Журналісти знайшли майно колишніх українських посадовців у Дубаї на $30 млн
Дві розслідувальні українські редакції, “Схеми” та Слідство.Інфо, долучилися до проєкту Dubai Unlocked (про таємні активи політиків, посадовців та бізнесменів у Дубаї) і знайшли елітну нерухомість колишніх українських посадовців на $30 мільйонів, повідомляють Радіо Свобода та Слідство.Інфо.
Журналісти, проаналізувавши частину даних про нерухомість у Дубаї, наданих норвезьким фінансовим виданням E24 та мережею OCCRP, виявили серед власників майна українців, частина з яких чинні та колишні посадовці.
До розслідування долучилися журналісти з понад 70 видань з 58 країн. Вони отримали доступ до даних земельного департаменту Дубая, а також державних комунальних компаній у період за 2020 та 2022 роки.
Журналісти встановили власників прихованої елітної нерухомості на мільярди доларів у Дубаї – від бізнесменів, наркобаронів до політиків, колишніх і чинних посадовців з різних країн, частина з яких перебуває під санкціями або фігурує в кримінальних провадженнях.
Хто фігурує з українців у “дубайському витоку”
Журналісти знайшли елітну нерухомість у житлових комплексах Дубая в Об’єднаних Арабських Еміратах, придбану родичами колишніх українських високопосадовців, народних депутатів, суддів та прокурорів – загальна вартість знахідок становить близько $30 мільйонів.
Зокрема, йдеться про:
- оголошеного в розшук ексміністра екології та природних ресурсів часів Віктора Януковича Миколу Злочевського;
- колишнього президента і народного депутата “Мотор Січі” В’ячеслава Богуслаєва, який зараз під вартою за підозрою в державній зраді;
- колишнього нардепа від Партії регіонів, ексзаступника Державної міграційної служби Василя Грицака;
- колишнього суддю часів Януковича Артура Ємєльянова;
- ексзаступника прокурора Одеської області Олега Корнілова.
Крім того, в межах проєкту Dubai Unlocked згадується, зокрема, бойовик угруповання “ДНР” Олександр Бородай, депутат Держдуми РФ, член партії “Єдина Росія”.
Ці дані отримав Вашингтонський центр оборонних досліджень (C4ADS), а згодом передав норвезькому фінансовому виданню E24 та проєкту з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP), який координував роботу над масивом даних десятків медіа з усього світу.
Що відомо про проєкт Dubai Unlocked
Dubai Unlocked – перший подібний проєкт, який масштабно досліджує ландшафт іноземного володіння нерухомістю в Дубаї. Міжнародні журналісти виявили низку засуджених злочинців, утікачів, політичних діячів, звинувачених у корупції, або їхніх поплічників, а також осіб під санкціями, які володіли принаймні одним об’єктом нерухомості в Дубаї.
Як зазначає Радіо Свобода, останніми роками еміратська влада посилила правила боротьби з відмиванням грошей, особливо після того, як Група з розроблення фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) – міжурядова організація, що займається боротьбою з відмиванням грошей, – додала ОАЕ до свого сірого списку у 2022 році за нездатність ефективно протидіяти незаконним грошовим потокам.
Після того як еміратська влада, як повідомляється, лобіювала вилучення зі списку, FATF визнала “значний прогрес” ОАЕ і зняла їх у лютому 2024-го з додаткового моніторингу.
Але деякі експерти попереджають, що цей крок був передчасним або мотивованим геополітичними міркуваннями.
Донедавна ОАЕ не мали договорів про екстрадицію з багатьма країнами, що сприяло перетворенню Дубая на магніт для втікачів з усього світу.
Хоча останніми роками влада ОАЕ активізувала співпрацю з іноземними правоохоронними органами, уряд усе ще відомий непослідовними відповідями на запити про екстрадицію, йдеться в матеріалі OCCRP.
Help us be even more cool!