ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Як онлайн-медіа висвітлюють медичні препарати проти COVID-19

06.05.2020, 11:30
Олена Голуб
Фото - corona24.news
Фото - corona24.news

Уже понад півтора місяця Україна перебуває на карантині. Медіа зіткнулися з новим викликом і вчаться працювати в нових умовах. Передусім це писати конструктивно та зрозуміло для аудиторії, щоб не сіяти паніки й не давати марної надії.

Висвітлення препаратів для лікування коронавірусу - це досить чутлива тема для аудиторії. За даними дослідження соціологічної компанії “Рейтинг”, українці у виборі лікування звикли більше покладатися на друзів і родичів, ніж на лікарів: близьким у цьому питанні довіряє 71% респондентів, натомість сімейним лікарям та терапевтам – 63%.

В інтерв'ю Радіо Свобода колишній міністр охорони здоров'я Олег Мусій нарікає, що українці радше скористаються порадами інтернету, ніж підуть до лікаря: “Лікар повинен бути авторитетом для своїх пацієнтів. Зараз існує ще таке явище, як “гугл-терапія”. Люди гуглу довіряють більше, ніж лікареві”.  

Незважаючи неодноразові нагадування МОЗ про те, що самолікування може бути шкідливим для здоров'я, люди продовжують шукати поради щодо лікування в соціальних мережах та в друзів і не поспішають звертатися до лікаря.

Особливо це небезпечно під час епідемій та пандемій. І доносити це мають не лише лікарі та МОЗ, але й ЗМІ.

З початком пандемії ця ситуація загострилася: люди почуваються незахищеними й шукають будь-яких засобів для захисту себе та своєї родини. Медіа певною мірою сприяють самолікуванню, розміщуючи матеріали про медичні препарати, які тестують для боротьби з інфекцією. 

Один із них – це “Плаквеніл”, медичний препарат, що застосовується для лікування аутоімунних захворювань, таких як ревматоїдний артрит і системний червоний вовчак. 

На запит “Плаквеніл коронавірус” у рубриці “Новини” гугл видає результат у 18 тисяч матеріалів, це свідчить про активне висвітлення цього препарату в медіа як ліків проти COVID-19:

Степанов прокоментував використання "Плаквенілу" під час лікування коронавірусу

Что такое "Плаквенил" и почему он исчез из украинских аптек

Незважаючи на те що практично в кожній з цих статей зазначено, що препарат можна використовувати лише за призначенням лікаря, станом на 14 квітня “Плаквеніл” уже зник з аптек, про це повідомляє сайт 5 каналу.

Цей препарат внесений МОЗ до Протоколу “Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)”, проте такі дії засудила ВООЗ через недостатню доказову базу щодо ефективності лікування ним коронавірусної інфекції. Про це повідомляє “Українська правда. Життя” з посиланням на Всесвітню організацію охорони здоров’я.

Дійсно, самовільно використовувати препарат небезпечно, оскільки він може спричинити важкі побічні ефекти. В інструкції до нього зазначено, що ці ліки можуть призводити до більш ніж 50 побічних ефектів. Деякі з них справді є дуже небезпечними, наприклад препарат може впливати на червоний кістковий мозок, що призводить до пригнічення його функцій. Можуть спостерігатися такі гематологічні порушення, як анемія, апластична анемія, агранулоцитоз, лейкопенія та тромбоцитопенія. Окрім цього,  вживання препарату може спричиняти судоми та суїцидальну поведінку, і це лише мала частина побічних дій, зазначених в інструкції.

У ЗМІ також присутня інформація про ефективність нового для України препарату "Івермектин" у лікуванні COVID-19. ТСН повідомляє, що австралійські вчені провели дослідження та дізналися, що зазначений препарат може впоратися з коронавірусом за 48 годин. "Івермектин" – це протипаразитарний препарат, який довів свою ефективність in vitro, тобто в культурі клітин проти вірусів. Тому, щоб стверджувати, що препарат дійсно ефективний, потрібно провести випробування всередині організму. Наразі ці дослідження ще не проводяться.  

В Україні цей препарат ліцензовано лише у ветеринарії для лікування нематодозів шлунково-кишкового тракту і легенів у жуйних, коней, свиней, собак, кролів і птиці. Дані про застосування "Івермектину" в Україні для людей відсутні. Натомість є інформація про небезпеку використання зазначеного препарату у ветеринарії, про це у своїй статті пише Е. Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.

Також медіа повідомляли про використання ще одного іноземного препарату “Фавіпіравір” у боротьбі з коронавірусною хворобою.

Наприклад, “Факти” написали: “Для лікування коронавірусу ефективними виявилися ліки “Фавіпіравір”, які раніше також використовували для боротьби з еболою”. На сьогодні купити цей препарат в українських аптеках неможливо. За інформацією Медіагрупи “Об'єктив”, свіжий медичний припис МОЗ щодо лікування коронавірусу диктує можливість застосовувати лікарський засіб “Фавіпіравір”. Проте в українських джерелах відсутня інформація про його застосування, протипоказання чи побічні дії. З цього можна зробити висновок, що в Україні зазначений препарат не сертифікований та  не перевірявся.

Главком з посиланням на The Guardian повідомляє про ефективність препарату “Фавіпіравір” проти COVID-19: “Пацієнти, яким давали “Фавіпіравір”, одужували від коронавірусу протягом чотирьох днів”. Натомість у першоджерелі матеріал починається з того, що Міністерство охорони здоров'я Японії відзначає незначний ефект цього препарату у хворих зі складними симптомами COVID-19 і що про певні поліпшення можна казати під час його використання в разі перебігу хвороби у легкій формі або із симптомами середньої важкості. 

Спостерігається зміщення акцентів у поданні інформації в українських медіа. Якщо іноземні джерела підходять дуже обережно до інформації про ефективність тих чи інших медичних препаратів у боротьбі з хворобою, то українські медіа відразу кажуть про їхню ефективність. У таких матеріалах відсутні як коментарі лікарів, так і достатня наукова база, вони є неконструктивними.

Висновок:

  1. Медіа подають інформацію про ефективність медичних препаратів, зазначаючи про небезпеку їхнього самовільного використання.
  2. Проте в матеріалах ЗМІ здебільшого відсутня інформація про побічну дію препаратів, коментарі лікарів.
  3. В українських медіа відсутня інформація про дослідження медичних препаратів, щодо їхньої ефективності в боротьбі з COVID-19 усередині країни.
  4. Онлайн-ЗМІ повідомляють інформацію про медичні препарати проти коронавірусної хвороби ситуативно. Переважно ретранслюють інформацію з відкритих джерел (іноземні ЗМІ, МОЗ, ВООЗ), не продукуючи власної.
  5. Матеріали про медичні препарати в ЗМІ потребують конструктивнішого підходу.

Рекомендації для ЗМІ щодо висвітлення медичних препаратів:

  1. Додатково перевіряйте надійність джерел інформації про ефективність того чи іншого препарату в лікуванні коронавірусу. 
  2. В матеріалах про медпрепарати, завжди зазначайте про небезпеку самолікування.
  3. Не акцентуйте уваги на ефективності зазначеного препарату в боротьбі з хворобою, якщо клінічні дослідження досі тривають (або їх взагалі ще не було проведено. Ефективність лікування вибірки у 20 осіб не є показовою).
  4. Повідомляйте про побічну дію препарату та протипоказання таких медпрепаратів.
  5. Використовуйте коментарі незалежних експертів. Запитуйте в МОЗ, які дослідження щодо ефективності препаратів для лікування COVID-19 проводяться в Україні.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews Network.

Liked the article?
Help us be even more cool!