ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Правозахисні організації закликають Раду відхилити законопроекти президента щодо публічного звітування ГО

27.09.2017, 11:22
Фото - people.in.ua

Українські правозахисні організації закликають Верховну Раду негайно відхилити законопроекти №6674 і №6675 авторства Петра Порошенка від 10 липня 2017 року, а від Президента України - виконати свою обіцянку щодо скасування змін до антикорупційного законодавства від 23 березня 2017 року. Про це йдеться у зверненні понад 70 українських неурядових організацій (НУО), оприлюдненому на сайті Центру інформації про права людини.

Автори заяви зазначають, що ці законопроекти надмірно обмежують свободу об'єднань і асоціацій в Україні та успадковують практики недемократичних країн. Також, йдеться у заяві, президентські законопроекти скасовують е-декларування для громадських антикорупційних активістів в обмін на запровадження додаткової податкової звітності для громадських організацій і фізичних осіб - підприємців, а також підприємств, установ та організацій, які надають їм послуги.

При цьому заявники зазначають, що обсяг звітності для громадських організацій, який передбачають ці законопроекти, значно перевищує той, що встановлений для бізнесу. Більше того, звітність такого обсягу не вимагається навіть від отримувачів бюджетних коштів.

“Ми вважаємо, що на фоні заяв про необхідність зменшення надмірного державного регулювання, такі законодавчі ініціативи з’явилися невипадково. Покарання у вигляді скасування неприбуткового статусу громадської організації має підкреслено каральний характер та є нічим іншим, як запровадженням інструменту для вибіркового тиску на нелояльні до влади громадські організації”, – йдеться у заяві.

Автори заяви розцінюють таку ініціативу Президента України як непропорційне втручання у діяльність громадських організацій. “Такі кроки уподібнюють Україну до репресивних режимів –Російської Федерації, Казахстану, Азербайджану, Туркменістану тощо. Попри позірну турботу про прозорість та підзвітність, запроваджене регулювання у цих країнах призвело до майже повного знищення непідконтрольних владі громадських об’єднань та тотального наступу на громадянське суспільство.

Жодними міжнародними договорами не передбачена вимога такого роду контролю держави щодо діяльності громадських об’єднань, оскільки за міжнародними стандартами громадські об’єднання мають право на свободу від втручання держави в їхню діяльність”, – йдеться у заяві.

Керівні принципи щодо свободи об’єднань Ради Європи та ОБСЄ передбачають, що “держава не повинна вимагати від об’єднань підзвітності та прозорості, однак повинна заохочувати і стимулювати їх до цього”. При цьому встановлення особливих вимог до звітності допускається тільки у разі надання певних пільг та за умови, що “об’єднанню надаватиметься можливість на власний розсуд вирішувати, дотримуватись таких вимог до звітності чи відмовитись від їх дотримання, а отже – від відповідних особливих пільг”.

