Юрчишин: Законопроєкт № 10242 про загрозу роботі журналістів винесли без консультацій на порядок денний Ради
На порядок денний Верховної Ради винесли законопроєкт №10242, який становить значні загрози для свободи слова, роботи журналістів, захисту журналістських джерел та викривачів корупції в Україні.
Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова, народний депутат від фракції “Голос” Ярослав Юрчишин та уточнив у коментарі представниці Інституту масової інформації Валентині Троян.
За його словами, законопроєкт внесли до порядку денного без консультацій, хоча Комітет свободи слова надіслав перелік редакторів та медіаекспертів, яких би пропонували на зустрічі на погодження.
“На нашу пропозицію як Комітет з питань свободи слова провести консультації з журналістами та медіаекспертами представники більшості не відповіли. Тобто опосередковано підтвердили, що законопроєкт потрібен лише для того, щоб закрити можливість розслідувачам ставити незручні питання про зловживання влади. Якщо ціль – посилити захист реєстрів, то такий механізм точно можна знайти. Разом”, – зазначив Ярослав Юрчишин.
Він зауважив, що разом з нардепом Ярославом Железняком та колегами з фракції “Голос” ставитиме всі запропоновані ними правки на підтвердження.
У коментарі представниці Інституту масової інформації Валентині Троян Ярослав Юрчишин уточнив, що він мав комунікацію з Міністерством юстиції наприкінці 2024 року. “Ми надіслали перелік редакторів та медіаекспертів, яких би пропонували на зустрічі на погодження. І після цього ніякої інформації”, – додав Юрчишин.
Що передувало
2 грудня 2024 року Медіарух, а також медійні та правозахисні громадські організації України закликали народних депутатів відмовитися від підтримки законопроєкту № 10242 в його нинішній редакції.
Законопроєкт посилює та впроваджує кримінальну відповідальність у вигляді восьми років позбавлення волі за розголошення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів під час дії воєнного стану. Водночас законопроєкт не передбачає жодних механізмів захисту для тих, хто розголошує конфіденційну інформацію, яка має суспільне значення.
Журналісти та правозахисники вважають, що цим законопроєктом створюється інструмент, який може бути використаний для переслідування журналістів. Зокрема, він відкриває можливість для прослуховування та стеження за журналістами.
Верховна Рада не змогла ухвалити 4 грудня 2024 року в цілому законопроєкт № 10242.
17 грудня Медіарух, а також медійні та правозахисні громадські організації України повторили свій заклик до народних депутатів не ухвалювати законопроєкту № 10242.
Help us be even more cool!