637 злочинів скоїла РФ проти медіа та журналістів за два роки та сім місяців повномасштабної війни
За два роки і сім місяців з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 637 злочинів проти журналістів та медіа в Україні.
Такими є дані Моніторингу російських злочинів проти журналістів та медіа, що здійснює Інститут масової інформації.
За серпень – вересень 2024 року ІМІ зафіксував 17 злочинів проти медіа та журналістів, які скоїла Росія.
Внаслідок російської агресії стало відомо про загибель чотирьох медійників, один з них загинув під час виконання професійної діяльності – радник з питань безпеки британського інформагентства Reuters Раян Еванс – у Краматорську внаслідок російського удару по готелю “Сапфір” 24 серпня.
Троє медійників загинули на війні:
- Богдан Затула – мобілізований кореспондент Новини.LIVE з Харкова. Журналіст загинув під час потужного обстрілу 26 серпня в Дніпропетровській області.
- Павло Пархоменко – оператор каналу “Прямий”, військовослужбовець ЗСУ.
- Ігор Захаров – у вересні стало відомо про загибель військового, колишнього оператора, який працював на телеканалах “Україна” та 1+1. Ігор зник рік тому, і його доля дотепер була невідома. Проте нещодавно виявили його останки, і експертиза підтвердила, що це він.
За даними ІМІ, станом на 24 вересня в Україні внаслідок повномасштабної російської агресії загинули 88 медійників, 11 з них – під час виконання професійної журналістської діяльності.
Щонайменше чотири журналісти отримали поранення внаслідок російського удару по готелю “Сапфір” 24 серпня в Краматорську:
- Іван Любиш-Кірдей – український журналіст агенції Reuters, у важкому стані потрапив до лікарні;
- Деніел Пелещук – журналіст Reuters, який, отримавши медичну допомогу, виписався з лікарні;
- Віктор Саєнко – журналіст Reuters, отримав травми, які не є небезпечними для життя;
- Моніка Андрушевська – польська журналістка Центру документування російських злочинів в Україні імені Рафаеля Лемкіна, волонтерка, отримала порізи.
Крім того, на покровському напрямку наприкінці серпня росіяни атакували дроном авто знімальної групи журналіста 1+1 Олександра Моторного. Це трапилося, коли команда супроводжувала евакуаційний автобус на покровському напрямку. Вибух стався перед авто журналістів. У ТСН зазначили, що медійники не постраждали.
Крім того, Федеральна служба безпеки РФ продовжила порушувати кримінальні справи щодо журналістів, вказавши причинами незаконний перетин кордону і відеознімання в районі Суджі:
- журналістки телеканалу “1+1” Наталії Нагорної;
- кореспондента DW Ніка Конноллі.
Хакерської атаки зазнали сайти Hromadske та телеканалу FREEДОМ. Медіа вважають, що за атаками стоять росіяни.
Через бойові дії і складну безпекову ситуацію в Гірнику Донецької області припинило мовлення Громадське радіо. У Покровську Донецької області було знищене обладнання, що транслювало, зокрема, Громадське радіо та місцевий телеканал “Капрі”.
Крім того, ІМІ додав нову рубрику до Моніторингу російських злочинів проти журналістів та медіа – замахи на вбивства. У досліджуваний період експерти зафіксували два випадки замахів на вбивства журналістів – Дмитра Гордона та одеських журналістів.
Детальніше – тут.
Інститут масової інформації (ІМІ) – медійна громадська організація, яка працює з 1996 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень до зони бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року.
ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список якісних і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20 регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ – “Репортери без кордонів” та Freedom House, організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).
Help us be even more cool!