ГАРЯЧА ЛІНІЯ050 447 70 63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Подай скаргу

Гордість і упередження: чому запорізькі посадовці продовжують перешкоджати журналістам

Лише місяць минув з моменту, коли депутат від мерської партії грубо відштовхнув запорізьку редакторку, яка намагалася потрапити на засідання міськради – до дня, коли журналістів нарешті пустили на сесію. Щоправда, посадовці виконали закони так, щоб ніхто більше не починав чогось вимагати. Журналістів, які прийшли до міськради 24 лютого, по суті, перетворили на тимчасово ув’язнених. Ситуація вчергове показала абсолютно прозорий намір керівника міста і більшості депутатів з мерської фракції продовжувати все робити у своїх інтересах, ображаючись і демонстративно відмежовуючись від медійників. 

На останній сесії Запорізької міської ради більшість депутатів проголосувала за досить сумнівний проєкт “Про забезпечення безперешкодного права відвідування адміністративної будівлі виконавчого комітету Запорізької міської ради представниками ЗМІ”. Цей проєкт передбачає положення про акредитацію: схоже, воно стало основною відповіддю посадовців на результат засідання Комітету Верховної Ради з питань свободи слова, де розглядалося звернення запорізьких журналістів.

Передувало цьому повне закриття під приводом карантинних обмежень доступу працівників ЗМІ до сесій, депутатських комісій і засідань виконкому, численні спроби журналістів на них потрапити й фізичне насильство з боку депутатів і посадовців щодо медійників. Так, сесія Запорізької  міськради 27 січня стала квінтесенцією протистояння посадовців і журналістського права безперешкодно виконувати свої обов’язки. Тоді понад десяток журналістів спробували потрапити до будівлі міськради, яку особливо ретельно охороняли за периметром численні представники поліції. Фіналом цих спроб стала штовханина, коли редакторку запорізького видання “Неначасі” Катерину Майбороду  грубо відштовхнув від входу до будівлі депутат мерської “Партії Володимира Буряка “Єднання” Олександр Онищенко.

Після цього журналісти, права яких традиційно ігнорують протягом кількох років керівництва містом Володимира Буряка, остаточно консолідуватися. Троє журналісток написали заяви до поліції про перешкоджання, але, незважаючи на всі їхні спроби домогтися виконання закону, заяви так і не внесли до ЄРДР. Це був уже не перший випадок, коли правоохоронці відмовилися розглядати заяви журналістів і журналісток про перешкоджання їхній професійній діяльності з боку посадовців запорізької міськради. 

У результаті понад 20 журналістів уже 30 січня відкрито звернулися до органів центральної влади й попросили втрутитися в ситуацію. Інформацію про перешкоджання їхній професійній діяльності вони описали у зверненні до Президента України Володимира Зеленського, Прем’єр-міністра України Шмигаля, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка, голови Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Нестора Шуфрича та уповноваженої ВРУ з прав людини Людмили Денісової. Уже 2 лютого стало відомо, що звернення розглянуть на засіданні Комітету  Верховної Ради з питань свободи слова 17 лютого.  І, диво, цього ж вечора, 2 лютого, на сайті Нацполіції з’явилась інформація про відкриття кримінального провадження за фактом перешкоджання професійній діяльності журналістів – недопуску на сесійні засідання Запорізької міської ради. Наразі потерпілими в справі вже визнано не менш ніж п’ять запорізьких журналістів і журналісток.

А тим часом посадовці мерії намагаються зберегти обличчя і, як завжди, нав’язати журналістам свої правила гри. Так, 17 лютого під час засідання Комітету ВР з питань свободи слова директор департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради Валерій Зломинога пообіцяв розробити дуже лояльний до журналістів регламент доступу до міськради. Комітет зі свого боку надіслав листа до Запорізької міської ради, в якому попередив, що введення в оману його представників матиме серйозні наслідки. Проте проєкт про акредитацію журналістів, за який проголосували 24 лютого, судячи з деяких пунктів, мало схожий на обіцяне лояльне рішення. Принцип дії цього порядку медійники побачили того ж дня. 

