Тікток під виглядом новин про Україну просуває російську пропаганду та фейки – дослідження ІМІ

Тікток поширює наративи російської пропаганди, дезінформацію та маніпулятивний контент під виглядом новин про Україну. Про це свідчать підсумки експерименту, проведеного Інститутом масової інформації. На перших десяти позиціях у результатах пошуку в тіктоці за різними запитами з теми не виявилося жодного справді новинного відео. Зафіксовані спроби окремих блогерів переповідати новини нівелюються їхніми спробами тиснути на емоції аудиторії та видавати своє невігластво за аналітику. Тим часом тікток пропонує користувачам, які шукають новини про Україну, переважно російськомовний контент, що очікувано поширює негатив щодо України та кремлівські наративи. Втім, такий зміст має і частина зафіксованих відео українською мовою.
Щоб знайти в тіктоці новини щодо України, логічно звернутися до його пошукової системи із запитом “новини”. Таким гештегом у тіктоці позначено 400 тисяч відео, що протягом останніх двох років зібрали 17,3 мільйона переглядів, показує Exolyt, ресурс що аналізує соцмережу. За його даними, гештег #новини – є 13-м за популярністю в Україні.
Втім, якщо в поле пошуковика вводити запит “новини”, то система пропонує нібито найпопулярніші запити на цю тему: “новини 2025 сегодня украина”, “новини в украине”, “новини 2025 свежие новости сегодня”, “новини 2024 сегодня украина”, “новини сегодня зараз”, “новини 25 марта 2025 сегодня украина”, “новини украины сегодня”, “новини 2024 свежие новости сегодня”.

Скриншот ІМІ з тіктоку
Алгоритми роботи мережі “ТікТок”, зокрема її пошукової системи, залишаються ретельно прихованими. Теорії та припущення на цю тему існують різні, але їх об’єднує відсутність підтверджень. Тому невідомо, чи запропоновані запити, що складаються з українського “новини” та різних російськомовних формулювань, справді є найпопулярнішими. Не можна відкидати, що система свідомо запрограмована відсилати українців за російськими тегами.
У будь-якому разі видно, що тікток підштовхує українськомовного користувача споживати контент, орієнтований на російськомовну аудиторію. Очікувано, що користувач, який піде за такою підказкою системи, отримає дуже своєрідну вибірку.
Перший запит – російськомовні відео
26 березня 2025 року в розділі “Кращі” запропоновані системою відео за запитом “новини 2025 сегодня украина”, що опинилися на перших позиціях, є не тільки російськомовними, а й мають іншу спільну рису: вони є негативними щодо України. Цей контент містить наративи російської пропаганди. Тут і банальні спроби знецінити Україну та звеличити Росію, і намагання дискредитувати українську владу та армію.

Скриншот ІМІ з тіктоку
На першій позиції серед цих відео – доробок користувача roman.zubenko_co. Він називає себе відеоблогером і вочевидь є росіянином, який регулярно ретранслює наративи російської пропаганди. У своєму майже 20-хвилинному відео “блогер” робить огляд міжнародних новин, пов’язаних з російсько-українською війною, коментує їх, робить якісь висновки та прогнози. Звісно, усі вони зводяться до скорої перемоги Росії. Власне, головну думку свого “аналізу” для тих, кому нудно дивитися весь запис, росіянин сформулював у тексті, яким супроводжується відео. “ЦРУ офіційно заявило, що в ЗСУ немає шансів!!” – йдеться там.

Скриншот ІМІ з тіктоку roman.zubenko_co
Звідки в блогера така експертиза в геополітичних та воєнних питаннях, залишається таємницею, як і алгоритми тіктоку. Втім, саме його відео виявилося першим, яке мережа пропонувала охочим пошукати новини про Україну 26 березня 2025 року.
На другому місці цієї вибірки система видає опублікований акаунтом perolini фрагмент російської пропагандистської телепрограми, в якому стверджується, що російські військові за наказом Владіміра Путіна дотримуються мораторію на удари по енергетичних об’єктах, а от Україна нібито виявилася “недоговороздатною” і не відповіла взаємністю.

