ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

У лютому ІМІ зафіксував в Україні 18 випадків порушень свободи слова

06.03.2020, 10:02
Фото – thefire.org
Фото – thefire.org

У лютому експерти ІМІ зафіксували в Україні 18 випадків порушень свободи слова (у січні 19 випадків). З них 13 стосувалися фізичної агресії проти журналістів. 

Такими є дані щомісячного моніторингу Інституту масової інформації "Барометр свободи слова".

Найбільше порушень зафіксовано в категорії "перешкоджання професійній журналістській діяльності" – вісім. 

У лютому експерти ІМІ зафіксували зростання кількості нападів на журналістів (чотири) порівняно із січнем (один). Зокрема, напад, який демонструє ставлення правоохоронців до журналістів, стався в смт Нові Санжари (Полтавська область): силовик напав ззаду та повалив регіонального кореспондента телеканалу НТН Володимира Непийпива, який висвітлював акцію мешканців селища проти приїзду евакуйованих з Китаю. 

Про перешкоджання та вибірковість у запрошеннях на заходи за участю Президента Володимира Зеленського повідомила журналістка Радіо Свобода Власта Лазур. За її словами, редакцію не запросили на захід в Укравтодорі за участю Президента України, тоді як інші медіа отримали такі запрошення. Лазур спробувала потрапити на захід без запрошення, проте їй не вдалося.

Закритість щодо журналістів виявляє також місцева влада, як це сталось у Полтаві та Миколаєві. Так, у Полтаві журналістів телеканалу "ІРТ-Полтава" та газети "Полтавський вісник" не пустили на засідання погоджувальної ради голів депутатських фракцій, яке відбувалося в міській раді. А миколаївські журналісти звернулися до правоохоронних органів через те, що голова облдержадміністрації Олександр Стаднік та посадовці ОДА не допустили їх до участі в зустрічі з представниками газет. 

Також ІМІ зафіксував порушення в інших категоріях – юридичний тиск (три) та по одному випадку погроз, кіберзлочину та стеження.

Про стеження заявили журналісти "Слідства.Інфо", які працювали над фільмом-розслідуванням "Король контрабанди" про українського бізнесмена Вадима Альперіна.

Про тиск із боку поліції заявила редакція Bihus.Info, яка розслідує статки керівництва Національної поліції. Редакція заявила, що поліція порушила кримінальне провадження і допитує їхніх журналістів саме через це розслідування.

Крім того, у лютому відбувся обшук в приміщенні редакції програми "Секретні матеріали" (канал 1+1) та за місцем проживання трьох журналістів телеканалу. В СБУ повідомили, що обшуки пов’язані з розслідуванням справи щодо незаконного прослуховування Прем'єр-міністра України Олексія Гончарука і не стосуються діяльності каналу.

Медійні громадські організації закликали СБУ втриматися від надмірного втручання в діяльність медіа, а 1+1 – співпрацювати з правоохоронними органами. 

Порушення сталися в дев'яти регіонах країни. Лідерами серед регіонів є Київ та область – шість випадків, далі йде Херсонщина з трьома випадками та Полтавщина і Чернігівщина (по два випадки), в інших областях – по одному випадку.

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував загалом 37 випадків порушень свободи слова: перешкоджання – 14 випадків, побиття – п'ять, погрози та кібератаки – по чотири випадки і два випадки обмеження доступу.

Детальніше про стан свободи слова читайте на сайті ІМІ в рубриці "Барометр свободи слова".

Інститут масової інформації проводить щомісячний всеукраїнський моніторинг свободи слова за такими категоріями: фізична агресія, цензура та доступ до інформації, економічний та політичний тиск, юридичний тиск та кіберзлочини проти ЗМІ та журналістів. До щомісячного звіту заносяться лише випадки, пов’язані зі свободою слова та професійною журналістською діяльністю.  Детальніше про методологію можна прочитати тут.

Liked the article?
Help us be even more cool!