ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Чернігівські медіа у 2023-му: підсумки року

28.12.2023, 10:00
Павло Пущенко

Другий рік широкомасштабної війни для чернігівських медіа минув під знаком стійкості та пристосування до нових умов. Прикордонна область щодня зазнає обстрілів російських військ, а влітку удару було завдано і по центру Чернігова. Незважаючи на все, чернігівські медіа 2023 року робили якісний контент, отримали нагороди, випускали книжки, готували нові кадри й боролися за свої права. Наприкінці року ІМІ традиційно підсумовує медійний рік, згадує найважливіші події та тенденції.

Російська агресія

Найтрагічнішою подією 2023 року в житті Чернігова став удар російською ракетою "Іскандер" по центру міста в обласний музично-драматичний театр 19 серпня. Унаслідок ракетного удару росіян постраждала 181 людина, з яких семеро загинуло.

Під час цього удару журналіст онлайн-видання "Час Чернігівський" Арсен Чепурний отримав поранення руки. Він разом з оператором сайту Дмитром Фальчевським у момент вибуху перебував у приміщенні театру, де відкрилася виставка дронів "Люті пташки летять у Чернігів".

Під час цього російського удару по центру Чернігова також був зруйнований офіс редакції видання “Челайн”

"У нашої редакції не стало приміщення, в якому ми народились і пропрацювали всі сім років. На щастя, у суботу (день обстрілу. – Ред.) в редакції не було нікого. Хоча нас запрошували висвітлювати той злощасний "дроновий" захід, але ми відмовилися. На щастя, всі працівники редакції живі", – розповів тоді редактор "Челайну" Павло Солодовник. Орендоване редакцією приміщення було розташоване в центральній частині Чернігова, за кілька десятків метрів від епіцентру влучання російської ракети.

Книги про війну чернігівських журналістів

Чернігівські журналісти продовжують узагальнювати та систематизувати інформацію про активні бойові дії на Чернігівщині після 24 лютого 2022 року і до звільнення області. 

У 2023 році місцеві журналісти підготували низку видань. У жовтні презентували другу книгу "Чернігів у вогні", яка є продовженням збірки "Чернігів у вогні. Зметем орду, відправимо до пекла!" і в якій зібрано окремі розповіді про захисників Чернігівщини. Це спільний проєкт авторського колективу обласної газети "Чернігівщина", військовослужбовців Оперативного командування "Північ" та Міжнародної літературно-мистецької Академії України. Авторами книги стали журналісти тижневика Сергій Дзюба, Марія Пучинець, Віталій Назаренко, Григорій Войток.

"Боротьба нескорених: злочини російських окупантів на Чернігівщині" – книгу створив редактор Чернігівського інтернет-видання "Чеline" Павло Солодовник. Вона стала другою у творчому доробку колективу. Перша книга, над якою працювала вся команда Чеline, – "Нескорена Чернігівщина". Другу створено на основі документальних і аналітичних даних за період боротьби за Чернігів. Спільно з редактором над створенням книги працювала команда з Оперативного командування "Північ", Чернігівської облпрокуратури, облуправління СБУ, Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Не лише через книжки, але й через фото чернігівські журналісти доносять, що пережили на початку 2022 року. Чотири великі виставки з 30 фоторобіт журналіста Владислава Савенка і фотографа Валентина Бобиря з оточеного Чернігова відбулись у Варшаві: у Варшавському університеті, Вищій економічній школі, у посольстві Франції у Варшаві, а також на Мальті.

Утиски свободи слова

Потрапила Чернігівська область і до "Барометра свободи слова" ІМІ з порушенням прав журналістів.

Так, 30 березня в Чернігові знімальній групі місцевого телеканалу "Дитинець" розбили камеру під час знімання в кафе в центрі міста. Як стверджує журналістка каналу Наталія Мєдвєдєва, зробив це чернігівський бізнесмен і екскандидат у депутати міськради від партії "Слуга народу" Сергій Берестовий.

За її словами, журналісти намагалися взяти коментар в іншого депутата міської ради від  "Слуги народу" Юрія Тарасовця через його відсутність на засіданні сесії. Разом з Тарасовцем у кафе був Сергій Берестовий, який почав бити камеру і зламав її. Журналістка встигла зняти на телефон, як цей чоловік погрожував їм зламати камеру.

Юрій Тарасовець, який також був у цей час біля кафе, сів у своє авто та поїхав, не давши коментарів з цього приводу. За фактом нападу на знімальну групу поліція Чернігова відкрила кримінальне провадження щодо перешкоджання професійній діяльності журналістів. Утім, майже за вісім місяців розслідування справа фактично не зрушила з місця, розповіла представнику ІМІ редакторка "Дитинця" Ірина Ломонос.

