Півтора року великої війни: 529 злочинів скоїла РФ проти журналістів та медіа в Україні
За рік та шість місяців з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 529 злочинів проти журналістів та медіа в Україні.
Такими є дані Моніторингу російських злочинів проти журналістів та медіа, що здійснює Інститут масової інформації.
Загалом з початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України окупанти:
- Вбили 66 журналістів, з них 10 – під час виконання професійної журналістської діяльності. Росіяни вбили шість іноземних та 60 українських журналістів.
- 22 рази захоплювали або викрадали медійників. Зокрема, наразі в полоні окупантів лишаються журналіст УНІАН Дмитро Хилюк та журналістка з тимчасово окупованого Мелітополя (Запорізька область) Ірина Левченко.
- Поранення внаслідок російських обстрілів отримали 24 журналісти. Зокрема, журналісти зазнавали контузій, переломів, осколкових поранень і травм кінцівок.
За півтора року великої війни росіяни 16 разів обстріляли українські телевежі, які є цивільними об’єктами. Це спричиняло зникнення телевізійного та радіомовлення в дев’яти регіонах України.
Також унаслідок вторгнення щонайменше 233 українських медіа припинили повністю або частково свою діяльність. Медіа змушені були закриватися через прямі погрози з боку російських окупантів, захоплення редакцій, неможливість працювати в умовах тимчасової окупації, руйнування приміщень редакцій та фінансову кризу, спричинену російською війною.
Росіяни продовжують атакувати сайти українських онлайн-медіа, які висвітлюють війну (наразі ІМІ зафіксував 55 таких атак). Зокрема, російські кіберзлочинці ламали сайти медіа, змінювали новини на російські маніфести, розміщували на них російську символіку чи заклики здатися. Крім того, зафіксовано фішингові атаки на українські редакції та журналістів.
Також ІМІ зафіксував 67 випадків погроз журналістам та редакціям як центральних, так і регіональних медіа. Якщо спочатку окупанти фізично погрожували (приходили додому до журналістів чи до їхніх батьків), то згодом погрози перемістилися в інтернет-простір (розсилали електронні листи з погрозами кримінальним переслідуванням, ув'язненням, тортурами, допитами та застосуванням ядерної зброї).
Загалом протягом липня-серпня 2023 року ІМІ зафіксував п’ять порушень свободи слова, які вчинила Росія, – поранення журналістів, кібератаки та юридичний тиск на медійників.
У липні на фронті на Донеччині загинув Максим Шварцман – військовий, фотокореспондент, відеооператор чернівецького інформаційного агентства А.С.С. Він з перших днів повномасштабної війни вступив до лав Чернівецької територіальної оборони. За даними ІМІ, Максим Шварцман став 66-м медійником, що загинув унаслідок російської агресії.
Поранення отримав журналіст французької інформаційної агенції AFP Ділан Коллінз. Це сталося 24 липня внаслідок атаки безпілотника поблизу Бахмута Донецької області. Всі журналісти були під час виконання професійної діяльності й робили сюжети про українських військових.
Крім того, Росія оголосила в розшук двох українських журналісток – Наталю Мосейчук та Яніну Соколову. Росіяни нагадали, що минулого року слідчий комітет РФ порушив справу щодо Мосейчук "за заклики до насильства щодо російських льотчиків та їхніх близьких". До того ведуча під час марафону "Єдині новини" відреагувала на повідомлення про чергове бомбардування України. Вона нагадала про відповідальність військовим і їхнім рідним. Зокрема, Мосейчук сказала, що дружини російських окупантів мають "боятися та розуміти, що рано чи пізно" вони овдовіють. А нареченим російських льотчиків порадила "знайти собі чорні хустки".
Яніна Соколова іронічно відреагувала на новину про розшук, зазначивши, що "вже почала переживати, що моя русофобія недостатня. Тому я рада, що вони це зробили".
Редакція ZN.UA повідомила про DDoS-атаки з боку російських хакерів у ніч на 9 серпня. Сайт перебував під атакою впродовж декількох годин, через що читачі не могли отримувати інформацію. Проте виданню вдалося відбити атаку і відновити роботу сайту.
Крім того, російські окупанти в ніч на 21 серпня зламали телеграм-канал українського видання "РІА Мелітополь", який працював і після тимчасової окупації Мелітополя (Запорізька область). Відповідну заяву медіа опублікувало в себе на сайті. Редакція зазначила, що "рашисти виставили свої ганебні новини в тг-каналі, змінили назву каналу на російську та фото".
Детальніше можна ознайомитися тут.
Help us be even more cool!