ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Правозахисники закликали Раду не ухвалювати законопроєкт, який обмежує доступ до судових рішень

Низка правозахисних організацій закликала Верховну Раду не ухвалювати законопроєкт  № 7033-д “Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання розголошенню окремих відомостей у текстах судових рішень”. Правозахисники наголошують: законопроєкт обмежує доступ до інформації та рішень судового реєстру, які становлять значний суспільний інтерес і є важливими для реалізації функцій громадського контролю за діяльністю органів правопорядку.

Запропоновані зміни суперечать принципам демократичного суспільства і євроінтеграційним зобовʼязанням України, зазначається в заяві, опублікованій на сайті Центру прав людини ZMINA.

Правозахисники нагадали, що законопроєкт уже викликав занепокоєння громадськості в березні 2023 року, але після значного суспільного розголосу зник з порядку денного. Втім, тепер парламентарі хочуть знову поставити його на голосування. Хоча раніше НАЗК виявило в проєкті корупційні ризики та рекомендувало його доопрацювати.

“Створення судового реєстру у 2006 році було важливою частиною адаптації українського законодавства до європейського. І він донині забезпечує прозорість українського судочинства. Обмеження доступу до судових рішень відкине Україну на десятки років назад у демократичному поступі до рівня Росії та Білорусі й становитиме небезпеку для подальшої євроінтеграції”, – зазначили автори заяви.

Вони зазначають, що проєкт закону пропонує низку сумнівних нововведень як на період воєнного стану, так і в мирний час.

Зокрема, на час дії воєнного стану та рік після його закінчення пропонується обмежити доступ до судових рішень у справах, які становлять особливий суспільний інтерес (зокрема, про злочини проти основ нацбезпеки, охорону держтаємниці, недоторканності держкордону, призову і мобілізації, а також порядку несення військової служби). 

“Таке обмеження є непропорційним та не відповідає запиту суспільства. Адже журналісти, адвокати, науковці, громадські активісти не зможуть дізнатися про обставини справи та накладене судом покарання на ворогів (державних зрадників, колаборантів, посібників окупантів) та військових. Приховування судових рішень однозначно підвищить напругу і недовіру до влади в українському суспільстві, зокрема щодо мобілізаційних заходів”, – пояснюють правозахисники.

По-друге, законопроєкт передбачає надання суддям права на власний розсуд вилучати із судових рішень інформацію, що “може зашкодити безпеці”, у справах, розглянутих у відкритому засіданні.

“Це суперечить загальному принципу гласності судового процесу і несе корупційні ризики. Крім того, таке рішення суддя ухвалюватиме поза процесуальним порядком, тому його законність і обґрунтованість буде неможливо перевірити. У випадку, коли, на думку суду, розголошення певної інформації може зашкодити інтересам нацбезпеки, а отже розгляд і оголошення цієї інформації повинні відбуватись у закритому судовому засіданні, такий механізм уже передбачений українським законодавством”, – пояснюють заявники.

Також проєкт закону пропонує суттєво розширити перелік відомостей, які не можна розголошувати в текстах судових рішень. 

“Проблема не тільки в тому, що більшість цих відомостей і так доступні у відкритих джерелах (наприклад, про органи пенсійного фонду, соціального захисту населення, органи місцевого самоврядування і, врешті, про суди), що нівелює необхідність приховувати їх зараз. Водночас це положення може сприяти вилученню із судового реєстру необмеженої кількості рішень на необмежений час для приховання цієї інформації з наявних рішень. До того ж відповідно до проєкту ця норма діятиме не тільки під час воєнного стану, а й у мирний час, що є необґрунтованим та ускладнюватиме моніторинг судових рішень для громадськості”, – вважають правозахисники.

На їхнє переконання, законодавство повинне мати єдиний підхід щодо обмеження доступу до інформації, тож відкриті дані не мають бути обмежені в судових рішеннях. “Інакше це загрожує нормальному та ефективному функціонуванню Єдиного державного реєстру судових рішень, який є демократичним досягненням українського суспільства”, – підкреслюють автори заяви.

“Прийняття законопроєкту № 7033-д обмежить право громадськості вільно отримувати доступ до інформації з судового реєстру та здійснювати контроль за судовими провадженнями, зокрема тими, що мають значний суспільний резонанс”, – наголосили правозахисники.

Підписали заяву:

Фундація DEJURE

Правозахисний центр для військовослужбовців “Принцип”

Харківський антикорупційний центр

Асоціація відкритих даних 

YouControl 

ВО “Автомайдан”

Центр прав людини ZMINA

Антикорупційний центр “Межа”

Рух ЧЕСНО 

Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції в Україні (ACREC)

Центр економічної стратегії

Антикорупційний штаб

Тренінгово-консультаційний центр з доступу до інформації

ГО “Платформа Громадський контроль”

ГО “Центр демократичних реформ і медіа”

ГО “Платформа прав людини”

Медійна ініціатива за права людини

Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

Харківський інститут соціальних досліджень

БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

ГО “Правозахисний центр “ДІЯ”

ГО “КРИМСОС”

ГО “Кримський процес”

Ukrainian Legal Advisory Group 

Освітній дім прав людини – Чернігів

Адвокатська Дорадча Група

Спільнота OpenUp Ukraine 

ГО “Незалежна Антикорупційна Комісія (НАКО)”

ГО “Донбас СОС”

ГО “Фундація інституційного розвитку”

Опендатабот

Юридична газета

Liked the article?
Help us be even more cool!