
Скриншот з телеграм-каналу “Кеосаян daily”
Пропагандист дійшов до того, що став приписувати Путіну надприродні здібності. Після одного з публічних виступів диктатора пропагандист заявляв: “Чотири з гаком години я спостерігав людину, що нагадує мені Путіна нульових. Людина підйому. Молодшого. З ідеальною пам'яттю”.
Втім, можливо, йдеться не про містифікацію, а про те, що Кеосаян викрив операцію з дублювання путіних.
Від кінця 2023 року Тигран Кеосаян ще глибше впав у марення і став максимально істеричним. Він уже менше уваги приділяв Україні й вів сам із собою діалоги, думаючи, що погрожує Заходу.
“Ви реально хочете зробити так, щоб прилетіло щось по Берліну і Парижу? Ви розумієте, що ваш глобальний світ зазнав поразки?”, – захлинався він у своїй програмі.
“Захід має ухвалити нові правила світоустрою, нові гарантії безпеки для Росії, які ми їм продиктуємо”, – продовжував істерику Кеосаян вже в іншій програмі.
Звісно, він узяв участь і в поширенні погроз Кремля ядерною зброєю. Водночас намагався заздалегідь їх виправдати.
Скриншот з телеграм-каналу “Кеосаян daily”
Оскільки режим Путіна не наважився реалізувати свої божевільні погрози, дикторові та його пропагандистам залишилося вимахувати “Орєшніком”. Кеосаян у своїх програмах запевняв, що Європа налякана тією ракетою як ніколи.
Вочевидь цей наратив також не мав істотного впливу на реальну ситуацію. Наприкінці 2024 року в програмах Тиграна Кеосаяна вже присутні сподівання на переговори. У притаманній російській пропаганді парадоксальній манері, підмінюючи поняття та виставляючи жертву агресором і навпаки, він усе ж викриває надії Кремля.
“Чи стане Київ перешкоджати врегулюванню конфлікту в Україні?” – запитував себе Кеосаян.
Водночас у своєму нібито приватному телеграм-каналі Тигран Кеосаян просував ті ж наративи з такими самими емоційними перепадами, як і у своїх програмах. Так, там присутні фейки, погрози та виправдання.
Скриншот з телеграм-каналу “Тигран Кеосаян”
Скриншот з телеграм-каналу “Тигран Кеосаян”
Поряд з тим саме в цьому телеграм-каналі Тигран Кеосаян розмістив зізнання у своїй причетності до злочинів Росії. У 2022 році він заявляв, що є учасником війни.
“Ми всі зараз на війні. І значення “тилу” не менш важливе для перемоги, ніж те, що відбувається на передовій”, – наголошував пропагандист.
Скриншот з телеграм-каналу “Тигран Кеосаян”
Пізніше він розмірковував, як краще брехати росіянам: “Світлого має бути небагато, хоч на йоту більше, ніж похмурого. З однієї причини: ми не документалісти. Нехай документалісти знімають документ. Якщо ми режисери, ми маємо давати людям можливість дихати. Ми, в принципі, казкарі, у хорошому розумінні слова”.
Тобто Тигран Кеосаян, свідомо чи ні, проговорився, що бере участь у війні Росії проти України, розповідаючи про неї казки.
Втім, тепер є ймовірність, що ми вже не дізнаємося, які ще способи виправдати агресію Кремля здатен генерувати мозок заслуженого пропагандиста Росії. Його останній допис у телеграм-каналі розміщений 19 грудня 2024 року.
Роль Тиграна Кеосаяна в легітимізації агресії Росії
Аналіз діяльності та ролі Тиграна Кеосаяна як інструменту кремлівської пропаганди демонструє характерні особливості інформаційної війни Росії. ІМІ раніше описав про ознаки геноцидної риторики, які також можна простежити в заявах Кеосаяна. На думку експертів ІМІ, його діяльність виходила за рамки простого виробництва дезінформації й була частиною механізму легітимізації російської агресії, розпалювання ненависті та виправдання воєнних злочинів РФ проти України.
Кеосаян діяв у межах чітко визначеного пропагандистського наративу, підпорядкованого кільком ключовим цілям:
- Дегуманізація ворога – через демонізацію українців, створення образу “фашистів” та “злих духів”, він намагався викликати ненависть серед російської аудиторії та виправдати агресію щодо України.
- Виправдання злочинів – його програми активно поширювали фейки про Бучу та інші звірства, спрямовані на дискредитацію доказів і виправдання воєнних злочинів Росії.
- Підтримка режиму – Кеосаян використовував свої платформи для звеличення Путіна та Кремля, пропагуючи ідею “великої Росії”, яка бореться з ворогами.
- Мобілізація росіян до участі у війні проти України – заклики до “боргу перед Батьківщиною” та спроби переконати росіян у “перевагах санкцій” спрямовувалися на зміцнення воєнної політики Кремля.
- Конспірологія та міфотворчість – його риторика про “змову Заходу” і “новий світовий порядок” відображає прагнення російської пропаганди залякати, розпалити агресію і викликати підтримку серед прихильників теорій змови.
Діяльність Кеосаяна є показовим прикладом того, як пропагандисти стають не лише інструментами, а й співучасниками воєнних злочинів. Визнання ним своєї ролі у війні та називання пропагандистської роботи “казками” підтверджують, що інформаційна складова є невіддільною частиною російської агресії.
З огляду на це міжнародна спільнота має чітко реагувати на дії таких пропагандистів, зокрема через юридичні механізми переслідування за сприяння злочинам проти людяності. Тигран Кеосаян не просто медійний персонаж, а елемент системи, яка використовує брехню як зброю. Його приклад нагадує про необхідність систематичної боротьби з дезінформацією та пропагандою, які є не менш небезпечними, ніж військова агресія.
Help us be even more cool!