Заяву підписали:
  1. Центр громадянських свобод
  2. Харківська правозахисна група
  3. Харківський інститут соціальних досліджень
  4. Східноукраїнський центр громадських ініціатив
  5. Благодійний фонд “Восток-SОS”
  6. ЛОПЦ “Альтернатива”
  7. Асоціація УМДПЛ
  8. ГО “КиївПрайд”
  9. Українська Гельсінська спілка з прав людини
  10. Фундація “Відкритий Діалог”
  11. Центр інформації про права людини
  12. Кримська правозахисна група
  13. Гельсінська ініціатива-ХХІ
  14. ГО “Мирний Берег”
  15. Експертний центр з прав людини
  16. ГО "Ла Страда Україна"
  17. Центр досліджень визвольного руху
  18. БО "Фонд милосердя і здоров'я"
  19. ГО "Південь"
  20. ГО "Промінь змін"
  21. Харківська обласна фундація “Громадська альтернатива”
  22. Проект "Без кордонів"
  23. ГО "Асоціація Політичних Наук"
  24. ГО "Народний контроль Кіровоградщини"
  25. Центр української політики "Ексампей"
  26. ГО "Волонтерське об'єднання учасників Майдану та бойових дій"
  27. БФ "Клуб Дивосвіт"
  28. ГО "Школа Громадських Проектів"
  29. ГО "Віра.Надія.Дія"
  30. ГО "JCI Kyiv"
  31. Освітній дім прав людини - Чернігів
  32. ГО "Центр "Жіночі перспективи"
  33. ГО "Закарпатська громада"
  34. Івано-Франківська обласна організація "Молода Просвіта"
  35. Тернопільська правозахисна група
  36. Правозахисний центр "All rights"
  37. ВБО "КОНВІКТУС УКРАЇНА"
  38. Автономна Адвокатура
  39. ГО "МАРТ" (Чернігів)
  40. Українська Фундація правової допомоги
  41. "Інформаційно - просвітницький центр "ВІСЬ" (Вінниця)
  42. Центр громадянської просвіти "Альменда"
  43. Центр гуманістичних технологій АХАЛАР
  44. ГО "Українська Асоціація Оцінювання"
  45. ГО "Територія успіху"
  46. Т-Жінки України
  47. ГО "АвтоМайдан Київ"
  48. ГО "Вектор прав людини"
  49. "Білозерський центр регіонального розвитку"
  50. Центр досліджень правоохоронної діяльності
  51. Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
  52. ГО Київський освітній центр "Простір толерантності"
  53. Правозахисний центр “Поступ”
  54. ГО “Ліберально-демократична ліга України”
  55. Бюро соціальних і політичних розробок
  56. Центр правових та політичних досліджень "ДУМА"
  57. Інститут масової інформації
  58. Експертна група "Сова"
  59. Медійна ініціатива за права людини
  60. Всеукраїнська благодійна організація "Легалайф-Україна""
  61. ГО "Інсайт"
  62. Український незалежний центр політичних досліджень
  63. ГО "Інформатор”
  64. ІАЦ "Громадський Простір"
  65. Правозахисний ЛГБТ Центр "Наш світ"
  66. ГО "Бахмат"
  67. ГО "Development foundation"
  68. ГО "Всеукраїнська ліга правників проти корупції"
  69. ГО "Харківське жіноче об'єднання "Сфера"
  70. ГО "Гендерний центр Волинської області"
  71. ГО “Тeатр для діалогу”
  72. ГО “Вільна територія”

Як повідомляв ІМІ, 27 березня Президент України Петро Порошенко підписав закон про внесення зміни до статті 3 Закону України “Про запобігання корупції”, згідно з яким члени антикорупційних громадських організацій зобов'язані подавати електронні декларації. Даний закон набув чинності 30 березня.

27 березня Президент Петро Порошенко повідомив представникам громадських організацій, з якими провів зустріч, що планує підписати закон про внесення змін до е-декларування, але хоче створити робочу групу, яка перегляне суперечливі правки до нього.

10 липня у Верховній Раді було зареєстровано тексти двох законопроектів Президента України №6674 і №6675 про внесення змін до деяких законодавчих актів та до Податкового кодексу України щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об’єднань та використання міжнародної технічної допомоги.

Глава Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що законопроекти подано в неприйнятній редакції, оскільки “запропоновані норми запроваджують додаткову форму податкового звітування для ГО і дають фіскалам повний ручний контроль за діяльністю неприбуткових організацій”.

Виконавчий директор громадської організації Transparency International Україна Ярослав Юрчишин зауважив, що запропоновані Президентом законопроекти потребують доопрацювання з боку громадськості та експертів.

Закон розкритикували низка країн (зокрема, КанадаСША, ЄС) та неурядових організацій Freedom House, міжнародний фонд “Відродження”Human Rights WatchРеанімаційний Пакет РеформУкраїнська Гельсінська спілка з прав людиниІнститут масової інформації.

Міжнародний фонд “Відродження” повідомив про скоординовану інформаційну кампанію проти громадських експертів, що працюють у сфері антикорупційної політики, насамперед – керівників ГО “Центр протидії корупції”. Фонд вимагає від влади зупинити порушення прав людини та поважати приватне і сімейне життя.

13 вересня Реанімаційний Пакет Реформ закликав Президента України та Верховну Раду спільно з гро­мадськістю усунути дискримінаційні положення законопроектів №6674 та №6675 і якнайшвидше ухвалити їх з урахуванням пропозицій громадськості.

Liked the article?
Help us be even more cool!