ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

РФ викрала понад 560 українських активістів, серед них є медійники – правозахисники

28.06.2023, 14:47
Фото – Pixabay
Фото – Pixabay

Російська Федерація з початку повномасштабної війни викрала 562 активних українців, зокрема волонтерів, освітян, журналістів.

Про це радниця центру з прав людини ZMINA Наталія Охотнікова повідомила, презентуючи в Медіацентрі Україна – Укрінформ звіт про викрадення та затримання активістів, передає Укрінформ.

“Ми зафіксували принаймні 562 випадки викрадень активних громадян, що відбулися на території дев’яти регіонів України. На момент публікації цього звіту 311 активних громадян ще не звільнені або їхня доля невідома. Ми також знаємо, що 235 людини повернулися додому, а 16, на жаль, були знайдені мертвими”, – сказала Охотнікова.

За її словами, під активними громадянами дослідники мають на увазі громадських активістів, правозахисників, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, юристів, освітян, релігійних діячів та інших, тобто тих, хто чинив опір окупації та залишався на боці України.

“І ми дізналися, що найчастіше Росія викрадає громадських активістів та волонтерів (323 особи). Друга за чисельністю група – представники органів місцевого самоврядування (128 осіб). Також росіяни часто викрадають родичів активних громадян (32 особи), освітян, зокрема директорів шкіл, вихователів, учителів української мови та літератури, а також історії України (30 осіб). Наступною за чисельністю групою є журналісти (18 осіб)”, – підкреслила Охотнікова.

Дослідники збирали дані як з відритих джерел, якісно перевіряючи інформацію за міжнародними протоколами, так і під час опитування членів родин затриманих та викрадених, їхніх знайомих, а також імовірних свідків.

За даними радниці центру ZMINА, жертвами викрадень ставали як чоловіки, так і жінки, молодь, діти, люди старшого віку, хронічно хворі. Однак переважна більшість з викрадених – це чоловіки різного віку: від 18 до 70+ років (451 особа). Кожна п’ята жертва насильницьких зникнень – це жінка (110 осіб). Найбільша кількість викрадень та затримань сталися в Херсонській області (258 випадків). На другому місці – Запорізька область (110 випадків). А третьою є Донецька область (67 випадків на новоокупованих територіях цієї області).

Правозахисниця наголосила на тому, що викрадення українців розпочалися з першого ж дня повномасштабної війни та продовжувалися протягом усього періоду окупації. Така тактика Росії є спланованою, щоб придушити український спротив на окупованих територіях. Людей викрадали переважно за списками, а більшість викрадень супроводжувалася фізичним та психологічним впливом різного ступеня жорстокості.

На думку Охотнікової, ще однією ціллю викрадення людей є намагання Росії збільшити обмінний фонд. “На окупованих територіях проводяться масштабні фільтраційні заходи. Жертвами окупантів найчастіше стають чоловіки призовного віку. В першу чергу ветерани АТО / ООС, колишні військові та правоохоронці, проукраїнські активісти. Їх, скоріше за все, планують обмінювати на російських військових, навіть за умови, що українці не брали участі в бойових діях у 2022–2023 роках”, – зазначила вона.

Liked the article?
Help us be even more cool!