ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Парламент Грузії затвердив у першому читанні законопроєкт про "іноагентів"

Парламент Грузії затвердив у першому читанні законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, який інакше називають законопроєктом про “іноагентів”.

Таке рішення 17 квітня підтримали 83 депутати, проти не голосував ніхто, повідомляє “Эхо Кавказа”. 

Під час обговорення законопроєкту на пленарному засіданні голова Шалва Папуашвілі видворив із зали опозиційних депутатів Левана Хабеїшвілі, Георгія Вашадзе, Тіну Бокучаву та Ану Нацвлішвілі, пише “Грузия Online”.

Засідання відбувалося на тлі галасу: депутати від керівної партії зустріли виступ депутатів від опозиції криками, а під час виступу членів парламентської більшості депутати від опозиції стукали по столах та скандували: “Ні російському закону!” 

Як зазначає “Эхо Кавказа”, усі міжнародні партнери Грузії закликали Тбілісі відмовитися від затвердження законопроєкту. 

Що передбачає грузинський закон про “іноагентів”

Організаціями, які проводять інтереси іноземної сили, є: 

  • непідприємницькі (некомерційні) юридичні особи; 
  • мовники; 
  • власники ЗМІ, джерелом понад 20% від загального доходу якого протягом календарного року є “іноземна сила”.

НУО та ЗМІ зобов'язані самі звернутися до Національного агентства публічного реєстру із заявою про реєстрацію як організацію, яка проводить інтереси іноземної сили.

Ухилення від реєстрації або неподання фінансової декларації у встановлені терміни тягне за собою штраф у розмірі 25 тисяч ларі.

У разі, якщо організація не усуне упущення в документах, їй буде виписано штраф у 10 тисяч ларі; за повторне порушення – 20 тисяч ларі.

Одним із спірних положень законопроєкту є стаття, згідно з якою Мін'юст Грузії може провести моніторинг для “виявлення організації, яка проводить інтереси іноземної сили або для перевірки виконання будь-якої вимоги” закону. Підставою для моніторингу може стати письмова заява, яка є доносом.

Що відомо про грузинський законопроєкт про “іноагентів”

15 квітня 2024 року в парламенті Грузії сталася бійка між депутатами під час обговорення законопроєкту “Про прозорість іноземного впливу” (так званий закон про іноагентів).

16 квітня 2024 року біля будівлі парламенту Грузії на акції проти законопроєкту про “іноагентів” уночі правоохоронці побили демонстрантів і журналістів. Від дій спецпідрозділу постраждали, зокрема, журналісти онлайн-видань “Публіка”, “Табула” та “Апрілі”. Скільки постраждало демонстрантів, невідомо.

Владна партія “Грузинська мрія” у квітні 2024 року повторно зареєструвала в парламенті Грузії законопроєкт про “іноземних агентів”

Виконавчий секретар партії “Грузинська мрія”, лідер парламентської більшості Мамука Мдінарадзе на початку квітня 2024 року анонсував внесення до парламенту законопроєкту про “іноагентів”.

За його словами, до торішнього законопроєкту внесуть лише одну зміну. Замість терміна “агент іноземного впливу” буде використане формулювання “організація, яка проводить інтереси сил з-за кордону”.

10 березня 2023 року парламент Грузії відхилив законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, через який виникли багатотисячні протести.

У такий спосіб влада задовольнила вимогу демонстрантів, які 7–8 березня проводили багатотисячні мітинги біля будівлі парламенту. Поліція застосовувала проти учасників акції сльозогінний газ та водомети, демонстранти кидали каміння, підпалювали баки для сміття, будували барикади.

Законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, який також називають законопроєктом про “іноагентів” на кшталт російського, парламент Грузії ухвалив у першому читанні 7 березня 2023 року. 

У парламенті Грузії на розгляді було одразу два законопроєкти про “іноагентів”, які ініціював рух “Сила народу” (формально відколовся від “Грузинської мрії”): перший називається “Про прозорість іноземного впливу”, другий – “Про реєстрацію іноземних агентів”.

Перший стосується лише неурядових організацій та медіа, які отримують закордонне фінансування, а другий – як фізичних, так і юридичних осіб, за низкою винятків. 

Тоді понад 200 неурядових організацій та медіа підписали заяву проти ухвалення в Грузії закону про “іноагентів”. Підписанти вважали, що метою законопроєкту є дискредитація, а згодом можливі репресії проти критично налаштованої преси та громадських груп.

Президент Грузії Саломе Зурабішвілі, яка перебувала з офіційним візитом у США, підтримала протестувальників і заявила, що накладе вето на закон.

У ЄС та США розкритикували та попередили про наслідки ухвалення закону про “іноагентів”.

Liked the article?
Help us be even more cool!