ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

В Одеських онлайн-медіа до спеціалізованих коментарів залучають 33% експерток та 67% експертів

medium.com
medium.com

Одеські онлайн-медіа фактично вдвічі частіше залучають до експертних коментарів чоловіків, ніж жінок. Особливо гендерний розрив між експертками й експертами в журналістських матеріалах прослідковується в політичних та економічних новинах.

Такі дані були отримані в межах вибіркового аналізу п’яти відомих одеських новинних вебсайтів, який з 10 до 14 лютого 2020 року включно провів Інститут масової інформації. Загалом було проаналізовано 250 новин стрічки сайтів ("Думська", 048, "Трасса-Е95", УСІ, "Одесская жизнь").

Найкраще гендерного балансу в експертних коментарях дотримується сайт "Одеса.Онлайн". Під час моніторингу встановлено, що 45% з усіх проаналізованих коментарів надали експертки та 55% – експерти. На сайті "Думська" жінки експертно коментували події в 36% новин. У сайтів "УСІ" та "Одесская жизнь" цей показник відповідно становив 32 та 31%. Найрідше до експерток зверталися кореспонденти сайту "048" (14% усіх новин зі спеціалізованими коментарями).

Дослідження показало, що головний дисбаланс спостерігається в тематиці експертизи. Так, середній показник присутності експерток у регіональних медіа в політичних новинах становить лише 14%. Водночас в економічних новинах коментарів жінок під час контент-аналізу взагалі не було виявлено. 

Політичні новини переважно стосувалися реформи децентралізації та регіональної політики. Як це було, наприклад, у новині сайту "УСІ" "Громади під Одесою: навколо мегаполісу ніяк не визначиться кордон ОТГ", де є експертна думка заступниці міського голови міста Южне. Ця тенденція має своє пояснення, оскільки в місцевих радах та новостворених громадах кількість жінок в управлінні набагато більша, аніж на рівні великих міст та й держави загалом.
Дискусійні тези щодо відсутності експерток для новин в економічній сфері в Одесі нівелюються лише тим фактом, що на кількох економічних кафедрах ОНУ ім. І. І. Мечникова працюють понад 30 спеціалісток!

Стереотипізація гендерних ролей у нашому суспільстві чітко прослідковується й у роботі одеських медіа. У новинах з культурної тематики кількість експерток становить уже 81% із загального числа експертів та експерток у новинах цього напряму. Наприклад, у новині сайту "048" "В Одесі зібралися кавовари з усієї країни" подію експертно коментує місцева бариста, а в новині сайту "УСІ" "Реконструкція Преображенського парку: тут обіцяють амфітеатр і меморіальний комплекс як в Берліні" є коментар директора департаменту культури та туризму Одеської міськради

У соціальній сфері (освіта, медицина тощо) гендерний баланс частково вирівнюється та становить 39% коментарів жінок та 61% коментарів чоловіків. Щодо цього напряму було багато новин стосовно карантину в одеських школах та загрози епідемії коронавірусу. Коментарі експерток були в новинах сайтів "Одеса.Онлайн" ("Навчальний процес має відновитися 17 лютого") та "Одесская жизнь" ("В Україні на наявність коронавірусу перевіряють п’ять чоловік").

На жаль, відсутні коментарі експерток у новинах про кримінал, надзвичайні події та несподівано екологію.   

Під час моніторингу встановлено цікаву тенденцію щодо героїв та героїнь новин: в економічних новинах кількість героїнь становить 25% (загальної кількості героїв і героїнь у новинах), нагадаємо, що коментарів експерток стосовно цієї тематики в новинах за цей тиждень не було. Також героїні були лише в 7% політичних новин та в 19% новин, які стосувалися криміналу, надзвичайних подій та ДТП (від сумарної кількості героїв та героїнь). Водночас з усієї кількості героїнь у новинах 50% припали на кримінальну тематику, ще по 13% – на теми культури і спорту.

Написання цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews.

Liked the article?
Help us be even more cool!