"Відтоді, як подали на психолого-лінгвістичну експертизу відеозапис нападу, досі чекаємо його результатів. Тим часом дізнавачка відповідає, що не можуть вручити підозру Берестовому, доки не буде результатів цієї експертизи. Влітку журналістка та оператор були на перехресному допиті, куди запросили свідка. А свідок – знайомий Берестового, який перебував з ним за столом. Оце поки що все. Справу заведено лише за статтею 171.1, а за погрози пошкодження майна – ні", – уточнила стан справ редакторка.

Також у березні суддя Деснянського районного суду міста Чернігова Тетяна Рощина заборонила журналістам редакцій "Суспільне Чернігів" та 0462 проводити аудіо-, а також фото- і відеофіксацію відкритого засідання в справі вибуху під час благодійного ярмарку на Валу в Чернігові, що стався 3 березня 2022 року, всупереч частині 6 статті 27 Кримінально кодексу України.

Намагалася тиснути 2023 року на журналістську спільноту і Чернігівська військова адміністрація в особі керівника Дмитра Брижинського. Він надіслав на ім’я представника ІМІ в Чернігівській області Павла Пущенка запит на доступ до публічної інформації, в якому просив розкрити дані про результати голосування редакцій, отримані в межах проведення опитування на визначення антипремії "Чернігівський будяк". Організатором проведення опитування журналістів "Чернігівський будяк" виступив регіональний хаб "МедіаБаза.Чернігів", який входить до мережі хабів Інституту масової інформації.

Метою опитування було визначення тих місцевих посадовців, депутатів, установ та структурних підрозділів органів влади, які найменш відкриті в спілкуванні з журналістами та відверто порушують права представників ЗМІ. В опитуванні взяв участь 21 медійник. Брижинський став одним з тих, кого за результатами опитування журналісти назвали закритим посадовцем.

Кадровий голод та мобілізація журналістів 

Після 24 лютого 2022 багато журналістів, які виїхали з Чернігова в активну фазу боїв за місто, так і не повернулися. Тому кадровий голод залишався однією з головних проблем місцевих медіа і 2023 року. На ситуацію впливає і мобілізація чоловіків-журналістів. Більшості редакцій так і не вдалось отримати "бронь" на мобілізацію співробітників.

Так, цього року в редакції "Суспільне Чернігів" мобілізували трьох співробітників – журналіста Олександра Котенка, оператора Костянтина Сільченка, відеографа Миколу Іванчика. В команді телеканалу "Новий Чернігів" мобілізували співробітника Богдана Зайця. Ще одна колега, Діна Вонг, добровільно записалася до ЗСУ.

Нові кадри чернігівських медіа

Проблему кадрової нестачі в місцевих медіа намагалися розв'язати підготовкою молодих спеціалістів. У 2023 році в Чернігові провели дві медіашколи.

Перша – проєкт хабу "Медіабаза.Чернігів", у якій протягом 10 занять 15 учасників мали змогу пізнати журналістику зсередини. Зокрема, їм розповідали про стандарти роботи журналістів, особливості тележурналістики й газетної справи, новинний SMM, інтерв’ювання та журналістські розслідування. Викладачами медіашколи були журналісти та редактори провідних чернігівських видань.

Друга – навчання від "Суспільне Чернігів". Освітній курс медіашколи мовника пройшли 24 людини. Cтуденти вчили стандарти журналістики, особливості телевиробництва, жанри тележурналістики, роботу в digital-сфері. Також були лекції, присвячені інтерв’ю, і практика в них, практична частина про прямі ввімкнення, робота в кадрі, студії та з голосом.

Обидві медіашколи відбулися за фінансової підтримки Інституту масової інформації. За результатами учасники не лише засвоїли основи професії, але й продовжили професійний шлях у сфері – чотири учасники почали свою роботу на Суспільному, а ще троє – в місцевих онлайн-виданнях. 

Грантова підтримка медіа та медіапроєкти

Без грантової підтримки сьогодні редакціям виживати дуже важко, кажуть під час зустрічей представнику ІМІ редактори місцевих видань, але водночас скаржаться на невисоку підтримку та складність написання заявок. 

Разом з тим маємо на Чернігівщині низку успішних кейсів із залучення фінансування та іншої підтримки від міжнародних донорів місцевими медіа. Ось кілька прикладів.

Корюківська районна газета "Маяк" та менська газета "Наше слово" отримали грант від IREX на видавництво безкоштовних примірників для сіл прикордоння. Протягом кількох місяців безоплатні примірники газет отримуватимуть жителі сіл, які проживають безпосередньо на кордоні з країною-агресором.

Чернігівське онлайн-видання "Челайн" – одна із 16 редакцій, які потрапили на довготривалий міжнародний медійний проєкт Fight for facts. Програма передбачатиме події та тренінги на різноманітні теми – від створення якісного контенту та його просування до управління виданням та фінансової незалежності. Співорганізатори проєкту – Європейська журналістська мережа n-ost, Львівський медіафорум та Інститут масової інформації.

