ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

У Латвії збирають підписи за збереження російської в суспільних медіа після 2026-го

На порталі громадських ініціатив Manabalss.lv розпочато збір підписів за збереження російської мови в суспільних медіа і після 2026 року, повідомляє lsm.lv.

Як представницю ініціативи зазначено Інгу Поздєєву. Вона нагадала, що Концепція національної безпеки передбачає з 2026 року заборону на поширення суспільних медіа російською мовою та закликає вилучити цей пункт із документа, залишивши право ЗМІ самим вирішувати щодо формування контенту, зокрема і мовою найчисленнішої в Латвії нацменшини.

Авторка ідеї вважає, що за умов гібридної війни ліквідація об'єктивної частини журналістики не відповідає інтересам безпеки країни. Латвійські громадські ЗМІ російською мовою, окрім іншого, дають можливість спростувати брехню кремлівських пропагандистів для аудиторії, рідною мовою якої є російська; висвітлювати та аналізувати те, що відбувається в суспільстві, країні та світі.

Як заявив раніше голова Ради з громадських електронних ЗМІ Яніс Сіксніс дедалі більше експертів не підтримують запланованої у 2026 році відмови від російської мови в суспільних медіа, що показала і дискусія, яка відбулася в міністерстві культури: її учасники обговорювали нову стратегію медійної політики Латвії.

19 вересня уряд Евікі Сіліні підтримав проєкт Концепції національної безпеки, згідно з якою латвійські суспільні медіа мають припинити мовлення російською з 1 січня 2026 року. 28 вересня сейм підтримав концепцію. Перед голосуванням у парламенті, 25 вересня, Рада з громадських електронних ЗМІ (SEPLP) надіслала листа Раді з нацбезпеки, сейму та іншим організаціям, у якому критикує цю заборону.

Пізніше із закликом зберегти російське мовлення латвійських суспільних медіа до прем'єр-міністра Латвії Евіка Сіліна звернувся генеральний директор Європейського мовного союзу (EBU) Ноель Карран. За його словами, важливо, щоб меншості мали доступ до надійної та перевіреної інформації та щоб держава мала надійний канал зв'язку з ними, наявність якого особливо потрібна під час криз. Заборона ж на таке мовлення призвела б до порушення фундаментальних прав людини, зазначив він.

Як повідомляв ІМІ, Сейм Латвії ухвалив Концепцію національної безпеки, яка, зокрема, передбачає з 2026 року заборону Латвійському телебаченню та Латвійському радіо мовити російською. Сейм підтримав концепцію попри категоричні заперечення Ради з громадських електронних ЗМІ, Латвійського телебачення (LTV) та Латвійського радіо (LR), які закликали переглянути частину документа, що стосується інформаційного простору та передбачає заборону LTV и LR на створення та поширення контенту російською мовою. Відповідальна за політику у сфері ЗМІ міністерка культури Агнесе Логіна назвала відмову від російської до 2026 року “поспішним рішенням”.

Крім того, генеральний директор Європейського мовного союзу Ноель Карран звернувся із закликом зберегти російське мовлення латвійських громадських ЗМІ до прем'єр-міністра Латвії Евіка Сіліна. За його словами, цей крок "позбавить латвійських російськомовних жителів можливості отримувати достовірну перевірену інформацію", що може піддати їх впливу ненадійних джерел інформації, а також прямій дезінформації та пропаганді, що створює загрозу інформаційній безпеці країни. Ця небезпека посилюватиметься в контексті нинішньої війни РФ в Україні.

Liked the article?
Help us be even more cool!