ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Сенат США планує розслідування на тлі відмови Маска ввімкнути Starlink на запит України

15.09.2023, 14:42
Фото – Al Drago / Bloomberg
Фото – Al Drago / Bloomberg

Комітет Сенату США зі збройних сил планує розслідувати проблеми національної безпеки, які продемонструвала відмова Ілона Маска активувати приватну супутникову мережу Starlink біля Криму, щоб допомогти українським військовим атакувати російський флот на узбережжі півострова, повідомляє агентство Bloomberg.

Голова комітету Джек Рід заявив 14 вересня, що повідомлення про використання Starlink висвітлили “серйозні ризики для національної безпеки, і комітет працює над цим питанням”.

“Комітет активно розслідує це питання з усіх ракурсів”, – запевнив він.

За словами Ріда, комітет дослідить ширший ринок супутників, урядові контракти з приватними фірмами й “непропорційно велику роль, яку взяли на себе Маск і його компанія”.

Рід та інші сенатори цікавляться, чому це рішення не було ухвалене представником влади.

“Коли йдеться про національну безпеку США, останнє слово не може бути ані за Ілоном Маском, ані за будь-якою приватною особою”, – заявив Рід.

Інші члени комітету від демократичної партії, зокрема Жанна Шагін (Нью-Гемпшир) і Елізабет Воррен (Массачусетс), закликали Департамент оборони пояснити, чому саме Маск, а не посадовець США вирішує, коли дозволяти Україні використовувати супутникову мережу.

Шагін і Воррен планують надіслати листа до міністра оборони Ллойда Остіна й спитати в нього подробиці щодо роботи Starlink і Маска в Україні. Про це повідомив співробітник конгресу, який на умовах анонімності згодився поділитись інформацією з внутрішніх обговорень. За його словами, комітет іще не починає офіційного розслідування, а радше збирає інформацію.

Шагін у короткому інтерв’ю зазначила, що на закритих брифінгах розпитувала представників президентської адміністрації про контроль над використанням Starlink в Україні й не отримала відповідей.

Як повідомляв ІМІ, 12 вересня сенаторка від Демократичної партії США Елізабет Воррен закликала провести розслідування щодо компанії SpaceX після того, як її гендиректор Ілон Маск визнав, що заблокував Україні доступ до супутникової мережі Starlink під час атаки на російські військові кораблі біля узбережжя Криму.

7 вересня 2023 року телеканал CNN з посиланням на біографа Маска Волтера Айзексона повідомив, що Ілон Маск таємно змусив інженерів вимкнути супутникову мережу Starlink, щоб завадити українській атаці на російський флот у Криму. Рішення Маска нібито було зумовлене страхом, що Росія відповість ядерною зброєю. Страхом, який, стверджує Айзексон, спричинили розмови Маска з російськими високопосадовцями.

Зі свого боку Ілон Маск заявив, що не вимикав супутниковий зв'язок Starlink для дронів поблизу узбережжя Криму, а відмовився його там вмикати на запит України, щоб зашкодити атаці України на російський військово-морський флот у Севастополі.

У жовтні 2022 року CNN заявив, що компанія Ілона Маска SpaceX повідомила Пентагону про відмову фінансувати служби супутникового зв'язку Starlink в Україні. Компанія Маска зазначила в листі, що “більше не може продовжувати фінансувати сервіс Starlink, як це було раніше”. У листі також міститься прохання до Пентагону взяти на себе фінансування урядового та військового використання Україною системи Starlink. Маск підтвердив такий намір.

На початку жовтня 2022 року Ілон Маск відхилив запит України на розширення його супутникового сервісу на територію окупованого Росією Криму. Гендиректор SpaceX ще тоді заявив, що боїться, що спроба звільнити півострів від російських окупантів може призвести до ядерної війни.

Марія Ігнатьєва, Катерина Дячук

Liked the article?
Help us be even more cool!