Скриншот ІМІ з тіктоку perolini
На третій позиції відео користувача taras.advocat, якого насправді звати Тарас Никифорчук. Це колишній український юрист, який 2024 року став фігурантом кримінального провадження, пов’язаного з консультаціями щодо ухилення від мобілізації, та вочевидь утік з України. Втім, ще до того Никифорчук відкрито протидіяв Україні: брав участь в антивакцинаторській кампанії, висловлювався на підтримку проросійських діячів, виправдовував російську агресію та працював над дискредитацією української армії загалом. Тепер його відео – в топі пропонованих з теми новин в Україні. Тут він залякує своїх глядачів мобілізацією, стверджує, що вона буде “вічною”.

Скриншот ІМІ з тіктоку taras.advocat
Далі в результатах пошуку за запитом “новини 2025 сегодня украина” можна побачити й кілька українськомовних відео. Водночас вони лишаються в меншості й переважно мають різко негативну або песимістичну тональність щодо України, часто супроводжуються додатковими написами та зображеннями, що посилюють негатив або ретранслюють російську пропаганду.
До першої десятки результатів пошуку також потрапило відео з акаунту blonda..117, яке є фрагментом відеоблогу українського політтехнолога, нині військового Тараса Березовця. Він говорить про умови можливих домовленостей щодо безпечного судноплавства в Чорному морі. Втім, тон цьому доробку задає ілюстрація, що його супроводжує. На ній зображено міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова та напис: “Ультиматум по Черному морю!” Тобто створюється враження, що йдеться про виконання вимог Росії.

Скриншот ІМІ з тіктоку blonda..117
Найнейтральнішим щодо України в першій десятці є відео, поширене акаунтом tekushchii_obzor. Воно створене з фото президента Володимира Зеленського й автосубтитрів та озвучене електронним сервісом, що цитує перекладені російською мовою шматки заяви за результатами чергового раунду переговорів у Саудівській Аравії. Вирвані з контексту цитати звучать як обіцянка України не атакувати інфраструктурні російські об’єкти.
Другий запит – українська мова і російська пропаганда
За другим автоматично пропонованим пошуковим запитом – “новини в украине” – 26 березня 2025 року тікток видав інші результати. У цьому разі система підтягнула більше відео українською мовою. Але російської пропаганди від цього менше не стало.

Скриншот ІМІ з тіктоку
На першій позиції опинилося відео з акаунту suti.podii. Воно створене з фрагмента української інформаційної телепрограми та ілюстрацій із зображенням президента США Дональда Трампа і його російського колеги Владіміра Путіна. Відео, озвучене за допомогою електронного сервісу, механічним голосом повідомляє, що “Росія і Україна досягли певного миру в Ер-Ріяді”. Особливо симптоматичним видається напис: “Мир досягнуто! Але є пункти проти українців! Пункти 1 та 7 нас здали!!”

Скриншот ІМІ з тіктоку suti.podii
На другу позицію тікток підтягнув кадри, на яких після судового засідання виводять для транспортування до місця утримання В’ячеслава Зінченка – обвинуваченого у вбивстві громадської діячки Ірини Фаріон. Це відео з акаунту lana311222 спрямоване на виправдання та відбілювання підсудного. Воно озвучене меланхолійною російською піснею і супроводжується написом: “Ця дитина не коїла злочин, він не був у дворі Фаріон! Адекватна Україна підтримує тебе, наш малий!!”

Скриншот ІМІ з тіктоку lana311222
На третій позиції тут російськомовне відео з акаунту russia.novosti_1. Його змонтовано з фото Путіна, Трампа та Зеленського. Голос за кадром та супровідні написи стверджують, що “Росія обманула США та Україну після 12 годин мирних переговорів!”.

Скриншот ІМІ з тіктоку russia.novosti_1
Також у цій десятці присутнє відео з акаунту nimec944, що є фрагментом пресконференції Володимира Зеленського, де він, відповідаючи на запитання представників медіа, говорить, що не знає деталей плану США щодо примушення Росії до миру.