Редакція газети "Вісник Ч" отримала підтримку від RSF ("Репортери без кордонів") та мінігрант від ІМІ. Обидва проєкти більшою мірою інституційні, спрямовані на підтримку сталості редакції, з акцентом на роботу в прикордонні й для прикордоння.

Редакція газети "Вість" реалізувала проєкт із підвищення гендерної чутливості медіа. Також мала стипендійні матеріали в жанрі журналістики рішень і розслідувань від ГО "Інтерньюз" та фінансування на придбання техніки від організації Voice of Ukraine.

Чернігівська медіагрупа долучилася до проєкту ЮНЕСКО з ІМІ щодо документування пам’яток, зруйнованих / пошкоджених росіянами, та/або про тих, хто зберігав в окупації чи перевозив предмети культурної спадщини й подібне.

У 2023 році на Чернігівщині також реалізується медійний проєкт ГО "Асоціація регіональних ЗМІ" "Підтримка стійкості та фінансової спроможності локальних медіа у Чернігівській області" за підтримки Посольства США в Україні. Проєкт передбачає тренінги та практичні заняття, що стосуватимуться розвитку медіа та роботи в умовах дії Закону України "Про медіа", фінансової стійкості та масштабування медіа.

Відзнаки чернігівських медійників

Мабуть, одним із ключових фактів визнання роботи місцевої команди Суспільного стало те, що саме на базі чернігівської філії було створено хаб, який обʼєднав бюро Сум і Полтави. Сьогодні керівництво суспільного мовника виділило команді північно-східного хабу з центром у Чернігові завдання напряму роботи в аналітичній журналістиці з фокусом на судову журналістику та воєнні злочини.

Газета "Вість" стала фіналістом Національного конкурсу журналістських розслідувань – 2023 за спільний матеріал з виданням Texty "Бомби, смерть і збитий льотчик. Три дні бомбардування Чернігова в березні 2022 року" (від газети "Вість" авторка – Ольга Макуха, співавтори – Юлія Семенець, Інна Гадзинська, Петро Бондар, Євгенія Дроздова, Надія Кельм, Texty.org.ua).

Два матеріали "Суспільне Чернігів" стали переможцями в номінаціях щорічного конкурсу професійної журналістики "Честь Професії". 

Премію за найкраще новинне висвітлення резонансної події в локальному медіа отримав репортаж "Вибух на Валу в Чернігові: як це відбувалося та які наслідки" – Янушкевич Дар’я, "Суспільне Чернігів".

Переможець у номінації "Найкраща аналітика в локальному медіа" – "Трисерійний документальний фільм "Битва за Чернігів" (Андрій Тіток, "Суспільне Чернігів").

Директорку телеканалу Наталію Левочко нагородили Почесною відзнакою Верховної Ради України. Журналісти та оператори "Нового Чернігова" продовжили працювати й під час оточення Чернігова. Вони знімали наслідки обстрілів міста окупантами.

Журналіст телеканалу "Новий Чернігів" Юрій Тосенко отримав звання "Амбасадор культури Чернігова", яке присуджує міське управління культури та туризму.

Серед інших подій медіароку слід також відзначити використання імені чернігівської журналістки Ірини Синельник, що співпрацює з агенцією УНІАН, для поширення фейкових новин. Поширені матеріали, підписані її іменем, мали провокативні заголовки "Криваве шоу має тривати", "Агент Кремля проник у ГУР", "Як Україна перетворилась на найбільшого постачальника дітей на ринку торгівлі людьми?". Це відбувається через створення фейкових сайтів-дублікатів відомих українських інформаційних агенцій, де розміщують матеріали з проросійськими наративами.

Як виявилося, ця ситуація була частиною російської міжнародної кампанії дезінформації "Двійник".

Після повномасштабного російського вторгнення на території Чернігівської області було збудовано чотири додаткові вежі для відновлення телерадіомовлення.

Ще 2022 року розпочато будівництво і введення в дію загальнонаціональної цифрової багатоканальної телемережі MX-7. Роботи проводили фахівці Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення. Проте повномасштабне вторгнення ускладнило процес логістики та безпеку самих фахівців.

Водночас ситуація з друкованими виданнями залишається нестабільною. Чернігівщина – область, де виходить чи не найбільше газет, близько трьох десятків видань, з них 20 "районок". Найбільше редактори газет нарікають на проблеми з Укрпоштою, яка, на їхню думку, після реформування не може якісно і вчасно доставляти передплачені видання до читачів. До того ж у жовтні монополіст заявив про намір значно підвищити тарифи на доставлення газет.

Підтримку роботі місцевим медіа надає регіональний хаб ІМІ "Медіабаза. Чернігів". За минулий рік там провели 38 заходів для медійників області – тренінги, вебінари, зустрічі та навіть ретрит-сесії. Крім того, хаб завжди готовий надати техніку та безпекове обладнання для роботи журналістів у небезпечних умовах.

Павло Пущенко, регіональний представник Інституту масової інформації в Чернігівській області

Liked the article?
Help us be even more cool!