Європарламент ухвалив резолюцію не починати переговори про вступ Грузії до ЄС через закон про "іноагентів"
Європарламент проголосував за незобов’язувальну резолюцію із закликом до ЄС не починати переговорів із Грузією про членство, доки діятиме закон “іноагентів”, повідомляє “Європейська правда”.
За резолюцію проголосували 425 євродепутатів, 25 були проти, 30 утрималися.
У проєкті резолюції йшлося, що Європейський парламент засуджує повторне внесення до парламенту законопроєкту “Про прозорість іноземного впливу" і наголошує, що він не відповідає цінностям Європейського Союзу, суперечить амбіціям Грузії щодо вступу до ЄС, завдає шкоди репутації країни та ставить під загрозу її євроатлантичну інтеграцію.
“Європарламент вважає, що, доки такий закон буде чинним, ЄС не слід розпочинати переговори про вступ з Грузією”, – йдеться в тексті резолюції.
Також, за даними редактора з питань Європи Радіо Свобода Рікарда Джозвяка, в ухваленій резолюції міститься заклик до ЄС розглянути санкції щодо Бідзіни Іванішвілі, якого називають грузинським проросійським олігархом.
Що відомо про грузинський законопроєкт про “іноагентів”
Виконавчий секретар партії “Грузинська мрія”, лідер парламентської більшості Мамука Мдінарадзе на початку квітня 2024 року анонсував внесення до парламенту законопроєкту про “іноагентів”.
За його словами, до торішнього законопроєкту внесуть лише одну зміну. Замість терміна “агент іноземного впливу” буде використане формулювання “організація, яка проводить інтереси сил з-за кордону”.
Згодом владна партія “Грузинська мрія” повторно зареєструвала в парламенті Грузії законопроєкт про “іноземних агентів”.
15 квітня 2024 року в парламенті Грузії сталася бійка між депутатами під час обговорення законопроєкту “Про прозорість іноземного впливу” (так званий закон про іноагентів).
17 квітня парламент Грузії затвердив у першому читанні законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, який інакше називають законопроєктом про “іноагентів”.
10 березня 2023 року парламент Грузії відхилив законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, через який виникли багатотисячні протести.
У такий спосіб влада задовольнила вимогу демонстрантів, які 7–8 березня проводили багатотисячні мітинги біля будівлі парламенту. Поліція застосовувала проти учасників акції сльозогінний газ та водомети, демонстранти кидали каміння, підпалювали баки для сміття, будували барикади.
Законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, який також називають законопроєктом про “іноагентів” на кшталт російського, парламент Грузії ухвалив у першому читанні 7 березня 2023 року.
У парламенті Грузії на розгляді було одразу два законопроєкти про “іноагентів”, які ініціював рух “Сила народу” (формально відколовся від “Грузинської мрії”): перший називається “Про прозорість іноземного впливу”, другий – “Про реєстрацію іноземних агентів”.
Перший стосується лише неурядових організацій та медіа, які отримують закордонне фінансування, а другий – як фізичних, так і юридичних осіб, за низкою винятків.
Тоді понад 200 неурядових організацій та медіа підписали заяву проти ухвалення в Грузії закону про “іноагентів”. Підписанти вважали, що метою законопроєкту є дискредитація, а згодом можливі репресії проти критично налаштованої преси та громадських груп.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, яка перебувала з офіційним візитом у США, підтримала протестувальників і заявила, що накладе вето на закон.
У ЄС та США розкритикували та попередили про наслідки ухвалення закону про “іноагентів”.
Help us be even more cool!