Рада провалила законопроєкт №10242, проти якого виступили Медіарух та правозахисники
Верховна Рада не змогла ухвалити 4 грудня в цілому законопроєкт №10242, проти якого виступили Медіарух, а також медійні та правозахисні організації.
Нагадаємо, законопроєкт посилює та впроваджує кримінальну відповідальність у вигляді восьми років позбавлення волі за розголошення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів під час дії воєнного стану.
Журналісти та правозахисники вважають, що цим законопроєктом створюється інструмент, який може бути використаний для переслідування журналістів. Зокрема, він відкриває можливість для прослуховування та стеження за журналістами.
Як повідомив народний депутат Ярослав Железняк у своєму телеграм-каналі, в цілому за законопроєкт проголосували лише 213 нардепів, тож депутати відправили документ на повторне друге читання 229 голосами.
“Рада провалила зашкварний закон№10242 щодо встановлення кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації, що оброблюється в публічних електронних реєстрах… Нагадаю, саме туди хитро вставили норму про повернення конфіскації корупціонерів, які пішли на угоди зі слідством”, – написав Железняк.
Передісторія
Як повідомляв ІМІ, 2 грудня 2024 року Медіарух, а також медійні та правозахисні громадські організації України закликали народних депутатів відмовитися від підтримки законопроєкту №10242 в його нинішній редакції. Зокрема, тому, що цей законопроєкт посилює та впроваджує кримінальну відповідальність у вигляді восьми років позбавлення волі за розголошення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів під час дії воєнного стану. Водночас законопроєкт не передбачає жодних механізмів захисту для тих, хто розголошує конфіденційну інформацію, яка має суспільне значення.
4 грудня голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин запропонував зняти законопроєкт №10242 з порядку денного та провести додаткові консультації з міжнародними партнерами та медійниками щодо того, як захистити персональні дані без наступу на права журналістів.
Help us be even more cool!