Юрчишин: Рада Європи підтримала законопроєкт щодо відкритості комітетів Верховної Ради
Рада Європи надала схвальний відгук та підтримала законопроєкт № 11321 (закон № 4212–IX) про відкритість комітетів Верховної Ради України та гарантій для журналістів.
Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин на своїй фейсбук-сторінці.
Також, за його словами, останніми днями комітет отримав підтримку закону від ключових обʼєднань журналістів Європи та світу: “Репортери без кордонів”, European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), European Federation of Journalists – EFJ.
“У Раді Європи чітко зазначили, що наш закон “є значним кроком вперед у забезпеченні прав журналістів і працівників медіа, а також забезпеченні доступу громадян до публічної інформації”, – написав Юрчишин.
Він також визначив важливі деталі з висновку Ради Європи, що запропоновані в законі зміни:
- відповідають європейським стандартам свободи медіа та права на інформацію;
- зміцнюють прихильність України демократичним цінностям;
- зміцнюють її інтеграцію в європейську правову та політичну рамки.
“А отже, впровадження закону – хороший аргумент для партнерів на нашому шляху до ЄС”, – написав Ярослав Юрчишин і додав, що наразі очікується, що президент підпише законопроєкт.
“Строки, відведені для цього Конституцією, потроху спливають”, – підкреслив він.
Директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк наголосила, що зміни, запропоновані до законопроєкту, – частина шляху України до ЄС.
“Законопроєкт № 11321, прийнятий ВР в цілому 14 січня, впроваджує в Україні сучасні європейські стандарти у сфері доступу до інформації та діяльності органів влади. Це підтверджує звіт експертів Ради Європи і оцінки відомих міжнародних організацій. Ці зміни – не просто оновлення законодавства. Вони є частиною нашого шляху до ЄС і демократичного, прозорого та відповідального врядування”, – написала Оксана Романюк на фейсбук-сторінці.
Що передувало
14 січня 2025 року Верховна Рада підтримала в цілому законопроєкт № 11321 “Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення деяких гарантій діяльності медіа, журналістів та громадян на доступ до інформації”. Законопроєкт передбачає відкриття роботи комітетів Верховної Ради для медіа та громадськості.
ІМІ закликав до внесення в цей документ дозволу журналістам, які мають акредитацію ЗСУ, пересуватися під час комендантської години. Але з фінальної версії законопроєкту викреслили цей пункт.
У грудні 2024 року низка громадських організацій та журналістів закликала Верховну Раду зробити засідання парламентських комітетів відкритими для журналістів і громадськості та ухвалити законопроєкт № 11321 до кінця року. На переконання авторів заяви, наразі не існує жодних безпекових ризиків, які б завадили підвищенню прозорості проведення засідань комітетів Верховної Ради.
ІМІ роз'яснив, що законопроєкт № 11321 не створює нових зобов’язань для медіа щодо видалення коментарів читачів. Він лише уточнює вже наявну норму статті із Закону “Про медіа”.
Help us be even more cool!