"Репортери без кордонів" подали позов на захист журналіста, якого тримають за гратами вже 19 років
Міжнародна правозахисна організація “Репортери без кордонів” подала 21 жовтня позов про злочин проти людяності до шведського суду у справі про ерітрейсько-шведського журналіста Дауіта Ісаака. Про це повідомляється на сайті правозахисної організації.
Згідно з повідомленням, це єдиний журналіст у світі, якого тримають за гратами так довго - 19 років.
У вересні 2001 року Дауіт Ісаак, журналіст з подвійним громадянством, приїхав до Єрітреї з метою відкрити там нове реформоване ЗМІ, проте його таємно затримали після серії рейдів серед опозиціонерів та незалежних ЗМІ. За майже 20 років йому жодного разу не дали побачитися ані з адвокатами, ані з родиною, ані з представниками ООН та шведського консульства, хоча такі запити подавалися неодноразово. Останній доказ того, що Дауіт Ісаак ще живий був отриманий в 2005 році. Вірогідно, його тримають в нелюдяних умовах, в залізному розпеченому контейнері посеред пустелі, в тюрмі Ейраеро, зазначають “Репортери”.
Адвокати організації подали перший позов до шведського суду у 2014 році. Генпрокурор Стокгольму визнав, що Дауіт Ісаак став об’єктом “злочину проти людяності, щонайменше у сенсі примусового зникнення” в Ерітреї. Також було визнано, що ці злочини відносяться до шведської юрисдикції, і що існують “серйозні мотиви”, які дозволяють відкрити досудове розслідування. Але після консультацій з Міністерством закордонних справ Швеції, влада вирішила, що таке розслідування “могло б завдати шкоди відносинам Швеції з Ерітреєю” та, таким чином,завадити звільненню Дауіта. Тому жодної справи тоді не відкрили.
“Такі аргументи більш неприйнятні, - заявив керівник юридичного департаменту організації Поль Копен. – П’ять років після цього рішення місцеперебування Дауіта Ісаак і досі невідомо. Шведська влада нічого не отримала, ані його звільнення, ані права його відвідати, ані доказів, що він ще живий. Численні рішення та засудження з боку міжнародних органів, серед яких Рада з питань прав людини та Африканської комісії з прав людини та народів також не дозволили ситуації змінитися на краще. Отож сьогодні є негайна портреба діяти у кримінальному плані”.
Позов “Репортерів” має на меті примусити шведську систему правосуддя затримати осіб, які несуть відповідальність за долю журналіста, якщо вони перетнуть кордон зі Швецією та судити їх, і якщо потрібно оголосити в міжнародний розшук.
Ерітрея посідає 178 місце у Всесвітній класифікації свободи слова, в яку входить 180 країн.
Help us be even more cool!