У КЖЕ нагадали, як журналісти можуть допомогти збирати свідчення воєнних злочинів
Комітет журналістської етики нагадав правила, за якими журналісти можуть збирати свідчення воєнних злочинів.
КЖУ спирається на тези вебінару з Олександром Водянніковим, фахівцем з міжнародного права, який розповів журналістам за яких умов і який журналістський матеріал може стати доказом в міжнародних судах
Зокрема, правильної фіксації потрібна така інформація:
- Дані постраждалих осіб, якщо це можливо.
- Дата та час злочину або коли ви про це дізналися.
- Місце злочину (адреса або геолокація).
- Обставини злочину (детальний опис наскільки можливо).
- Інформація про свідків.
- Інформація про осіб, що вчинили злочин.
- Фото- відеозаписи, якщо робились мають зберігатися на оригінальному носії.
У КЖУ наголошують, що журналістський матеріал може бути доказом в Міжнародному кримінальному суді (МКС) за умови дотримання юридичного стандарту прийнятності матеріалу.
Перший стандарт - релевантність (relevance), тобто матеріал має прямо чи непрямо стосуватися обставин, що розглядаються у кримінальному провадженні, або мають значення для кримінального провадження. Наприклад, якщо МКС розглядатиме справу, щодо подій в Бучі, Київської області, то до уваги не можуть бути прийняті матеріали, які стосуються подій в Чернігові.
Другий стандарт – доказове значення (probative value), що містить достовірність матеріалу та оцінку впливу на розв’язання конкретного питання. Найбільше значення набуває саме стандарт "достовірності" матеріалу. МКС розробив критерії:
а) Автентичність матеріалу - тобто оригінальність, справжність матеріалу, його цілісність, дату і місцевість, де він був виготовлений, а також метадані. Тому важливо передавати незмонтовані матеріали.
б) Інші ознаки, що стосуються матеріалу:
- можливе упередженість джерела (якщо матеріал є дуже сильно емоційно забарвлений, то його доказовість менша);
- публічний або приватний характер інформації (тобто матеріал зняв сам журналіст чи йому передав свідок запис зі свого телефону);
- доказовий характер матеріалу, тобто що це доводить;
- час створення;
- мета створення;
- можливість незалежної верифікації інформації і метод її отримання (в МКС є спеціальний відділ, який цим опікується і перевіряє).
Третій стандарт - відсутність упередженого впливу (absence of prejudicial effect), тобто, що матеріал не був здобутий у незаконний спосіб.
Журналістський матеріал може потрапити до Міжнародного кримінального суду двома способами:
1) Напряму. Журналістський матеріал юридично має кваліфікацію як інформація, що отримана з відкритих джерел. МКС має електронну пошту, на яку вони запрошують подавати інформацію про Україну [email protected]. Матеріали приймаються будь-якою мовою.
2) Непрямо. Через громадські неурядові організації.
Наприклад, це може бути ініціатива “Трибунал для Путіна” від Центру Громадянських Свобод (ЦГС).
Існує чотири варіанта, як журналісти можуть співпрацювати з ініціативою "Трибунал для Путіна"
- Передати контакти жертв/свідків воєнних злочинів, які дали згоду на передачу їхніх даних. Контактна електронна пошта: sviatoslav.ruban.ccl.org.ua
- Передати фото та відео, які ймовірно містять інформацію, що свідчить про вчинення воєнних злочинів із будь-якими застереженнями (наприклад, не для публікації, тільки для внутрішнього використання в цілях розслідування);
- Передати результати журналістських розслідувань та зібраних для цих цілей документів, аудіо чи відео записів та іншої інформації, яка допомагає ідентифікувати воєнних злочинів чи свідчить про вчинення воєнних злочинів.
- Можлива співпраця у підготовці спільних продуктів та журналістських розслідувань між журналістами та із залученням юристів та документаторів від ініціативи “Трибунал для Путіна”.
Як повідомляв ІМІ, глобальна мережа журналістів-розслідувачів GIJN відкрила українську редакцію.
Help us be even more cool!