ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Як обрати експерта для журналістського матеріалу

24.06.2019, 12:09
Щоразу, коли я аналізую онлайн-медіа на предмет джинси, мені трапляються матеріали замовного характеру, де головним спікером є не політик, а експерт. Ці «незалежні експерти» просувають інтереси конкретних політичних сил і здебільшого виконують функції політтехнологів у передвиборчих кампаніях. Іноді і взагалі трапляються цікаві випадки, коли одна й та сама людина в одному матеріалі просуває певну політичну силу, а вже через тиждень в іншому матеріалі хвалить її конкурентів. Проте ще дивніше, коли таких експертів журналісти запрошують для коментування виборів і аргументують це відсутністю альтернативи. Тож я вирішила поділитися певними порадами для журналістів, щоб убезпечити матеріали в медіа від заангажованих та нефахових експертів.
  1. Завжди перевіряйте бекграунд експерта та його біографію
Для цього можна скористатися звичайним пошуковиком. Ви можете подивитися, які теми він чи вона коментує, і  чи не було серед них матеріалів з ознаками замовлення. Може бути, що медіаексперти подивляться, хто у вас коментує, і запідозрять ваш матеріал у замовності, – а воно вам треба? Репутація для медіа та журналістів є дуже важливою.
  1. Ніколи не називайте політтехнологів політологами
Варто розуміти, що в передвиборчий період лише найгірший політтехнолог не працюватиме на політичні сили. Відповідно, більшість політтехнологів є заангажованими і завжди використовуватимуть журналістів у просуванні політсили, на яку працюють. Бути використаними – воно вам треба?
  1. Шукайте фахових експертів і ставте їм профільні запитання
Уже справді набридло, коли одна і та сама людина коментує все – від особливостей функціонування газотранспортної системи до наслідків забруднення довкілля нафтопродуктами. Повірте, незважаючи на те, що і там, і там  суб’єктом є паливні корисні копалини, коментувати ці теми мають різні люди. А то ще вас запідозрять у низькій компетентності – а воно вам треба?
  1. Не залучайте як експертів політиків суб’єктів виборчого процесу
Особливо в передвиборчий період. Політики будуть використовувати всі можливі медійні платформи для власного піару. Ви його запросити прокоментувати повернення Росії до Ради Європи, а він вам весь ефір розповідатиме, яка класна в нього партія. Політики вмілі маніпулятори і зможуть вами маніпулювати – а воно вам треба?
  1. Шукайте нові обличчя
Усім уже набридли одні й ті самі люди, що «віщають» з блакитних екранів. Будьте більш різноманітними: користуйтеся доступними відкритими базами і робіть ротацію експертів. Ви ж можете набриднути – а воно вам треба?
  1. Дотримуйтеся гендерного балансу у виборі експертів
Згідно з дослідженнями ІМІ, жінок-експерток залучають лише в 15–20% матеріалів. Дайте шанс жінкам виявити себе, оскільки вас можуть звинуватити в дискримінації і сексизмі, – а воно вам треба? Олена Голуб, медіаекспертка ІМІ
Liked the article?
Help us be even more cool!