Скриншот ІМІ з тіктоку nimec944
Водночас до першої десятки потрапило відео користувача andrewnovitskyi. Тут українськомовний блогер емоційно розповідає про загибель російської пропагандистки Анни Прокоф’євої.
Тобто за запропонованим системою запитом “новини в украине” результати пошуку виявилися менш негативними щодо України. Але й позитивними чи збалансованими вони не видаються. Як і в передньому випадку, відео апелюють до негативних емоцій та містять наративи, спрямовані на підвищення напруги в українському суспільстві.
Третій запит – без новин
У результатах пошуку за третім автоматично запропонованим запитом “новини 2025 свежие новости сегодня” переважно повторюються російськомовні відео з попередніх двох вибірок. Тут у першій трійці – фрагмент російської пропагандистської програми з акаунту perolini, псевдоаналіз новин від користувача roman.zubenko_co та ще один фрагмент російської пропагандистської телепрограми, що стосується переговорів про безпеку судноплавства в Чорному морі, опублікований акаунтом breaking_newss latest world news.

Скриншот ІМІ з тіктоку breaking_newss latest world news
Крім того, тут привертає до себе увагу доробок користувача rkravetsua Ростислава Кравця. Це ще один юрист з України, який паразитує на темі війни та мобілізації. 26 березня 2025 року відео, де він звертається до Росії із закликом капітулювати та пророкує, що зруйновані війною українські території України будуть відновлюватися за російські гроші, потрапило до 10 найпопулярніших результатів пошуку в тіктоку за першими трьома автоматично запропонованими запитами на тему новин в Україні.

Скриншот ІМІ з тіктоку rkravetsua
Отже, видно, що в результатах пошуку за трьома запитами, автоматично запропонованими тіктоком, якщо й можна побачити бодай мінімально лояльний до України контент, то він здебільшого є доробком осіб з дуже сумнівною експертизою, далеких від професійного і зваженого висвітлення подій та аналізу геополітичної і воєнної ситуації. Втім, навіть відео від таких псевдоекспертів лишається в меншості поряд з неприхованою антиукраїнською пропагандою та дезінформацією.
У розділі “Відео” того ж дня за тими самими пошуковими запитами система дає переважно ту ж вибірку, лише розташовану в іншому порядку. Тобто зміст від цього не змінюється, він так і залишається негативним щодо України.
Запит “новини”
Звісно, користувач тіктоку може не звертати уваги на пропоновані пошукові запити й задати просто “новини”. У такому разі система вибиратиме більше відео українською мовою. Втім, це не особливо помітно впливає на якість поширюваної ними інформації. Як і у випадках попередніх запитів, пропонований контент ніяк не можна вважати новинами.

Скриншот ІМІ з тіктоку
На першій позицій в результатах пошуку опинилося відео, що траплялося за всіма випробуваними запитами. Йдеться про фрагмент програми російського телебачення, в якому стверджують, що росіяни не обстрілюють енергетичні об’єкти України. Його було розміщено в акаунті perolini, який вщент наповнений відео, що побудовані навколо питань міжнародної політики й просувають російську пропаганду.
На наступну позицію тікток помістив відео, що українською мовою поширює дезінформацію: “Вночі росіяни знову жорстоко розстріляли українських військових”. Помітно, що у творця цього фейку на клавіатурі не було літери “і”, замість неї використано цифру 1. Відео розміщено в акаунті novunu.online7, що наповнений виключно неправдивими повідомленнями. Частина з них є фейками про смерть українських політиків та публічних осіб.

Скриншот ІМІ з тіктоку novunu.online7
Лише на третій позиції опинилося відео, що не видається фейком чи відкритою пропагандою. Це просто фрагмент спільної пресконференції президентів Франції та України Емманюеля Макрона і Володимира Зеленського, де вони відповідають на запитання про можливості розташування миротворчих військ на українській території. Акаунт, де це було розміщено, igorek77788883, живе переважно тим, що додає до позбавлених контексту фрагментів інформаційних програм українського телебачення емоційні написи, а потім їх публікує, видаючи за “термінові новини”.

Скриншот ІМІ з тіктоку igorek77788883
У новинкаря грає і користувач maxprotiktok, чиє відео потрапило на четверту позицію в результатах пошуку. Чоловік у кадрі в екзальтованій манері начитує на камеру – чи, точніше, викрикує – текст новини, який читає, схоже, з якогось сайту. Більшість відео в акаунті супроводжується написами на кшталт “Шок! Сенсація!”. Крім того, їхній автор пропонує своїй аудиторії курси із заробітку в тіктоці.

