ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Білоруські правозахисники визнали Романа Протасевича політв'язнем

24.05.2021, 13:42
Фото – TUT.BY
Фото – TUT.BY

Низка білоруських правозахисних організацій визнала затриманого 23 травня в аеропорту Мінська журналіста Романа Протасевича політв'язнем. 

Про це йдеться в заяві організацій, повідомляє позбавлений реєстрації в Білорусі правозахисний центр “Вясна”.

За інформацією правозахисників, Роман Протасевич звинувачується владою Білорусі в злочинах за ч. 1 ст. 293 (“Організація масових заворушень”), ч. 1 ст. 342 (“Організація або активна участь в групових діях, які грубо порушують громадський порядок”) і ч. 3 ст. 130 КК (“Розпалювання соціальної ворожнечі”).

“Публічна діяльність Романа Протасевича є нічим іншим, як мирною реалізацією свобод, гарантованих як Конституцією Республіки Білорусь, так і міжнародними нормами права в галузі прав людини – свободи пошуку і поширення інформації, висловлення власної думки та ін. Згідно з міжнародними стандартами свободи вираження поглядів, ніхто не може зазнавати будь-яких обмежень, позбавлення прав або санкцій через власні думки або переконання”, – йдеться в повідомленні.

На думку організацій, звинувачення Романа Протасевича в розпалюванні соціальної ворожнечі щодо посадовців, міліції та інших посадових осіб є переслідуванням за критику чинної влади. 

“Ми вважаємо переслідування Романа Протасевича політично мотивованим, пов'язаним з мирною реалізацією вираження думки, а його самого – політичним в'язнем … і вимагаємо від влади Білорусі: негайного звільнення Романа Протасевича і припинення кримінального переслідування стосовно нього; визволення довільно затриманої Софії Сапеги; звільнення всіх політичних в'язнів і припинення політичних репресій у країні”, – йдеться в заяві.

Заяву підписали: правозахисний центр "Вясна"; Білоруський ПЕН-центр; РГО "Правова ініціатива"; Центр правової трансформації Lawtrend; Білоруська асоціація журналістів; Консультаційний центр з актуальних міжнародних практик та їхньої імплементації в праві "Хьюман Константа"; Просте товариство "Ініціатива FORB"; Білоруський документаційний центр.

Як повідомляв ІМІ, Роман Протасевич був  затриманий 23 травня. Він був пасажиром літака рейсу Афіни – Вільнюс, який сів у Мінську через повідомлення про бомбу на борту. Після огляду білоруські поліцейські його заарештували. Ryanair отримав вказівки від білоруських авіадиспетчерів посадити літак у Мінську. За дорученням Лукашенка для ескорту літака в небо підняли військовий винищувач МіГ-29.

Раніше Комітет державної безпеки Білорусі заніс засновників телеграм-каналу Nexta Степана Путила та Романа Протасевича до списку осіб, причетних до терористичної діяльності, поруч з очільниками ІДІЛ та іншими міжнародними терористами.

16 листопада 2020 року Білорусь передала польській стороні ноту з вимогою видати в найкоротші строки засновників телеграм-каналу “Нехта” Степана Путила і Романа Протасевича. 

5 листопада 2020 року Слідчий комітет Білорусі звинуватив засновника телеграм-каналів Nexta і Nexta Live Степана Путила та колишнього головного редактора телеграм-каналів Романа Протасевича в організації масових заворушень у країні. 

20 жовтня 2020 року суд Центрального району Мінська визнав телеграм-канал Nexta Live і логотип Nexta екстремістськими матеріалами. 

Телеграм-канал Nexta Live, що висвітлює протести в Білорусі, змінив назву на “Нехта-Live” після того, як суд Мінська визнав його логотип “екстремістським матеріалом”.

14 серпня 2020 року стало відомо, що МВС Білорусі відкрило провадження проти засновника опозиційних телеграм-каналів Nехта і Nехта Live Степана Путила та оголосило його в розшук. Йому загрожує до 15 років позбавлення волі. Путилу закидають організацію масових заворушень.

У серпні Міністерство внутрішніх справ Росії оголосило в розшук Степана Путила, засновника телеграм-каналу Nexta.

Телеграм-канал Nexta Live, попри вимкнення інтернету, став головним джерелом інформації про протести в Білорусі.

Liked the article?
Help us be even more cool!