Так, журналістів провели на балкон сесійної зали бічними сходами. Водночас посадовці забарикадували всі проходи на інші поверхи, лишивши лише одну дорогу “Роздягальня – Балкон”, і заборонили спускатися на поверх до депутатів. А  міський голова Запоріжжя Володимир Буряк у своєму спічі з трибуни чомусь згадав про особисту образу на журналістів. Звучало це так: раз журналісти не захищали мене, коли проти мене була відкрита кримінальна справа (через невиконання рішення про зупинку транспорту в межах виконання карантинних обмежень. – Авт.), то зараз не треба говорити, що ми не праві в ситуації з журналістами. Навіть якщо і не праві.

Проте з новими правилами акредитації і доступу журналістів до міськради не згодні ані медійники, ані закон. Журналістка Запорізького центру розслідувань Катерина Шевченко (Рождественська), яку також визнали потерпілою в справі про перешкоджання, каже, що цей проєкт у принципі не може задовольнити інтереси медійників і медійниць.

“Цей документ нас не задовольняє, бо, по-перше, регламентує тільки допуск на сесії міськради, а на інші відкриті заходи, де можуть бути присутні журналісти, ні. Тобто на сесії приходьте, а на комісії, наприклад, ми вас уже не пустимо. По-друге, проєкт був розроблений кулуарно, тобто без участі журналістів, для яких він нібито і був розроблений. Точніше сказати, для комфортності роботи яких він був розроблений, щоб журналісти могли повною мірою виконувати свої професійні обов’язки”, – прокоментувала журналістка рішення депутатів.

За словами Катерини Шевченко (Рождественської), якщо акредитація передбачає такий самий порядок, який журналісти спостерігали на останній сесії, то цей допуск нічим не відрізняється від “прямої трансляції” муніципального телеканалу Z.

“Висновок – про комфортну роботу журналістів та про виконання професійних обов’язків повною мірою не йдеться зовсім. Тобто ми, на жаль, не побачили готовності влади співпрацювати з журналістами”, – зауважила журналістка.

За словами медіаюриста Алі Сафарова, ухвалений порядок акредитації журналістів та працівників ЗМІ на пленарні засідання Запорізької міської ради ігнорує більшу частину заходів міськради – у документі йдеться лише про сесію. Отже, питання акредитації та допуску журналістів на інші заходи, наприклад засідання постійних комісій міськради, регулюються загальними нормами законодавства. Відповідно до ч. 2 статті 25 Закону України “Про інформацію” журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб’єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їхніми посадовими й службовими особами, крім випадків, визначених законодавством. Якщо ж журналістів не пускатимуть на засідання постійної комісії з мотивацією, що такий порядок не визначено міською владою, – це буде протиправним перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів.

“Щодо власне порядку акредитації на сесії, варто нагадати, що органи місцевого самоврядування, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, зобов’язані діяти виключно на підставі, в межах повноважень і в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Положення про акредитацію не може виходити за межі загальних норм про акредитацію, встановлених статтею 26 Закону України “Про інформацію”. Наприклад, у законі сказано, що припинення акредитації можливе лише за умови неодноразового грубого порушення обов’язків, визначених цією статтею, – а не простого порушення акредитованою особою порядку, визначеного міською радою. Порядок містить і інші обмеження, не встановлені законом”, – зауважив медіаюрист.

Також Алі Сафаров нагадав, що, відповідно до частини першої статті 26 Закону України “Про інформацію”, відсутність акредитації не може бути підставою для відмови в допуску журналіста, працівника засобу масової інформації на відкриті заходи, що проводить суб’єкт владних повноважень, зокрема на сесію міської ради. Недопуск журналістів на сесію у зв’язку з відсутністю акредитації буде неправомірним перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів, що призводить до кримінальної відповідальності, передбаченої статтею 171 Кримінального кодексу України.

Чи зможуть посадовці змиритися з необхідністю відкрити журналістам допуск до міськради згідно із законом, а не їхніми уявленнями про “спокійну роботу”, стане відомо вже з 3 березня – коли почнуться чергові засідання депутатських комісій. Журналісти, демонструючи солідарність і стійкий намір домогтися дотримання своїх прав, відступати не збираються.

Наталія Виговська, регіональна представниця Інституту масової інформації в Запорізькій області

Liked the article?
Help us be even more cool!