Скриншот ІМІ з тіктоку maxprotiktok
У наступному відео, що опубліковане користувачем andrii.ostand, також чоловік у кадрі коротко проговорює нібито новину. Цей відеомейкер уже не кричить і не додає емоційних написів. Але це не перетворює його доробок на новину. Він, по-перше, подає не так інформацію, як свої інтерпретації. Наприклад, каже, що “від сьогодні заборонено бити по енергетиці одне одного та почало діяти перемирʼя в Чорному морі”. По-друге, звідки чоловікові на відео стало відомо те, про що він говорить, звісно ж, не уточнюється, джерела не називаються. Водночас акаунт наповнений здебільшого саме такими недостовірними “новинами”.
На шосту позицію в результатах пошуку за запитом “новини” тікток підтягнув уже знайоме відео з виправданнями В’ячеслава Зінченка – обвинуваченого у вбивстві Ірини Фаріон. Акаунт lana311222 повністю присвячений судовому процесу над Зінченком.

Скриншот ІМІ з тіктоку lana311222
На наступній позиції опинилося ще одне відео користувача andrii.ostand, який намагається розповідати новини в тіктоці, але поки невдало. Розповідаючи, що “чотирьох зниклих американських військових знайшли мертвими в Литві”, чоловік закінчує словами: “Якась така непонятна ситуація в Литві”. Навряд чи це можна зарахувати за аналітичний висновок.

Скриншот ІМІ з тіктоку andrii.ostand
На восьмому місці розташувалося відео російського блогера під ніком george.lvensiya.tiktok, який уявляє себе експертом з геополітики. Він особисто видає на камеру свій “аналіз”, що зводиться до звичних наративів російської пропаганди. У цьому разі йдеться про переговори щодо припинення агресії Росії, які, стверджує блогер, українська сторона зацікавлена затягувати. Звинуваченням на адресу України й країн Заходу та виправданням Росії присвячено переважну більшість подібних відео в цьому акаунті.

Скриншот ІМІ з тіктоку george.lvensiya.tiktok
Дев’ятим стало відео з фрагментом спілкування Зеленського з представниками медіа, де він говорить про складність розв'язання дипломатичним шляхом територіальних питань з Росією, яка не хоче миру.
Воно опубліковане в акаунті amazingukraine, що наповнений переважно подібними відео, які цитують українських посадовців та інших публічних осіб. Цитати, хоча й пов’язані з актуальними інформаційними приводами, без контексту, без зазначення коли й з якого приводу робилися ті чи інші заяви, такий контент ніяк не потрапляє під визначення новин.

Скриншот ІМІ з тіктоку amazingukraine
Замикає першу десятку позицій у результатах пошуку за запитом “новини” відео, що було на першій позиції за запитом “новини в украине”, створене з фрагмента телемарафону “Єдині новини” та озвучене електронним сервісом. Механічний голос каже, що “Росія і Україна досягли певного миру в Ер-Ріяді”, а поряд супровідний напис наголошує: “Нас здали!!” Акаунт suti.podii, де його було розміщено, весь наповнений подібними фейками з ведучим “Єдиних новин” у кадрі, згенерованим озвученням і в супроводі емоційних маніпулятивних написів.

Скриншот ІМІ з тіктоку suti.podii
Отже, як за запитом “новини”, так і запитами з теми, автоматично пропонованими системою, у топі результатів пошуку знайти справді новини не вдалося, оскільки їх там просто немає. Натомість там є неякісний та маніпулятивний контент, а також фейки та російська пропаганда.
Нагадаємо, в умовах війни та інформаційних загроз довіра до медіа стає критично важливою. Щоб допомогти українцям орієнтуватися в інформаційному просторі, ІМІ з 2019 року веде Список прозорих і відповідальних медіа, відомий як Білий список.
Також ІМІ разом з ГО “Детектор медіа” розвиває Мапу рекомендованих медіа – каталог, до якого наразі входять 205 якісних регіональних і місцевих видань.
Інститут масової інформації (ІМІ) — медійна громадська організація, яка працює з 1996 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень у зону бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року.
ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список прозорих і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20-ти регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ — “Репортери без кордонів”, також організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).
Help us be even more cool!