За фото воєнних об’єктів забиратимуть акредитацію. Поради від Маляр для журналістів на війні
31.03.2022, 15:15
Заступниця міністра оборони Ганна Маляр під час онлайн-зустрічі з медійниками дала поради щодо правил подання матеріалів, а також балансу між патріотизмом та об’єктивністю. Комісія з журналістської етики зафіксувала основні тези:
- Професія "журналіст" є одною з найбільш постраждалих під час війни, тому що фактично журналісти не можуть працювати в тому режимі, в якому вони працювали раніше. Ба більше, ті професійні стандарти, які вчать журналісти в університетах, – насправді зараз доведеться частину з них сховати у валізу до перемоги. Тому що більшість речей зараз не те що не можна робити, а це навіть небезпечно для життя і здоров’я людей, узагалі небезпечно для держави.
- Між ЗМІ в мирний час є здорова, професійна конкуренція "хто перший повідомить новину". Під час війни це небезпечно. Ми проводили багато інформаційних кампаній, пояснювали, що це корегування вогню ворога. Ми намагаємося обмежити ворога в доступі до інформації. Зараз якраз настав той час, коли ви притримуєте інформацію і не повідомляєте її швидко, це ознака професійності.
- 80% розвідувальної інформації береться з відкритих джерел, і те, що вони ретельно відстежують наші соцмережі, пресу, офіційні сторінки, – будьте в тому абсолютно впевнені.
- Ще один момент, який складно професійно пережити журналістам під час війни, – це те, що не потрібно проводити фактчекінг офіційних заяв військових відомств: ЗСУ та міністерства. Першочергове наше завдання – безпека держави і збереження державності та відсіч ворогу.
- Є певні закони поширення інформації – до кінця війни не сповіщатиметься кінцева цифра наших втрат. Не тільки тому, що це державна таємниця, а й тому, що достовірно встановити цю інформацію фізично складно. Ми завжди вибудовуємо цей здоровий баланс між тим, наскільки нам важлива інформація, і тим, наскільки ми готові ризикувати людьми для того, щоб цю інформацію мати. Наші цифри більш-менш збігаються з цифрами іноземних розвідок, бо вони використовують ту саму методику підрахунку. Точні ж цифри будуть після завершення бойових дій.
- Сьогодні ви повинні розуміти, під легендою "журналіста" до України потрапляють різні люди, що виконують певні бойові завдання або в кращому разі розвідницькі. Було, що люди, які акредитувалися як журналісти й отримували всі дозволи, потім робили матеріали на шкоду Україні й нашій позиції. Тому ми повинні розуміти, що акредитації потрібно чекати деякий час, але це максимальний баланс між доступом преси до подій і безпекою держави, яка наражається на загрози через потрапляння тисяч журналістів з-за кордону до нас.
- На час війни треба змиритися з тим, що основне джерело інформації, яку можна оприлюднювати, – це Генеральний штаб. Насамперед усе, що стосується оперативної інформації, а також того, що відбувається в боях, у населених пунктах, за певними напрямами. Друге – це міністерство оборони, що є цивільним відомством і забезпечує військово-політичну складову, наші заяви, що стосуються політичного рівня. Все інше, на жаль, ми просимо людей перевіряти й робити власний вибір, вірити чи не вірити. Достовірна інформація є з цих офіційних джерел.
- Ми зараз налагоджуємо систему щодо вимог Женевських конвенцій, що стосується затриманих людей, депортації, полонених. Інформаційно за все це відповідатиме Національне інформаційне бюро, запити потрібно робити туди.
- Коли йдеться про безпеку держави, то ми чітко пояснюємо правила, що не варто писати, – не тому, що ми підважуємо свободу слова, а тому, що цією інформацією можуть скористатися вороги й знищити певні об’єкти. Що стосується подання інформації іноземними журналістами, більшість із них не обізнані з правилами висвітлення війни. Ми маємо випадки, коли фотографували воєнні об’єкти, які не можна, і виставляли в інстаграмі – ми забирали акредитацію в таких журналістів. Якщо у вас є така інформація – буду вдячна, давайте нам скриншоти, посилання, ми забираємо акредитацію одразу.
- Єдине, що можна миттєво говорити, – що був вибух, тому що його всі чули. Іноді буває, що не чули, а є інформація про вибухи, різні бувають історії. А чітко описувати об’єкт не варто. І якщо це військові об’єкти – то без генштабу цю інформацію подавати не можна, тільки цивільні. Щодо технології війни, перші об’єкти ураження – це військові: полігони, військові частини, аеропорти, склади, навчальні центри, госпіталі тощо. Цю інформацію про військові об’єкти категорично цивільним викладати не можна, це парафія тільки генштабу.
![](/upload/media/2022/03/31/624597f796851-malyar-porady.png)
Liked the article?
Help us be even more cool!
Help us be even more cool!